Розподіл боргу при розлученні подружжя (загальні та особисті борги)

Кредити часто є однією з обов'язкових статей витрат сім'ї. Коли сім'я розпадається, іноді виникають розбіжності і суперечки, кому ж дістанеться виплата боргу.

У цьому матеріалі будуть розглянуті основні шляхи вирішення подібної проблеми: як діляться борги і кредити при розлученні.

Як розподіляються при розлученні загальні позики?

У Сімейному кодексі РФ є положення про позики, взятих під час шлюбу: при розірванні шлюбу виплати по ним дістаються подружжю пропорційно часткам отриманого ними під час розподілу майна (п.3 ст. 39 СК РФ).

Стаття 39 СК РФ. Визначення часток при розділі спільного майна подружжя

 1. При поділ спільного майна подружжя та визначення часток в цьому майні частки подружжя визнаються рівними, якщо інше не передбачено договором між подружжям.
 2. Суд має право відступити від початку рівності часток подружжя в їх спільному майні виходячи з інтересів неповнолітніх дітей та (або) виходячи із вартого уваги інтересу одного з подружжя, зокрема, у випадках, якщо інший чоловік не отримував доходів з неповажних причин або витрачав спільне майно подружжя на шкоду інтересам сім'ї.
 3. Загальні борги подружжя при поділі спільного майна подружжя розподіляються між подружжям пропорційно присуджених їм часткам.

Більше інформації про те, як саме визначаються частки подружжя, ви знайдете в цій статті, а тут ви можете дізнатися про особливості поділу майна, якщо в шлюбі є діти.

Як розподіляються кредити чоловіка або дружини?

Бувають ситуації, коли кредит бере тільки один з подружжя, а другий при розлученні не бажає приймати на себе виплати по заборгованості.

У таких випадках закон передбачає кілька шляхів вирішення:

 • У випадках, коли кредит брався за взаємною схвалення подружжя, а позику використовувався для загальних потреб сім'ї, він вважається спільно нажитим і підлягає розподілу (що підлягає, а що не підлягає розділу?).
 • Якщо кредит оформлявся для особистих потреб одного з подружжя і інший не знав про нього або був дезінформований про суму та умови позики, такий борг виплачується тим, хто уклав договір.

В Огляді Судової практики, опублікованій 13 квітня 2016 року Верховною судом, третій розділ повідомляє про сімейно-правових спорах.

За статтею 5 борги суд визнає спільно нажитими тільки в тому випадку, якщо доведено, що кредитні кошти були витрачені на потреби сім'ї. Тому тепер розділити споживчі кредити, взяті для власних потреб, стане проблематично.

Що робити, якщо колишні не згодні з законними частками?

Укладення мирової угоди

Угода про розподіл майна може бути укладено в будь-який момент процесу розлучення. Мирова угода складається в письмовому вигляді і не обов'язково до нотаріального засвідчення, проте при бажанні це цілком можна зробити.

При складанні мирової угоди слід керуватися наступною формою:

 1. Дата і місце складання документа.
 2. Відомості про укладача (паспортні дані, в т.ч. місце проживання).
 3. Всі боргові зобов'язання з зазначенням позикодавця, суми позики, відсотків по кредиту, тривалості виплат).
 4. Список умов розділу, що не допускають неоднозначного тлумачення (хто і в якому розмірі виплачує певний борг).
 5. Перелік документів, що підтверджують наведені вище положення (боргові розписки і т.д.).
 6. Підписи подружжя.

Завантажити зразок бланка мирової угоди про розподіл майна і кредиту при розлученні

Також слід зазначити, що до угоди додаються скани паспортів, свідоцтво про шлюб (або розлучення) і документи, здатні підтвердити боргові зобов'язання.

Після затвердження цього документа судом (а він буде затверджений, якщо не містить положень, які порушують права подружжя і суперечать правовим нормам), мирова угода матиме юридичну силу.

Звернення до суду

Якщо домовитися не вдалося, можна звернутися в суд. Стаття 132 Цивільно-процесуального кодексу РФ регламентує складання позовної заяви.

Позовна заява повинна містити:

 1. Адреса та назва судової інстанції.
 2. Інформацію про сторонах і контактні дані (адреса, телефон).
 3. Інформація про третіх осіб (назва кредитної організації і її контактна інформація).
 4. Опис ситуації, в якій існують заборгованість, її мета, розмір, термін погашення, а також посилання на підтверджуючі цю інформацію документи.
 5. Документи, що дозволяють довести використання позикових коштів для потреб сім'ї.
 6. Опис позовних вимог (в яких пропорціях повинен бути розділений борг і чому).
 7. Відсилання до законодавчих норм.
 8. Список доданих документів.
 9. Дата, особисті підписи.
 • Завантажити бланк позовної заяви про розподіл боргу подружжя
 • Завантажити зразок позовної заяви про розподіл боргу подружжя

Позовні заяви подаються за місцем реєстрації заявника в залежності від розміру позовних вимог. Якщо сума менше або дорівнює 50 тис.рублей, розглядом займається мировий суд, інакше заява направляється до районного суду.

До заяви знадобиться докласти пакет документів:

 • Копія паспорта.
 • Копія позовної заяви (кількість копій має відповідати числу учасників справи — сюди входять суд, сторони та треті особи).
 • Свідоцтво про реєстрацію та / або растроженіі шлюбу, свідоцтва про народження дітей (при їх наявності).
 • Копії документів, що підтверджують заборгованість.
 • Банківська довідка про розмір заборгованості, виписки про погашення однієї або обома сторонами.
 • Оригінал квитанції про оплату держмита (самостійно роздруковані квитанції про оплату не мають юридичної сили).

Розрахунок розміру держмита описаний в ст. 333.19 НК РФ. Так як в даному процесі вирішуються суперечки, що стосуються майнових правовідносин, цей розмір визначається сумою позовних вимог:

 • якщо ціна позову становить суму менше 20000 рублів, оплаті підлягає 4% від ціни позову, але не менше 400 рублів;
 • від 20001 до 100000 крб. — 800 руб. + 3% від суми, що перевищує 20000 крб .;
 • починаючи з 100001 до 200000 руб. — 3200 руб. + 2% суми понад 100000 грн .;
 • 200001 — 1000000 крб. — 5200 руб. + 1% від розміру, що перевищує 200000 крб .;
 • в разі якщо ціна позову більше 1000000 крб., оплачується 13200 руб. + 0,5% від суми понад 1000000 крб., Але не більше 60000 руб.

Відповідно до ст. 154 ЦПК РФ термін розгляду цивільного позову становить 2 місяці. При зверненні до мирового суду цей термін зменшується до одного місяця.

Якщо розділ боргу не був здійснений під час розлучення, то відповідно до ст. 38 СК РФ термін позовної давності становить 3 роки. Однак в передбачених законом випадках після закінчення одного року справа вже не можна направити в суд незалежно від повного або часткового погашення заборгованості.

Розділ боргів і майна при розлученні — юридично непроста процедура, Де існує багато нюансів, кожен спір має розглядатися індивідуально. Але при грамотному і акуратному підході з будь-якої ситуації можна вийти гідно.

Корисне відео

Дивіться відео: Поділ майна подружжя. Судова практика. Українське право. Випуск 2018-12-03 (Квітня 2020)

Особливості розподілу майна подружжя

Відповідно до законодавства України процедура поділу майна можлива як при розлученні, так і в період шлюбу.

Стаття 69 Сімейного кодексу, розділу підлягає лише майно, що належить чоловікові і дружині на праві спільної сумісної власності, тобто придбане в шлюбі.

Статтею 61 Сімейного кодексу встановлено об’єкти права спільної сумісної власності подружжя.

Відповідно до зазначеної статті, спільної власності можуть бути будь-які речі, за винятком тих, які виключені з цивільного обороту; заробітна плата, пенсія, стипендія, інші доходи, одержані одним із подружжя.

А при укладенні договору в інтересах сім’ї, гроші та інше майно (в тому числі гонорар, виграш) є спільною сумісною власністю чоловіка і дружини.

Хоча в законодавстві не міститься конкретного списку всіх об’єктів, які можуть належати подружжю на праві спільної сумісної власності, проте в пункті 23 постанови Верховного Суду України № 11 від 21 грудня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя» можна знайти примірний перелік такого майна:

 • квартира, житлові та садові будинки;
 • земельні ділянки та насадження на них;
 • продуктивна і робоча худоба, засоби виробництва, транспортні засоби;
 • грошові кошти, акції та інші цінні папери, вклади в кредитні установи;
 • страхова сума, страхове відшкодування, сплачені за рахунок спільних коштів подружжя;
 • накопленні паї в житлово-будівельному, дачно-будівельному, гаражному кооперативі;
 • грошові суми та майно по зобов’язальних правовідносинах;
 • страхові платежі, які були повернуті при достроковому розірванні договору страхування або які міг би одержати один із подружжя в разі дострокового розірвання такого договору на час фактичного припинення шлюбу.

Крім того, у спільній власності подружжя знаходяться речі для професійних занять (музичні інструменти, оргтехніка, лікарське обладнання тощо), придбані за час шлюбу для одного з них; речі побутового призначення (холодильник, пральна і посудомийна машина, пилосос, СВЧ і т.п.); предмети духовного розвитку (книги, картини, телевізор, відеотехніка і т.д.); цінні речі (золото, ювелірні вироби, дорогоцінні камені, діаманти).

Майно, що належить одному з подружжя на праві особистої приватної власності, поділу не підлягає. Відповідно до ст. 57 Сімейного кодексу приватною власністю дружини або чоловіка є:

 • майно, придбане до шлюбу;
 • майно, придбане за час шлюбу, але за особисті кошти;
 • майно, придбане на підставі договору дарування або в порядку спадкування.
 • Крім того, особистою приватною власністю дружини та чоловіка є речі індивідуального користування (навіть якщо вони були придбані за рахунок спільних коштів); премії, нагороди за особисті заслуги; грошові кошти, отримані як відшкодування за втрату (пошкодження) особистих речей, а також компенсація моральної шкоди; страхові суми, одержані за обов’язковим особистим страхуванням, а також за добровільним особистим страхуванням (при використанні особистих коштів).
 • У зв’язку з фактичним припиненням шлюбних відносин, суд може визнати особистою приватною власністю дружини, чоловіка майно, набуте ними за час їхнього окремого проживання.
 • Також, при придбанні подружжям майна не тільки за загальні, а й особисті кошти, частка в цьому майні, відповідно до розміру особистого внеску, є приватною власністю чоловіка, дружини.

Процедура розподілу

Існує два варіанти розподілу майна: добровільний і примусовий. В добровільному порядку розділ майна між подружжям здійснюється за угодою між ними, шляхом укладення договору про розподіл майна або відповідно до пунктів шлюбного контракту, якщо такий був підписаний.

Примусовий порядок поділу майна має на увазі звернення до суду з позовною заявою про розподіл майна.

У відповідності з сімейним законодавством і Цивільним кодексом чоловік і дружина мають право укладати між собою договір про поділ нерухомого майна. Подібна угода дає подружжю можливість в позасудовому порядку вирішити спірні питання майна, а також самостійно визначити частки в нерухомості.

Оформлення угоди про добровільний розподіл майна повинно здійснюватися з урахуванням законодавства, яке регулює порядок реєстрації нерухомості.

Договір про поділ нерухомого майна, що перебуває у спільній частковій власності, укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню (ст. 367 Цивільного кодексу).

Читайте также:  Чи потрібно утримувати аліменти з відпускних виплат?

При поділі спільно нажитого майна, частки подружжя є рівними, якщо інше не було визначено домовленістю між ними або шлюбним договором (ст. 70 Сімейного кодексу).

 1. Тим не менше, принцип рівності часток подружжя в судовому порядку може бути переглянутий, в слідстві чого кількість майна чоловіка, дружини може бути зменшено або збільшено.
 2. Підставою для винесення судового рішення про зменшення частки майна є обставини, що мають істотне значення, особливо якщо один з подружжя не дбав про матеріальне забезпечення сім’ї, приховав, знищив чи пошкодив спільне майно, витрачав його на шкоду інтересам сім’ї.
 3. При цьому частка майна дружини, чоловіка може бути збільшена при проживанні з нею, ним дітей, а також непрацездатних повнолітніх синів, дочок (якщо розмір аліментів, одержуваних на забезпечення фізичного, духовного розвитку та лікування дітей є недостатнім).
 4. Розподіл майна між подружжям, що не розірвали шлюб, не обмежена часовими рамками і може здійснюватися в будь-який час.
 5. А ось до вимоги про поділ спільної сумісної власності, заявленої після розлучення, застосовується позовна давність у три роки, яка обчислюється з дня, коли один із співвласників дізнався або міг дізнатися про порушення свого права власності.

Особливості розподілу окремих видів майна:

Поділ квартири (будинку)

Процедура розділу спільної квартири або будинку досить клопітка і має безліч нюансів, що впливають на результат судового розгляду.

При цьому слід пам’ятати, що діти не можуть претендувати на квартиру при її розділі, якщо вона знаходиться у власності одного або обох батьків. Це обумовлено статтею 173 Сімейного кодексу, згідно з якою майно дітей і батьків є роздільним. Іншими словами, частка дитини в майні відсутня.

Розділ квартири або будинку, придбаного в кредит здійснюється в рівних частинах між чоловіком і дружиною. Однак, слід пам’ятати, що кредитний договір, підписаний за згодою другого з подружжя, вважається укладеним в інтересах сім’ї, і тягне за собою солідарну відповідальність подружжя за його виконання, в тому числі щодо повернення кредитних коштів.

Поділ земельної ділянки

 • Поділ землі між колишнім подружжям багато в чому залежить від його розміру, кількості власників, прав власності на нього, а також інших техніко-юридичних умов.
 • Якщо немає можливості поділити земельну ділянку в натурі (тобто шляхом виділення частки), чоловік і дружина можуть вирішити питання самостійно (укласти договір) або звернутися до суду.
 • Також, способом вирішення проблеми, є продаж земельної ділянки з подальшим розділом отриманих грошей.
 • Крім того, один з подружжя може відмовитися від своєї частки у праві спільної сумісної власності на землю і отримати грошову компенсацію.

Розподіл автомобіля

Оскільки машина є неподільною річчю при розділі майна, відповідно до ч. 2 ст. 71 Сімейного кодексу, вона буде присуджена одному з подружжя.

Як правило, суд приймає рішення на користь того з подружжя, на кого зареєстрований автомобіль, хто ним керує і здійснює технічне обслуговування. Втім, реєстрація машини на чоловіка або дружину не дає їм переважного права на неї, так як вони мають рівні права на володіння, користування і розпорядження спільним майном.

У судовій практиці є випадки передачі автомобіля другого з подружжя, виходячи його інтересів або інтересів дітей.

Поділ кредитів (боргів)

Кредити є невід’ємною частиною сучасного життя і нерідко до моменту розірвання шлюбу подружжя обростають не лише спільним майном, але і боргами. Законодавство відносить боргові зобов’язання, взяті в період шлюбу, до загального майна подружжя і, як наслідок, виробляє їх розділ за тими ж правилами, що діють при розподілі решти майна.

Домовитися про розподіл боргів – найпростіший і недорогий спосіб. На жаль, він не завжди можливий і тоді виникає необхідність судового вирішення спору. При розгляді подібних справ, суд, в першу чергу, повинен встановити, на які цілі пішли кредитні кошти.

Таким чином, чоловік, який не бажає поодинці виплачувати борг, взятий на сімейні потреби, повинен довести, що взяті в кредит гроші були витрачені не на особисті цілі.

Розподіл бізнесу

Товариство з обмеженою відповідальністю (або його частина), засноване одним із подружжя є окремим об’єктом права спільної сумісної власності подружжя. В який входять всі види майна, включаючи внесок в статутний капітал і майно, виділене з їх спільної сумісної власності.

Таким чином, статутний капітал і майно приватного підприємства, сформовані за рахунок спільної сумісної власності подружжя, є об’єктом їх спільної сумісної власності. Отже, підлягає розподілу відповідно до закону.

Джерело: Законодавство України.

Розділ кредитів, боргів і іпотеки при розлученні

Що таке борг? Борг — це офіційно підтверджене зобов'язання сплати грошових коштів у встановлені терміни. Борг може бути підтверджено договором позики. кредитним договором, борговою розпискою і будь-яким іншим способом.

За змістом статті 45 Сімейного кодексу РФ, розділ боргів між подружжям проводиться в рівних частках. тобто кожен з них зобов'язаний виплатити його половину. Але це загальне правило, і під час розподілу майнових зобов'язань слід враховувати специфіку заборгованості та цілі, на які були витрачені позикові кошти.

✔ Загальні борги

 • Зобов'язання, які утворилися по волі обох подружжя. Іншими словами, це кредити, в рамках яких подружжя виступають созаемщиками, або один з подружжя притягнутий як поручителя.
 • Зобов'язання, при яких отримані грошові кошти були витрачені на матеріальні потреби родини — спільний відпочинок, придбання меблів, ремонт, покупка автомобіля і т.д.

Особисті борги такими характеристиками не володіють.

✔ Особисті борги

Особисте зобов'язання одного з подружжя має на увазі витрату отриманих коштів саме для задоволення особистих потреб одного з членів сім'ї — наприклад, індивідуальна поїздка закордон, придбання речі, яка може бути віднесена до майна особистого користування і т.д.

При розгляді даного питання обов'язково слід мати на увазі, що суд за замовчуванням розглядає всі майнові зобов'язання подружжя як загальні. Доведення особистого характеру боргів лягає на плечі чоловіка. який не бажає розділу цього зобов'язання і виконання його частини в рамках розділу майна.

✔ Фіктивні борги

В практику вирішення сімейних спорів існує і таке поняття, як фіктивний борг — нікчемне зобов'язання, в рамках якої укладено договір позики або є розписка, однак фактична передача грошових коштів не проведена.

За змістом норм права, фіктивність боргу повинна доводити потерпіла сторона. а саме чоловік, в обов'язок якого може бути поставлено погашення неіснуючої заборгованості. На практиці такі справи є найбільш складними з огляду на те, що законом гарантовано право позикодавця на повернення грошових коштів, наданих в рамках боргової розписки або договору позики.

Фіктивність зобов'язання може бути доведена наступними способами:

 • Експертиза будь-якого виду, в тому числі графологічна, почеркознавча і т.д.
 • Показання свідків.
 • Аналіз фінансового становища сім'ї на момент оформлення такого незначного позики і після нього.
 • Аналіз взаємин і родинних зв'язків подружжя і кредитора.
 • Іншими способами.

Самостійно довести фіктивність позики вельми складно. Для найкращого результату настійно рекомендую заручитися підтримкою досвідченого юриста.

○ Порядок розділу кредитів і боргів при розлученні

Є два типи розділів: за згодою подружжя, це коли було досягнуто домовленості і в судовому порядку, коли такої домовленості немає і подружжя не може її досягти. Розглянемо обидва варіанти більш детально.

✔ Розділ за згодою подружжя

Крім поділу майна в судовому порядку сімейне законодавство передбачає і проведення такої процедури подружжям самостійно, за обопільною домовленістю. Як правило, в такому випадку між подружжям укладається угода про розподіл майна. яке за бажанням сторін може бути завірено нотаріально.

Якщо ви плануєте розподілити борги при розлученні саме таким способом, слід враховувати наступні нюанси:

1) В угоді повинні бути прописані детально все майнові зобов'язання подружжя, із зазначенням даних договору або розписки, залишку боргу і т.д.

2) Не менш докладно необхідно описати режим розділу боргів: встановити, яке зобов'язання за ким закріплюється, яка сума підлягає виплаті кожним з подружжя щомісяця, яким чином розподіляється майно, придбане в рамках цільових кредитів і позик.

Якщо не передбачити в угоді всі зобов'язання і порядок їх виконання після розлучення. потрібно бути готовим до того, що кожен чоловік має право регресної стягнення виплаченого їм після розлучення боргу. Іншими словами, не прописаний в угоді порядок виплати кредиту може обернутися для вас судовим рішенням про стягнення його частини на користь колишнього чоловіка.

Крім того, при складанні угоди, як правило, не залучаються кредитори і кредитні організації, на користь яких здійснюються виплати боргів. Угода також не має силу виконавчого документа, і при порушенні його положень чоловіком вам нічого не залишиться, крім як звертатися в суд за розділом боргів.

✔ Розділ в судовому порядку (за рішенням суду)

Для того, щоб провести поділ майна в судовому порядку, необхідно підготувати і направити до суду позовну заяву про розподіл майна з відповідними вимогами. Іншими словами, в тексті позову заявник пропонує суду варіант поділу майна і боргових зобов'язань.

 • Слід зазначити, що при розгляді справи необхідно буде залучати і кредитора або представника банку.
 • Загальні принципи розділу зобов'язань подружжя в суді зводяться до наступного:
 • 1) Заборгованість ділиться пропорційно присуджених часткам подружжя в масі спільного майна, тобто якщо квартира, придбана в іпотеку, ділиться навпіл, відповідно, порядок виконання кредитного зобов'язання також лягає рівними частками на кожного їх подружжя.
 • 2) Якщо об'єкт, придбаний в кредит, залишається за одним з подружжя, відповідно, виплата позики лягає на його плечі.

○ Як ділиться кредит на машину при розлученні?

Наведу варіанти розвитку подій на прикладі розділу авто, придбаного в кредит. Отже, куплений в період шлюбу автомобіль в будь-якому випадку вважається спільним майном подружжя. Отже, способи його розділу можуть бути наступні:

1) Авто залишається за одним з подружжя, при цьому виплата кредиту покладається на нього в повному обсязі.

2) Право власності на автомобіль поділене між подружжям, при цьому кожен з яких зобов'язаний виплачувати заборгованість по кредиту пропорційно присудженої йому частки в праві власності на транспортний засіб.

3) Право власності на автомобіль поділене між подружжям. При цьому одному з них виплачено вартість його частки у праві, подальших претензій на авто він не має. Зобов'язання також підлягає виконанню обома подружжям в рамках присуджених їм часток у праві на транспортний засіб.

Хотілося б загострити вашу увагу на те, що сьогодні в судовій практиці немає єдиної політики вирішення спорів такого плану.

Розділ кредитів в суді багато в чому залежить від характеру зобов'язання, позиції кредитора, взаємних претензій подружжя і наявності особистих і фіктивних боргів.

Читайте также:  Як написати резюме на українській мові (зразок резюме на працевлаштування)

○ Розділ іпотечного кредиту при розлученні

Розділ іпотеки при розлученні — одна з найскладніших процедур в рамках розділу майна, а також (судячи з мого досвіду) одна із найбільш наболілих тем для тих хто розлучається подружжя. І це зрозуміло, тому що вартість іпотеки / квартири досить істотна.

Складність при цьому обумовлена ​​тим, що за змістом чинного законодавства, майно, що перебуває в заставі — а саме житло, придбане в іпотеку — річ неподільна.

✔ Як ділиться іпотека взята ДО і ПІД ЧАС шлюбу?

Слід зазначити, що якщо квартира придбана в іпотеку до укладення шлюбу, за загальним правилом, така нерухомість не підлягає розподілу. незважаючи на те, що платежі здійснювалися з сімейного бюджету.

Якщо ж іпотечний кредит оформлений вже в після одруження, нерухомість вважається спільним майном подружжя незалежно від того, чоловік або дружина виступають в ролі позичальника.

✔ Порядок розділу і варіанти вирішення

 1. Як я говорив вище, єдиної судової практики по розділу боргів після розлучення не існує, ще складніше справи йдуть з іпотекою.
 2. Для того, щоб розділити зобов'язання за іпотечним кредитом, необхідно ділити і предмет застави, що формально суперечить нормам чинного законодавства.

 3. Також вельми неохоче йдуть на розділ іпотеки і банки — переоформлення документів не викликає у них ентузіазму.

 4. Варіантів розвитку подій може бути кілька:
 5. 1) Визначити в угоді частки в щомісячному платежі кожного з подружжя, продовжувати виконання зобов'язання і розпоряджатися нерухомістю після погашення боргу і зняття обтяження у вигляді застави.

 6. 2) Продати квартиру за згодою банку і розділити отриману суму, після погашення заборгованості за кредитом, згідно з нормами сімейного законодавства.
 7. 3) Виплатити залишок заборгованості, зняти обтяження у вигляді застави і провести поділ майна відповідно до Сімейного кодексу РФ.
 8. Будь-який з варіантів розділу знаходиться в заставі квартири повинен бути узгоджений з банком.

○ Материнський капітал в іпотеці при розлученні

Дещо інший порядок дій передбачений, якщо частина боргу по кредиту погашена із засобів материнського (сімейного) капіталу (я вже викладав статтю про материнський капітал, отриманні житла та іпотеки). У цьому випадку на велику частку в праві власності на таку квартиру може претендувати чоловік, з яким залишаються проживати діти після розлучення.

 • Враховувати суд буде і частку, виділену в квартирі дітям — ця частина майна не підлягатиме розділу.
 • Разом з тим однозначно передбачити розвиток подій не можна — все залежить від думки суду і позиції банку, тому наведу лише кілька ситуацій, з якими можна зіткнутися при розділі квартири, придбаної в іпотеку з використанням коштів материнського капіталу.
 • Почати слід з того, що материнський капітал — це цільова і безоплатна виплата, відповідно, кошти сімейного капіталу не можуть бути включені в масу спільно нажитого майна.

Однак якщо кошти були витрачені на придбання житла (див. Статтю «Материнський капітал для придбання житла») з виділом часток для дітей, то квартира вже буде виступати спільним майном подружжя, хоч і була придбана з використанням коштів материнського капіталу. Отже, варіанти розділу придбаної таким способом нерухомості можуть бути наступні:

1) Частина непогашеного боргу за іпотечною позикою ділиться між подружжям навпіл, проте частки у праві на квартиру будуть розділені не рівномірно, більша частина належить тому чоловікові, з яким залишаються проживати діти;

2) чоловік має право відмовитися від своєї частки у праві власності на житло в рахунок майбутніх аліментів (я вже писав про отримання аліментів після розлучення). Тоді він втрачає право проживання в квартирі, придбаній в іпотеку з використанням коштів материнського капіталу. Борг за іпотечним кредитом також може бути розділений між подружжям порівну;

3) Один з подружжя може вимагати виділу своєї частки в праві в натурі, тобто в грошовому еквіваленті. У цьому випадку можливі або виплата йому коштів за рахунок другого з подружжя за згодою банку, або розірвання кредитного договору з реалізацією квартири по її заставної вартості.

Обов'язково потрібно враховувати, що при продажу такої квартири буде потрібно не тільки згода банку, який видав іпотеку, а й органів опіки. так як мова йде про права неповнолітніх дітей. Саме тому останній варіант найбільш складний у своїй реалізації.

Повторюся, але єдиної судової практики з даного питання на сьогоднішній день не склалося. Кожна ситуація дозволяється суто індивідуально, з урахуванням інтересів дітей, того, з ким із подружжя неповнолітні залишаються проживати, а також позиції банку, що видав іпотечний кредит.

○ Питання аліментів на дітей при розділі боргів і кредитів

Питання про аліменти також дозволяється в рамках шлюборозлучного процесу і розділу майна. Однак, як я вже говорив, чоловік може відмовитися від своєї частки в рахунок сплати майбутніх аліментів.

○ Підсумок: що робити щоб не втратити гроші при розлученні?

 1. Отже, майнові зобов'язання, або борги, як ми з'ясували, також підлягають розподілу при розлученні.

 2. Для того щоб провести поділ справедливо, необхідно:
 3. 1) Визначити загальні борги, виключивши суми за фіктивними і особистим зобов'язанням.
 4. 2) Розглянути всі можливі варіанти розділу транспорту, альтернативу автомобілю в спільному майні подружжя.

 5. 3) Розглянути всі можливі варіанти розділу нерухомості, придбаної в іпотеку.
 6. 4) Провести попередню роботу з кредиторами і банками, з'ясувати їхню позицію з питання розділу боргу.

Безумовно, найменш проблемно укласти угоду про розподіл майна — це варіант дозволить вам зберегти час і сили, уникнути участі в судових засіданнях. Або заздалегідь передбачити укладення шлюбного договору.

Якщо ж на порядність колишнього чоловіка сподіватися не доводиться — найкраще вирішити питання розділу в судовому порядку — це убезпечить вас від збитків і витрат.

Адвокат Вадим Грач, спільно з ведучими програми «Ранок з вами», обговорюють нюанси поділу боргів.

Схожі статті

Павло Осадчий: Поділ боргів при розлученні подружжя

Наш офіс працює без вихідних. Щоб почати розірвання шлюбу, зв’яжіться з нашим сімейним адвокатом, телефонуйте за вказаними нижче телефонами:

Тел.: 067 455-35-29
Тел.: 050 904-51-03
Тел.: 093 25-25-561

або напишіть нам – будемо раді відповісти: [email protected]

Замовлення послуги онлайн 24 години

Борги – важкий тягар на плечах. Добре, якщо чоловік і дружина можуть розділити цей тягар – набагато легше впоратися з боргами удвох. Але буває, що тягар боргів перекладається з одних плечей на інші, і тоді воно стає вдвічі важче.

Питання розділу боргів не менш актуальне, ніж питання поділу майна при розлученні.

Що таке борги?

Борги – це зобов’язання фінансового характеру, що виникають з різних правовідносин.[/column_1]

Приклад:

Кредитні зобов’язання перед банком, зобов’язання по поверненню позики перед фізичною особою, зобов’язання по відшкодуванню матеріальних збитків (наприклад, в результаті затопленої квартири або розбитого автомобіля), зобов’язання по оплаті наданих послуг (наприклад, комунальних послуг).

Згідно із законом, борги, що виникли у подружжя під час сімейного життя, є спільними:

 1. Зобов’язання, в яких боржниками є обидва з подружжя або у яких один з подружжя є боржником (позичальником), а другий – поручителем. При розлученні борги будуть стягуватися з подружжя в рівних частках;
 2. Зобов’язання, в яких боржником є тільки один чоловік, за умови, що сума боргу була використана для потреб сім’ї. Адже часто буває так, що один з подружжя оформляє кредит або бере в борг, щоб задовольнити потреби сім’ї (зробити ремонт, придбати побутову техніку, житло). Такий борг теж визнається спільним. Але оскільки в цьому випадку виникає чимало суперечок, варто розглянути це питання докладніше.

Потреби сім’ї

Що таке «потреби сім’ї»? Як довести, що борг був узятий і використаний саме на такі потреби?

Вважається, що всі борги подружжя беруться і використовуються на потреби сім’ї. Тому сума боргу ділиться між подружжям порівну або пропорційно їх часткам.

Довести, що взяті в борг грошові кошти були використані на потреби сім’ї досить просто.

Це може бути зрозуміло з мети позики (сімейні поїздки, покупки), на підставі підтверджуючих документів (путівки і квитки, товарні чеки), з факту наявності придбаного майна (особливо, якщо через матеріальне становища сім’ї придбати його без боргу було неможливо, про що можуть свідчити довідки про доходи і показання свідків).

Особисті борги подружжя

Деякі борги визнаються особистими боргами і не підлягають поділу між подружжям. Такими є борги, які виникли до шлюбу, зобов’язання по виплаті грошової компенсації у зв’язку правопорушенням, а також борги, взяті на особисті, не сімейні потреби (наприклад, кредит, взятий для оплати лікування хворого батька, для ремонту особистої квартири, для подорожі поодинці).

Для того щоб довести особистий характер боргів чоловіка, потрібно представити докази того, що кошти витрачені не на сім’ю, що в сім’ї не було ніякої необхідності в позики (наприклад, довідки про доходи, виписки з банківських рахунків).

Як поділити борги, якщо подружні стосунки вже були припинені

Не є спільними боргами зобов’язання, що виникли в період фактичного припинення сімейних відносин подружжя.

Зверніть увагу!

Якщо чоловік і дружина, все ще перебували в офіційному шлюбі, але не жили разом, не вели спільне господарство, борги що виникли в цей період є їх особистими боргами і не підлягають поділу.

Однак визнати такі борги роздільними може тільки суд, на основі переконливих доказів фактичного припинення сімейних відносин (роздільного проживання, відсутність спільного господарства) на дату виникнення зобов’язання. Найчастіше такими доказами виступають показання свідків.

Фіктивні борги подружжя

Дуже поширені випадки, коли один з подружжя складає фіктивні розписки про позику перед третіми особами, щоб «повісити» цей неіснуючий борг на іншого з подружжя і зменшити частину належного йому майна.

Спори з фіктивним боргами проходять дуже непросто, адже обдуреному чоловіку або дружині доводиться представляти докази обманного походження боргу: ініціювати експертизу давності складання документа, почеркознавчу і психологічну експертизу, аналізувати фінансове становище позикодавця і його взаємини з чоловіком-боржником. Для вирішення такого непростого питання розумно звернутися за допомогою до юристів.

Як правильно розділити спільні борги?

В основі поділу спільних боргів між подружжям лежить принцип рівності. Передбачається, що чоловік і дружина несуть половину спільних зобов’язань.

Поділити борги можна двома способами:

 • У позасудовому порядку — усно або шляхом укладання письмової угоди про поділ боргів;
 • В судовому порядку шляхом звернення до судового органу з позовом, якщо досягти згоди самостійно чоловік і дружина не можуть.

Якщо подружжя вирішило поділити боргові зобов’язання самостійно, вони вправі зробити це абсолютно будь-яким способом, який влаштує їх обох і буде згодом ними виконано.

Що ж стосується судового поділу, то суд приймає рішення згідно з законом і, як правило, ділить боргові зобов’язання порівну.

Але трапляються й винятки: суд може відступити від принципу рівності і визнати частки подружжя нерівними, щоб захистити інтереси чоловіка чи дружини, дитини.

Наприклад, якщо другий з подружжя витрачав майно сім’ї, не брав участь забезпечення потреб сім’ї без поважних причин. У ряді випадків боргові зобов’язання визнаються особистими, а не спільними, і покладаються лише на одного з подружжя.

Читайте также:  Як стягнути аліменти на дитину після 18 років?

Поділ боргів через суд

Подружжя може звернутися за допомогою в поділі боргів до суду. Зробити це можна протягом 3-х років після розлучення або після того, як один із подружжя дізнався про наявність боргу.

Куди звертатися?

Подавати позов потрібно в суд. Звертатись потрібно в суд — за місцем проживання відповідача.

Позовна заява про поділ боргів після розлучення

У позовній заяві до суду, мають бути надані дані обох подружжя, викладені обставини шлюбних відносин (коли зареєстровані, коли припинені), зазначено намір провести поділ спільного майна і боргових зобов’язань.

Позов повинен містити перелік майна і боргових зобов’язань, які, на думку позивача, повинні підлягати поділу (із зазначенням кредитора та суми боргу). Потім повинна бути викладене прохання до суду про поділ спільного майна і боргів, спираючись на норми законодавства.

Необхідно вказати порядок поділу, наприклад, у рівних або в інших частках.

Вимоги позивача про поділ боргів повинен бути обґрунтованим та підтвердженим доказами того, що борги з’явилися під час шлюбу та для потреб сім’ї.

Документами, які можуть слугувати доказами, можуть бути:

 • Якщо борг взято на оплату навчання дитини — кредитний договір і договір з навчальним закладом, де навчається дитина (суми в цих документах повинні приблизно збігатися);
 • Якщо борг взятий на купівлю житла — іпотечний договір, договір купівлі-продажу квартири, будинку, дачі;
 • Якщо борг взято на побутові потреби сім’ї — кредитний договір та чек на покупку меблів, побутової техніки;
 • інші документи, які підтверджують, що борги з’явилися в шлюбі на потреби сім’ї.

Судовий збір подання до суду позовної заяви про поділ боргів

При зверненні в суд з позовом, що містять майнові позовні вимоги, сплачується судовий збір. Його розмір розраховується на основі ціни позову – частки позивача в спільному майні (спільних майнових зобов’язаннях), які підлягає поділу відповідно до позовних вимог.

Розрахунок судового збору, яку слід сплатити при подачі позовної заяви – ще один важливий етап підготовки до судового розгляду. Збір становить – 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не більше 3 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.

Часто громадяни стикаються з труднощами в зв’язку з розрахунком суми. Сума судового збору залежить від ціни позову.

Розмір судового збору розраховується за формулою, яка включає суму 1 процента

Згідно з Законом України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI, за подання до суду позовної заяви про поділ майна при розірванні шлюбу, збір становить – 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не більше 3 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.

Приклад розрахунку державного мита за подачу позову про розподіл боргів:

 • Ціна позову 200 000 гривень – судовий збір дорівнює 1 відсоток від ціни позову, а саме – 2000 гривень.
 • Ціна позову 400 000 гривень – ставка судового збору дорівнює 4000 гривень.
 • Ціна позову 1 000 000 гривень – ставка судового збору не може бути більше трьох прожиткових мінімумів. Максимальний розмір в 2020 році – 6306 гривень.

Після сплати судового збору потрібно зберегти квитанцію і прикласти її до позовної заяви разом з іншими документами. Без квитанції позовну заяву не буде прийнято судом до розгляду.

Важливо!

Додати до позову потрібно саме оригінал квитанції.

Способи поділу боргів в судовому порядку

Існує кілька варіантів поділу спільного майна і спільних боргів: поділити порівну майно і борги, передати одному чоловікові більше майна і пропорційно більше боргів.

Дещо ускладнюється справа про поділ боргів необхідністю вести переговори з кредиторами. Якщо з приватною особою, що дала в борг невелику суму домовитися просто, то порядок поділу іпотечного кредиту з банком вимагає переоформлення кредитного договору.

Зі статей «Як при розлученні поділити кредит» і «Як розділити квартиру в іпотеці при розлученні» Ви можете дізнатися про це детальніше.

Судова практика поділу боргів

Розглянемо приклад поділу подружнього боргу в судовому порядку

Приклад:

Громадянин Ткаченко звернувся в суд з позовом, в якому просив провести поділ квартири, яка належить громадянину Ткаченко і його дружині на праві спільної часткової власності та боргу перед банківською установою в розмірі 10 000 гривень, який був узятий на виконання ремонтних робіт у квартирі.

Суд задовольнив вимоги громадянина Марчука. Він розділив спільно нажите майна – визнав за кожним з подружжя право власності на половину квартири.

Згідно з визначенням суду, квартира повинна бути продана подружжям, а виручена від продажу сума – поділена між ними в рівних частках.

Крім того, суд визнав спільним обов’язком подружжя заборгованість перед банком у розмірі 10 000 гривень, і зобов’язав жінку відшкодувати Ткаченко половину зазначеної суми – 5000 гривень.

Розподіл боргів при розлученні подружжя. Зобов`язання та особливості

За загальним правилом, установленим законодавцем, при розірванні шлюбу, борг між “майбутнім колишнім подружжям” ділиться навпіл, як і інше майно, нажите ними в шлюбі. Однак це не панацея, тому що з кожного правила є виняток.

Борг – є не що інше, як зобов’язання, яке має фінансовий характер, і може виникнути в самих різних сферах правовідносин.

Боргами можуть вважатися різні зобов’язання, на кшталт повернення позики фізособі, погашення кредитної заборгованості, зобов’язань, пов’язаних з відшкодуванням різного роду збитків (внаслідок нанесення шкоди майну третіх осіб або дорожньо-транспортної пригоди), і навіть оплата комуналки.

Якщо заборгованість виникла під час перебування сторін в шлюбному союзі, і позичені гроші витрачалися на цілі сім’ї, то вона буде вважатися спільним обов’язком подружжя.

 • Для подружжя, спільними / загальними зізнаються такі зобов’язання:
  – договірні (один з подружжя позичальник, інший – поручитель);
  – коли чоловік і жінка – рівноправні позичальники;
 • – коли позичальником виступає хтось один, але, при цьому, позичені гроші були витрачені на сімейні потреби (наприклад, чоловік або дружина оформив (-ла) кредит (взяв (-ла) в борг) на проведення будь-яких ремонтних / будівельних робіт , на покупку “побутової”, квартири, або ж на навчання дитини).

Подібні зобов’язання будуть визнані обопільними, і при розлученні борги по ним поділяться рівноцінно (звичайно, якщо буде доведено, що гроші позичалися в сімейних цілях).
Довести, що позичені гроші були витрачені з метою сім’ї досить просто.

Це може підтверджуватися: метою, з якою був узятий займ (подорож, придбана річ); документами (на кшталт путівки і квитків або товарного чека); наявністю самої придбаної речі (між іншим, якщо, фінансові можливості родини не дозволяють придбати такі речі без оформлення позики або кредиту – підтверджується довідкою про доходи або показаннями свідків).

Але не всякий виникший за час перебування в шлюбі борг, може вважатися загальним боргом подружжя і при розлученні повинен ділитися навпіл. Тут, правда, складніше буде довести, що взяті в борг грошові кошти витрачені не на цілі сім’ї, а на задоволення потреби виключно одного з подружжя.

До особистої заборгованості можна віднести наступні зобов’язання:
– ті, що виникли до шлюбу (враховуючи і борги по комуналці);
– пов’язані з виплатою різних матеріальних компенсацій (наприклад, за скоєне чоловіком або дружиною правопорушення, виплати аліментів або іншої матеріальної допомоги);

– виникли в результаті отримання грошових коштів, витрачених на особисті потреби одного з подружжя (на лікування батьків, дітей від попереднього шлюбу, на ремонт особистої квартири).

Заборгованість не буде вважатися загальною, якщо вона виникла в той час, коли сімейні відносини чоловіка і дружини були фактично припинені, але таке припинення не було оформлено документом, яке свідчить про розірвання шлюбу.

Але визнати такі борги індивідуальними / особистими, а не “заробленими в шлюбі”, представляється можливим лише в судовому порядку. При цьому, необхідно дуже постаратися, щоб довести суду, що в той період, коли виник борг, сімейні відносини були припинені.

У цьому допоможе кваліфікований сімейний адвокат, який підготує і необхідні докази і свідків до судового засідання.

Наше життя настільки багатогранне, що часом підносить ситуації надзвичайні. Рідко коли шлюборозлучний процес проходить “полюбовно” (так рідко, що може навіть вважатися міфом). Але бувають і такі шлюборозлучні процеси, де подружжя вдаються до крайніх заходів.

Наприклад, коли чоловік або дружина створює штучний / фіктивний борг через банальну образу або бажання “нагріти” колишнього або колишню і збільшити свою частку при розділі майна.
Судові тяжби по штучно створеним боргам досить складні. В даному випадку необхідно шукати переконливі аргументи і матеріальні (документарні) докази обману.

Тут може виручити тільки досвідчений адвокат зі шлюборозлучних процесів.

Як вже говорилося на початку, за загальним правилом, майно при розлученні ділиться за принципом рівності.

Вважається, що і чоловік і дружина в однаковій мірі несуть відповідальність за погашення боргів, що виникли з моменту проставлення штампів в паспорти і до моменту отримання офіційного документа про розлучення.
Але так само ми спочатку говорили і про те, що будь-яке правило має виняток.

Так, розглядаючи справу про поділ майна подружжя, судячи на свій розсуд, може відступити від “принципу рівності і солідарної відповідальності” і істотно “скосити” боргові зобов’язання одного зі сторін, природно, тим самим, збільшивши боргові зобов’язання для іншої сторони.

Таке можливо, якщо суд встановить факт порушення майнових прав однієї зі сторін, наприклад, якщо чоловік або дружина не забезпечували дитину, безпідставно витрачали сімейне майно або ж псували його (при цьому не має значення, чи робилося це навмисно або з необережності).

Розділ боргу подружжя в судовому порядку, відбувається з урахуванням строків позовної давності.

Так, звернутися до суду можна протягом трьох років після розірвання шлюбу або після того, як один з подружжя дізнався про наявність у другої сторони невиконаних боргових зобов’язань (що, звичайно ж, необхідно буде належним чином довести).

Наша юридична фірма допоможе Вам належним чином грамотно скласти позовну заяву про розподіл боргів при розлученні, а висококваліфіковані адвокати допоможуть відстояти права і інтереси перед обличчям закону.

Ольга Хорошайло, ЮФ «Центр правового консалтингу»

Ссылка на основную публикацию