Скільки чекати перших аліментних платежів?

Заява на аліменти можна подавати під час шлюбу, в ході шлюборозлучного процесу, а також після розлучення. Найчастіше вимога про стягнення подається одночасно з позовом про розірвання шлюбу.

Скільки чекати перших аліментних платежів? Скільки чекати перших аліментних платежів?

Як стягнути аліменти за виконавчим листом, ми розповіли в цій статті. Що потрібно врахувати, укладаючи аліментні угоду, ми розповіли тут і тут.

Куди звернутися?

Стягувач подає до канцелярії суду заяву з необхідними додатками і квитанцією про оплату. З даного моменту і відбувається нарахування аліментних платежів.

Судове рішення по справі є підставою для видачі наказу або виконавчого листа. У наказі і листі вказана інформація про:

 • платника;
 • аліментополучателя;
 • сумі, що підлягає щомісячному перерахуванню;
 • датою, з якої повинні утримуватися аліменти.

Якщо аліментополучателя направить виконавчий документ за місцем роботи платника, аліменти можна буде отримати з першого нарахованою зарплатою. Якщо ж стягненням платежів займеться пристав, термін першого платежу може розтягнутися до 3 місяців через бюрократичну тяганину.

З якої дати утримують аліменти?

Дата нарахування залежить від виду виконавчого документа, який є підставою для утримання.

Нарахування в добровільному порядку

В добровільному порядку аліменти стягуються на підставі угоди, сторонами якого є батьки (законні представники) неповнолітнього. Договір підлягає нотаріальному посвідченню, після чого набуває юридичну силу виконавчо документа.

Батьки самостійно визначають початок сплати аліментів. Однак варто врахувати, що умови угоди не повинні йти врозріз з законом і порушувати права неповнолітнього, який претендує на фінансове забезпечення. Сторони оформляють зміни і доповнення в письмовому вигляді, також нотаріально завіряють. При наявності спору, розбіжності вирішуються в суді.

Стягнення в судовому порядку

Дуже часто питання з датою нарахування аліментів виникають при стягненні аліментних коштів в судовому порядку. Багато хто вважає, що аліменти починають утримувати:

 • з дати винесення рішення;
 • з моменту розлучення;
 • з дня порушення виконавчо виробництва.

Це не вірно. Аліменти утримують з дня подачі позову в суд (ст. 107 СК РФ).

Але в кожному правилі є винятки. Так, стягнення можна виробляти за останні три роки, що передують даті звернення з позовом. Це допускається, якщо:

Скільки чекати перших аліментних платежів? Скільки чекати перших аліментних платежів?

Скільки чекати перших аліментних платежів?

Виконавчі документи про стягнення платежів можуть бути пред'явлені судовим приставам до того моменту, поки дитині не виповниться 21 рік. Це обумовлено тим, що аліментні зобов'язання зберігаються аж до 18-річчя дитини, при цьому 3 роки — термін давності по аліментах.

Встановлення батьківства: коли утримуються аліменти?

У деяких ситуаціях заяву про батьківство може також містити вимогу про нарахування аліментів. Якщо суд встановить родинні стосунки, платежі будуть утримувати також з дня направлення позову.

Якщо в позові про встановлення батьківства аліментні вимоги не заявлялися, потрібно перш за все отримати судове рішення, яке підтверджує родинні зв'язки. Тільки потім звертатися з заявою про стягнення коштів на дитину, прикласти судове рішення про встановлення батьківства. З даного моменту і почнеться стягнення платежів.

Якщо вас цікавить питання, як повернути аліменти при оспорювання батьківства, прочитайте цю статтю.

Терміни розгляду аліментних справ

Скільки часу може тривати розгляд позовної заяви в суді? Це питання хвилює багатьох потенційних аліментополучателя.

Терміни розгляду позовів залежать від виду виробництва, а також від того, оскаржать сторони судове рішення.

наказне провадження

Розгляд справи відбувається за спрощеним варіантом, який можливий, якщо:

 • відсутні спірні ситуації щодо дітей,
 • позов не містить вимог про оскарження або встановлення батьківства;
 • немає спору щодо розмірів і порядку нарахування аліментів.

Суддя розглядає справу близько 5 робочих днів (з дня подачі позову), далі виносить рішення, яке оформляє судовим наказом. Заява буде розглянута під час відсутності сторін, судове рішення направлять платнику поштою. Сторонам дається 10 днів на оскарження, після чого рішення вступить в силу.

Підсумуємо: в наказному провадженні судове рішення про утримання аліментів можна отримати через 2-3 тижні після подачі позову.

Якщо платником аліментів оскаржить судове постанову, воно буде скасовано. Справа направлять на повторний розгляд, але вже в порядку позовного провадження.

позовна виробництво

При наявності спору про дітей або про розміри аліментів, суд розгляне справу в порядку позовного провадження. В даному випадку засідання проходять за участю сторін і третіх осіб, суддя заслуховує доводи, вивчає подані документи, при необхідності викликає свідків.

Стягувач направляє позовну заяву поштою або особисто (нарочним) до суду за місцем проживання відповідача. Документ реєструють і передають судді, який протягом 5 днів приймає справу до провадження.

Суддя не прийме позовну заяву до розгляду, якщо воно оформлено невірно або відсутні документи, на які посилається потенційний позивач. В цьому випадку заявнику дається час на усунення недоліків.

Через 10 робочих днів з дня подачі позову суддя сповіщає сторони про дату і час першого засідання.

Спрогнозувати, коли буде прийнято остаточне рішення по аліментного позовом, важко. Але не раніше, ніж суд вислухає аргументи сторін, вивчить подані докази.

Рішення вступить в силу після прийняття і відразу буде видано на руки позивачу (або документ направлять поштою). Постанова можна оскаржити. У разі скасування стягнені кошти підлягають поверненню.

Як повернути раніше перераховані аліменти, ми розповіли в цій статті.

Стягнення аліментного обов'язку

Аліментна заборгованість підлягає обов'язковому стягненню. І неважливо, чи живий стягувач і досяг дитина повноліття.

Борг стягнуть за весь час, протягом якого платник зобов'язаний був перераховувати аліменти за угодою або судовим рішенням.

Скільки чекати перших аліментних платежів? Скільки чекати перших аліментних платежів?

Скільки чекати перших аліментних платежів?

Схожі статті

Розрахунок суми митних платежів

Як здійснюється розрахунок суми митних платежів при пересиланні громадянами товарів у міжнародних поштових відправленнях вартістю до 10 000 євро?

Статтею 234 і частинами шостою та сьомою ст. 374 Митного кодексу встановлено такі правила оподаткування товарів (крім підакцизних), що переміщуються (пересилаються) на митну територію України на адресу одного одержувача в одній депеші від одного відправника у міжнародних поштових відправленнях або на адресу одного одержувача протягом доби у міжнародних експрес-відправленнях:

 • у разі надходження на адреси громадян товарів, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 300 євро, митні платежі не нараховуються;
 • у разі надходження на адреси громадян товарів, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10 000 євро за оглядовим розписом М 15 або митною декларацією М 16, нараховується ввізне мито за ставкою в розмірі 10% від фактурної вартості товарів та ПДВ.
 • При цьому базою оподаткування для таких товарів є частина їх сумарної фактурної вартості, що перевищує еквівалент 300 євро.
 • Розрахунок суми митних платежів, які підлягають сплаті при митному оформленні товару, що надійшов громадянам у міжнародних поштових відправленнях, сумарною фактурною вартістю не більше ніж еквівалент 10 000 євро, здійснюється таким чином.
 • Розрахунок суми мита у разі застосування адвалорних ставок мита (у відсотках до частини фактурної вартості товарів, що перевищує їх неоподаткований розмір) здійснюється за формулою
 • См = ЧФВ × Ст,

де См — сума мита; ЧФВ — частина фактурної вартості товарів, що перевищує неоподаткований розмір (у грн.); Ст — ставка мита, встановлена у відсотках від фактурної вартості товару, що дорівнює 10%.

Розрахунок суми ПДВ, нарахованого на частину фактурної вартості товарів (крім підакцизних товарів), що перевищує неоподаткований розмір, здійснюється за формулою

Спдв = (ЧФВ + См) × Ст,

де Спдв — сума ПДВ; ЧФВ — частина фактурної вартості товарів, що перевищує неоподаткований розмір (у грн.); См — сума мита; Ст — ставка ПДВ.

Наприклад, громадянину міжнародним поштовим відправленням надіслано мобільний телефон вартістю 500 євро. Курс гривні до євро, встановлений Нацбанком України станом на 13.02.2013 р., становить 100 євро — 1074 грн.

Базою оподаткування у цьому випадку є 200 євро або 2148 грн.

Митне оформлення здійснюється з нарахуванням ввізного мита у сумі 214,8 грн. та ПДВ у сумі 472,56 грн.

Стягнення аліментів при виїзді платника аліментів за кордон

У разі виїзду одного з батьків за кордон на постійне проживання у державу, з якою Україна не має договору про надання правової допомоги, аліменти стягуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. На сьогоднішній день діє Постанова Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2002 р.

№ 1203, якою затверджено «Порядок стягнення аліментів на дитину (дітей) у разі виїзду одного з батьків для постійного проживання в іноземній державі, з якою не укладено договір про подання правової допомоги».

Відповідно до цього нормативно-правового акта у разі виїзду одного з батьків, який є громадянином України, для постійного проживання в іноземній державі, з якою Україна не має договору про подання правової допомоги (далі — постійне проживан­ня за кордоном), він повинен виконати аліментні зобов’язання з утримання дитини (дітей) до досягнення нею повноліття (далі — аліментні зобов'язання), які оформляються договором між цією особою та одним з батьків, з яким залишається дитина (діти), або її опікуном, піклувальником (далі — одержувач аліментів), або договором про припинення права на аліменти для дитини (дітей) у зв'язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо). Якщо аліментні зобов'язання не були виконані особою, що виїжджає, стягнення аліментів провадиться за рішенням суду.

 • З метою запобігання ухиленню батьків від утримання дітей до їх повноліття шляхом сплати аліментів особа, яка виїжджає для постійного проживання за кордоном, разом із заявою про видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон або оформлення відповідної сторінки у паспорті подає до паспортної служби органу внутрішніх справ за місцем постійного проживання в Україні у разі наявності дитини (дітей), що залишається в Україні, договір про виплату аліментів, або нотаріально засвідчену заяву про відсутність у одержувача аліментів вимог щодо стягнення аліментних платежів, або копію рішення суду про виплату аліментів.
 • До моменту одержання паспорта зазначена особа повинна подати до відповідного органу внутрішніх справ за місцем постійного проживання в Україні документ, що підтверджує виконання аліментних зобов'язань, — нотаріально засвідчену заяву про відсутність у одержувачів аліментів вимог щодо стягнення аліментних платежів (якщо така заява не подавалася при поданні заяви про видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон) або нотаріально засвідчену копію постанови державного виконавця про закінчення виконавчого провадження (якщо стягнення аліментів проводилося за рішенням суду).
 • У разі невиконання аліментних зобов'язань на момент одержання паспорта до особи, що виїжджає для постійного проживання за кордоном, застосовуються обмеження, передбачені законодавством.

Особа, що виїхала за межі України для тимчасового перебування і має в Україні неповнолітню дитину (дітей), у разі порушення клопотання про залишення для постійного проживання за кордоном подає до дипломатичного представництва або консульської установи У країни за кордоном такі ж документи, як і при подачі заяви про видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон (йшлося вище). У разі наявності неврегульованих аліментних зобов'язань керівник дипломатичного представництва або консульської установи України за кордоном приймає рішення про відмову в задоволенні клопотання до усунення обставин, які цьому перешкоджають.

19 жовтня 2006 року в Україні набрала чинності Конвенція про стягнення аліментів за кордоном, укладена у м. Нью-Йорк 20 червня 1956 року. Міністерством юстиції України видано наказ «Про затвердження Інструкції про виконання в Україні Конвенції про стягнення аліментів за кордоном» від 29 грудня 2006 р. № 121/5. Цей нормативно-правовий акт визначає:

 1. – порядок звернення із заявою про стягнення аліментів з відповідача, який проживає за кордоном;
 2. – порядок звернення із заявою про визнання і виконання рішення суду України про стягнення аліментів на території іншої держави;
 3. – порядок опрацювання заяв, іцо надходять від іноземних заявників, про стягнення аліментів та про визнання і виконання рішення іноземного суду про стягнення аліментів з осіб, які проживають в Україні;
 4. – порядок надання міжнародної правової допомоги у зв'язку з розглядом справ на підставі Конвенції;
 5. – функції Міністерства юстиції та його територіальних управлінь юстиції при виконанні Конвенції.
 6. Ця Інструкція визначає спрощену процедуру стягнення аліментів на дитину або утримання на іншого члена сім'ї згідно з Конвенцією у відносинах з такими державами, які є її сторонами: Австралія, Алжир, Аргентина, Барбадос, Бельгія, Білорусь, Боснія і Герцеговина, Бразилія, Буркіна-Фасо, Ватикан, Великобританія, Гаїті, Гватемала, Греція, Данія, Еквадор, Естонія, Ізраїль, Ірландія, Іспанія, Італія, Кабо-Верде, Казахстан, Кіпр, Киргизстан, Колумбія, Німеччина, Ліберія, Люксембург, Македонія, Мексика, Молдова, Монако, Марокко, Нігер, Нідерланди, Нова Зеландія, Норвегія, Пакистан, Польща, Португалія, Румунія, Сейшели, Сербія, Словаччина, Словенія, Суринам, Туніс, Туреччина, Уругвай, Угорщина, Філіппіни, Фінляндія, Франція, Хорватія, Центральноафриканська Республіка, Чехія, Чилі, Швейцарія, Швеція, Шрі-Ланка (далі — Договірні Сторони).
 7. У разі, коли між Україною та будь-якою з договірних сторін цієї Конвенції діє інший міжнародний договір, що регулює питання визнання і виконання судових рішень, виконання доручень про вручення документів або отримання доказів за кордоном, можуть застосовуватись положення відповідного міжнародного договору.
Читайте также:  Аліменти (виплати на дитину) з матеріальної допомоги

Усі звернення про стягнення аліментів на дитину або утримання на іншого члена сім'ї та інші документи на виконання Конвенції в Україні надсилаються для передачі за кордон або з-за кордону через Міністерство юстиції України.

Якщо позивач проживає на території України, звернення про стягнення аліментів на дитину або утримання на іншого члена сім'ї можуть направлятися до Міністерства юстиції через головні управління юстиції Мін'юсту в Автономній Республіці Крим, в областях, м.

Києві та Севастополі (далі — територіальні управлінняюстиції).

Звернення із заявою про стягнення аліментів з відповідача (боржника), який проживає за кордоном

У разі, коли відсутнє рішення суду України про стягнен­ня аліментів з відповідача, який проживає за кордоном, або коли згідно із законодавством іноземної держави вирішен­ня питання здійснюється за місцем проживання відповіда­ча, або коли потребує вирішення питання про зміну розміру аліментів, до відповідної іноземної держави надси­лаються документи, необхідні для розгляду справи по суті. Звернення про вирішення питання про стягнення аліментів на підставі Конвенції оформлюється позивачем письмово в довільній формі. До звернення додається заява про стягнення аліментів.

 • Заява чи додатки до неї повинні містити таку інфор­мацію та документи:
 • а) повне ім'я відповідача (боржника), дату народжен­ня, громадянство та, наскільки це відомо позивачу, його місця проживання протягом останніх п'яти років, рід за­нять і місце роботи, фотокартку (за наявності);
 • б) відомості про фінансові та сімейні обставини відповідача, у тому числі інформацію про належне йому майно;
 • в) відомості про фінансові та сімейні обставини пози­вача (заявника), у тому числі довідку про доходи;
 • г) засвідчену копію документа, що підтверджує ступінь родинних зв'язків між відповідачем та особою, па користь якої вимагаються аліменти (наприклад, свідоцтва про на­родження, рішення суду про встановлення батьківства то­що);
 • ґ) фотокартку позивача;
 • д) будь-яку іншу інформацію, що може сприяти вста­новленню місцезнаходження відповідача (боржника) чи виконанню клопотання, або яка визначена відповідною іноземною державою як необхідна;
 • е) нотаріально засвідчене доручення, яке уповноважує орган, що приймає, відповідної договірної сторони діяти від імені позивача, або інформацію про будь-яку іншу осо­бу, уповноважену діяти від імені позивача.
 • Коли заява стосується вирішення питання про зміну розміру аліментів, замість документа, зазначеного в підпункті «г», надається засвідчена копія судового рішення чи іншого документа, яким установлено розмір аліментів.

До звернення додаються переклад заяви і документів, що до неї додаються, на офіційну мову іноземної держа­ви, на території якої пропонується стягнути аліменти. Оформлена заява надсилається до Міністерства юстиції України через територіальне управління юстиції.

Міністерство юстиції надсилає заяву органу, що прий­має, відповідної іноземної держави протягом місяця від дня її надходження.

Цей строк може становити більше ніж один місяць, якщо для звернення за кордон необхідно отримати додаткову інформацію або документи та вжити інших заходів для належного оформлення заяви.

Заява повер­тається ініціатору звернення (заявнику) у разі, якщо вона не відповідає вимогам Конвенції та правилам, що зазначені вище, з роз'ясненням причин повернення. Міністерство юс­тиції України письмово повідомляє позивача про хід та ре­зультати розгляду заяви.

Звернення з клопотанням про визнання і виконання рішення cуду України про стягнення аліментів на території іншої держави

 1. Звернення про визнання і виконання рішення суду Ук­раїни про стягнення аліментів на території іншої держави подається позивачем або уповноваженою на це особою письмово в довільній формі.
 2. До звернення долається клопотання про визнання і виконання рішення про стягнення аліментів.

 3. Це клопотання має містити таку інформацію:
 4. а) повне ім'я відповідача (боржника), дата народження, громадянство та, наскільки це відомо позивачу (стягувану), його адреси протягом останніх п'яти років, рід занять і місце роботи і, по можливості, фотокартка;
 5. б) наявні відомості про фінансові та сімейні обставини боржника, у тому числі інформація про належне йому майно;
 6. в) будь-яка інша інформація, що може сприяти встановленню місцезнаходження боржника чи виконанню клопотання або яка визначена відповідною іноземною державою як необхідна.
 7. До клопотання додаються належним чином оформлені судом, що виніс рішення, такі документи:
 8. а) копія судового рішення;
 9. б) довідка про те, що рішення набрало законної сили;
 10. в) довідка про часткове виконання або невиконання рішення на території України;
 11. г) довідка про те, що відповідач був належним чином повідомлений про день судового засідання, якщо відповідач не брав участі в судовому засіданні;
 12. ґ) при необхідності та можливості копія протоколу судового засідання (або журналу судового засідання), під час якого справу про стягнення аліментів було розглянуто по суті.
 13. До звернення додається фотокартка стягувана і переклад клопотання та документів, що до нього додаються, на офіційну мову іноземної держави, на території якої пропонується здійснити визнання і виконання рішення.
 14. Оформлені звернення разом з клопотанням надсила­ються до Міністерства юстиції України через територіальне управління юстиції.

Клопотання про визнання і виконання рішення про стягнення аліментів надсилається Міністерством юстиції України органу, що приймає, відповідної іноземної держави протягом одного місяця від дня його надходження. Цей строк може становити більше ніж один місяць, якщо для звернення за кордон потрібно отримати додаткову інформацію або документи та вжити інших заходів для належного оформлення клопотання.

Про хід та результати розгляду клопотання про визнання і виконання рішення про стягнення аліментів Міністерство юстиції України письмово повідомляє позивачу.

Опрацювання звернень, що надходять від іноземних за­явників, про стягнення аліментів та про визнання і вико­нання рішення іноземного суду про стягнення аліментів з осіб, які проживають в Україні

Звернення іноземного позивача з позовною заявою про стягнення аліментів (про зміну розміру аліментів) з відповідача, що проживає в Україні, здійснюється через відповідний орган іноземної держави.

Останній надсилає відповідні документи Міністерству юстиції України. Позовна заява оформлюється позивачем письмово з ураху­ванням положень Цивільного процесуального кодексу України та Конвенції.

Із заявою надсилається засвідчений переклад всіх матеріалів українською мовою, а в разі неможливості — англійською чи французькою мовою.

 • Клопотання про визнання і виконання рішення іно­земного суду про стягнення аліментів з відповідача (боржника), який проживає в Україні, оформлюється позивачем (стягувачем) або уповноваженою ним особою У письмовій формі та з урахуванням ст. 394 Цивільного процесуального кодексу України і повинно містити:
 • а) повне ім'я позивача, дату народження, громадянство, місце проживання (перебування) або місцезнаходження, місце роботи, а також ім'я й адресу законного представника позивача, а у відповідних випадках — повне ім'я і дату народження особи, на утримання якої стягуються аліменти;
 • б) повне ім'я відповідача, дату народження, громадянство та, наскільки це відомо позивачеві, його адреси протягом останніх п'яти років і рід занять, його місцезнаходження чи місцезнаходження його майна в Україні;
 • в) мотиви подання заяви, а також будь-яку іншу інформацію, зокрема про фінансовий та сімейний стан позивача й відповідача.
 • До заяви додаються такі документи:
 • а) засвідчена в установленому порядку копія рішення іноземного суду, про примусове виконання якого по­дається заява;
 • б) офіційний документ про те, що рішення іноземного суду набрало законної сили (якщо це не зазначено в самому рішенні);
 • в) документ, який засвідчує, що сторона, стосовно якої постановлено рішення іноземного суду і яка не бра­ла участі в судовому процесі, була належним чином повідомлена про час і місце розгляду справи;
 • г) документ, що визначає, у якій частині чи з якого часу рішення іноземного суду підлягає виконанню (якщо воно вже виконувалося раніше);
 • ґ) документ, що посвідчує повноваження представни­ка позивача (якщо заява подається представником);
 • д) фотокартка позивача та, по можливості, фотокартка відповідача.
 • Разом із заявою надсилається засвідчений переклад усіх матеріалів українською мовою, а в разі неможливості — англійською чи французькою мовою.

Міністерство юстиції здійснює перевірку оформлення документів, надісланих із-за кордону. У разі необхідності запитує додаткову інформацію з метою належного оформлення цих документів. Належно оформлену заяву Міністерство юстиції у місячний строк надсилає територіальному управлінню юстиції для передачі до суду, визначеного відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.

 1. Питання про стягнення аліментів або про визнання і виконання рішення про стягнення аліментів на користь особи, що проживає за кордоном, в Україні вирішується з урахуванням Цивільного процесуального кодексу України та Закону України «Про міжнародне приватне право».
 2. У разі якщо у відносинах між Україною та відповідною іноземною державою діє міжнародний договір, що містить спеціальні норми міжнародного приватного права (колізійні норми) або процесуальні норми, застосовуються норми такого міжнародного договору України.
 3. Копія рішення чи ухвали суду України, постановле­ного за результатами розгляду заяв, що надійшли на підставі Конвенції, надсилається на адресу Міністерства юстиції України для повідомлення органу іноземної держави або заінтересованої особи (позивача або його упов­новаженого представника).
 4. Виконання рішень судів на території України здійснюється відповідно до законодавства України.
 5. На підставі рішення іноземного суду та ухвали про надання дозволу на його примусове виконання, що набрала законної сили, суд видає виконавчий лист, який надсилається для виконання у порядку, установленому законом.

Виконавчий лист за рішенням про стягнення аліментів видається за заявою позивача або уповноваженого ним представника і передається для виконання в органи державної виконавчої служби. Виконання рішення суду здійснюється в порядку, передбаченому Законом України «Про виконавче провадження».

Сколько ждать первых алиментов с момента подачи иска?

Многие алиментополучатели задают вопрос: сколько ждать первых алиментов после подачи иска? Некоторые заблуждаются, считая, что средства начинают взыскивать со дня вступления в силу судебного решения либо с момента развода. Мы расскажем, когда действительно начинают удерживать алименты и как долго длится судебный процесс по искам данной категории.

Читайте также:  Розподіл автомобіля при розлученні

Основания для начисления алиментов

Деньги на содержание ребенка удерживаются на основании:

 • соглашения;
 • судебного решения.

Заявление на алименты можно подавать во время брака, в ходе бракоразводного процесса, а также после развода. Чаще всего требование о взыскании подается одновременно с иском о расторжении брака.

Как взыскать алименты по исполнительному листу, мы рассказали в этой статье. Что нужно учесть, заключая алиментное соглашение, мы рассказали здесь и здесь.

Куда обратиться?

Взыскатель подает в канцелярию суда заявление с необходимыми приложениями и квитанцией об оплате. С данного момента и происходит начисление алиментных платежей.

Судебное решение по делу является основанием для выдачи приказа или исполнительного листа. В приказе и листе указана информация о:

 • плательщике;
 • алиментополучателе;
 • сумме, подлежащей ежемесячному перечислению;
 • дате, с которой должны удерживаться алименты.

Исполнительные документы предоставляются в адрес:

 • ФССП, сотрудники которой возбуждают производство в отношении алиментоплательщика;
 • администрации предприятия, где трудоустроен плательщик.

Если алиментополучатель направит исполнительный документ по месту работы плательщика, алименты можно будет получить с первой начисленной зарплатой. Если же взысканием платежей займется пристав, срок первого платежа может растянуться до 3 месяцев из-за бюрократических проволочек.

С какой даты удерживают алименты?

Дата начисления зависит от вида исполнительного документа, который является основанием для удержания.

Начисление в добровольном порядке

В добровольном порядке алименты взыскиваются на основании соглашения, сторонами которого являются родители (законные представители) несовершеннолетнего. Договор подлежит нотариальному заверению, после чего приобретает юридическую силу исполнительно документа.

Родители самостоятельно определяют начало уплаты алиментов. Однако стоит учесть, что условия соглашения не должны идти вразрез с законом и нарушать права несовершеннолетнего, который претендует на финансовое обеспечение. Стороны оформляют изменения и дополнения в письменном виде, также нотариально заверяют. При наличии спора, разногласия разрешаются в суде.

Взыскание в судебном порядке

Очень часто вопросы с датой начисления алиментов возникают при взыскании алиментных средств в судебном порядке. Многие считают, что алименты начинают удерживать:

 • с даты вынесения решения;
 • с момента развода;
 • со дня возбуждения исполнительно производства.

Это неверно. Алименты удерживают со дня подачи иска в суд (ст. 107 СК РФ).

Но в каждом правиле есть исключения. Так, взыскание можно производить за последние три года, предшествующие дате обращения с иском. Это допускается, если:

 • до обращения в суд взыскатель предпринимал действия, направленные на получение алиментов (направлял письма с требованиями о выплатах на содержание, вел телефонные переговоры, обращался с госорганы с заявлением о розыске второго родителя и так далее);
 • исковые требования заявлены впервые. Другими словами, до момента подачи иска деньги на ребенка с родителя не взыскивались.

Исполнительные документы о взыскании платежей могут быть предъявлены судебным приставам до того момента, пока ребенку не исполнится 21 год. Это обусловлено тем, что алиментные обязательства сохраняются вплоть до 18-летия ребенка, при этом 3 года – срок давности по алиментам.

Подробнее о сроках исковой давности по алиментным обязательствам мы рассказали в данной статье.

Установление отцовства: когда удерживаются алименты?

В некоторых ситуациях заявление об отцовстве может также содержать требование о начислении алиментов. Если суд установит родственные отношения, платежи будут удерживать также со дня направления иска.

Если в иске об установлении отцовства алиментные требования не заявлялись, нужно прежде всего получить судебное решение, подтверждающее родственные связи. Только потом обращаться с заявлением о взыскании средств на ребенка, приложить судебное решение об установлении отцовства. С данного момента  и начнется взыскание платежей.

Если вас интересует вопрос, как вернуть алименты при оспаривании отцовства, прочтите эту статью.

Сроки рассмотрения алиментных дел

Сколько времени может длиться рассмотрение искового заявления в суде? Этот вопрос волнует многих потенциальных алиментополучателей.

Сроки рассмотрения исков зависят от вида производства, а также от того, обжалуют ли стороны судебное решение.

Приказное производство

Рассмотрение дела происходит по упрощенному варианту, который возможен, если:

 • отсутствуют спорные ситуации касательно детей,
 • иск не содержит требований об оспаривании или установлении отцовства;
 • нет спора относительно размеров и порядка начисления алиментов.

Судья рассматривает дело около 5 рабочих дней (со дня подачи иска), далее выносит решение, которое оформляет судебным приказом. Заявление будет рассмотрено в отсутствие сторон, судебное решение направят плательщику по почте. Сторонам дается 10 дней на обжалование, после чего решение вступит в силу.

Подытожим: в приказном производстве судебное решение об удержании алиментов можно получить через 2-3 недели после подачи иска.

Если алиментоплательщик обжалует судебное постановление, оно будет отменено. Дело направят на повторное рассмотрение, но уже в порядке искового производства.

Исковое производство

При наличии спора о детях или о размерах алиментов, суд рассмотрит дело в порядке искового производства. В данном случае заседания проходят с участием сторон и третьих лиц, судья заслушивает доводы, изучает представленные документы, при необходимости вызывает свидетелей.

Взыскатель направляет исковое заявление по почте или лично (нарочным) в суд по месту проживания ответчика. Документ регистрируют и передают судье, который в течение 5 дней принимает дело к производству.

Судья не примет исковое заявление к рассмотрению, если оно оформлено неверно или отсутствуют документы, на которые ссылается потенциальный истец. В этом случае заявителю дается время на устранение недостатков.

Через 10 рабочих дней со дня подачи иска судья извещает стороны о дате и времени первого заседания.

Спрогнозировать, когда будет принято окончательное решение по алиментному иску, трудно. Но не раньше, чем суд выслушает доводы сторон, изучит представленные доказательства.

Решение вступит в силу после принятия и сразу будет выдано на руки истцу (или документ направят по почте). Постановление можно оспорить. В случае отмены взысканные средства подлежат возврату.

Как возвратить ранее перечисленные алименты, мы рассказали в этой статье.

Взыскание алиментного долга

Алиментная задолженность подлежит обязательному взысканию. И неважно, жив ли взыскатель и достиг ли ребенок совершеннолетия.

Долг взыщут за все время, в течение которого плательщик обязан был перечислять алименты по соглашению или судебному решению.

Сколько ждать первых алиментов?

Первые алименты поступят только после того, как будет принято решение об их взыскании и оформлен исполнительный документ. Поэтому получатель должен тщательно подготовиться к подаче такого заявления. Сколько ждать первые алименты, зависит только от того, как быстро заявитель подготовит свое заявление и передаст его в суд. Для ускорения процесса лучше обратиться к юристу по алиментам.

Получи первичную консультацию от нескольких компаний бесплатно: оформи заявку и система подберет подходящие компании!

По этой услуге подключено 94 компаний

Начать подбор в несколько кликов >

Куда обращаться для оформления алиментов?

Вы решили оформить алименты, но не знаете куда обращаться и сколько ждать поступление выплат? Мы приведем подробную инструкцию, как действовать алиментополучателю, впервые подающему на содержание несовершеннолетнего ребенка.

Есть три варианта действий:

 1. Если оба супруга договорились обо всех условиях и величине платежа, то им нужно обратиться к юристу для оформления соглашения об алиментах. Такое соглашение должно быть нотариально заверенным.
 2. Если договоренности между родителями нет, то составляется исковое заявление. Иск подается в суд по месту прописки ответчика, а в случае невозможности определить его адрес регистрации — по месту прописки истца. Это самый долгий вариант, так как процесс судебного разбирательства часто затягивается. В общих случаях решение о взыскании алиментов в судебном порядке рассматривается и принимается в течение одного месяца (ч. 2 ст. 154 ГПК РФ).
 3. Если оба родителя предварительно согласны на конкретные условия, и получателю нужно получить алименты как можно быстрее, то оформляется заявление в суд на выдачу судебного приказа. Сколько это займет времени, опять же зависит от действий заявителя. Сроки выдачи такого приказа судом фиксированы и составляют пять дней.

Для обращения в суд необходимо составить заявление и направить его в судебную канцелярию. По результатам судебных разбирательств выдается либо исполнительный лист, либо судебный приказ. Оба регистра являются исполнительными документами-основаниями для взыскания алиментов.

Оформленные исполнительные бланки направляются либо на работу ответчика для ежемесячного начисления выплат, либо в Федеральную службу судебных приставов (ФССП) для принудительного взыскания алиментных платежей.

Когда ждать алименты, взысканные добровольно?

Мировое соглашение супругов также является исполнительным документом, на основании которого взыскиваются суммы на содержание ребенка. Сколько ждать первые алименты в данном случае должно быть указано в тексте договора, заверенного у нотариуса.

Стороны могут установить любой срок, однако их договоренность не должна нарушать действующее законодательство и ущемлять в правах несовершеннолетнего ребенка. Если родители хотят изменить положения соглашения об алиментах, они также делают это при помощи юриста, после чего все изменения заверяются у нотариуса. В случае возникновения споров стороны обращаются в суд на общих основаниях.

Как долго происходит взыскание при обращении в суд?

Заявитель ошибочно думает, что во время судебного разбирательства алименты не начисляются, а несовершеннолетний ребенок фактически теряет свое обеспечение. Алиментополучатель начинает высчитывать, сколько алиментов ему положено. Такое поведение обычно приводит к ошибочным действиям со стороны заявителя и замедляет процесс получения финансового обеспечения.

Алименты начисляются с момента подачи искового заявления в суд. Более того, заявитель имеет право взыскать обеспечение за три года, предшествующие исковому обращению. Алименты могут взыскиваться и за все то время, сколько ответчик избегал финансирования своего несовершеннолетнего ребенка, но только в случае, если будет доказано его уклонение от своих обязанностей (ч. 1, 2 ст. 113 СК РФ).

Такое взыскание алиментов возможно либо при первичном обращении в суд, либо при наличии доказательств того, что заявитель предпринимал активные действия по получению положенных выплат, но плательщик игнорировал его уведомления либо отвечал на них отказом.

Общий срок, который отводится на предъявление взыскания, составляет 21 год. Он подразумевает совершеннолетие ребенка и еще три года — ровно столько, сколько по российскому законодательству установлен срок исковой давности по алиментам.

Рассмотрим сроки выплат, которые ожидают алиментоплательщика при судебных разбирательствах. Если заявитель выбрал упрощенный вариант (обратился за судебным приказом), то рассмотрение дела и оформление исполнительного документа займет пять дней с момента представления в суд заявления.

Однако в данном случае есть ряд нюансов. Приказное производство возможно только, если:

 • стороны достигли соглашения по условиям, когда и сколько алиментов нужно платить;
 • родителям нет необходимости оспаривать исковое заявление или устанавливать отцовство ответчика;
 • ответчик не имеет других несовершеннолетних иждивенцев на алиментном обеспечении.

В том случае, если алиментоплательщик решит оспорить судебный приказ в положенный десятидневный срок, то вступление в силу приказа будет отменено, и заявителю придется подавать полноценный иск на взыскание алиментов. Если же все вопросы между родителями урегулированы, то по упрощенному варианту срок получения алиментов наступит через две-три недели после подачи в суд заявления.

При исковом производстве сроки будут таковы: в течение 5 дней после подачи иск судья принимает дело к рассмотрению, еще пять дней материалы изучаются и готовятся к суду.

Само решение судья принимает в течение одного месяца. Далее оформляется исполнительный лист, который направляется на работу ответчику или судебному приставу.

Стоит также учесть, что ответчик в течение 10 дней может подать возражение или оспорить решение судьи.

Читайте также:  Розподіл боргу при розлученні подружжя (загальні та особисті борги)

Очевидно, что точные сроки первой выплаты алиментов для искового производства определить невозможно. Однако если вердикт вынесен и все стороны согласны, то решение судебного органа вступает в силу в момент оглашения.

Когда поступят первые алименты?

Исполнительные документы оформлены и переданы работодателю. Сколько нужно ждать первых выплат по алиментам? Дальше исполнительный лист переходит в бухгалтерию. Ответственный сотрудник проводит документ, после чего алиментные платежи будут удерживаться с плательщика автоматически и направляться получателю каждый месяц.

Срок получения первых алиментов — три дня после выплаты основной заработной платы гражданину (ст. 109 СК РФ). Деньги могут прийти в любой момент в течение трех рабочих дней, поэтому алиментополучатель должен учитывать, что в выходные дни ожидать поступлений не стоит.

Если исполнительные документы были переданы в службу судебных приставов, то сроки взыскания будут иными.

Пристав должен оформить исполнительное производство, уведомить ответчика, предоставить ему возможность добровольного расчета, и только потом требовать алиментный платеж в принудительном порядке.

Порядок взыскания задолженности приводится в статье 102 Федерального «Об исполнительном производстве» от 02.10.2007 № 229-ФЗ.

Точные сроки выплат в законе не указаны, а, значит, рассчитать дату первого платежа в данном случае не представляется возможным. Оплата обеспечения несовершеннолетнего ребенка может.

 • Источники:
 • СК РФ Статья 107. Сроки обращения за алиментами
 • СК РФ Статья 113. Определение задолженности по алиментам
 • СК РФ Статья 109. Обязанность администрации организации удерживать алименты
 • ГПК РФ Статья 154. Сроки рассмотрения и разрешения гражданских дел

Федеральный закон «Об исполнительном производстве» от 02.10.

2007 № 229-ФЗ

Аліменти на 2 дітей: скільки відсотків належить на них або на колишню дружину, який порядок визначення розміру відрахувань з зарплати і іншого доходу?

При розлученні батьків і вирішенні питання про виплату аліментів, в першу чергу, враховуються інтереси дітей.

Для того щоб дитина, залишившись тільки з одним з батьків, був забезпечений всім необхідним, законодавством регулюється механізм виконання аліментних зобов'язань.

В нормативних актах прописано, хто, в якому розмірі і коли зобов'язаний здійснювати платежі на користь неповнолітніх дітей. Розповімо, скільки саме відсотків платять в Росії на одного, двох і більше дітей, який порядок нарахування суми.

З якого доходу можна утримувати аліментні виплати?

Для правильного виконання аліментних зобов'язань необхідно визначити, з яких доходів платник буде зобов'язаний робити відрахування. Їх перелік досить великий, але не всі одержувані платником аліментів суми можна брати для розрахунку.

Повний список видів зарплати та інших доходів, з яких можна стягнути аліментні платежі, зазначений в Постанові Уряду РФ від 18.07.1996 №841.

Аліменти можуть утримуватися з наступних видів заробітної плати:

 • Зарплата за виконання своїх трудових обов'язків (оклад, відрядна).
 • Різні бонуси і надбавки до основного заробітку (за наявну кваліфікацію, за роботу в святкові дні або нічні зміни, за тимчасове виконання інших зобов'язань, за вислугу років та інше).
 • Доплата за роботу у важких умовах.
 • Преміальні виплати (за місяць, квартал, рік).
 • Відпускні платежі, або грошова компенсація за невикористану відпустку.
 • Забезпечення осіб на державній службі.
 • Гонорари за написання статей, книг.
 • Різні винагороди працівникам педагогічної сфери та медикам.

Якщо між працівником і роботодавцем укладено трудовий договір, в якому передбачені які-небудь інші виплати за трудову діяльність, то вони будуть братися до уваги при утриманні аліментів. Дохід може складатися не тільки із заробітної плати за місцем роботи.

Дохід може складатися не тільки із заробітної плати за місцем роботи. До виплат, що підлягають утриманню аліментних платежів, також відносять:

 1. Різні види пенсій з урахуванням регулярних доплат до них. Винятком є ​​пенсія по втраті годувальника, вона в розрахунок не береться.
 2. Стипендії, що виплачуються студентам ВНЗ і професійних освітніх установ.
 3. Допомога по тимчасовій непрацездатності та безробіття, якщо таке рішення прописано в виконавчому листі.
 4. Дохід від здійснення підприємницької діяльності.
 5. Дохід від здачі нерухомості або іншого майна на правах оренди.
 6. Дохід від реалізації авторських прав.
 7. Виплати докторантам.
 8. Грошове утримання військовослужбовців і співробітників органів внутрішніх справ.

Аліменти утримуються з будь-якого виду доходу платника тільки після вирахування податкових зобов'язань (п.4 Постанові Уряду РФ від 18.07.1996 №841).

Всі перераховані вище доходи можна віднести до офіційних, тобто тим, які можна підтвердити документально. Але часто батько має хороший дохід, але не оформлений за трудовим договором, а, відповідно, немає ніяких доказів, що він його має. У таких випадках, одержувач аліментів може звернутися до суду з позовом про стягнення платежів у твердій грошовій сумі.

Від чого залежить розмір?

Одним з варіантів призначення аліментів є часткова форма. Цей вид аліментів описаний в ст. 81 Сімейного кодексу РФ (СК РФ). Він дуже поширений в судовій практиці, але для нарахування платежів в пайовому вигляді необхідно мати документальне підтвердження працевлаштування платника і його доходу, що іноді буває неможливо зробити.

Згідно ст. 81 СК РФ розмір аліментів залежить від кількості потребують допомоги.

Стаття 81 СК РФ. Розмір аліментів, що стягуються на неповнолітніх дітей в судовому порядку

 1. При відсутності угоди про сплату аліментів аліменти на неповнолітніх дітей стягуються судом з їх батьків щомісячно в розмірі: на одну дитину — чверті, на двох дітей — однієї третини, на трьох і більше дітей — половини заробітку і (або) іншого доходу батьків.
 2. Розмір цих часток може бути зменшений або збільшений судом з урахуванням матеріального або сімейного стану сторін та інших заслуговують уваги обставин.

Пайова співвідношення може бути наступним:

 • на одну дитину — одна чверть від загального доходу (25%);
 • на двох дітей — одна третина від загального доходу (33,33%);
 • на трьох і більше — половина заробітку (50%).

Кожен випадок розглядається індивідуально, тому встановлені в СК РФ частки можуть бути змінені за рішенням суду в більшу або меншу сторону. Звернутися з позовом про зміну розміру виплат може будь-яка зі сторін.

Яка сума покладена на 2 неповнолітніх або колишню дружину?

Про пайових виплати на дитину мати і батько можуть домовитися шляхом підписання добровільного угоди, або ж звернутися до суду за призначенням платежів (як скласти позов про стягнення аліментів на другу дитину?). Відповідно до ст. 81 СК РФ платник зобов'язаний виплачувати на двох дітей суму, рівну 1/3 його загального доходу. Конкретна сума аліментів буде залежати від розміру заробітку батька.

 • Офіційний дохід платника не може бути менше встановленого МРОТ.
 • Якщо заявник надасть суду докази, що вимагають збільшення розміру виплат, то суд може винести рішення про зміну частки в більшу сторону.
 • Наприклад, якщо у дітей є проблеми зі здоров'ям, що вимагають дорогого лікування, то платнику можуть присудити аліменти в розмірі 50% на двох дітей.

Якщо чоловік складався двічі в шлюбі, і в кожному з них у нього народилася дитина, але він з ними більше не проживає, то аліменти він буде виплачувати на обох дітей в рівних частках. Що стягуються з доходу платника 33% ділиться на двох дітей по 16,5%. Про те, як стягуються і нараховуються аліменти на двох дітей від двох різних шлюбів, розповідається в цій статті.

Крім дітей, на отримання аліментів претендує і дружина (колишня дружина), якщо є підстави, зазначені в ст. 89-90 СК РФ.

Аліментні платежі на користь дружини завжди призначаються у твердій грошовій сумі. Якщо подружжя не має суперечок з цього приводу, то аліменти і на дітей, і на дружину, вони можуть визначити самостійно, уклавши угоду.

Аліменти на дружину призначається у вигляді фіксованих платежів. Вони будуть прив'язані до розміру прожиткового мінімуму в регіоні або країні в цілому.

Це дає можливість індексувати платежі при збільшенні прожиткового мінімуму.

У законодавстві відсутні чіткі вказівки по розміру аліментів на дружину. При розгляді питання в судовому порядку, враховується безліч факторів:

 • матеріальне становище обох подружжя і наявність інших зобов'язань;
 • сімейний стан сторін;
 • інші обставини, які грають роль у вирішенні даного питання.

При подачі позову в суд, стягувач може вказати бажану суму аліментних виплат в свою сторону, але необхідно враховувати, що з платником аліментів можна стягнути не більше 50% від суми, яку він виплачує на дітей.

Максимальний розмір аліментних виплат не може перевищувати 70%. Це підтверджує п. 3 ст. 99 федерального закону № 229-ФЗ «Про виконавче провадження». Такий розмір може бути встановлений тільки при наявності вагомих підстав для збільшення аліментів.

Про те, як розрахувати і чому залежить розмір аліментів на двох дітей, ми писали тут.

Як зменшити або збільшити розмір стягнення?

 1. Звернутися до суду з проханням змінити розмір платежів може і одержувач аліментів, і платник.
 2. У першому випадку в заяві, як правило, вказується прохання про збільшення виплат через брак коштів на забезпечення дитини всім необхідним.

 3. Причинами збільшення виплат можуть виступати:
 1. зміна доходу одержувача в меншу сторону (звільнення, зниження заробітної плати);
 2. збільшення споживчих цін на продукти та інші товари;
 3. наявність захворювання у батьків або дитини, лікування якого вимагає серйозних фінансових витрат;
 4. перехід на утримання одержувача аліментів ще одного члена сім'ї;
 5. смерть особи, яка надавала додаткову матеріальну підтримку (батьки);
 6. поява у платником аліментів додаткового доходу, що дозволяє йому здійснювати платежі в більшому розмірі.

При зверненні до суду з позовною заявою про збільшення аліментних платежів, одержувач повинен надати докази обставин, що потребують таких змін.

Особа, яка має зобов'язання з виплати аліментів, може просити про зниження суми виплат.

Підстави для зниження суми аліментів:

 • у дитини, на користь якого здійснюються виплати, з'явився особистий дохід (здавання нерухомості в оренду, дивіденди та інше);
 • платник отримав 1-2 групу інвалідності, і сам потребує лікування і догляду, що вимагає великих фінансових витрат;
 • наявність інших дітей, на користь яких призначені аліменти;
 • інші утриманці, які потребують утримання;
 • якщо платник має занадто високий дохід, і призначена частка виплат істотно перевищує потреби дитини.

Навряд чи може виникнути ситуація, коли платник аліментів буде звертатися в суд з проханням збільшити розмір платежів, але така можливість існує.

 • Завантажити бланк позовної заяви про зміну розміру аліментів
 • Завантажити зразок позовної заяви про зменшення розміру аліментів
 • Завантажити зразок позовної заяви про збільшення розміру аліментів

Хоча в законодавстві і обумовлені частки, які утримуються з доходу платника, наприклад, 1/3 становить розмір виплат на двох дітей. У суді кожен випадок розглядається індивідуально, враховуються потреби дитини.

Крім цього, суд бере до уваги розмір коштів, який залишається для проживання у платником аліментів після сплати аліментів.

Дивіться відео: Скільки відсотків від доходу Ви витрачаєте на комуналку і скільки хотіли б витрачати? (Квітня 2020)

Ссылка на основную публикацию