Аліменти (виплати на дитину) з матеріальної допомоги

Які види дитячих виплат передбачені в Україні? Як розрахувати суму допомоги по вагітності та пологах? Коли виплачується дородова допомога? Скільки платять в Україні за народження першої, другої і третьої дитини? Яку допомогу на дітей може отримати ФОП і в якому розмірі? Чи буде збільшення виплат при народженні дитини у 2020 році? Який розмір допомоги багатодітним сім’ям і одиноким матерям? Як отримати аліменти від держави, якщо батько не дає гроші на дитину? Яка сума допомоги виплачується дітям сиротам та інвалідам? Яка пенсія по втраті годувальника? На всі ці та багато інших важливих питань дасть відповідь Юридичний портал України.

Відгуки про те, як карантин через коронавірус вплинув на фінансування і графік виплат дитячої допомоги — пишіть і дивіться в коментарях.

Українське законодавство встановлює право сімей, в яких виховуються та проживають неповнолітні діти, на отримання державної допомоги. З 2020 року оформити найпоширенішу грошову виплату на дитину (при народженні) можна онлайн, за допомогою електронної заяви в рамках програми «єМалятко».

Більшість соціальних виплат на дітей залежить від прожиткового мінімуму, середній показник якого в 2020 році встановлено на рівні: з 1 січня — 2027 грн., з 1 липня — 2118 грн., з 1 грудня — 2189 грн.

Крім того, Законом України «Про Державний бюджет на 2020 рік» встановлено такі стандарти прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення:

Аліменти (виплати на дитину) з матеріальної допомоги

Декретні виплати

Процедура призначення і виплати соціальної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами проводиться відповідно до розділу 2 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми». Право на фінансову допомогу мають вагітні жінки (у тому числі неповнолітні), які не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, а саме:

 • жінки, звільнені у зв’язку з ліквідацією підприємства (за умови звільнення з роботи не раніше ніж за 6 місяців до набуття права на одержання допомоги)
 • підприємці, які не платять страхові внески до Фонду соціального страхування
 • аспірантки, докторантки, клінічні ординатори, студентки вищих навчальних закладів та ПТУ
 • жінки-військовослужбовці (ВСУ, СБУ, Держприкордонслужба, поліція і т.д.)
 • безробітні, зареєстровані в центрі зайнятості
 • непрацюючі жінки (домогосподарки)

Допологові і післяпологові виплати призначаються породіллям, якщо звернення за ними надійшло не пізніше ніж через шість місяців з дня закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Виплати проводяться в повному розмірі одноразово, тобто за весь період відпустки, тривалість якої становить 126 або 140 календарних днів (в залежності від протікання пологів і кількості новонароджених).

Жінкам, віднесеним до 1-4 категорії постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, допомога виплачується за 180 к.д.

Згідно законодавства декретні надаються в розмірі 100% середньомісячного доходу жінки (зарплата, грошове забезпечення, стипендія, допомога по безробіттю і т.д.), а непрацюючим жінкам та жінкам, зареєстрованим як підприємець, — в сумі 25% розміру прожиткового мінімуму для працездатного населення країни.

Таким чином, розмір допомоги по вагітності та пологах у 2020 році складає:

 • за 126 днів: з 1 січня — 2207 грн., з 1 липня — 2307 грн., з 1 грудня — 2383 грн.
 • за 140 днів: з 1 січня — 2452 грн., з 1 липня — 2563 грн., з 1 грудня — 2648 грн.
 • за 180 днів: з 1 січня — 3153 грн., з 1 липня — 3295 грн., з 1 грудня — 3405 грн.

Детальніше про виплати при вагітності та пологах (калькулятор декретних).

Допомога по народженню дитини

У 2020 році в Україні може відбутися збільшення розміру виплат допомоги при народженні малюка (у ВРУ знаходиться кілька законопроектів про підвищення суми виплати на першу, другу і третю дитину). На сьогоднішній день грошова підтримка від держави надається батькам, які протягом встановленого законом строку (1 рік з моменту пологів) подали заяву і оформили соц. виплату на дитину.

З 2020 року в великих містах України можна подати електронну заяву на оформлення допомоги при народженні дитини через онлайн-сервіс «Є-Малятко».

Загальний розмір декретних виплат становить 41 280 гривень. Однак отримати всю суму грошової допомоги по народженню відразу у батьків не вийде, оскільки дитячі виплачуються в два етапи.

Перший — одноразова допомога (10 320 гривень) зараховується на банківський рахунок матері чи батька через 1-2 місяці після оформлення допомоги.

Другий етап — сума, що залишилася (30 960 гривень) виплачується рівними частинами (860 грн.) протягом трьох років.

Підвищення допомоги при народженні дитини

Верховна Рада України прийняла проект Постанови № 2000-П «Про висновки і пропозиції до Закону України про Державний бюджет на 2020 рік», яким передбачено збільшення суми допомоги при народженні дитини з 2020 року.

Новим законом передбачено таке підвищення виплати дитячої допомоги в 2020 році:

 • при народженні першої дитини — 100 000 гривень (відразу виплачується 25 000 грн., потім по 2083 грн. щомісяця)
 • при народженні другої дитини — 200 000 гривень (відразу виплачується 50 000 грн., потім по 4166 грн. щомісяця)
 • при народженні третьої дитини — 400 000 гривень (одразу виплачується 100 000 грн., потім по 8333 грн. щомісяця)

Перерахунок розміру дитячих виплат (для збільшення) повинен бути проведений всім матусям, починаючи з дати вступу в силу закону про підвищення суми виплати допомоги на дітей до 3 років.

Докладніше про виплату у зв’язку з народженням дитини (розмір і порядок отримання).

Допомога одиноким матерям

Надання грошової допомоги на дітей матерям одиначкам регламентовано Постановою КМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми».

Сума виплат у 2020 році збільшена не була і, як і раніше, становить різницю між 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом родини в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Максимальний розмір допомоги одинокій матері становить:

Аліменти (виплати на дитину) з матеріальної допомоги

Детальніше про виплати матерям-одиначкам (умови і розрахунок).

Допомога на дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів

Тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів призначається дитині віком до 18 років.

Аліменти від держави надаються в розмірі, що дорівнює різниці між 50% ПМ для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців.

Таким чином, максимальна сума грошової допомоги дитині, якщо батько (мати) не платить аліменти, в 2020 році становить:

 • дітям до 6 років

Зменшення розміру аліментів на дитину в Україні

Аліменти (виплати на дитину) з матеріальної допомогиЗміст:
Загальні підстави для зменшення розміру аліментів
Зменшення аліментів на дитину від першого шлюбу
Зменшення аліментів при народженні другої дитини
Як зменшують аліменти у твердій грошовій сумі
Як зменшити заборгованість по аліментах
Судова практика по справах щодо зменшення розміру виплат
Перелік документів на зменшення аліментів
Зразки документів

Тягар сплати аліментів на утримання малюка можна полегшити за наявності достатніх на це підстав. При цьому дуже важливо довести, що зміна життєвих обставин особи, яка сплачує аліменти, потребує обов’язкової корекції відрахувань, які вона проводить на користь усіх її дітей.

Конституційний обов’язок кожного з батьків — повною мірою забезпечувати потреби дитини та надавати фінансову підтримку до досягнення нею повноліття. При цьому не є важливим, чи скріплений союз батьків шлюбом.

У випадку розлучення чи інших обставин, внаслідок яких мати й батько не можуть спільно проживати однією сім’єю, закон передбачає сплату аліментів на дитину.

Про те, як подати на аліменти, можна дізнатися на консультації сімейного адвоката.

Залежно від взаємних стосунків, які склалися між батьками, участь колишнього чоловіка в утриманні дітей визначається такими способами:

 1. Шляхом досягнення усних домовленостей між матір’ю та батьком дитини про порядок, суму та вид матеріального утримання дитини.
 2. Шляхом укладення письмової угоди з дружиною, в якій обумовлюються всі умови виконання чоловіком аліментних зобов’язань. Такий договір в обов’язковому порядку повинен бути завірений в нотаріуса. Треба знати, що цілком можливо не тільки збільшити, але й зменшити розмір аліментів.
 3. Якщо колишнє подружжя не дійшло єдиної думки стосовно умов утримання їхнього малюка та розв’язали це питання шляхом звернення до суду, вони отримали законне рішення в порядку цивільного судочинства.

Загальні підстави для зменшення розміру аліментів

У житті колишнього подружжя нерідко виникають ситуації, які дають право платникові аліментів поставити питання про зменшення розміру виплат на дитину. Досить розповсюдженими є:

 1. Відбулися вагомі зміни в його сімейному стані. Народження дітей у другому шлюбі або утримання непрацездатних батьків стають причиною додаткових матеріальних витрат з бюджету нової сім’ї.
 2. Різко погіршилося здоров’я того, хто сплачує аліменти, або членів його сім’ї. Ця обставина певною мірою служить чинником, який негативно впливає на здатність сплачувати аліменти в установленому розмірі.
 3. Зниження рівня матеріального забезпечення. Погіршення грошового утримання платника може стати наслідком звільнення з роботи, або у зв’язку зі зниженням заробітної плати з причин, що не залежать від нього, або виникнення інших витрат.
 4. Інші обставини. Сюди можна віднести різні життєві ситуації, внаслідок яких значно складніше, а часом практично неможливо без збитків для свого життя та здоров’я зберегти колишній обсяг виплат.

Як зменшити розмір аліментів на дитину, при виникненні однієї або кількох з визначених вище обставин?

Перш за все, слід пам’ятати про можливість добровільного порядку зміни розміру дитячих виплат шляхом досягнення домовленості з отримувачем цих виплат. Для закріплення нових домовленостей про зменшення аліментів необхідно звернутися до нотаріуса для внесення змін до попереднього договору.

А як подати на зменшення аліментів, якщо батьки не домовилися між собою?

У випадку, якщо батько чи мати не погоджується з тим, щоб зменшити аліменти, які належать дитині, розв’язання питання переноситься до судової зали.

Відповідний позов про перегляд розміру виплат на утримання спадкоємця платник подає до суду за місцем реєстрації відповідача.

Під час складення позовної заяви необхідно ретельно перерахувати та розкрити всі обставини, що стали підставою для звернення до суду.

Зменшення аліментів на дитину від першого шлюбу

В процесі здійснення виплат на утримання дітей можуть виникнути обставини, які істотно впливають на матеріальне становище нової сім’ї. Вони можуть бути різноманітними, однак головний критерій один — досить серйозний вплив на фінансове становище платника.

Якщо постало питання, як зменшити аліменти на дитину від першого шлюбу, необхідно зробити такі кроки.

– В першу чергу потрібно звернутися до суду із заявою про зміну їх розміру до рівня, який би відповідав реальним можливостям батька, щоб систематично та в повному обсязі виконувати свої обов’язки.

Під час складання позовної заяви рекомендується вказувати не один, а кілька чинників, що служать аргументами на користь прийняття рішення про зміну розміру належних малечі виплат. В іншому випадку можна отримати відмову суду.

В аналогічному порядку здійснюється зменшення розміру аліментів на другу дитину. Слід пам’ятати, що на одну дитину виділяють аліменти в розмірі 1/4, на двох дітей — 1/3 частини від заробітку платника. Аліменти на 3-х та більше дітей призначають у розмірі половини від того прибутку, який отримує батько.

Зменшення аліментів при народженні другої дитини

Усі діти, незалежно від того, в яких стосунках та з ким знаходились батьки на момент їх народження, мають рівні права на гідне утримання, яке забезпечить їм гармонійний та повноцінний розвиток.

Читайте также:  Спадщина за законом: як вступити у спадщину, якщо немає заповіту?

При народженні другої дитини зменшення розміру аліментів є одним зі способів захистити її інтереси, пов’язані з підвищенням рівня фінансового забезпечення. Суд у таких випадках переважно приймає рішення на користь позивача.

Однак треба пам’ятати, що для більшої впевненості в позитивному результаті, у позовній заяві необхідно вказувати також інші аргументи та підстави. Наприклад, цілком доречним буде вказати на зниження спільних доходів, погіршення здоров’я, нових членів сім’ї тощо.

Народження третьої та четвертої дитини у новій сім’ї також є підставою для зменшення аліментів.

Як зменшують аліменти у твердій грошовій сумі

Вибір форми виплат на утримання дитини є перевагою того з батьків, з яким вона мешкає. За вибором отримувача виплати можуть проводитися у формі:

 • Частки від спільного доходу (за наявності стабільного та гідного заробітку);
 • Твердої грошової суми (нестабільний прибуток, низька зарплата).

Щоб домогтися зменшення аліментів у твердій грошовій сумі, необхідна наявність обставин, що свідчать про неспроможність платника виконати раніше покладені аліментні зобов’язання, а саме:

 • Відсутність стабільного прибутку, проблеми з працевлаштуванням;
 • погіршення стану здоров’я та збільшення витрат на лікування;
 • наявність у сім’ї непрацездатних осіб, що перебувають на утриманні платника;
 • відсутність власного житла та інше.

У липні 2017 року на законодавчому рівні внесені зміни стосовно захисту прав неповнолітніх на належне утримання. Згідно з нововведеннями, зараз розмір фінансової виплати подібного роду повинен складати не менше 50% визначеного законом прожиткового мінімуму на дитину. Інакше кажучи, з 2018 року можна зменшити аліменти в твердій грошовій сумі не нижче:

 • для дітей віком до 6 років: 813 грн (з 1 січня), 849,5 грн (з 1 липня), 889,5 грн (з 1 грудня)
 • для дітей віком від 6 до 18 років: 1013,5 грн (з 1 січня), 1059 грн (з 1 липня), 1109 грн (з 1 грудня)

Як зменшити заборгованість по аліментах

Систематичне ухилення від виконання своїх прямих обов’язків стосовно виплат на утримання дитини тягне за собою кримінальну відповідальність. Але якщо причиною появи боргу стали об’єктивні обставини, боржник має право направити до суду звернення з проханням зменшити борг по аліментах або застосувати розстрочку платежів за певним графіком.

Існують реальні можливості відносно часткового та навіть повного звільнення від виплат щодо заборгованості, однак вони можуть бути досягнені лише за допомогою суду. Підставою для прийняття подібного роду рішень може стати тяжка хвороба платника аліментів або інші істотні обставини.

Зменшити або ліквідувати заборгованість по аліментах можна також шляхом передачі права власності на нерухомість тому з батьків, з ким проживає дитина, або самій дитині. В таких випадках з дозволу піклувальної ради мати й батько дитини можуть укласти угоду про дострокове припинення права на аліменти.

Судова практика по справах щодо зменшення розміру виплат

Слід зауважити, що справи по зменшенню аліментів мають судову перспективу тільки за наявності кількох підстав. Як свідчить судова практика, суди досить критично оцінюють кожний доказ та виносять відмову у зменшенні виплат у випадку недостатньої аргументації позову.

Тому у справах цієї категорії, як правило, беруть участь адвокати з сімейного права. Вони здатні значно збільшити шанси позивача на позитивний результат та добитися рішення суду про зменшення розміру аліментів на дитину за допомогою правильно побудованої лінії захисту та переконливої аргументації.

Втім суд бере до уваги думку обох сторін і тільки тоді виносить рішення щодо визначення розміру зменшення.

Перелік документів на зменшення аліментів

Питання зміни розміру аліментів розглядають місцеві загальні суди в порядку цивільного судочинства. Для позивача дуже важливо знати, які саме документи потрібні для зменшення розміру аліментів.

Очевидно, що відповідач намагатиметься усіляко протидіяти аргументам позивача та наводити власні аргументи.

Тому якісно підготовлені та представлені суду документальні докази можуть мати вирішальне значення.

Отже, разом із позовною заявою, до суду потрібно надати такі документи:

 • копію всіх заповнених сторінок паспорту, завірену його власником;
 • копію ідентифікаційного коду відповідача;
 • дублікат свідоцтва про народження дітей;
 • дублікат рішення суду або договору, в якому визначені всі умови виконання аліментних зобов’язань;
 • копія довідки про доходи позивача;
 • копії медичних документів для підтвердження погіршення здоров’я позивача та чеки на придбання ліків, рахунки за лікування;
 • копії документів, що підтверджують наявність на утриманні позивача непрацездатних членів сім’ї;
 • інші документи, що підтверджують позовні вимоги заявника.

Питання щодо утримання та забезпечення потреб дітей завжди мають величезне законодавче підґрунтя, яке часом викликає нерозуміння та почуття хаосу у звичайних громадян. Окрім великої кількості правової інформації, розгубленість викликають ще й такі чинники, як динамічні зміни в законодавстві у галузі сімейного права та досить високий рівень складності ведення справ щодо аліментів.

Все це наочно свідчить про те, що необхідність участі в судовому процесі досвідченого адвоката з розлучень є очевидною. “Альянс Сімейних Адвокатів” пропонує кваліфіковану юридичну допомогу навіть у найскладніших випадках. Отримайте допомогу, звернувшись до нас за телефоном, написавши в чат або заповнивши заявку на сайті.

Зразки документів

Зразок заяви на зміну розміру аліментів

Кількість переглядів: 9,845

Аліменти 2020 в Україні – розмір, скільки платитимуть батьки

Сума аліментів у 2020 році збільшиться
/ Колаж 24 каналу

Приблизно 120 тисяч українців не можуть виїхати з країни через несплату аліментів, таку інформацію надає адміністрація Державної прикордонної служби . У 2020 році розмір аліментів зміниться.

Журналіст 24 каналу разом з юристом, кандидатом юридичних наук Денисом Головіним розібрались – який мінімальний та максимальний розмір аліментів у 2020 році передбачено законодавством та що враховується при їх обчисленні.

Важливо: Аліменти на дитину: хто має право на виплати та як їх розраховують

У базах даних прикордонників перебуває приблизно 120 тисяч осіб, яким виконавча служба обмежила виїзд за межі України через несплату аліментів. Тож, перед тим як планувати відпустки в Державній прикордонній службі радять «закрити» всі борги, зокрема, перед власними дітьми.

Дивіться відео про неплатників аліментів:

У 2018 році Верховна Рада ухвалила низку законів, які суттєво посилили відповідальність за несплату аліментів. Так, згідно з внесеними тоді ж змінами в закон «Про виконавче провадження» передбачається, що за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, державний виконавець виносить вмотивовані постанови про:

 • тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України;
 • тимчасове обмеження боржника у праві керування автомобілем, мотоциклом та іншими транспортними засобами;
 • тимчасове обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та вихолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії;
 • тимчасове обмеження боржника у праві полювання.

Тимчасове обмеження боржника у праві керувати транспортними засобами не може бути застосовано в разі:

 • якщо встановлення такого обмеження позбавляє боржника основного законного джерела засобів для існування;
 • використання боржником транспортного засобу через інвалідність чи перебуванням на утриманні боржника особи з інвалідністю I, II групи, визнаної в установленому порядку, або дитини з інвалідністю;
 • проходження боржником строкової військової служби, військової служби за призовом, осіб офіцерського складу, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період або якщо боржник проходить військову службу та виконує бойові завдання військової служби у бойовій обстановці чи в районі проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях;
 • розстрочення або відстрочення сплати заборгованості за аліментами у порядку, встановленому законом.

До теми: Кому загрожує ув'язнення, а кому пеня за несплату аліментів

Тому, останнім часом, часто в аеропортах можна почути брудну лайку пасажирів, яких завернули назад через те, що вони перебувають в реєстрі неплатників аліментів. Таким чином держава змушує їх згадати про власних дітей.

Про щасливе дитинство своїх нащадків мають подбати обоє батьків /Фото 24 каналу

Як зауважує Денис Головін, згідно з Сімейним кодексом, сплачених аліментів має вистачати для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Юрист наголошує, що мінімальний гарантований розмір цих виплат на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину складає розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі, якщо достатньо заробітку платника аліментів.

Важливо: Чи повинен екс-чоловік платити аліменти після розлучення

У Сімейному кодексі встановлено скільки відсотків від доходу одного з батьків становлять аліменти:

 • на одну дитину аліменти встановлюють ¼ доходу їх платника;
 • на двох дітей аліменти встановлюють 1/3 доходу їх платника;
 • на трьох дітей аліменти встановлюють 1/2 доходу їх платника;
 • на трьох і більше дітей – половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.

У 2020 році мінімальний гарантований розмір аліментів для дітей віком до 6 років складе:

 • з 01 січня 2020 року – 889,5 гривень;
 • з 01 липня 2020 року – 929,5 гривень;
 • з 01 грудня 2020 року – 960,5 гривень.

Для дітей від 6 до 18 років:

 • з 01 січня 2020 року – 1 109 гривень;
 • з 01 липня 2020 року – 1 159 гривень;
 • з 01 грудня 2020 року – 1 197,5 гривень.

Мінімальна рекомендована сума аліментів на 2020 рік для дітей до 6 років:

 • з 01 січня 2020 року – 1 779 гривень;
 • з 01 липня 2020 року – 1 859 гривень;
 • з 01 грудня 2020 року – 1 921 гривень.

Мінімальна рекомендована сума аліментів на 2020 рік для дітей від 6 до 18 років:

 • з 01 січня 2020 року – 2 218 гривень;
 • з 01 липня 2020 року – 2 318 гривень;
 • з 01 грудня 2020 року – 2 395 гривень.

Дитина не повинна відчувати, що батьки її не люблять / Фото 24 каналу

Максимальний розмір аліментів складає десять прожиткових мінімумів на одну дитину відповідного віку. В 2020 році передбачена максимальна сума аліментів на дитину до 6 років:

 • з 01 січня 2020 року – 17 790 гривень;
 • з 01 липня 2020 року – 18 590 гривень;
 • з 01 грудня 2020 року – 19 210 гривень.

Максимальна сума аліментів на дитину від 6 років до 18 років у 2020 році:

 • з 01 січня 2020 року – 22 180 гривень;
 • з 01 липня 2020 року – 23 180 гривень;
 • з 01 грудня 2020 року – 23 950 гривень.

При визначенні суми аліментів суд враховує кілька важливих обставин.

Як зазначає Денис Головін, при нарахуванні судом аліментів передовсім враховується стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів, наявність інших дітей, непрацездатної другої половинки, батьків чи дітей.

Також суд бере до уваги й наявність у праві власності або користування у платника аліментів майна та майнових прав, зокрема, рухомого та нерухомого майна, грошей, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав та інші обставини, що мають суттєве значення.

Читайте также:  Приватні виконавці – як працюють, скільки стоять їх послуги?

До теми: Скільки стягнули з боржників аліментів у 2019 році

Таким чином, відправляючись на відпочинок потрібно ретельно підготуватись до подорожі та поцікавитись чи немає обмежень щодо виїзду за кордон.

З яких видів заробітної плати аліменти не утримуються?

Джерело: www.dominanta.in.ua

Тетяна Мойсеєнко, податковий консультант

Доволі поширеним є питання, з яких видів доходів необхідно утримувати аліменти: чи можна утримати аліменти з лікарняних, які фінансуються з Фонду соціального страхування, з матеріальної допомоги, з компенсації за дні невикористаної відпустки, яка налічує виплату за декілька років, з інших виплат. Насправді, серед перелічених доходів утримання аліментів має свої особливості. Про все це читайте у статті нижче.

Перелік доходів згідно Постанови 146

Постановою КМУ вiд 26.02.93 р. № 146 затверджено Перелік видiв доходiв, якi враховуються при визначеннi розмiру алiментiв. Вiдповiдно до цієї Постанови, утримання алiментiв з працiвникiв провадиться з усiх видiв заробiтку i додаткової винагороди як за основною роботою, так i за роботою за сумiсництвом.

Перелік видів доходів, з яких утримуються аліменти, наведений у п. 1 Постанови.

Перелік видів доходів, з яких не утримуються аліменти, наведений у п. 12 Постанови.

Для зручностi наведемо у таблиці поширені види доходів, з яких аліменти утримуються і не утримуються.

Алiменти утримуються з: Алiменти не утримуються з:
1) основної заробiтної плати за посадовим окладом, тарифною ставкою тощо

 • 2) всiх видiв доплат i надбавок до заробiтної плати
 • 3) премiй в грошовому i натуральному вигляді
 • 4) оплати за надурочну роботу, за роботу у святковi, неробочi та вихiднi днi
 • 5) заробiтної плати, що зберiгається пiд час вiдпустки, а також з одержуваної при звiльненнi компенсацiї за невикористану протягом кiлькох рокiв вiдпустку;
 • 6) винагороди за загальнi рiчнi пiдсумки роботи
 • 7) одноразової винагороди за вислугу  рокiв
 • 8) заробiтної плати, що зберiгається пiд час виконання державних i громадських обов’язкiв, та в iнших випадках збереження середньої заробiтної плати
 • 9) допомоги по державному соцiальному страхуванню (тимчасова непрацездатність)
 • 10) доплат до допомоги по державному соцiальному страхуванню, виплачуваних за рахунок пiдприємств, установ, органiзацiй
1) допомоги по тимчасовiй непрацездатностi по догляду за хворою дитиною вiком до 14 рокiв

 1. 2) вихiдної допомоги при звiльненнi
 2. 3) сум не оподатковуваного податком розмiру
  матерiальної допомоги
 3. 4) компенсацiї працiвнику за невикористану
  вiдпустку, крiм випадкiв, коли особа при звiльненнi отримує компенсацiю за вiдпустку, не використану протягом декiлькох рокiв
 4. 5) допомоги на лiкування
 5. 6) допомоги у зв’язку з вагiтнiстю i пологами
 6. 7) компенсацiйних виплат при вiдрядженнях
  i переведеннi на роботу в iншу мiсцевiсть
 7. 8) дотацiй на обiди
 8. 9) вартостi путiвок в санаторiї i дома вiдпочинку, що надаються за рахунок коштiв підприємства
 9. 10) компенсацiйних сум, якi виплачуються за амортизацiю iнструментiв i зношенiсть одягу

Перелік деяких доходів, які мають виключення з правил

ЛІКАРНЯНИЙ ЛИСТОК

Відмова від виплати аліментів на дитину

Виплата матеріальної допомоги членам сім'ї (дітям, батькам, дружині або чоловікові) – процес психологічно складний. Закон детально регламентує права близьких родичів при виконанні аліментних зобов'язань.

Відмова від сплати аліментів – процедура, яка потребує від сторін правовідносин юридичних знань. Тільки грамотний юрист допоможе у такій справі.

Адвокати сайту пояснять, як діяти при відсутності бажання виплачувати або отримувати споріднену взаємодопомога, як правильно оформити волевиявлення кожної сторони.

Професійні юридичні знання дозволять уникнути сімейних сварок при важкому фінансовому становищі.

ВІДМОВА ВІД АЛІМЕНТІВ ДОБРОВІЛЬНО – 4 ПОШИРЕНИХ ПИТАННЯ ДО ЮРИСТА

Юридична допомога професіонала – спосіб знайти відповіді на ваші запитання:

1. Хто має право відмовитися отримувати підтримку?

Законодавчо не заборонено відмовлятися отримувати матеріальну допомогу близьких родичів. Якщо дорослий член сім'ї не бажає приймати грошове утримання – це сімейні проблеми, в які державні органи не вправі втрутитися.

Людині дозволено не витребувати допомогу і у разі, коли вона отримана через суд. Робиться це шляхом написання судового пристава заяви про припинення виконавчого провадження. Юрист розповість вам, як відмовитися від стягнення аліментів, встановлених судом для дорослих. Це допоможе вам захистити майнові права при небажанні родичів отримувати грошові кошти.

2. Чи може суд відмовити в отриманні допомоги?

 • Згідно із законом суд вправі звільнити чоловіка або дружину від виплати аліментів при наступних фактах:
 • Працездатність чоловіка втрачена через зловживання спиртним, наркотиками або при вчиненні умисного злочину.
 • Нетривалість шлюбних відносин.
 • Поведінка чоловіка в сім'ї характеризується аморальністю і недостойностью.

Позбавити права на матеріальну допомогу через суд можна: в період шлюбу або після припинення сімейних відносин. Звільнення від виконання аліментних зобов'язань за рішенням суду для кровних родичів, або у відношенні дітей — законодавчо не допускається.

Адвокат пояснить вам ситуації, при яких платник змісту вправі просити суд про звільнення від його сплати. Ці знання дозволять вам захистити себе при зловживанні правами колишніми членами подружжя після розірвання шлюбу.

3. Чи можна оформити відмову від аліментів на дитину?

За законом утримання дітей включено в коло обов'язків батьків. Законодавчо дозволено оформити участь мами й тата у витратах на дитину угодою. У ньому допускається вказівка на відмову в отриманні аліментів від одного батька. Але закон закріплює правило, за яким органи опіки вправі звернутися в суд, якщо:

 1. Малюк не отримує утримання за згодою батьків.
 2. Батько або мати ухиляються від виплати аліментів, другий чоловік не звернувся до суду з заявою про стягнення підтримки.
 3. Крім цього нормативно закріплена заборона на порушення дитячих інтересів шляхом вказівки у договорі про матеріальному змісті розміру аліментів менше, ніж належить дитині за законом.
 4. У разі, коли подружня пара встановлює аліментні зобов'язання укладенням при розлученні мирової угоди, суд не затвердить його, якщо воно порушує законні інтереси малюка.

У нас в країні відмовитися від аліментних виплат можна тільки за замовчуванням. Якщо один батько не сплачує кошти на утримання малюка, а другий – не витребує виплати через суд (дитина ситий, взутий, одягнений і отримує передбачені законом блага), державні органи не знайдуть підстав втручатися в сімейні стосунки, відмова від підтримки діє.

Юрист розповість вам, на які нормативні акти спиратися, щоб оформити відмову від аліментів добровільно, і як бути при небажанні батьків визначати розподіл обов'язків по утриманню своїх чад. Такі знання допоможуть захистити інтереси малюків і майнові права дорослих при сплаті грошових коштів.

4. Які наслідки відмови при виплаті змісту?

Згідно із законом, угоду про сплату змісту родичам визнається недійсним у судовому порядку при порушенні інтересів одержувача допомоги.

Звернутися в суд вправі батько, дорослий член сім'ї, що отримує матеріальну підтримку, орган опіки та піклування або прокурор. Виходячи з цього положення робиться висновок: при стягненні матеріальної допомоги закон не встановлює наслідків відмови від неї, для людини, що одержує зміст.

Але у випадку, якщо платити відмовляється платник аліментів, для нього передбачені заходи відповідальності. Закон встановлює, що особа яка прострочила сплату грошових коштів отримує грошове покарання у вигляді неустойки (половина відсотка суми заборгованості за кожну добу прострочення виплати) та відшкодування збитків.

Злісним неплатникам загрожує адміністративна, і навіть кримінальна покарання. Адвокат пояснить вам про проблеми, які виникають у платника і одержувача аліментного змісту, якщо встановлений відмова від грошової допомоги. Це допоможе вам уникнути негативних наслідків небажання підтримувати родичів матеріально.

ПЕРЕВАГИ ЗВЕРНЕННЯ НА САЙТ

Відмова від змісту – спірну справу, оформити яке без наслідків складно. Тут потрібні знання законів і судової практики. Юристи порталу допоможуть вам відмовитися від матеріальної допомоги близьких родичів, пояснять ваші права після підписання відмовний папери. Звернення до нас – спосіб дізнатися про аліменти, не виходячи з дому.

Призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме

 • Кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного,
 • духовного і соціального розвитк

у (стаття 8 Закону України «Про охорону дитинства»)

Конституцією України встановлено, що батьки зобов’язані утримувати дітей до їх повноліття.

Законодавча регламентація обов’язків батьків утримувати дитину не виключає наявність ситуацій, коли дитина не отримує аліментів.

Утримання дитини являється, насамперед, обов’язком її батьків. Держава несе субсидіарний (додатковий) обов’язок щодо надання дитині матеріального забезпечення, який може виконуватися різними способами.

Одним із таких способів є призначення тимчасової державної матеріальної допомоги дитині у випадках, коли місце проживання її батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину. ЇЇ виплата здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Насамперед, метою призначення тимчасової державної допомоги є тимчасове утримання неповнолітньої дитини.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 р. N 189 затверджено Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме» (далі – тимчасова допомога).

Відповідно до положень цієї постанови тимчасова допомога призначається у разі, коли:

 • рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв’язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення;
 • один з батьків перебуває під арештом, слідством, на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано в установленому порядку недієздатним, а також перебуває на строковій військовій службі;
 • місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.
 1. При цьому слід зазначити, що така допомога призначається дитині віком до 18 років.
 2. Проте, на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням або на повному державному утриманні тимчасова допомога не призначається.
 3. Разом з цим, якщо дитина, яка перебуває у відповідній установі (закладі) на повному державному утриманні, під час літніх канікул перебуває вдома, зазначена допомога призначається за повні місяці такого перебування на підставі довідки установи (закладу) про те, що дитина в цей час не перебувала на повному державному утриманні.

Питання щодо призначення і виплати тимчасової допомоги слід вирішувати за місцем проживання (перебування) одного з батьків, який утримує дитину (далі — одержувач), в управлінні праці та соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, структурному підрозділі з питань праці та соціального захисту населення виконавчого органу міської, районної у місті ради (далі — орган праці та соціального захисту населення).

 • При цьому слід зазначити, що у разі зміни місця проживання (перебування) одержувача виплата тимчасової допомоги продовжується органом праці та соціального захисту населення за новим місцем проживання (перебування) з місяця звернення одержувача.
 • Варто звернути увагу на перелік документів, які необхідні для призначення тимчасової допомоги.
 • Так, одержувач повинен подати до органу праці та соціального захисту населення за місцем проживання (перебування):
 • заяву за формою, затвердженою Мінпраці;
 • копію свідоцтва про народження дитини;
 • довідку про реєстрацію місця проживання (перебування) дитини;
 • довідку про реєстрацію місця проживання (перебування) одержувача.
Читайте также:  Як отримати рішення суду про розірвання шлюбу (без згоди чоловіка)

Крім того, залежно від підстав, на яких призначається тимчасова допомога, додатково подаються такі документи:

 • рішення суду (виконавчий лист) про стягнення з одного з батьків аліментів на дитину; довідка державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів одним з батьків протягом шести місяців, що передують місяцю звернення;
 • довідка відповідної установи про перебування одного з батьків під арештом, слідством, на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, визнання його в установленому порядку недієздатним, а також перебування на строковій військовій службі;
 • повідомлення органу внутрішніх справ про те, що місце проживання (перебування) одного з батьків дитини не встановлено.

Після надходження усіх необхідних документів органом праці та соціального захисту населення протягом десяти календарних днів приймається рішення про призначення або відмову в призначенні тимчасової допомоги.

Призначається така допомога кожні шість місяців починаючи з місяця, в якому подані усі необхідні документи. Для призначення допомоги на наступний шестимісячний строк одержувач повинен подати лише заяву, в якій повідомляє про обставини, що можуть бути підставою для продовження виплати допомоги.

 1. Варто відмітити, що розмір тимчасова допомога становить 30 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для дитини відповідного віку.
 2. Прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
 3. Відповідно до статті 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, встановлений у розмірах, що діяли у грудні 2008 року.
 4. Тобто, відповідно до положень статті 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» прожитковий мінімум з 1 жовтня 2008 року на одну особу в розрахунку на місяць затверджено в розмірі, зокрема, для дітей віком до 6 років — 557 гривень; дітей віком від 6 до 18 років — 701 гривня.
 5. Важливо додати про те, що у разі якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, менший від мінімального розміру аліментів на одну дитину, що передбачений частиною другою статті 182 Сімейного кодексу України (тобто, меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку) тимчасова допомога призначається в розмірі різниці між визначеним розміром аліментів і сумою, що становить 30 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для дитини відповідного віку.
 6. Перерахування розміру тимчасової допомоги проводиться органом праці та соціального захисту населення з дня досягнення дитиною відповідного віку без звернення одержувача.
 7. У разі встановлення нового розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку розмір тимчасової допомоги перераховується без звернення одержувача з місяця, в якому набрав чинності закон, що встановлює новий розмір прожиткового мінімуму.
 8. Досить часто виникає питання стосовно припинення виплати тимчасової допомоги.
 9. Таким чином, основними обставинами припинення виплати вказаної допомоги є:
 1. встановлення місця проживання (перебування) особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду;
 2. виявлення обставин, що свідчать про можливість одного з батьків утримувати свою дитину;
 3. досягнення дитиною 18-річного віку;
 4. виконання в повному обсязі зобов’язань одного з батьків щодо сплати аліментів у разі виїзду на постійне місце проживання за кордон;
 5. влаштування дитини до відповідної установи (закладу) на повне державне утримання;
 6. скасування або визнання усиновлення недійсним;
 7. усиновлення дитини (чоловіком матері або дружиною батька);
 8. відмови від стягнення аліментів;
 9. добровільного виконання рішення суду особою, зобов’язаною сплачувати аліменти;
 10. скасування в установленому законодавством порядку рішення суду щодо стягнення аліментів;
 11. смерті дитини, якій була призначена тимчасова допомога;
 12. смерті одного з батьків, зобов’язаного сплачувати аліменти, або визнання його в установленому порядку безвісти відсутнім чи оголошення померлим;
 13. позбавлення в установленому порядку одного з батьків, який утримує дитину, батьківських прав;
 14. відібрання дитини від одного з батьків, який утримує дитину, без позбавлення батьківських прав;
 15. встановлення над дитиною опіки чи піклування.
 • Про виникнення зазначених у цьому пункті обставин одержувач зобов’язаний повідомити у десятиденний строк орган праці та соціального захисту населення.
 • Виплата тимчасової допомоги припиняється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникла одна із зазначених обставин.
 • У разі встановлення місця проживання (перебування) одного з батьків і припинення його розшуку орган внутрішніх справ у триденний строк повідомляє про це одержувача, орган праці та соціального захисту населення, посадову особу, яка винесла ухвалу (постанову) про розшук, а також суд за місцем знаходження виконавчого листа.

Якщо виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків, виявлено, що один з батьків може утримувати дитину або місце проживання (перебування) одного з батьків встановлено, у зв’язку з чим можливе стягнення з нього коштів на утримання дитини, орган праці та соціального захисту населення звертається до суду із заявою про стягнення суми сплаченої тимчасової допомоги. Стягнуті кошти зараховуються до державного бюджету.

 1. Виплата тимчасової допомога здійснюється установою уповноваженого банку або державним підприємством і об’єднанням зв’язку за місцем проживання (перебування) одержувача.
 2. Перерахування коштів установі уповноваженого банку, державному підприємству і об’єднанню зв’язку для виплати тимчасової допомоги здійснюється органами праці та соціального захисту населення.
 3. Таким чином, соціальний захист дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме — це обов’язок держави гарантований Конституцією України.
 4. В даний час постійно триває робота щодо вдосконалення порядку призначення і виплати тимчасової державної допомоги таким дітям.
 • головний спеціаліст Департаменту соціального, трудового та гуманітарного законодавства Міністерства юстиції України –
 • Ананко Світлана Вікторівна.

Аліменти: виплати на дитину з матеріальної допомоги

При стягненні аліментів з фінансової допомоги часто виникають питання. В яких випадках допомога не є доходом, частину якого потрібно перераховувати як виплати на дитину? Ми розповімо про всі тонкощі стягнення аліментів з матеріальної допомоги.

Аліменти

Аліменти – кошти, які у встановленому законом порядку один член сім’ї зобов’язаний виплачувати іншому, який потребує матеріальної допомоги.

Це обов’язковий вид утримань, підставою для якого є:

 • виконавчий лист, судове рішення;
 • письмова, завірена нотаріусом угода про виплату аліментів. Угода має юридичну силу виконавчого документа.

Порядок утримання аліментів на підприємстві

Якщо аліментник працевлаштований, у більшості випадків утримання проводиться за місцем його роботи. Адміністрація підприємства зобов’язана утримувати платежі із зарплати, відпускних, премії, матеріальної допомоги, лікарняного та інших видів доходів платника.

Відрахування виплат на дитину провадяться з доходів, одержаних як за основним місцем працевлаштування, так і на підприємстві, де платник працює за сумісництвом.

Матеріальна допомога

Додаткова фінансова підтримка працівників є традиційним видом доходу. Допомога виплачується не лише адміністрацією підприємства, але і державою.

Джерелами фінансової допомоги виступають федеральний і місцевий бюджети, позабюджетні фонди, іноземні держави, будь-які підприємства та організації. Підстави для виплати матдопомоги можуть бути різними, наприклад:

 • народження дитини;
 • реєстрація шлюбу;
 • свята;
 • поліпшення здоров’я;
 • відшкодування шкоди;
 • хвороба, поховання та інше.

Матеріальна допомога — виплата невиробничого характеру, що не залежить від результату діяльності працівника.

Допомога виплачується не тільки працівникам підприємства, але й членам сім’ї та іншим особам.

Читайте також:  Строк позовної давності при стягненні аліментів

З яких видів допомоги не утримують аліменти?

Види доходів, які є об’єктом аліментних виплат, а також доходи, з яких виплати на дитину не утримуються, зазначені у Переліку, затвердженому Постановою КМУ вiд 26.02.93 р. № 146 (п. 1, 12).

Так, аліменти не стягуються з допомоги, яка виплачується:

 • у разі непрацездатності, в тому числі при догляді за хворою дитиною;
 • при звільненні;
 • у якості компенсації за невикористану відпустку;
 • при лікуванні;
 • у зв’язку з вагітністю та пологами;
 • з грошових коштів, що є компенсаційними виплатами, встановленими трудовим законодавством (відрядження, виплати при прийомі на роботу або переведенні в інше місце, з компенсації вартості робочого інструменту, тощо);
 • з компенсації вартості путівки, крім туристичної (відшкодовується працівникові або членам сім’ї).

Винятком є допомога, що виплачується в центрі зайнятості (допомога по безробіттю).

Крім того, аліменти не утримуються з виплат, які не є об’єктом оподаткування.

Коли з допомоги утримують виплати на дитину?

Законодавець визначив простий принцип: при вирішенні питання про стягнення аліментів з фінансової допомоги, необхідно враховувати соціальну спрямованість виплати.

Якщо гроші надається для вирішення серйозних, особистих питань платника, або для вирішення критичних проблем зі здоров’ям, виплати на дитину не відраховують. Передбачається, що особа витратить кошти за цільовим призначенням.

Якщо матеріальна допомога нецільова, а ще й прив’язана до джерела зарплати, вона є доходом, з якого утримуються аліменти.

Порядок утримання аліментів з матеріальної допомоги

З зарплати та матеріальної допомоги відрахування проводить бухгалтерія за місцем працевлаштування платника.

Перерахування коштів на рахунок алиментоотримувача проводиться протягом 3 днів з дня виплати працівникові зарплати або матеріальної допомоги.

Якщо платник не працює, він зобов’язаний самостійно здійснювати виплати на дитину.

Утримання аліментів за угодою

Сторони, сідаючи за стіл переговорів і укладаючи угоду, самостійно визначають умови, порядок та розмір аліментних виплат. Договірний розмір аліментних виплат не може бути менше розміру, встановленого судом при можливій подачі позову.

Бувають ситуації, коли батьки домовилися щодо порядку сплати аліментів, встановили точну суму виплат, у тому числі з матдопомоги. В деяких випадках, зі спільної згоди сторін, матдопомога залишається без відрахувань.

Стягнення виплат на дитину за рішенням суду

У разі відсутності угоди, аліменти стягують у судовому порядку. Позов подається за місцем проживання платника або заявника.

Після винесення рішення суддя видає виконавчий лист, який стягувач або судовий виконавець надсилає за місцем працевлаштування аліментника.

Виплата здійснюється з чистого доходу платника, тобто після утримання всіх податків.

Більше про порядок утримання виплат на дитину ми розповіли в статті “Як стягнути аліменти за виконавчим листом?“.

Спірні питання, що виникають при стягненні аліментів з матдопомоги

Аліментники часто стикаються з ситуацією, коли бухгалтерія утримує аліменти з матеріальної допомоги, що виплачується при народженні дитини, відпустці або на оздоровлення.

 • З грошової виплати, що нараховується при народженні дитини, аліменти не утримуються.
 • Матеріальна допомога при виході у відпустку не є цільовою. Фактично гроші будуть спрямовані на поліпшення комфорту платника і витрачені на його розсуд. Отже, з такої виплати будуть утримані аліменти.
 • Питання відрахування аліментів з фінансової допомоги на оздоровлення або реабілітацію розглядається в кожному випадку окремо. Грошові кошти на загальне поліпшення здоров’я прирівнюють до доходу, з якого утримуються виплати на дитину. Проте цільова матеріальна допомога для вирішення критичної ситуації не є таким доходом (наприклад, у випадку важкого каліцтва або виробничої травми).

Зверніть увагу!

 • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
 • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
 • Для вас працюють безкоштовні експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему і ми допоможемо її вирішити! Задайте питання прямо зараз!
Ссылка на основную публикацию