Розділ подарованого майна між подружжям при розлученні

Для багатьох подружніх пар розлучення – складний етап. Чоловіки, дружини відчувають психологічне напруження при розриві відносин. При розірванні шлюбу розбіжним подружжю належить пройти таку складну процедуру як розділ майна і вирішити, як буде ділитися колишня спільна власність. Це складний процес, тому часто такі питання вдається вирішити лише через суд.

Що таке поділ майна

У сім’ї за спільне життя накопичуються матеріальні цінності, які в певний момент можна розділяти між подружжям. Завжди необхідно враховувати, що підставою для поділу є укладення шлюбу.

Для несімейної пари, людей у цивільному шлюбі, або співжиття, розподіл власності законодавством не передбачено.

Цивільним кодексом регулюється розділ нерухомості при розлученні громадян, які є чоловіком і дружиною і надають свідоцтво про шлюб.

Розділ майна між подружжям

Ділити матеріальні цінності чоловік і дружина можуть на будь-якому етапі подружніх відносин. Визначити порядок і частку отримання власності подружжям можна в шлюбному контракті. Його складають до укладення шлюбу або після нього. За бажанням одного з подружжя виробляють поділ власності у шлюбі, якщо чоловік/дружина бажає роздільно користуватися матеріальними цінностями.

Деякі пари готові користуватися предметами, цінностями, речами спільно і вже після розлучення, але переважно відбувається шлюборозлучний процес з розділом майна. Спільне використання нерухомості, автомобіля, інших речей після розриву шлюбних відносин складає незручності для обох сторін. На певному етапі поділ все ж відбувається.

Розділ подарованого майна між подружжям при розлученні

Яке майно ділиться при розлученні подружжя

Сімейні відносини регулюються Цивільним кодексом. Подільне майно включає накопичені за спільне життя грошові кошти та матеріальні цінності, які придбані подружжям за нажиті сім’єю гроші – це:

 • нерухомість;
 • автомобілі;
 • речі загального користування (меблі, посуд, картини, побутова техніка);
 • предмети розкоші;
 • коштовності.

Власність вважається спільною, навіть якщо працював один із членів сім’ї, а інший не отримував доходів, але брав участь у вихованні дітей або займався домашнім господарством. Поділ поширюється на придбані за спільні доходи матеріальні цінності, власником яких за документами став один із подружжя і тоді, коли кошти для придбання вносило одну особу і є підтвердження (чек).

Яке майно не поділяється при розлученні

Далеко не всі матеріальні цінності сім’ї підлягають поділу. Нюанси:

 1. Неподільне майно включає предмети, які знаходяться в особистому користуванні (виключаються предмети розкоші, коштовності).
 2. Не ділиться власність, яку придбала одна сторона до шлюбу або після вступу до нього (за гроші, накопичені до розпису).
 3. Не підлягають поділу речі, нерухомість, автомобілі, які сторона одержала по спадщині, в дар, іншими способами, що не передбачають відшкодування (приватизовані квартири або земельні ділянки).

Процедура розділу майна

Важливо зрозуміти, яку частину власності отримають подружжя. Це залежить від способу розділу. Поділ майна при розлученні – тривалий процес. Поділити матеріальні цінності іноді стає можливим лише через суд.

Інстанція потрібна, якщо у чоловіка та дружини не вийшло прийти до згоди і немає шлюбного договору. Практика показує: щоб відстояти свої права, обидві сторони наймають адвокатів, а це тягне за собою великі витрати.

Закінченням поділу власності вважається момент юридичного оформлення документів, які містять зміни в правах власності.

Розділ подарованого майна між подружжям при розлученні

Пропорції розподілу

Сторони можуть самостійно з допомогою наявного шлюбного договору або шляхом укладання мирової угоди провести поділ і визначити порядок отримання матеріальних цінностей у таких пропорціях, які вони вважають правильними для своєї ситуації. Добровільне поділ не передбачає поділ кожної речі на рівні частини. Переважно, за угодою і контрактом твір ділення проходить поіменно, наприклад – один отримує квартиру, інший – автомобіль та інші речі.

Визначення часток при розділі спільного майна відбувається у судовому процесі за Цивільним кодексом. Принципи розділу містить 38-я стаття. Сторони отримують рівні частини квартири, земельної ділянки, автомобіля, інших речей. Іноді ці принципи не дотримуються, якщо:

 1. Можна довести, що чоловік або дружина не приносили дохід в сім’ю, тому що тунеядствовали.
 2. Є чіткі докази, що чоловік нераціонально використовував кошти.
 3. Можлива зміна пропорції на користь однієї сторони як моральна компенсація при грубому зверненні чоловіка.

Склад майна

Перед тим як провести поділ власності необхідно визначити ту частину матеріальних цінностей, що підлягає поділу (придбана після укладення шлюбу).

До складу майна для розділу входить нерухомість, автомобілі, інші речі загального користування, цінні папери або частка в бізнесі, грошові кошти: готівка на рахунках у банківських вкладах.

Ділити на рівні частини і боргові зобов’язання подружжя (наприклад, іпотечні).

Спосіб розділу

Уникнути майнові спори при розлученні можна за допомогою завчасно складеного шлюбного контракту. Цивільним кодексом передбачені інші способи розділу майна:

 • добровільне поділ (через мирову угоду, яку потрібно укласти парі);
 • подача позовної заяви (шлюборозлучний процес з розділом майна).

Розділ подарованого майна між подружжям при розлученні

Як ділиться майно при розлученні

Обом згідно закону покладаються рівні частки нажитих в шлюбі матеріальних цінностей. Розділ спільно нажитого майна у нерівних розмірах передбачає грошову компенсацію недоотриманої частки. Велика частина розбіжностей припадає на розділ нерухомості. Земельна ділянка без забудов можна розділити на рівні частини і оформити нові свідоцтва права власності кожному.

Отримує право на нерухомість при поділі будинку, квартири, переважно один чоловік, а іншому виплачують грошову компенсацію частки.

При наявності іпотеки на момент розлучення поділу підлягають боргові зобов’язання сім’ї. Вони можуть бути розділені між чоловіком і дружиною або обчислені із суми компенсації.

Після розлучення виплачувати за кредитом зобов’язані дві сторони, без урахування того, на кого вже оформлена іпотека.

Добровільний розділ

Подружжя можуть заощадити значну частину коштів, якщо зможуть оформити мирову угоду про поділ майна подружжя. Поділ матеріальних цінностей в добровільному порядку не передбачає обов’язкове дотримання рівних часток обох сторін.

Принципи, умови і пропорції розподілу встановлюють самі подружжя. Угоду необхідно оформити документально.

У змісті договору вказується опис подільних матеріальних цінностей, проставляється ринкова вартість предметів на момент розлучення і кому вони будуть належати після розподілу власності.

Через суд

На практиці, якщо немає угоди між подружжям, не було шлюбного договору, єдиним виходом стає поділ майна в суді. Розгляд таких спорів – прерогатива світового, міського чи районних судів. Процедура розгляду позову – тривалий процес: у суді розглядаються докази обох сторін. Поділ власності відбувається після, згідно з отриманим судовим рішенням.

За шлюбним договором

Сьогодні укладення шлюбного контракту не популярно, зате в світі складання договору є загальноприйнятою практикою. Контракт допомагає подружжю уникнути майнових спорів згодом.

В умовах договору вказуються способи використання матеріальних цінностей сім’ї: спільний, роздільний, частковій на наявну власність і ту, що буде придбана у подальшому.

У контракті прописується порядок переходу власності до подружжя, договір посвідчується нотаріусом. Розділ майна за шлюбним договором відбувається згідно прописаних умов.

Розділ подарованого майна між подружжям при розлученні

Як ділиться майно при розлученні з дітьми

Законодавством країни не передбачено частки дітей у власності сім’ї при розлученні, тому розділ майна при наявності неповнолітніх дітей відбувається за загальними принципами.

Бувають випадки, коли суд збільшує частку чоловіка, якщо з ним залишаються діти. Особисті речі дітей є їх власністю і переходять до батьків, з яким живуть діти.

Вклади, оформлені на ім’я дитини навіть за рахунок спільних коштів, вважаються його власністю (не підлягають розподілу).

Як подати на поділ майна

Розгляд позову на поділ спільного майна здійснюється тільки після подання позовної заяви. Для цього вистачає бажання однієї із сторін. Заявнику необхідно правильно визначити склад власності, яка підлягає розподілу і підготувати докази того, що перераховані матеріальні цінності, нажиті загальним працею. Іноді це зробити нелегко, і необхідно користуватися юридичними послугами.

Позовна заява про розділ майна

До подачі позову вибирають, куди подавати заяву. Позов про розподіл матеріальних цінностей розглядається міським або районним судом. Тоді заяву слід подавати в районний, за місцем реєстрації колишнього чоловіка. При подачі позову на поділ нерухомості зручніше подавати в суд за місцем реєстрації нерухомості.

Строк позовної давності

Подати позовну заяву можна за розірвання шлюбних відносин або по завершенні розірвання шлюбу. Сторонам необхідно врахувати термін позовної давності по розділу майна.

Тимчасові рамки для подачі позову складають три року після розірвання шлюбу. Період може бути збільшений, якщо сторона виявила порушення майнових прав з боку чоловіка.

Читайте также:  Як отримати рішення суду про розірвання шлюбу (без згоди чоловіка)

Тоді строк позовної давності обчислюється з моменту виявлення порушення прав.

Розділ подарованого майна між подружжям при розлученні

Які документи потрібні

Для розгляду майнового спору судом необхідно правильно написати позовну заяву. У бланку зазначаються: назва суду, особисті дані обох сторін, місце проживання, дату укладення та розірвання шлюбу, обґрунтування свого звернення. Заявнику необхідно надати документи на розділ майна:

 • опис матеріальних цінностей та їх вартість;
 • свідоцтво про шлюб (про розірвання шлюбу);
 • паспорт;
 • свідоцтво про народження дітей;
 • квитанцію про сплату державного мита.

Держмито

Сторона, що подає заяву, несе судові витрати. При подачі сплачується держмито при розділі спільно нажитого майна.

Розмір її залежить від вартості позову – повної вартості матеріальних цінностей, що підлягають розподілу. Іноді розмір держмита досягає значних розмірів.

Позивач може подати клопотання для відстрочки сплати державного мита. При правильному складанні обґрунтування законодавство дозволяє отримати відстрочку на один рік.

Коли можна подати на розділ майна

Поділити сімейну власність можна не тільки після розірвання шлюбних відносин. Підставою для поділу матеріальних цінностей, нажитих загальним працею, є вимога одного з подружжя, тому ділити власність можна:

 1. Без розлучення. Іноді в сім’ї один з подружжя забороняє користуватися будинком, земельною ділянкою або автомобілем іншій. Це може бути приводом, щоб інший чоловік звернувся в суд на поділ власності громадян, які перебувають у шлюбі.
 2. При розлученні. Громадянам, які почали шлюборозлучний процес, можна подати позовну заяву до отримання свідоцтва про розлучення, якщо вони впевнені в неможливості підписання мирової угоди.
 3. Після розлучення. Подавати заяву після розірвання шлюбу необхідно швидше, тому що можуть зникнути докази або виїхати з міста свідки сторін.

Відео: Поділ майна при розлученні

Разподіл майна при розлученні — Сімейний адвокат

За статистикою майже половина офіційно зареєстрованих шлюбів рано чи пізно розпадається. І тут з'являється дуже важлива проблема — розділ майна між подружжям.

Якщо не був оформлений шлюбний контракт, то все спільно нажите майно розділяється навпіл в рівних частках між подружжям. Але, здавалося б на перший погляд — це справа нескладна.

Але виникає безліч нюансів, які впливають на розподіл власності.

Багато хто з подружжя не бажає розділяти все нажите навпіл, вважаючи це неправильним. Наприклад, чоловік працював без вихідних, заробляв кошти на покупку сучасної техніки і т.п., а дружина тим часом сиділа вдома і займалася дрібними справами по господарству.

У цьому питанні чоловік не бажає розділяти навпіл все, що він непосильною працею заробив. Але згідно із Законодавством України зароблені гроші чоловіка вважаються власністю подружжя і діляться порівну.

Яке майно відноситься до спільно нажитого, а яке ні — розглянемо далі.

Спільно нажите майно – що відноситься?

Після оформлення шлюбу все, що було куплено за цей період вважається спільно нажитим майном. Після розлучення воно ділиться навпіл між подружжям. Навіть якщо один з членів сім'ї не працював, все одно він має право на отримання 50% всього спільного майна.

До розділу підлягають:

 • квартира, приватний будинок;
 • транспорт;
 • сільське господарство, враховуючи трудову худобу;
 • техніка;
 • гроші, акції, вклади;
 • цінні папери.

Якщо у подружжя є кредити, за якими вони підписували зобов'язання спільно виплачувати, то і після розлучення виплати здійснює кожна сторона.

Виникають суперечки стосовно нерухомості, купленої в шлюбі, але оформленої  тільки на одного з подружжя. Дехто вважає, що вона не повинна ділитися навпіл. Однак згідно із Законодавством України це вважається спільним майном. Тому в шлюборозлучному процесі ділиться навпіл.

Існують речі, які не діляться при розлученні. Сюди належить:

 • Майно, куплене до шлюбу. Будь-яка нерухомість, техніка і т.д., куплена до моменту вступу в шлюб, вважається особистою власністю. Тому поділу не підлягає.
 • Успадковане / подароване майно. Якщо ви отримали речі у спадок або за договором дарування, то це відноситься до особистої власності і не ділиться при розлученні.
 • Майно, яке було куплено за власні кошти. Наприклад, до шлюбу ви продали нерухомість, а вже в шлюбі купили нову квартиру. Якщо є підтверджуючі документи, що саме за гроші від продажу було куплено нове житло, то це майно вважається власністю людини, яка його придбала.
 • Індивідуальні речі. Сюди відносяться одяг, взуття, предмети особистого догляду і т.д.
 • Премії / нагороди, отримані за особисті заслуги. Сюди відносяться гранти, премії, виплати за певні досягнення.
 • Страхові виплати. Якщо ви отримали грошову компенсацію за моральну шкоду, то така виплата вважається особистою і не ділиться при розлученні.
 • Майно, куплене в період роздільного проживання. У разі якщо подружжя не встигли офіційно оформити розлучення, але жило окремо і хтось із них купив майно, воно вважається особистим і не підвладне розділу. Головне, довести в суді той факт, що ви дійсно не проживали зі своєю половиною в період здійснення покупки.

Якщо виникло питання розділу майна в зв'язку з розлученням, кращим варіантом буде мирна угода подружжя. Краще самостійно визначити, що кому по праву належить. Таким чином, шлюборозлучний процес не торкнеться великої кількості нервових клітин. В іншому випадку адвокат і суд допоможуть в цьому нелегкому питанні.

Скільки коштує поділ майна

Записатись на консультацію

 • Розділ подарованого майна між подружжям при розлученні
 • Розділ подарованого майна між подружжям при розлученні
 • Розділ подарованого майна між подружжям при розлученні

Поділ майна при розірванні шлюбу. Що треба знати

Розділ подарованого майна між подружжям при розлученні

Сьогодні статистика стверджує, що в Україні 40 % шлюбів закінчується розлученням. Серед них близько 60 % — молоді сім'ї. Тобто найчастіше розлучаються сімейні пари, які прожили у шлюбі менше 5 років. Однак навіть за такий короткий час подружжя може набути спільне майно, яке при розірванні шлюбу підлягає поділу.

Яке майно підлягає поділу при розірванні шлюбу.

Під час розлучення все майно, яке є спільною власністю подружжя, підлягає розподілу. Проте є й виключення з цього правила.

Так, не підлягають поділу речі індивідуального користування, ювелірні прикраси, навіть ті, що придбані за спільні кошти, подарунки, а також майно, отримане одним із подружжя за договором дарування чи за заповітом.

А ось речі для професійних занять, придбані після укладення шлюбу, скажімо для дружини, що працює лікарем, медичне обладнання та музичні інструменти для чоловіка музиканта, є спільною власністю подружжя та підлягатимуть поділу при розірванні шлюбу.

Не підлягають поділу речі, що були отримані чи здобуті у власність до укладення шлюбу. Проте й тут є певні винятки з правил.

Так, майно, що знаходиться у приватній власності одного з подружжя, може стати об'єктом поділу при розірванні шлюбу, якщо інший з подружжя зробив значний вклад у покращення цього майна або його збільшення.

Наприклад, чоловік до укладення шлюбу придбав квартиру, а жінка після укладення шлюбу зробила фізичний та матеріальний вклад у ремонт цієї квартири. За такої умови у разі розірвання шлюбу жінка має право вимагати частку у вищезазначеній квартирі у судовому порядку за наявності доказів, на які вона буде посилатися.

Слід звернути увагу, що до спільної власності відносять і грошові кошти, отримані у вигляді заробітної плати, стипендії чи пенсії тощо. До цієї категорії спільної власності відносимо й кошти, отримані на підставі певних договорів, що укладав під час шлюбу один з подружжя. Мова може йти про винагороду, гонорар за надані послуги, а також виграш.

Які існують способи поділу спільного майна при розірванні шлюбу.

Звичайно, при розлученні, тобто при розірванні шлюбу, колишні чоловік та дружина можуть домовитися про поділ майна. Інакше кажучи, відбувається мирне врегулювання питання розподілу майна. Особи досягають добровільної згоди у даному питанні.

Для юридичного оформлення такої згоди колишньому подружжю необхідно укласти договір, в якому й буде чітко визначено, яким саме чином розподіляється майно.

Зазначений документ підлягає нотаріальному завіренню, якщо поділу підлягає нерухоме майно, наприклад, будинки, квартири тощо.

На жаль, ситуації, коли подружжя досягає згоди в питанні розподілу майна при розірвання шлюбу, є досить рідкісними і для врегулювання спору між сторонами виникає необхідність звернення до суду.

Так, саме суд, вивчаючи всі обставини справи та знайомлячись з доводами сторін, неупереджено вирішує долю спільного майна подружжя. Результатом судового розгляду справи є рішення суду, яке визначає, яким саме чином буде розподілено майно між особами.

Слід пам'ятати, що рішення суду, що набрало законної сили, є обов'язковим до виконання.

Читайте также:  Як стягнути аліменти на дитину після 18 років?

У яких частках розподіляється майно між подружжям при розірванні шлюбу.

Порядок та умови розірвання шлюбу в Україні врегульовані Сімейним кодексом України. За загальним правилом, частки чоловіка та дружини у сумісно набутій власності є рівними. Це означає, що при розірванні шлюбу все спільне майно має бути поділено у однакових частках, тобто навпіл.

Звичайно, йдеться не про те, що, наприклад, спільний автомобіль буде розділена на дві частини. Насправді, один з подружжя отримає автомобіль. При цьому, власник авто має сплатити половину його вартості іншому з подружжя.

Розподіляючи спільне житло, можна діяти, як і у прикладі з автомобілем, або кожен може отримати у приватну власність частку майна та продовжити спільне користування майном.

Крім того, суд, приймаючи рішення, враховує згоду сторін та їх побажання, а в певних випадках згода сторони на отримання грошової компенсації замість неподільної речі, тобто того ж автомобілю, є обов’язковою навіть у суді.

Слід пам'ятати, що розмір часток при розподілі майна може бути змінено. Мова йде про збільшення або зменшення часток кожного з подружжя за певних умов. Наприклад, частка того з подружжя, з ким будуть проживати діти після розірвання шлюбу, може бути збільшена. А ось якщо один з подружжя руйнував майно чи пошкоджував його, то частку цієї особи може бути зменшено за рішенням суду.

Отже, розірвання шлюбу та розподіл сумісного майна є досить індивідуальним процесом, під час якого має бути врахована конкретна для подружжя низка обставин у їх сукупності.

При виникненні спору про розподіл спільного майна подружжя необхідно проконсультуватися зі спеціалістом, адже будь-яка деталь може вплинути на порядок розподілу майна, розмір часток чи можливість отримання певної речі у власність і т.д.

Шлюб, якого немає — Юридична Газета

Вирування адреналіну, дофаміну, серотоніну, окситоцину, ендорфінів… Вирування тих гормонів, які хімічно визначають поняття «кохання», затьмарюють розум та унеможливлюють свідоме сприйняття людиною об’єктивної реальності… Ця невеличка оповідь для вас. Кохання, весілля, прозріння, побутові негаразди… Можливе розлучення або реалізація знайомої приказки «від кохання до ненависті – один крок». Емоції правлять світом. Емоції мають властивість трансформуватися. Сам шлюб, у 90% випадків, це вир емоцій.

Маєте Телеграм? Два кліки — і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!

На разі, маючи певний досвід представництва інтересів у справах про розірвання шлюбу, про поділ майна подружжя, про визнання шлюбних договорів недійсними, дуже кортить звернутися до молодят, а ще більше кортить звернутися до тих, хто ось-ось стане подружжям.

Жодним чином не стверджую, що кожен шлюб може розірватися, але стверджую, що майнові відносини подружжя мають бути врегульовані й врегульовані заздалегідь. Врегульовані так, щоб не довелося подружжю в майбутньому мати зайві проблеми, стреси, матеріальні витрати. А судовий розгляд позовів про поділ майна – це й є проблеми, стреси та суттєві матеріальні витрати.

Українське законодавство дає змогу цивілізовано врегулювати майнові відносини й між подружжям й між нареченими до укладання шлюбу – укласти шлюбний договір (контракт).

Однак більшість наших громадян досі чомусь розцінюють цивілізоване впорядкування майнових відносин подружжя, як недовіру та образу.

Таке ставлення до шлюбного договору обговорюється вже протягом 22 років, починаючи з вже забутої та нині нечинної постанови КМУ №457 «Про порядок укладання шлюбного контракту» прийнятої у 1993 р.

За 22 роки ставлення українців до цивілізованого врегулювання майнових відносин між подружжям фактично не змінилося… На жаль…

Якщо неможливо викорінити стійке небажання наших співвітчизників використовувати можливості захисту власних інтересів та інтересів своїх нащадків, що надаються чинним законодавством – укласти шлюбний договір, то варто хоча б порадити, яким чином заздалегідь забезпечити необхідну доказову базу, якщо виникне спір про поділ спільного майна подружжя.

У цьому випадку кожному з подружжя доведеться доводити своє право на майно належними та допустимими доказами. Однак це не завжди вдається з огляду на те, що письмові докази (документи) можуть бути втрачені, з особами, які можуть підтвердити певну обставину (свідки) втрачено зв’язок, хтось зі свідків помер тощо.

 • Під час розгляду справ щодо поділу спільного майна подружжя, як правило, необхідно надати доказову базу щодо:
 • – особистої приватної власності дружини або чоловіка на майно, що набуте ними роздільно до шлюбу;
 • – майна, придбаного хоч і під час перебування в шлюбі, але не внаслідок праці подружжя, іншим шляхом (дарування одному з подружжя, спадкування);
 • – майна (речей), придбаних нею/ним за кошти, які належали їй/йому особисто.
 • Особиста приватна власність дружини або чоловіка на майно, що набуте ними роздільно до шлюбу
 • Письмові докази (нерухоме та рухоме майно):
 • —   оригінали та/або нотаріально завірені копії правовстановлюючих документів на нерухомість (договори купівлі-продажу земельної ділянки, будинку, квартири, свідоцтво про право власності, державний акт на землю, витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, тощо);
 • —   витяги з Державного реєстру правочинів щодо зазначених договорів;
 • —   будівельний паспорт на земельну ділянку під будівництво з зазначенням прізвища забудовника (в разі будівництва об’єкта);
 • —   технічні умови на мережі інженерно-технічного забезпечення
 • —   технічний паспорт на житловий будинок;
 • —   Акт державної прийомки в експлуатацію будинку;
 • —   Рішення про затвердження акта прийомки в експлуатацію будинку;
 • —   Будинкова книга;
 • —   договори, які укладались безпосередньо у разі здійснення будівництва (договір на виконання будівельних робіт з додатками, актами виконаних робіт, договори купівлі-продажу будматеріалів, фурнітури, обладнання, договори перевезення тощо), договори, які укладались для інженерно-технічного забезпечення будинку (акти лабораторій, акти перевірок, акти підключення до мереж);
 • —   договори про користування мережами інженерно-технічного забезпечення (електрична енергія, теплова енергія, водопостачання, газ, кабельне телебачення, Інтернет)
 • —   документи похідні від договорів про користування мережами інженерно-технічного забезпечення: квитанції про оплату наданих послуг (строк зберігання, як правило, три роки, але варто зберігати максимально повний архів), роздруківки онлайн оплат, акти звіряння, акти про порушення правил користування, наряди виконання робіт тощо;
 • —   повідомлення надавачів послуг (зміни тарифів, переукладання договорів тощо) з конвертами;
 • —   звіти про оцінку нерухомого/рухомого майна;
 • —   копії заяв, наказів, розпоряджень про надання позики, матеріальної допомоги з цільовим призначенням, що пов’язане з набуттям майна (на будівництво, на придбання рухомого/нерухомого майна, ремонтні роботи, придбання будматеріалів, обладнання тощо);
 • —   копії звернень до установ, підприємств, організацій будь-якої форми власності щодо рухомого/нерухомого майна особи з відмітками про їхнє подання або підтвердження їх направлення (поштові квитанції, повідомлення про вручення тощо);
 • —   копії довідок про склад сім’ї, про доходи, копії декларацій про доходи, інших документів, які підтверджують дохід особи;
 • —   копії договорів оренди нерухомості, підтвердження оплати орендованої нерухомості;
 • —   копії кредитних договорів (бажано з цільовим призначенням – будівництво, придбання нерухомості), додатків до них, копії іпотечних договорів, договорів застави, поруки, графіки оплати, заяви на видачу готівки чи перерахування кредитних коштів на інші рахунки, підтвердження внесення платежів за кредитним договором, листування з кредитною установою;
 • —   листування з іншими особами з текстів якого вбачається набуття особою права власності на нерухоме/рухоме майно, з конвертами;
 • —   копії депозитних договорів, договорів на відкриття рахунків, заяви на отримання готівки, ордери, чеки, заяви тощо;

—   письмові підтвердження передачі грошових коштів особі від близьких та рідних (як правило, кошти на придбання рухомого/нерухомого майна що надаються у межах сім’ї не оформлюються письмово, але варто передачу коштів фіксувати хоча б у простій письмовій формі із зазначенням дати та за підписами або обох рідних осіб або за підписом тільки надавача грошових коштів. Форма письмового підтвердження довільна, можливо, у формі повідомлення про дарунок таких коштів.

—   Письмові підтвердження отримання грошових коштів поштовими, електронними переказами, банківські виписки, повідомлення про надходження коштів, інші документи, що свідчать про отримання особою грошових надходжень.

Наведений перелік не є виключним. Але якщо зазначені документи будуть збережені, наприклад, протягом 10 років шлюбу, це забезпечить належну доказову базу для підтвердження права власності одного з подружжя на майно набуте ним до шлюбу.

Читайте также:  Скільки коштує заява про розлучення в україні в 2018 році?

До того ж варто фіксувати (або на самому документі або у приєднаній до документа нотатки) дату вчинення особою тої чи іншої дії: наприклад – «10.07.2009 о 15:00 був на прийомі у Гончаренка/Петренка/Коваленка І.І. – інспектора ДП «ООО» (м. Київ, вул.

Шевченка, 3) — отримав відповідь на скаргу від 10.06.2009».

Чому варто це робити? Людська пам’ять не завжди зберігає подробиці буденних подій, а в разі встановлення судом тої чи іншої обставини – такий запис нагадає про подію та дасть змогу стороні у справі визначитись з переліком свідків.

Свідки

Свідком може бути кожна особа, якій відомі будь-які обставини, що стосуються справи (ст. 50 ЦПК України). Показання свідка – це повідомлення про відомі йому обставини, які мають значення для справи (ст. 63 ЦПК України).

Особисті стосунки, спілкування з особами, які зустрічаються на життєвих шляхах кожного мають властивість змінюватись.

Так, у кожному періоді життя є особи, які спостерігають певні події життя людини, беруть участь у цих подіях, а згодом зникають з поля зору особи.

Водночас ці особи є значущими свідками у справах, що стосуються поділу спільного майна подружжя, зокрема, у доведенні права особистої приватної власності дружини або чоловіка на майно, що набуте ними роздільно до шлюбу.

Так, будівельники, які здійснювали будівництво, прораб, ріелтор, продавець нерухомості, голова чи секретар сільради, сусіди з будинку, сусіди з земельної ділянки, дільничі міліціонери, знайомі, що допомагали у процесі придбання майна, переїзді тощо – це особи, які спостерігають певні події життя людини, ці особи приймали безпосередню участь у цих подіях. Плин часу відводить цих людей, втрачаються зв’язки, забуваються імена та прізвища. Отже, варто залишати нотатки з прізвищам, ім’ям та по батькові таких людей, фіксувати їхні контактні дані із зазначенням подій, які вони сприймали особисто. Наприклад, до договору про виконання будівельних робіт додати нотатку (або зафіксувати безпосередньо на договорі – ПІБ будівельників, прораба, власника суб’єкта господарювання з яким укладено договір, їхні контактні дані. До договору купівлі-продажу квартири додати нотатку з максимальною інформацією про ріелтерів, які здійснювали пошук об’єкта.

Саме ці незацікавлені особи зможуть дати свідчення та підтвердити факт набуття права особистої приватної власності дружини або чоловіка до укладення шлюбу.

Речові докази

У більшості випадків речовими доказами під час розгляду справ щодо поділу спільного майна подружжя є фотографії. У своїй більшості це цифрові фотографії. Однак, оскільки цифрові технічні засоби мають технологічну можливість вільної зміни показників, зокрема дати та часу.

Також, зважаючи на розвиток технологій обробки цифрових зображень, зазначення дати та часу на фотознімках не можуть беззаперечно слугувати абсолютним підтвердженням часу відображення реальних подій.

Проведення експертних досліджень таких фотографій затягують розгляд справи та спричиняють додаткові матеріальні витрати (оплата послуг експерта).

Отже, варто зафіксувати набуття права власності на майно (розпорядження майном) технічними засобами з обов’язковою фіксацією на знімках/відеооб’єктів, за якими, можливо, чітко визначити час зйомки.

Наприклад, виконати відеозйомку процесу переїзду у квартиру/будинок з фіксацією осіб, які є безпосередніми учасниками переїзду, фіксацією у помешканні трансляції теленовин (у новинах візуально присутні дата та час трансляції), зафіксувати підписання документів перевізнику, зафіксувати сусідів у будинку.

Крім того, що така відеофіксація буде приємним нагадуванням про подію у житті особи, цей відеозапис одночасно, слугуватиме належним речовим доказом у разі виникнення спору.

 1. Майно, придбане хоч і під час перебування в шлюбі, але не внаслідок праці подружжя, іншим шляхом (дарування одному з подружжя, спадкування);
 2. Якщо юридичне оформлення спадку передбачає низку нотаріально посвідчених документів та підтверджується, як правило, письмовими доказами, то питання з майном, яке подароване одному з подружжя, потребує наявності доказів.
 3. Дарунки на весілля

Дарунки на весілля можуть бути як для молодої сім’ї, так й призначені одному з молодят.

Як правило, особливо вартісними є подарунки від батьків молодят (вартісна побутова техніка, вартісні гаджети, меблі, коштовності, транспортні засоби тощо).

До того ж договір дарування не укладається, що надалі викликає труднощі у визначенні статусу такого майна – чи є це майно спільною сумісною власністю чи це майно є особистою приватною власністю одного з подружжя.

Отже, під час отримання подарунків на весілля варто заздалегідь попередити рідних та близьких, щоб вони визначились з призначенням подарунку: «молодятам у сім’ю» чи «молодому» чи «молодій».

До того ж необхідно звернутись з проханням оформити договір дарування, якщо подарунок має персональне призначення (вартісний побутовий прилад подаровано особисто молодій дружині).

У разі якщо дарувальник не бажає оформлювати договір дарування у встановленому порядку (нотаріальне посвідчення), то бажано зафіксувати факт дарування хоча б в простій письмовій формі із зазначенням індивідуального номеру приладу та у присутності двох свідків, які надалі нарівні з дарувальником зможуть підтвердити право особистої приватної власності дружини (дарунок особисто дружині, а не в сім’ю) на цей прилад. Зокрема у разі відчуження приладу, кошти від його продажу будуть особистою приватною власністю дружини.

Ще один метод чітко визначити кому саме призначено весільний подарунок – здійснення на речі дарчого напису. Кілька десятиліть тому дарчі написи були розповсюджені, але у сучасних умовах фактично не зустрічаються. Хоча в разі поділу майна належність подарованої речі обдаровуваному не буде підлягати сумніву.

Дарування під час перебування у шлюбі

Під час отримання будь-яких дарунків одним із подружжя, варто вчинити дії на підтвердження передачі дарунка в особисту приватну власність чоловіка чи дружини. Найдоцільніше – підтвердження дарунка письмовими доказами: нотаріальне засвідчення договору дарування із зазначенням, що подарунок передається в особисту приватну власність чоловіка/дружини.

Однак такі договори дарування стосуються майна, яке потребує реєстрації речових прав. У випадку дарування іншого майна, як правило, дарувальник не виявляє бажання нотаріального оформлення. Наприклад: бабуся дарує онуці, яка перебуває у шлюбі, антикварну книгу, значної вартості.

Без належного підтвердження, що ця книга подарована саме онуці (дружині) та не є спільною сумісною власністю, цей подарунок може бути включений до складу спільної сумісної власності. Отже, за відсутності можливості або за відсутності бажання дарувальника здійснити нотаріальне посвідчення договору дарування – необхідно зафіксувати факт дарування в простій письмовій формі.

У простій письмовій формі зазначити індивідуальні ознаки дарунку (книга: рік видання, кількість сторінок, пошкодження, написи інші ознаки), скласти та підписати договір дарування у простій письмовій формі у присутності кількох свідків, які в надалі, нарівні з дарувальником (або без нього), зможуть підтвердити право особистої приватної власності обдарованої особи на зазначену річ. А в разі відчуження дарунку, кошти від його продажу будуть особистою приватною власністю обдарованої особи.

Майно (речі), придбаних нею/ним за кошти, які належали їй/йому особисто.

Щодо доказової бази для майна індивідуального користування та майна придбаних одним із подружжя за кошти, які належали їй/йому особисто, то тут варто звернути увагу на зазначення у договорах, що укладаються, про факт придбання за особисті кошти.

Необхідно проводити фіксацію фактів отримання коштів у особисту приватну власність: якщо кошти надаються рідними – письмові докази: перекази на ім’я особи із зазначення в повідомленні до переказу «… дарунок від мами: кошти для особистих потреб Коваленко Ірини…» або інше письмове підтвердження із зазначенням суми – супровідний лист з підписом особи, що надає грошові кошти, тощо. Фіксація фактів відчуження особистого майна (наприклад – дарунка).

Отже, візьміть собі за правило зберігати докази, які підтверджують ваше право власності. Зберігайте документи, контактні дані свідків, не лінуйтесь укласти договір дарування, не соромтесь просити про письмові підтвердження дарунків. А головне – радьтеся з фахівцями-правознавцями, адвокатами.

Не вважайте укладання шлюбного договору зрадою, недовірою, образою. Це всього лише договір – цивілізоване впорядкування майнових відносин.

Від розлучення та поділу майна ніхто не застрахований, але за наявності шлюбного контракту він пройде набагато простіше. А якщо кохання є, то її не зруйнувати нічим, навіть укладанням шлюбного контракту.

Краще попередити негаразди, ніж потім їх вирішувати.

Життя довге та непередбачуване. Захистіть себе! Бережіть себе!

Ссылка на основную публикацию