Чи потрібно утримувати аліменти з відпускних виплат?

Якщо людина працює офіційно і має стабільний дохід, найчастіше він виплачує на дітей певну частку від свого місячного заробітку.

І ось тут у багатьох виникає питання, нараховуються чи ні аліменти з відпускних.

Хтось цікавиться даною темою в надії хоч трохи заощадити і уникнути своїх зобов'язань, інші — навпаки переживають про те, щоб дитина отримала все, що належить і був забезпечений.

Чи потрібно утримувати аліменти з відпускних виплат? Чи потрібно утримувати аліменти з відпускних виплат?

У будь-якому випадку дана тема заслуговує на увагу. Потрібно розібратися, хто повинен стягувати аліменти в даному випадку і в який термін це відбувається, чи повинен чоловік робити які-небудь дії, щоб відбулося нарахування виплати для дітей або це не вимагає його участі.

У випадку доцільності

Трудовий кодекс визначає, що відпускні є частиною заробітної плати, яку повинні виплачувати працівникові під час його відпустки. Таким чином, дана виплата належить до офіційного доходу і аліменти з відпускних повинні утримувати в обов'язковому порядку. Якщо ж працівник відмовляється від відпустки або переносить його, кошти будуть вираховувати з інших доходів, які він отримує.

Якщо якісь дні відпустки не були використані людиною, він повинен отримати за це якусь грошову суму — компенсацію.

Це можливо в таких випадках:

 • відпустку замінюється на виплату певної суми;
 • працівник помер, в цьому випадку гроші отримує його спадкоємець;
 • співробітника звільнили;
 • компенсація також може бути виплачена співробітнику, який потрапив в організацію з перекладу.

Загальний порядок

Аліменти повинні брати не тільки при наявності виконавчого листа, але і нотаріально завіреної угоди про перерахування аліментів, а також судового наказу.

Якщо угода підписується колишнім подружжям за взаємною згодою, то в разі, коли домовитися не вдається, зацікавлена ​​сторона, на забезпеченні якої знаходяться діти, подає позов до суду, висуваючи вимоги до батька дитини про виплату аліментів на дітей.

Коли прийнято рішення суду, видається виконавчий лист, який передають в службу судових приставів. Саме пристави відповідають за відправку документа роботодавцеві. У тому випадку, якщо особа офіційно не працевлаштовані, аліменти будуть утримуватися з іншого доходу.

Виплата може призначатися в частках або твердій грошовій сумі. Другий варіант використовується в тому випадку, коли людина не має постійного доходу або отримує неофіційну зарплату.

Чи потрібно утримувати аліменти з відпускних виплат?

Статті 81-82 українського Сімейного кодексу визначають, що аліменти відраховуються з усією прибутку, яку отримує відповідач, таким чином, гроші на дітей відраховуються з заробітної плати, премій та інших виплат, в тому числі відпускних, а якщо людина має два місця роботи: основне і додаткове, зняття грошей здійснюється обома роботодавцями

Чим характерні аліменти з відпускних

Аліменти з відпускних, як і з інших доходів, утримуються виключно з тієї суми, яка залишається після проведення необхідних утримань і сплати податків. Про це можна про всяк випадок нагадати бухгалтеру організації, оскільки недосвідчений фахівець може помилково робити відрахування зі всієї суми.

Наприклад, якщо розмір відпускних становить 50 тис. Рублів, з них повинен бути віднято прибутковий податок 13%, в результаті залишиться сума 43,5 тис. Рублів. І вже з цієї суми обчислюється сума аліментів в залежності від того, яка кількість дітей має людина. Якщо він надає підтримку одній дитині, то повинен заплатити на нього 25% від суми, що залишилася, а це становить 10875 руб.

В результаті на руки він отриманий 32625 рублів. У тому ж випадку, коли дітей двоє або троє ця сума ще зменшиться, оскільки для двох дітей розмір виплат становить 33% від доходу, а для трьох і більше дітей — 50%.

Багато батьків думають, що, якщо вони візьмуть свою дитину з собою у відпустку, то будуть позбавлені від виплати аліментів, але помиляються. Аліменти не будуть утримані тільки в разі смерті дитини або досягнення ним повноліття.

Якщо між батьками укладено мирну угоду. на етапі його підготовки вони можуть домовитися про те, що, якщо батько бере дитину у відпустку, який проводить в іншій країні, він звільняється від сплати аліментів за це період.

Існують випадки, коли можуть повернути перераховані в рахунок аліментів гроші, але причин для цього дуже небагато:

 • було скасовано судове рішення;
 • угода, укладена між подружжям, було підписано під тиском;
 • при перерахуванні була допущена помилка.

Якщо дитині під час відпустки батька виповнилося 18 років. аліменти будуть виплачені тільки до дня його народження.

Чи потрібно утримувати аліменти з відпускних виплат? Чи потрібно утримувати аліменти з відпускних виплат?

Чи потрібно утримувати аліменти з відпускних виплат?

Чи потрібно утримувати аліменти з відпускних виплат? При сплаті аліментів за рішенням суду на неповнолітніх дітей платник аліментів має право звернутися до суду з позовом про зменшення заборгованості або про звільнення від його сплати.

Прядок розірвання угоди про сплату аліментів, ви можете знайти ось тут.

Самим поширеною причиною повернення сплачених коштів є оспорювання факту батьківства. В цьому випадку потрібно розуміти, що навіть якщо буде доведено, що чоловік не є батьком дитини, гроші йому повернуть тільки за останні три роки.

Трапляються промахи, допущені роботодавцем при перерахуванні аліментів, наприклад, були помилково розраховані суми. В цьому випадку відповідати повинен бухгалтер.

Якщо було заплачено більше, ніж належить, вони повинні повернути ці гроші. Якщо ж сталася недоплата, слід виплатити дитині все, що йому належить.

Сімейний кодекс закріплює правила, за якими відбувається утримання аліментів. Підставою для цього служить виконавчий лист, який прийшов в організацію, де працює людина.

Підставою для утримання може служити один з наступних документів:

 • судове рішення;
 • виконавчий лист;
 • добровільне угоду, завірена нотаріально.

Один з цих документів доставляє роботодавцю судовий пристав.

Скільки відсотків при цьому зобов'язаний буде платити аліментник залежить від того, яка кількість дітей потрібно забезпечувати:

Від відповідача не потрібно ніяких додаткових дій, утримання проводяться автоматично. Розрахунки проводять бухгалтера організації. Аліменти утримуються з суми «чистого» доходу. Тобто після того, як утриманий прибутковий податок, який становить 13%.

Чоловік повинен розуміти, що підставою для звільнення від аліментів не є спільна поїздка з дітьми на відпочинок. Провести скасування виплати може виключно судовий орган. В інших випадках понесені витрати на поїздку ніяк не будуть враховані.

Якщо з вини відповідача допущено прострочення у виплаті, за кожний день нараховується неустойка, яка становить 0,5%. Злісні неплатники може втратити все своє майно, воно буде заарештовано і реалізовано приставами для погашення заборгованості по аліментах.

Формула розрахунку аліментів проста. Перша дія являє собою розрахунок розміру прибуткового, для цього вся сума відпускних множиться на 13%. Від що залишилася після оплати прибуткового суми і розраховується розмір аліментів на дітей, в залежності від їх кількості (якщо це одна дитина, сума множиться на 25% і т.д.).

Якщо розглянути розрахунок на прикладі, виходить, що при отриманні 30 000 рублів відпускних прибутковий складе 3 900 рублів. Значить аліменти повинні розраховуватися від суми 26 100 рублів. Якщо мова йде про нарахування виплати для однієї дитини, то розраховувати її потрібно, зробивши таку дію 26 100 * 25% = 6 525 руб. Якщо дітей більше, виплата відповідно збільшиться.

Щоб розрахувати розмір неустойки, який доведеться заплатити в разі прострочення, яка становить, наприклад, 3 дні, потрібно суму виплати, яка становить 6 525 руб. помножити 0,5%. В результаті вийде 32,63 руб. Отримана сума — це розмір неустойки за один день. За 3 дня ця сума складе 97,89 руб.

Чи потрібно утримувати аліменти з відпускних виплат?

Важливо відзначити, що з трудового доходу аліментщика не може бути перераховано в якості аліментів більше 70% від загальної суми, а сам платіж може проводитися через касу організації або перераховуватися на рахунок одержувача в банку

Читайте также:  Як відмовитися від спільно нажитого майна при розлученні?

встановлені терміни

Законодавство в сфері праці в статті 136 українського Трудового кодексу визначає, що виплати, які покладені працівникові, повинні бути зроблені як мінімум за три дні до початку його законного відпустки.

Якщо порушений термін виплати відпускних, людина має право вимагати перенесення його відпустки на будь-який інший зручний для себе час, при цьому роботодавець повинен гарантувати, що до цього часу відпускні будуть виплачені.

Федеральний закон про виконавче провадження на питання, коли перераховувати аліменти, відповідає, що зроблено це має бути не пізніше, ніж через три дні після того, як були переведені гроші працівникові.

Щоб подібна вимога дотримувалося неухильно, згідно зі статтею 109 українського Сімейного кодексу роботодавець зобов'язаний:

 • вилучати аліменти із заробітної плати та інших виплат працівника, який за рішенням суду повинен виробляти таку виплату;
 • здійснювати їх переклад на рахунок одержувача або видавати гроші готівкою не пізніш триденного терміну з того моменту, як гроші були перераховані працівникові.

Найчастіше виплата відпускних співробітнику і аліментів його дітям здійснюється в один день. Перешкодити це зробити можуть тільки об'єктивні причини, наприклад, відсутність на рахунку достатньої суми грошей.

відповідальність

Роботодавці, які уклали трудовий контракт з українськими громадянами, повинні виплачувати їм відпускні вчасно, який встановлений на рівні законодавства, а саме статтею 109 Сімейного кодексу. Адміністративна або кримінальна відповідальність настає як у разі, коли роботодавець не виплачує своєчасно відпускні, так і в тому випадку, якщо не переводяться аліменти.

Наприклад, Кримінальний кодекс встановлює відповідальність, яка настає в разі втрати виконавчого листа.

Які ж нюанси слід знати керівнику організації, щоб уникнути неприємностей:

 • виконавчий лист — бланк суворої звітності, які повинні зберігатися посадовими особами;
 • максимально з працівника може бути утримано в рахунок аліментів 70% від його прибутку, яка була отримана за трудовим контрактом;
 • якщо крім виконавчих листів є інші документи, які передбачають стягнення заборгованості, то саме перші є пріоритетними і вимоги по ним повинні виконуватися першочергово;
 • у виконавчому листі вказана вся інформація, яка потрібна для виплати аліментів;
 • щоб дотримати законодавчі вимоги щодо термінів виплати аліментів, потрібно переводити суму аліментів одержувачу не пізніше ніж через 3 три після перерахування відпускних працівнику;
 • документи, з якими потрібно ознайомитися роботодавцю — порядок виплат, правила утримання, терміни перерахування;
 • для переказу грошей можна використовувати почтуУкаіни, банківський переказ, видачу готівки в касі підприємства.

За виконанням усіх зобов'язань стежитиме служба судових приставів. У разі ухилення від сплати аліментів, одержувачі мають право звернутися до суду.

Позовна заява про твердій грошовій сумі аліментів — ви зможете знайти тут.

Чи потрібно утримувати аліменти з відпускних виплат?

Схожі статті

Коли перераховувати аліменти з відпускних на карту?

Так склалося, що процес сплати аліментів на користь неповнолітніх діток сьогодні широко поширений на території Російської Федерації. Основою нормативно-правового регулювання цієї процедури є Сімейний кодекс РФ і Закон про виконавче провадження.

Громадяни, яким була призначена регулярна процедура сплати певної суми на утримання власних дітей, не проживають з ними, за законом не мають права самостійно призупинити платежі.

При утворенні заборгованості з аліментів з батьків буде притягнуто до правової відповідальності.

Не всі платники добре розбираються в тому, з яких конкретно доходів здійснюються утримання, у тому числі перераховують чи аліменти з відпускних нарахувань. Ці та інші питання ми розглянемо далі.

Чи потрібно утримувати аліменти з відпускних виплат?

Визначення аліментів та відпускних виплат

Аліментами є виплати, здійснювані другого з батьків на утримання неповнолітніх або недієздатних діток. Встановлена сума утримується з офіційного доходу батьків, який проживає окремо від дитини.

Про те, коли перераховувати аліменти з відпускних в рахунок утримання малолітніх дітей, поговоримо докладніше нижче. Відпускні – це плата за ті дні, в які працівник відпочиває. У відповідності зі ст.

81 і 82 Сімейного кодексу РФ утримання коштів на утримання дитини здійснюється з усіх типів доходу, у тому числі з відпускних виплат.

Хто нараховує аліменти

Уся відповідальність за нарахування та перерахування допомоги на утримання малолітньої/недієздатної дитини знаходяться в компетенції фінансового працівника за місцем роботи платника (про те, коли перераховувати аліменти з відпускних, читайте нижче). Бухгалтер утримує встановлену суму із заробітної плати, перераховує її, а також стежить за тим, щоб не утворилася заборгованість по аліментах. Нарахування аліментів здійснюються на підставі документів, що регулюють процес їх стягнення, таких як:

 • Виконавчий лист, який надається працівником Федеральної служби судових приставів, які займаються даним виробництвом (справою).
 • Наказ із суду, який виданий позивачу після слухання.
 • Угода сторін про сплату аліментів, оформлена письмово і засвідчена нотаріальним працівником.
 • Чи потрібно утримувати аліменти з відпускних виплат?

  З яких доходів нараховуються аліменти

  Дитяче посібник у вигляді аліментів покладається діткам, у яких батьки перебувають у розлученні, здійснюються виплати у відповідності з затвердженими правилами і порядками. Як вже говорилося раніше, утримання виконується практично з усіх видів доходів платника, до яких відносяться:

 • Оклад на офіційному місці зайнятості.
 • Дохід, отриманий від ведення підприємницької діяльності.
 • А також з відпускних утримують аліменти (коли перераховувати їх — читайте далі).
 • Всілякі премії та винагороди.
 • Надбавки до окладний частини, передбачені для окремої категорії працівників.
 • Авторські винагороди.
 • Пенсійні нарахування.
 • Стипендії.
 • Кошти, отримані від здачі нерухомості в оренду.
 • Матеріальна допомога.
 • Але в кожному правилі є винятки, і для аліментів вони також передбачені в законодавстві.

  Утримання з відпускних нарахувань

  У Трудовому кодексі сказано, що відпускні є частиною зарплати, яку нараховують працівникові при догляді в чергову відпустку. Тобто ці нарахування мають пряме відношення до офіційного доходу платника. Схема утримання з відпускних та ж, що і з заробітної плати:

 • Двадцять п’ять відсотків утримується за одну дитину.
 • Тридцять три відсотки — за двох.
 • П’ятдесят відсотків — за трьох і більше дітей.
 • Чи потрібно утримувати аліменти з відпускних виплат?

  Якщо у громадянина/громадянки, наприклад, троє дітей від різних шлюбів, то в цьому випадку за кожного неповнолітнього належить відраховувати мінімум 16% від суми його доходу.

  Слід зауважити, що утримання допомоги на утримання дитини з відпускних може бути здійснено на добровільній основі.

  Для цього батьки повинні укласти між собою мирову угоду, в тексті якого позначається обумовлена сторонами сума виплати.

  Перед тим, як дізнатися, коли перераховувати аліменти з відпускних, потрібно врахувати те, що остаточний підрахунок суми виплати робиться тільки після податкового вирахування на доходи фізичної особи. Тобто аліменти, адресовані неповнолітній дитині/дітям, будуть утримані з зарплати батька тільки після сплати 13 % на користь держави.

  Контроль над своєчасними виплатами здійснюють виконавчі органи у співпраці з наймачем платника. При утворенні заборгованості у справу можуть втрутитися судові пристави.

  Способи перерахування аліментів

  Виплата аліментів провадиться відразу кількома способами, залежно від бажання одержувача:

 • На рахунок банківської карти.
 • Готівкою на руки.
 • На розрахунковий рахунок в банку.
 • Вибраний метод зазначається у виконавчому листі при відправці роботодавцю.

  Чи потрібно утримувати аліменти з відпускних виплат?

  Коли перераховувати аліменти з відпускних

  У російському Трудовому Кодексі прописано, що виплата коштів працівникові, який іде у відпустку, повинна проводитися протягом трьох днів до його початку, щоб не порушувати право на відпочинок.

  Якщо фінансисти компанії з якоїсь причини не перерахували відпускні кошти на карту або не видали їх на руки, то працівник за законом має право відкласти відпустку до того моменту, коли організація здійснить відповідну операцію.

  Коли перераховувати аліменти з відпускних і що потрібно знати при цьому? Важливо розуміти, що згідно Законодавства, вся відповідальність за їх перерахуванню після передачі виконавчого листка в організації, де працевлаштований платник, лягає на бухгалтерію.

  Виконавчий судовий пристав може здійснювати контроль своєчасності та повноти нарахувань, а також при бажанні проводити перевірки.

  Якщо всі строки та обсяги надходження грошей на рахунок одержувача в банку будуть дотримуватися, то виконавче провадження може бути закрито.

  Читайте также:  Розподіл автомобіля при розлученні

  Період надходження аліментів з відпускних одержувачу регламентується одночасно двома кодексами – Трудовим та Сімейним, а саме:

 • Стаття № 136 ТК РФ встановлює, що відпускні працівнику повинні бути перераховані за три доби до того, як він відправиться на відпочинок.
 • Не знаєте, коли перераховувати аліменти з відпускних на карту? Стаття № 109 СК РФ визначає, що допомога на малолітньої дитини повинна бути надіслано одержувачу протягом трьох днів після того, як відпускні були перераховані платнику.
 • Чи потрібно утримувати аліменти з відпускних виплат?

  Щоб всі формальності і правила були дотримані, керівництву або відповідальної фінансового особі необхідно виконати наступне:

 • Утримати встановлену суму аліментів із заробітної плати, відпускних та інших видів доходу платника.
 • Переказати кошти на банківський рахунок/картку або видати на руки одержувачу протягом трьох днів з дня розрахунку працівника.
 • Не знаєте, коли перераховувати аліменти з відпускних? Умови, озвучені вище, гарантують своєчасну сплату аліментів. Якщо розбиратися в строки перерахування, то формально кошти повинні падати на банківський рахунок одержувача в перший день відпустки платника, на практиці ж вони найчастіше надходять тим же числом, коли були зроблені нарахування, за умови відсутності затримок з боку компанії.

  Отримання компенсації

  Ми дізналися, утримують чи ні з відпускних аліменти і коли перераховувати. Крім цього, статтею № 24 Закону про відпустку РФ передбачений список ситуацій, коли одержувач аліментів на неповнолітнього має право розраховувати на отримання компенсації за невихід платника у відпустку. До них відносяться:

 • Звільнення працівника.
 • Нещасний випадок на робочому місці, що призвів за собою смерть співробітника (всі виплати перераховуються спадкоємцям).
 • Виплата грошового еквіваленту за рахунок днів, невикористаних у якості відпустки (з них також утримуються аліменти).
 • Переведення працівника на нове службове місце. У цьому випадку йому належить компенсаційна виплата, яку виплачує ініціатор переміщення. Суму також встановлює він.
 • Чи потрібно утримувати аліменти з відпускних виплат?

  Виплачуються аліменти при спільному з дитиною відпочинку

  Деякі батьки, які сплачують аліменти, воліють проводити відпустку з дітьми, чи будуть у цьому випадку здійснюватися утримання? Згідно із Законодавством, спільний відпочинок з дітьми є добровільним вчинком, який не має ніякого відношення до щомісячних виплат. Тому сподіватися на ухилення від виплати не варто. Єдиний спосіб зарахувати відпочинок з дитиною в якості сплати за аліментами – це укласти між батьками добровільне угоду з фіксуванням всіх умов.

  В яких випадках можна повернути частку аліментних виплат

  Законом подібних ситуацій передбачено небагато, але тим не менш вони є. До цих обставин відносяться:

 • Анулювання постанови суду про виплату аліментів.
 • При оформленні добровільного аліментного договору під зовнішнім тиском.
 • Збій системи банку при здійсненні операції по перерахуванню.
 • Крім зазначених ситуацій, коли частина алиментной виплати може бути повернута, існують доходи, аліменти з яких зовсім не утримуються.

  Чи потрібно утримувати аліменти з відпускних виплат?

  Види доходів, що не підлягають утриманнях

  Цей список доходів закріплений у статті № 101 Закону «Про виконавче провадження» від 2 жовтня 2007 року. До таких доходів належать:

 • Компенсація за проїзд, лікування, а також по догляду за недієздатними особами.
 • Страхове забезпечення по соціальному страхуванню (крім пенсій).
 • Материнський капітал.
 • Пенсійне нарахування по втраті годувальника, за рахунок федерального бюджету.
 • Різні доплати до пенсій.
 • Компенсаційні виплати від організації, де працевлаштований платник – витрати, винагорода при укладенні шлюбу/з нагоди народження дитини/смерті близької людини, кошти, видані на амортизацію пристрою, що застосовується співробітником в роботі.
 • Допомоги на дитину, перераховуються з Федерального бюджету.
 • Одноразова матеріальна допомога, яка виплачується за рахунок бюджетних коштів.
 • Висновок

  Отже, потрібно перераховувати аліменти з відпускних? Законодавство дає однозначну ствердну відповідь. Порядок сплати коштів на утримання малолітніх дітей з відпускних нарахувань такий же, як для зарплати. Гранична сума відповідних аліментів встановлюється у відповідності з Трудовим та Сімейним кодексами, рішенням судових органів або угодою між батьками, засвідченим нотаріально.

  Отримання аліментів на дитину

  Конституція України, як найвищій закон в державі, проголошує: «Батьки зобов'язані утримувати дітей до їх повноліття».

  Одним із способів виконання батьками обов'язку по утриманню дітей є аліменти. Аліменти — це грошові зобов'язання між членами однієї сім'ї, які виплачуються протяжний час. Аліменти не можна подарувати, заповідати або ще якось передати права на них третім особам.

  Аліменти є безоплатною виплатою, так як люди, що мають родинні зв'язки в межах однієї сім'ї, зобов'язані утримувати один одного. Право на аліменти дитина має незалежно від того, чи перебувають її батьки в шлюбі.

  Тому всі закони, що стосуються виплати аліментів, стосуються також і тих батьків, які перебувають у фактичному, тобто цивільному, шлюбі.

  Аліменти на утримання дітей сплачуються щомісяця до досягнення дитиною повноліття, тобто віку 18 років.

  При навчанні дитини в навчальному закладі (вищому або середньому) строк сплати аліментів може бути продовжено на весь період навчання (до 23 років).

  Чи потрібно утримувати аліменти з відпускних виплат?

  • Якщо ви вирішили звернеться до суду з метою стягнення алімен­тів, Вам необхідно зібрати наступні документи:
  • • Копії сторінок Вашого паспорту (1, 2, реєстрація) та іден­тифікаційного коду — 2 екз.;
  • • Копії сторінок паспорту Відповідача (1, 2, реєстрація) та його ідентифікаційного коду (за наявності вказаних документів);
  • • Копії свідоцтва про шлюб (якщо дитина народжена у шлюбі) — 2 екз.;
  • • Копії рішення суду або свідоцтва про розірвання шлюбу (якщо шлюб розірвано) — 2 екз.;
  • • Копії свідоцтва про народження дитини — 2 екз.;
  • 2 Копія довідки з ЖЕКу (міськради, сільради) про проживання дитини разом з Вами (про склад сім'ї), що підтверджує факт перебування дитини на Вашому утриманні — екз.;

  • Якщо дитина хворіє: копії довідок про перебування на диспансерному обліку, стаціонарному лікуванні, квитан­цій про покупку медикаментів і т. д. — 2 екз.;

  • Позовна заява (яку Вам може допомогти скласти юрист) про стягнення аліментів на неповнолітню дитину у двох примірниках.

  Якщо платник аліментів має дітей від попереднього шлюбу та сплачує аліменти за рішенням суду, такий одержувач аліментів буде третьою особою у даній справі, оскільки вирішення даного спору може вплинути на його інтереси. У такому випадку вищевказані документи подаються до суду в 3-х примірниках.

  В суд Ви подаєте копії документів, оригінали зали­шаються у Вас. Ви їх обов'язково берете на судові засідання.

  Способи стягнення аліментів:

  Згідно Сімейного Кодексу України (ст. ст. 183-184), аліменти можуть стягуватися в такий спосіб:

  • У частці від доходу платника аліментів (наприклад, 1/4, 1/3);

  • У твердій грошовій сумі (наприклад, 200, 300 грн.).

  Бажано в позовній заяві просити суд стягнути аліменти саме в частині від доходів. Розміри заробітних плат хоч потроху, але поступово збільшуються, таким чином буде збільшуватися і розмір аліментів.

  До того ж відрахування аліментів поширюється на ВСІ доходи платника аліментів (премії, відпускні, і т. д). У разі якщо платник аліментів не працює, аліменти будуть стягуватися згідно з розміром середньої заробітної плати по регіону.

  Розмір середньої заробітної плати також регулярно зростає.

  При стягненні аліментів на одну дитину, у судовій практиці розмір аліментів переважно становить на одну дитину — одна четверта, на двох дітей — одна третя, на трьох і більше — половина всіх доходів батьків, що оплачує аліменти.

  Читайте также:  Заочне розлучення - розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя

  Також варто звернути увагу, що згідно зі ст. 70 Закону України «Про виконавче провадження» та ст. 128 Кодексу законів про працю сукупний розмір відрахувань із заробітної плати не по­винен перевищувати 50 відсотків.

  Є і виключення з правил, наприклад при стягненні аліментів на неповнолітніх дітей розмір відрахувань допускається до 70 відсотків.

  Але такі випадки в практиці трапляються вкрай рідко (наприклад, стягнення аліментів на 4 дітей в розмірі 1/6).

  Чи потрібно утримувати аліменти з відпускних виплат?

  У будь-якому випадку розмір аліментів не повинен бути нижче 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (ч. 2 ст. 182 Сімейного Кодексу України). Станом на 01.01.2013 г.

  , відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2013 рік», розмір мінімальних аліментів для дітей до 6 років становить 291.60 грн., для дітей від 6 до 18 років — відповід­но 363.00 грн.

  Зауважте!

  При подачі позовної заяви про стягнення аліментів на неповнолітню дитину судовий збір не сплачується

  (п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону Украни «Про судовий збір»).

  Слід звернути увагу!

  Згідно зі ст. 191 Сімейного Кодексу України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред'явлення позову.

  Рішення про стягнення аліментів підлягають негайному виконанню, тобто одержувачу не потрібно чекати, поки сплине термін для апеляційного оскарження або буде розглянута апеляція — першу виплату він може отримати вже цього місяця. Після вступу рішення в законну силу, Вам необхідно отримати в суді копію рішення суду і виконавчий лист (у випадку примусового виконання рішення суду через виконавчу службу).

  Для цього потрібно написати заяву про видачу копії рішення суду і виконавчого листа — зразки таких заяв як правило є на дошках об'яв у всіх судах. Дуже важливо одразу перевірити, що виконавчий лист заповнений повністю і приведена в ньому інформація вірна. Зокрема, потрібно перевірити дані стягувача та боржника.

  Прізвище, імена та по батькові, місця проживання, місця перебування, ідентифікаційні номери — загалом, всю інформацію, яка дозволить ідентифікувати обидві сторони. Дуже важливо, щоб було якомога більше відомо про боржника.

  Потрібно перевірити, що інші дані внесені до виконавчого листа вірно(дані про те ким виданий документ, дата винесення рішен­ня, його номер, дата вступу в силу).

  1. Після отримання копії рішення суду і виконавчого листа виникає питання: як виконати рішення суду?
  2. При стягненні аліментів (втім як і по всіх інших видах справ) існує два способи виконання судових рішень:
  3. • Добровільний (в даному випадку платник аліментів сплачує аліменти добровільно у розмірі визначеному рішенням суду);
  4. • Примусовий (за допомогою відділу державної виконавчої служби).

  При відрахуванні аліментів у частці від доходів аліментоплатника, рекомендовано здійснювати стягнення аліментів через відділ державної виконавчої служби, таким чином у Вас з'явиться ефективна форма контролю за своєчасною та в повному обсязі оплатою аліментів. Наприклад, у разі невиплати аліментів державний виконавець може накласти арешт на майно боржника, а про дійсний розмір аліментів при добровільній сплаті Ви можете просто не знати.

  Ще один важливий момент! — для аліментних зобо­в'язань існує термін позовної давності, тобто час, протя­гом якого аліменти можуть бути стягнуті заднім числом і становить він 3 роки.

  Таким чином, якщо Ви не звернулися до суду з питанням сплати аліментів зразу, це можна зробити в будь-який інший час до досягнення дитиною 18 років.

  Довівши суду, що другий батько ухилявся від сплати аліментів на дитину, може бути прийнято рішення про стягнення грошової суми за попередні 3 роки до дати подання позову до суду.

  Також, якщо батько винен у затримці сплати аліментів, суд може зобов'язати його виплатити пеню в розмірі 1% від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення. Розмір пені може бути зменшений судом з урахуванням матеріального та сімейного стану платника аліментів.

  Крім того, останнім часом політика держави спрямована на боротьбу з неплатниками аліментів і у випадках, коли 1) рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв'язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення; 2) стосовно одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або він перебуває на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано в установленому порядку недієздатним, а також перебуває на строковій військовій службі; 3) місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 189 від 22.02.2006 р. сплата аліментів провадиться державними органами з наступним стягненням цих сум з аліментнозобов'язаного громадянина.

  Для призначення тимчасової допомоги одержувачу необхідно звернутись із заявою до органу праці та соціального захисту населення за місцем проживання.

  Автор консультації: Юридична компанія «Юстар».

  Відпускні та доплата до мінімальної зарплати

  У зв’язку з підвищенням мінімальної заробітної плати у бухгалтерів виникає багато запитань щодо доплат до встановленого рівня. Розглянемо, чи необхідно проводити доплату до розміру мінімальної заробітної плати при розрахунку відпускних.

  Заробітна плата — це грошова винагорода, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Її розмір за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати.

  Отже, якщо працівником виконано місячну норму праці, йому мають нарахувати заробітну плату не нижче розміру мінімальної заробітної плати (з 01.01.2017 р. – 3 200 грн).

  Частиною другою ст. 31 Закону про оплату праці визначено вичерпний перелік виплат, які не враховуються при обчисленні заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру. Такі виплати мають виплачуватися понад розмір мінімальної заробітної плати, а саме — 3 200 грн (схема).

  Чи потрібно утримувати аліменти з відпускних виплат?

  У разі якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, роботодавець проводить доплату до рівня мінімальної заробітної плати, яка виплачується щомісяця одночасно з виплатою заробітної плати.

  Розмір заробітної плати працівника може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати у разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці. У такому випадку заробітна плата працівникові виплачується пропорційно до виконаної норми праці.

  Середня заробітна плата, що зберігається за працівником упродовж днів щорічної відпустки, обчислюється з урахуванням положень Порядку № 100.

  Обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки (п. 2 Порядку № 100).

  До виплат, які враховуються при обчисленні середньої заробітної плати за час щорічної відпустки, належать: оклад (тарифна ставка), доплати, надбавки, премії, які не носять разового характеру, індексація тощо, а також виплати за час, протягом якого працівнику зберігається середній заробіток (за час попередньої щорічної відпустки, виконання державних і громадських обов’язків, службового відрядження тощо), та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю.

  Пунктом 7 Порядку № 100 визначено, що нарахування виплат за час щорічної відпустки провадиться шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців на відповідну кількість календарних днів року, за винятком святкових і неробочих днів, установлених законодавством. Одержаний результат перемножується на число календарних днів відпустки.

  Слід зауважити, що вищезазначеним Порядком не передбачено здійснення доплати до рівня мінімальної заробітної плати.

  Таким чином, якщо сума середньої заробітної плати, обчислена для оплати часу щорічної відпустки, менша за розмір мінімальної заробітної плати, то доплата до розміру 3 200 грн не провадиться.

  Закон про оплату праці — Закон України від 24.03.95 р. № 108/95-ВР «Про оплату праці». Порядок № 100 — Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100

  Ссылка на основную публикацию