Спадщина за законом: як вступити у спадщину, якщо немає заповіту?

Що йдеться у ЦК РФ про спадковому праві? Як вступити у спадок після смерті без заповіту? Який порядок подачі документів для вступу у спадок?

У всіх цивілізованих країнах існують закони, що регулюють передачу майна померлої людини родичам чи близьким людям. Унести з собою нажиту за життя власність неможливо, тому вона передається спадкоємцям.

У цій статті ми обговоримо, як відбувається вступ до спадщину за російськими законами. Мене звуть Валерій Чемакин, і як консультант з правових питань, я розповім про це якомога простіше.

В кінці статті я пропоную огляд кількох юридичних фірм, що займаються наданням послуг у цій сфері.

Спадщина за законом: як вступити у спадщину, якщо немає заповіту?

1. Що є підставою для вступу у спадщину

Багато хто мріє опинитися спадкоємцями стану якого-небудь троюрідного дядька мільярдера, але не замислюються, наскільки мала така ймовірність. Навіть якщо б такий персонаж існував насправді, у нього були б інші родичі, які мають першочергове право на спадщину. Або він сам написав би заповіт, де чітко пояснив, що і кому відходить.

Що потрібно для вступу в спадщину крім бажання його отримати? Робиться це за заповітом або за законом. У першому випадку людина ще за життя пише заповіт і завіряє його у нотаріуса. У ньому вказані конкретні особи, яким перейде майно після його смерті.

Спадкування за заповітом передбачає, що спадкодавець пише його з власної волі і в здоровому глузді. Цей факт засвідчує нотаріус. Заповіт можна змінювати скільки завгодно разів до моменту смерті. Юридичну силу має тільки останнє. У деяких випадках вступ у спадщину за заповітом оскаржать через суд.

Якщо покійний не подбав про складання заповіту, то набувають чинності правила спадкування за законом. Докладніше читайте про це в нашій спеціальній статті. Існує 8 черг спадкоємців. Чим ближче родинний зв'язок, тим більше вірогідність фактичного вступу в спадщину. До першої черги належать подружжя, діти і батьки. Ці особи мають переважне право.

Проте для виникнення такого права потрібно, щоб:

 • спадкодавець помер, і факт смерті був зафіксований у встановленому законом порядку;
 • безвісти зниклу особу, майно якої виступає в якості спадщини, визнана судом загиблим;
 • спадкоємці попередніх черг оформили відмову від спадщини;
 • народився пріоритетний спадкоємець вже після смерті спадкодавця.

Черговість спадкування дотримується з неухильним точністю і строгістю, за винятком випадків, спадкування за правом представлення. Про це йдеться в спеціальній статті на нашому сайті.

2. Яку відповідальність несуть спадкоємці за боргами спадкодавця?

Спадкоємець не може відмовитися від частини спадщини, а повинен прийняти його в повному обсязі. На практиці це означає, що успадковується не тільки майно, але і всі майнові зобов'язання покійного. Сюди відносяться борги за кредитами та інші зобов'язання за цивільно-правовими договорами.

Не передаються у спадок немайнові зобов'язання такі, як обов'язок написати книгу або поїхати на гастролі. Майнові зобов'язання особистого характеру   наприклад, аліменти   також не підлягають виконанню спадкоємцями. Причиною не вступати в спадщину часто стає перевищення суми боргових зобов'язань спадкодавця над вартістю його матеріальних активів.

Варто відзначити, що кожен спадкоємець несе відповідальність тільки в межах своєї обов'язкової частки у спадщині. Подробиці читайте в нашій спеціальній статті. Відповідальність за боргами всіх спадкоємців солідарна. Поясню це поняття на прикладі.

Ірина і Тетяна отримали у спадок від матері квартиру вартістю 2 млн рублів і борги по іпотеці на таку ж суму. Оформлення спадщини на квартиру було здійснено в рівних частках. Солідарний обов'язок, а це значить, що банк має право пред'явити вимогу до його сплаті як обом сестрам, так і лише одного.

Пред'явлення боргу одному спадкоємцю спричинило б виплату тільки 1 млн рублів, тобто суми, що не перевищує вартості частки в успадкованому майні. Тому борг виплачували обидві спадкоємиці.

З прикладу ще випливає, що не можна вимагати від спадкоємців виплати боргу, що перевищує вартість успадкованого майна. Сказане змушує добре подумати, чи варто займатися прийняттям та оформленням спадщини, якщо у покійного є великі борги.

Іноді один із спадкоємців виплачує всю суму боргу самостійно. Закон дозволяє йому в регресивний порядку вимагати компенсації витрат від інших осіб, які брали участь в прийняття спадщини. Про це понятті читайте в нашому спеціальному матеріалі.

3. Як вступити у спадок після смерті без заповіту — 7 простих кроків

У переважній більшості випадків люди не пишуть заповіту. У цьому випадку їх майно підлягає передачі родичам за законом. Для вступу в спадщину визначений строк до 6 місяців, після якого пред'явити свої права буде неможливо.

Розберемо докладніше всю процедуру прийняття спадщини та отримання свідоцтва про це.

Крок 1. Визначаємо черговість спадкування

В першу чергу потрібно визначитися з правом отримання спадщини. Розберіться спочатку, до якої черги ви ставитеся. Якщо є спадкоємці попередніх черг, які не відмовляються від свого права, вам розраховувати не на що.

Сергій вирішив оформити спадщину на квартиру після смерті свого рідного дідуся. Крім його батька, який загинув багато років тому, у діда живі і здорові ще два сини від першого шлюбу.

В цьому випадку переважне право на спадщину мають вони. Якщо його батько помер вже після смерті діда, не встигнувши вступити у спадок, то Сергій став би спадкоємцем першої черги за правом представлення нарівні зі своїми дядьками.

Крок 2. Звертаємося в нотаріальну контору

Коли ви впевнені, що маєте право на спадщину, йдіть у нотаріальну контору, бажано за останнім місцем проживання померлого. Ця норма не відображено в законодавстві, але на практиці нотаріуси її дотримуються, особливо в провінції.

У великих містах, зокрема в , звертатися можна в будь-яку нотаріальну контору. Пишіть заяву про бажання вступити у спадок, зразок є у нотаріуса.

Крок 3. Збираємо і передаємо документи

Для вступу в спадщину вам треба підготувати для нотаріуса деякі документи. В першу чергу це ваш паспорт і свідоцтво про смерть спадкодавця. Потрібні документи для підтвердження права власності на спадкове майно. Природно, ви повинні підтвердити ступінь споріднення свідоцтвом про народження або іншими документами.

Спадщина за законом: як вступити у спадщину, якщо немає заповіту?

спадкування окремих видів майна (про це читайте нашу спеціальну статтю) можуть знадобитися й інші папери. Якщо ви претендуєте на частку в підприємстві, то надайте документи, які підтверджують, що покійний був його співвласником.

Читайте также:  Відповідальність за несплату аліментів у україні

Крок 4. Оцінюємо вартість майна

Оцінка майна або акцій   обов'язкова процедура для вступу в спадщину. Це робиться для визначення суми державного мита, розмежування часток при наявності декількох спадкоємців. Замовляйте оцінку у незалежних оцінювачів або в оціночних компаніях. Основна вимога до них   робота за законом.

Крок 5. Оплачуємо держмито

Якщо ви спадкоємець першої черги, то розмір державного мита при вступі у спадщину складе 0,3% від оціночної вартості майна. Загальна сума не буде перевищувати 100 тис. рублів. Для спадкоємців інших черг відсоток збільшується в 2 рази, а максимальна сума до 1 млн рублів.

Відповідь на питання, скільки коштує вступ у спадщину у нотаріуса, не так-то простий, адже оплата його послуг не обмежується держмитом. Гроші беруть ще й за оформлення свідоцтва, підготовку документів та інші супутні послуги. Кожен нотаріус встановлює свої тарифи, на що має право.

Крок 6. Отримуємо свідоцтво про право спадкування

Це свідоцтво є підставою для переходу права власності до спадкоємця. У ньому вказані підстави отримання спадщини, а також всі відомі об'єкти, які ви успадкували. На них ви зможете оформити право власності.

Спадщина за законом: як вступити у спадщину, якщо немає заповіту?

При виявленні додаткового майна, наприклад, якщо ви знайдете договір дарування земельної ділянки десь у старих документах, йдіть до нотаріуса і отримуйте інше свідоцтво. Не забудьте оцінити знову виявлене майно і сплатити за нього держмито. Чекати півроку не треба, так як навіть невідома власність вже ваша спочатку.

Крок 7. Реєструємо право власності

Що ж робити після вступу в спадщину? Правильна відповідь   оформляти на себе власність. Для цього потрібно піти в МФЦ або Росреестр, написати заяву і прикласти до нього свідоцтво, отримане у нотаріуса.

Реєстраційні органи внесуть зміни в Єдиний державний реєстр нерухомості, і ви станете повноправним власником одержаного у спадщину майна. Після цього їм можна розпоряджатися на свій розсуд.

При вступі у спадщину ніяких податків платити не треба. Наприклад, у вас на руках є заповіт на квартиру. З ним ви йдете до нотаріуса, отримуєте свідоцтво і оформляєте квартиру на себе в Росреестре.

Цей орган надає відомості до податкової інспекції, в яких відображені підстави набуття вами права власності. Це буде спадкування. На відміну від інших способів отримання доходу, цей не обкладається прибутковим податком.

4. Хто надає допомогу при вступі в спадщину   огляд ТОП-3 юридичних компаній

Спадкове право   досить складна і заплутана частина юридичної науки, а вступ у спадщину вимагає певних знань і часу. Тому багато хто користується допомогою юристів. Доцільність цього незаперечна. Фахівець допоможе оформити всі документи без зволікань в такий складний період життя.

Наведу огляд деяких юридичних компаній, які надають послуги з оформлення спадщини.

1) Правознавець

Спадщина за законом: як вступити у спадщину, якщо немає заповіту?

Послуги, пов'язані зі спадщиною:

Послуга Опис Результат
1 Складання тексту заповіту Підготують текст у відповідності з нормами, які пред'являються до цього документа Готовий текст ви представите нотаріуса для засвідчення
2 Збір документів на майно покійного Направлення запитів, отримання відомостей з органів влади У вас буде готовий пакет документів для нотаріуса
3 Позови в суд Підготовка позовних заяв для оспорювання права на спадщину третіх осіб У вас буде готовий позов, складений за всіма правилами
4 Допомога адвоката Захист ваших інтересів в суді Ви отримаєте кваліфіковану допомогу і з великою ймовірністю виграєте справу

Для отримання будь-якої послуги в Правознавця вам потрібно тільки викласти свою проблему, сплатити невелику суму і дочекатися відповіді.

У ньому будуть міститися не тільки теоретичні аспекти, а й практичні шляхи вирішення проблеми з докладним алгоритмом.

Якщо ви не знаєте, хто може оскаржити заповіт на квартиру, то поставте це питання в спеціальній формі на сайті і отримаєте вичерпну відповідь.

2) Центр правової підтримки

Спадщина за законом: як вступити у спадщину, якщо немає заповіту?

Вони підготують необхідні документи, доведуть ваше право на спадщину, допоможуть отримати свідоцтво і оформити власність, відновлять терміни. Вартість послуг такого плану становить від 15 до 25 тис. рублів. Вам навіть не доведеться нікуди ходити   юристи все зроблять самі по довіреності.

3) Право Вето

Особливо складна задача   — оспорювання заповіту. Про цю процедуру у нас є спеціальна стаття. Фахівці фірми «Право Вето» давно набили руку в таких справах. Якщо вважаєте, що заповіт не справедливе, звертайтеся в компанію. Вам допоможуть вступити у спадок через суд в найкоротші терміни.

5. Як оцінити автомобіль для вступу в спадщину   порядок дій

Часто стає об'єктом наслідування автомобіль. Він, як і будь-яке інше майно, що підлягає оцінці.

Її порядок стандартний, але тим не менше, пропоную його вивчити.

Спадщина за законом: як вступити у спадщину, якщо немає заповіту?

Що ж потрібно робити і в якій послідовності.

крок 1. Вибір оціночної компанії

Для оцінки автомобіля звертайтесь в будь-яку оціночну компанію, але краще вибрати ту, яка спеціалізується саме на транспортних засобах. Оцінювачі в них краще володіють методиками оцінки автомобілів, що сприяє отриманню справедливого результату.

Дія 2. Підготовка автомобіля до оцінки

Перед оцінкою добре помийте автомобіль, підготуйте всю документацію на нього. Не зайвими будуть відомості про дату проходження технічного огляду. Якщо у вас є інформація про відбувалися раніше ДТП з цим транспортним засобом, повідомте її оцінювачу, це сприяє об'єктивній оцінці.

Дія 3. Вивчення пакета документації ТЗ

Оцінювач огляне автомобіль зовні і, можливо, попросить надати результати діагностики роботи двигуна та інших агрегатів. Тому подбайте про її проходження заздалегідь. Спеціаліст уважно вивчить всю наявну документацію на транспортний засіб і проведе необхідні розрахунки.

Дія 4. Підготовка звіту про виконану роботу

В готовому звіті зазначатимуться відомості про транспортний засіб, його власника та оцінювача. Обов'язково будуть присутні у цьому документі відомості про використану в розрахунках методикою. У результаті фахівець визначить поточну ринкову вартість автомобіля, від якої нараховується державне мито при вступі у спадщину.

На закінчення пропоную подивитися тематичний відеоролик.

6. Висновок

Як не сумно, але вступ у спадщину рано чи пізно чекає багатьох з нас. Ми повинні бути готові до цієї процедури, щоб не розгубитися в самий невідповідний момент.

Що ще ви б хотіли знати про спадкування? Які аспекти залишилися неясними після прочитання статті?

Всього вам самого найкращого, бажаю довгих років життя вам, вашим рідним і близьким, щоб вступати в спадщину довелося якомога пізніше. Прохання оцінити статтю, залишити до неї коментар з побажанням і розповісти про нас у соціальних мережах.

Читайте также:  Право на спадщину: як розділити майно між дружиною та дітьми?

Спадщина – не так набуток, як великий клопіт, або що потрібно знати про правила успадкування

Спадщина за законом: як вступити у спадщину, якщо немає заповіту?

Закон передбачає цілу низку спадкоємців аж до п’ятого коліна

Фото averba.com.ua

Без обізнаності одержане за заповітом може перетворити життя на суцільну проблему

Журналістський інтерес до теми спадщини спонукала історія однієї приятельки. Її батьки весь вік жили разом з бабусею, тому під час приватизації помешкання старенькій також відписали пропорційну частку. Кілька років тому бабуся померла.

Оскільки мешкали всі разом, звертатися до нотаріату нікому й на думку не спало. Спокій родини скаламутили слова нової “юридично підкованої” сусідки.

Мовляв, раз вони своєчасно не засвідчили право власності на бабусину частку приватизованої квартири, тепер мусять це доводити в суді, інакше квадратні метри покійної відійдуть державі.

Звернення до юриста сусідчине твердження спростувало. Сім’я перевела подих, бо, з’ясувалося, судитися з державою їй не потрібно.

У разі якщо родичі мешкали разом зі спадкодавцем (померлим), вони автоматично набувають права власності на спадщину. Хоча це, все таки необхідно засвідчити нотаріально.

— Наведений приклад є дуже простим, — каже генеральний директор Всеукраїнської асоціації юристів Микола Любка. – Проте бувають ситуації значно складніші й доволі заплутані.

Приміром, коли батьки лишають дітям у спадок неприватизовані дачі, одержані ще за часів СРСР (відтак без суду не обійтися, а попередньо потрібно підготувати належну доказову базу, спираючись на аналіз наявних документів, зокрема, плану на садовий будинок тощо).

З іншого боку, у наш час активного приватного будівництва буває, що забудовник помирає, не встигнувши оформити папери на будинок. Ситуація ускладнюється, якщо незадовго до смерті він розлучився, через це дітям-спадкоємцям буває дуже непереливки. Колізії виникають з успадкуванням від померлих за кордоном тощо.

Хоча заповіт засвідчує останню волю спадкодавця, при цьому є виняток: право на так звану обов’язкову частку

— Вочевидь, людям не завадить знати бодай елементарне стосовно правил успадкування. Наприклад те, хто має першочергове (і взагалі) право на отримання спадщини?

– Відповідно до законодавства, право на успадкування мають особи, яких насамперед визначено в заповіті. У разі відсутності цього документа, визнанні його недійсним, або відмові від отримання спадщини за заповітом, закон визначає п’ять черг для спадкування.

Перша – це діти спадкодавця (які народилися за його життя або після смерті), чоловік або дружина померлого. Друга – це рідні брати, сестри, рідні батьки, бабці, дідусі. Третя – рідні тітки і дядьки спадкодавця.

Четверта – особи, які жили зі спадкодавцем однією сім’єю не менш ніж п’ять років до часу відкриття спадщини. П’ята – інші родичі.

Лише у разі якщо немає нікого з п’яти черг спадкування, то майно спадкодавця переходить у власність територіальної громади – це так звана відумерла спадщина.

Тобто, спадкування здійснюють за заповітом і за законом.

— А яке з них важливіше?

— Однозначності тут немає. Хоча заповіт засвідчує останню волю спадкодавця, при цьому є винятки.

Коли оформляють спадщину за заповітом, у законодавстві існує таке поняття, як “обов’язкова частка”.

Не залежно від волі спадкодавця і його заповіту обов’язкову частку на успадкування мають малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, його непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки. Вони спадкують половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом.

Розмір обов'язкової частки у спадщині може зменшити суд, врахувавши стосунки між спадкоємцями та спадкодавцем, а також інші обставини, що мають істотне значення.

Крім тяганини з оформленням спадку, на спадкоємців очікує ще один клопіт — податки. Кому і скільки потрібно платити, пояснює начальник відділу масово-роз’яснювальної роботи та звернення громадян ДПА у Чернівецькій області Наталія Залуцька.

— Оподаткування спадщини передбачено Законом України «Про податки з доходів фізичних осіб». Згідно з ним, нульова ставка податку передбачена лише для спадкоємців першого ступеня спорідненості зі спадкодавцем, тобто для його дружини (чоловіка), для дітей (рідних й усиновлених) та для батьків.

Цим категоріям громадян платити податок за спадщину взагалі не потрібно. Натомість спадкоємці всіх решти ступенів спорідненості мають сплатити податок за успадковане рухоме й нерухоме майно  розміром 5% від його вартості.

Успадковане громадянином України від нерезидента (тобто, коли спадщина надійшла з-за кордону) оподатковується за ставкою 15%.

Ще більше доведеться сплатити, якщо спадок з України відходить спадкоємцю-іноземцю (приміром, якщо внук, який мешкає на території Молдови чи Румунії, успадковує бабусину хату десь у Новоселицькому районі). У цьому разі податок складе 30% вартості спадщини.

 Ще один нюанс, пов’язаний зі спадщиною, передбачає її декларування. У річній декларації про доходи спадкоємець зобов’язаний вказати і цей різновид доходу (декларувати спадщину не мають лише спадкоємці першого ступеня спорідненості, які не платять податок зі спадщини).

До обов'язкової частки у спадщині зараховують вартість речей звичайної домашньої обстановки та вжитку, вартість заповідальної відмови, встановленої на користь особи, яка має право на обов'язкову частку, а також вартість інших речей та майнових прав, які перейшли до неї як до спадкоємця.

У який термін і куди потрібно звернутися, щоб не втратити успадковане?

– Часом відкриття спадщини вважають день смерті особи або день, коли її оголошено померлою. Час відкриття спадщини можна підтвердити свідоцтвом про смерть спадкодавця, що його видає РАЦС.

Від терміну, зазначеного у свідоцтві, визначають шість місяців, коли людина-спадкоємець має право звернутися по прийняття спадщини або відмовитися від неї. Якщо особа звернулася по прийняття спадщини в шестимісячний термін, вона подає заяву про те, що приймає цю спадщину.

Звичайно, є випадки, коли людина не звернулася протягом цього піврічного терміну, але її вважають такою, яка прийняла спадщину.

Це відбувається тоді, коли спадкоємець постійно жив однією сім’єю зі спадкодавцем (це можна підтвердити довідками зі КЖЕПу, записом у будинковій книзі, довідками з територіальних громад за місцем проживання).

Тоді цю особу вважають такою, яка прийняла, але не оформила спадщину, і цей шестимісячний термін не має для неї жодного значення. Він істотний тільки для другої, третьої, четвертої та п’ятої черг спадкування.

 • Якщо особи, які належать до цих черг, пропустили термін прийняття спадщини – вони вже фактично не можуть її прийняти, хіба що суд вирішить продовжити цей термін (зазвичай його продовжують до трьох місяців).
 • — Що знадобиться для відкриття спадщини?
 • — Спадкоємець, який постійно мешкав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, є таким, що прийняв спадщину, якщо він не заявив про відмову від неї.
 • Спадкоємець, який на час відкриття спадщини не жив постійно із померлим, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Читайте также:  Аліменти на одну дитину в 2018 році: розмір і порядок виплати

Цю заяву потрібно подавати особисто. Особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право подати заяву про прийняття спадщини без згоди своїх батьків або піклувальника. Заяву про прийняття спадщини від імені малолітньої, недієздатної особи подають її батьки (усиновлювачі) або опікун.

Особа, яка подала заяву про прийняття спадщини, може відкликати її протягом строку, встановленого для прийняття спадщини.

– Чи можна вступити у спадкування, а вже потім оформляти на себе успадковане майно?

– Шестимісячний термін прийняття спадщини фактично передбачено для того, щоб людина або прийняла, або відмовилася від спадщини. Головне, вчасно, протягом півроку, подати заяву про прийняття спадщини.

Після того як спадкоємець подав заяву й заведено спадкову справу, термін, упродовж якого він оформить спадщину на себе, вже не має значення.

Якщо ж хтось із спадкоємців бажає відмовитися від спадщини на користь іншої людини (наприклад, дружина померлого відмовляється на користь дитини) – це треба обов’язково зробити до півроку. Тому що після піврічного терміну особу вважають такою, яка прийняла спадщину автоматично, але не оформила й не отримала свідоцтва на право власності.

Анна ГАРГАЛЯ

Чи може спадкоємець подати до суду на іншого спадкоємця через те, що той зволікає зі вступом у спадщину?

Відкрито спадкову справу вже рік тому. Спадщина — 1-кімнатна квартира. Пакет втрачених правовстановлюючих документів я відновила, зібрала, але в спадщину не вступаю, таким чином, затримую вступ іншого спадкоємця в права. Він злиться, бо хоче продати свою частину. Чи може він подати до суду (на мене або на визнання своїх прав, або на відшкодування комуналки) і з яким позовом?

 • Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється таке.
 • Відповідно до статей 1268 — 1272 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
 • Спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
 • Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах — уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
 • Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
 • Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
 • Якщо спадкоємець протягом шести місяців не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Як було Вами зазначено, нотаріусом було заведено спадкову справу. Спадкова справа заводиться нотаріусом за місцем відкриття спадщини на підставі поданої (або такої, що надійшла поштою) першою заяви (повідомлення, телеграми) про прийняття спадщини. Тобто спадкова справа була зведена в день подання заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до законодавства спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах — уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Таким чином, якщо Вами та другим спадкоємцем було подано таку заяву протягом строку в 6 місяців від моменту відкриття спадщини (смерть спадкодавця), то день подання такої заяви є днем прийняття спадщини.

При цьому, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом 6 місяців він не заявив про відмову від неї.

Слід зазначити, що нотаріусом було надано Вам строк для того, аби зібрати всі правовстановлюючі документи. Виходячи з положень законодавства, оформлення спадщини ніяким строком не обмежене.

Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов’язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Відповідно до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України строк, на який відкладається вчинення нотаріальної дії в разі необхідності витребування додаткових відомостей або документів від фізичних та юридичних осіб або направлення документів на експертизу, не може перевищувати одного місяця.

Таким чином, існує реальна небезпека того, що з огляду на те, що минув строк в 1 рік, виникнуть проблеми із отриманням свідоцтва про право на спадщину. На практиці такі ситуації вирішуються по-різному, також багато що залежить від поведінки другого спадкоємця.

Щодо можливості звернення спадкоємця до суду слід зазначити таке. По-перше, майно (квартира), яка буде успадкована, належить Вам у частці, яка вже визначена. Частка другого спадкодавця також визначена.

З огляду на це, житлово-комунальні послуги повинні бути сплачені відповідно до таких часток. В той же час другий спадкоємець може звернутися до суду із вимогою про стягнення з Вас суми таких коштів тільки  у випадку набуття права власності на таку квартиру.

Тобто це можливо після отримання свідоцтва від нотаріуса.

Щодо визнання права власності слід зазначити: другий спадкоємець може претендувати тільки на ту частку, яка йому належить. Відповідно спадкоємець не може подати позов про визнання права власності на всю квартиру.

Крім того, у випадку відчуження спадкоємець повинен повідомити другого зі спадкоємців про намір такого відчуження, оскільки в нього існує переважне право купівлі частки у такому майні.

Для більш детальної відповіді на Ваше питання пропонуємо викласти всі деталі ситуації. Наша компанія готова допомогти Вам шляхом надання детальних консультацій щодо подальших дій або представництва Ваших інтересів у суді.

Ссылка на основную публикацию