Відмова від аліментів на дитину — як забрати заяву?

Відмова від аліментів на дитину - як забрати заяву? Практика встановлення місця проживання дітей з жінками поступово відходить у минуле — зараз суди все частіше передають їх чоловікам, якщо вони здатні краще впоратися з вихованням дитини, створити їм оптимальні побутові умови та подбати про їх розвиток і психологічний комфорт. Але, незважаючи на юридично закріплену рівноправність, чоловікам досить важко забрати сина або дочку у матері, особливо в перші роки життя. Як все організувати, і що зробити для збільшення шансів на перемогу в суді, допоможе дізнатись ця стаття.
З правової точки зору і батько, і мати можуть претендувати на те, щоб діти залишалися жити з ними, — це закріплено 141 статтею Сімейного Кодексу України. Якщо подружжю не вдалося мирним шляхом про все домовитися, підписавши угоду, то рішення буде приймати суд. Звернутися туди може будь-який з батьків, причому, якщо суддя визначить місце проживання дитини з батьком, то він отримує право на отримання аліментів від матері.

 • невиконання батьківських прав;
 • систематичні побиття;
 • психологічне насильство;
 • підтверджений діагноз наркоманія чи алкоголізм;
 • експлуатація дитячої праці, в тому числі примусове жебрацтво.

Телефонуйте нам — ми відповимо на всі ваші питання

Viber, WhatsApp, Telegram

чи запишіться на консультацію

 Відправити запит

Порядок дій для врегулювання проблеми

Коли очевидно, що домовитися мирним шляхом не вийде, батькуо має звернутися для врегулювання конфлікту в районний, міський суд з позовною заявою. Попередньо необхідно проконсультуватися з юристом, щоб оцінити шанси на перемогу, зібрати докази й підготуватися до візиту представників органів опіки та піклування, які також братимуть участь в процесі.

Специфіка складання позову про визначення місця проживання дитини з батьком

Відмова від аліментів на дитину - як забрати заяву?

Зразок позову про визначення місця проживання дітей

При підготовці позовної заяви необхідно враховувати ряд моментів:

 • подавати її слід в суд за місцем проживання або реєстрації відповідача;
 • в тексті обов'язково повинні бути ПІБ заявника, адреса прописки, відомості про реєстрацію шлюбу, вимога про надання права жити з дитиною (дітьми), підпис, повне найменування судової інстанції, дата складання;
 • до позовної заяви додаються копії документів, що підтверджують, чи є у вас все необхідне (житло, дохід) для утримання та виховання сина чи доньки;
 • в заяві необхідно оперувати виключно достовірною інформацією.

сімейний адвокат

Відмова від аліментів на дитину - як забрати заяву?
Для отримання більш детальної інформації за Вашим питанням, пропонуємо записатись на юридичну консультацію до адвоката з розлучень

Дитина + батько: документи і доказова база

Відмова від аліментів на дитину - як забрати заяву?

Зразок свідоцтва про народження дитини

Лише правильно складеної заяви, щоб забрати дитину у дружини, буде недостатньо — потрібно зібрати й надати судді на розгляд цілий пакет документів, що включає:

 • оригінали свідоцтва про шлюб;
 • копії українських паспортів подружжя;
 • копії кодів платника податків обох сторін конфлікту;
 • квитанцію про сплату держмита;
 • довідку про дохід з місць роботи за останні півроку;
 • оригінал акта обстеження квартири або будинку матері та батька;
 • свідоцтво народження кожної дитини (якщо встановлюється опіка над кількома дітьми);
 • довідки з навчальних чи дошкільних закладів;
 • довідки, що описують стан здоров'я дитини;
 • копія позову.

Щоб переконати суддю в тому, що з вами синові чи доньці буде набагато краще, необхідно подбати про підготовку та подання доказів. У цій якості можуть виступати:

 • позитивні характеристики з роботи та від сусідів;
 • значний і стабільний дохід, підтверджений документально;
 • висновок про те, що ваші житлові умови більше підходять для проживання дитини, ніж у дружини;
 • свідчення про несумлінне виконання матір'ю своїх батьківських зобов'язань;
 • довідки з медичних закладів, які підтверджують наркотичну або алкогольну залежність, психічні розлади або просто наявність у матері серйозних системних хвороб, які можуть перешкодити повноцінно піклуватися про дитину;
 • документи, що свідчать про те, що мати застосовувала до дітей фізичну силу, залишала їх без нагляду, принижувала або залишала голодними.

Тривалість розгляду справи та майбутні витрати

Фіксованого терміну розгляду подібних справ не існує — представники Феміди можуть переносити засідання, враховувати клопотання щодо відтермінування тощо. Зазвичай період врегулювання питання опіки і проживання дітей після розлучення складає від 2-3 місяців до півроку. На тривалість впливають:

 • швидкість роботи співробітників органів опіки та піклування;
 • кількість наданих на розгляд документів;
 • необхідність опитування свідків;
 • самопочуття дитини (якщо вона хворіє, але суддя хоче дізнатися її думку щодо проживання з батьком або матір'ю, то буде прийнято рішення про перенесення засідання);
 • наявність зустрічних позовів та скарг.

Що стосується фінансових витрат, то вони діляться на обов'язкові, до яких відноситься судовий збір в розмірі 0,4 прожиткового мінімуму, і додаткові. До другої категорії входять витрати на пошук доказів, послуги адвокатів і т.д. Звести витрати до мінімуму можна тільки, якщо якнайшвидше завершити судовий процес.

Оскарження судового рішення

Не завжди вердикт судового органу влаштовує позивача або відповідача, і спеціально для таких ситуацій передбачена можливість його оскарження. На подачу апеляції у незадоволеного батька чи матері є 10 днів після офіційного оголошення судового рішення.

Заяву подають за місцем фактичного проживання дитини. Переглядів справи може бути дуже багато, оскільки побутові умови, фізичний та психоемоційний стан дитини змінюється.

Якщо ви впевнені, що з вами синові чи доньці буде краще, то за право спільного проживання й виховання однозначно варто боротися.

Причини для відмови залишенні дитини з батьком

Прийняти рішення не на вашу користь суддя може в таких випадках:

 • якщо малюкові немає року, відповідно, він потребує грудного годування і цілодобової присутності поруч матері;
 • якщо його житлові чи фінансові умови гірші, ніж у колишньої дружини;
 • при явно вираженому бажанні сина або дочки жити з мамою (запитують дітей з 10 років, а підлітки старше 14 років можуть приймати рішення самостійно);
 • надані докази невиконання матір'ю батьківських обов'язків виявилися непереконливими;
 • якщо колеги, начальство та сусіди надали про вас негативні відгуки.

Кожен випадок індивідуальний і розглядається з урахуванням багатьох обставин, і щоб підвищити шанси на перемогу варто ще на початковому етапі заручитися підтримкою досвідченого юриста. Також потрібно запастися терпінням, адже такі розгляди займають багато часу і вимагають постійної присутності на засіданнях, спілкування з колишньою дружиною. На будь-якому з етапів батьки можуть укласти мирову угоду.

Скільки коштує розлучення

Записатись на консультацію

 • Відмова від аліментів на дитину - як забрати заяву?
 • Відмова від аліментів на дитину - як забрати заяву?
 • Відмова від аліментів на дитину - як забрати заяву?

Право на відмову від аліментів

У судовій практиці є безліч різнихвипадків, коли мати дитини не бажає з якихось причин приймати аліменти від батька, а трапляється і так, що батько сам не бажає виплачувати аліменти. Всі ці проблеми можна вирішити за допомогою суду, тому розглянемо детальніше, як і коли може проводитися відмова від аліментів, і що потрібно з юридичної точки зору.

Відмова від аліментів на дитину - як забрати заяву?

Причини відмови від аліментів

Причин, за якими батько може відмовитися платити аліменти, насправді багато, ось основні з них:

 1. Дитина змінює своє постійне місце проживання і переїжджає жити до батька. Повний фінансове забезпечення перекладається на плечі батьків, який раніше мав виплачувати аліменти.
 2. Батько, який раніше виплачував аліменти,позбавляється з якихось причин батьківських прав, а саму дитину усиновляє або удочеряє інша людина, наприклад новий чоловік мами або нова дружина тата.Відмова від аліментів на дитину - як забрати заяву?
 3. Відмова платити аліменти приймається законом, якщоміж батьком дитини і самою дитиною немає ніяких родинних зв'язків, і в ході експертизи було встановлено, що чоловік не його є біологічним батьком.
 4. Якщо дитина, який раніше був визнаним непрацездатним, досяг повнолітнього віку і став працездатним.

Кожна відмова від сплати аліментів, перерахованих вище повинен підтверджуватися судом.

Куди слід звертатися при відмові від аліментів?

Коли документи вже розглядалися судом, тощоб укласти угоду, треба вдатися до допомоги нотаріуса. При зверненні до юриста потрібно надати свій паспорт і свідоцтво про народження дитини.

Відмова від аліментів на дитину - як забрати заяву?

Відмова від аліментів на дитину дійсний тількиза рішенням суду. Якщо аліменти не виплачуються на підставі суду, то слід звернутися із заявою до судових приставів з наступним пакетом документів:

 1. Заява про виплати, які не справляються з уточненням причини.
 2. Документи, що вказують на особистість людини подає заяву та свідоцтво про народження неповнолітньої дитини.
 3. Лист виконання.
 4. Якщо відмова від аліментів робиться на користь дитини, то дається розписка, що всі виплати зроблені.

Як відмовитися від аліментів без згоди однієї зі сторін

Існує ймовірність відмови від виплатиаліментів без офіційної згоди одного з батьків, треба звернутися до суду за пропискою одержувача з позовом про те, що зобов'язання по виплатах припиняються. Необхідно надати суду такі документи:

 1. Заява та пакет особистих документів, до якого входять свідоцтво про народження дитини і свідоцтво про розлучення.Відмова від аліментів на дитину - як забрати заяву?
 2. Докази того, що один з батьків не відчуває потреби в аліменти.
 3. Докази того, що відповідач не може виплачувати аліменти, так як втратив дієздатність.
 4. Докази того, що одержувач аліментів втратив право на їх отримання.

Типовий зразок відмови від аліментів можнарозглянути на прикладі випадку, коли мати не бажає отримувати аліменти від батька. Тоді обоє батьків повинні прийти до нотаріуса з підтверджуючими їх особистості документами і укласти угоду за взаємної згоди сторін. При цьому батько повинен дати дозвіл на виїзд дитини за межі держави.

Що треба робити в разі відмови від аліментів?

Відмова від аліментів проводиться досить швидко. Основні проблеми будуть залежати від стадії, на якій оформлюється ця відмова. Щоб виконати всі зобов'язання, буде потрібно звернутися за допомогою до нотаріуса або судового пристава. Ініціатором відмови може виступати будь-яка сторона.

Процедура відмови до призначення

Відмова до призначення вважається простою процедурою. Як тільки шлюб розривається, мати або батько можуть не подавати на аліменти, а якщо шлюб цивільний, все ще набагато простіше. Але важливо в такому випадку пам'ятати про інтереси самої дитини.

Читайте также:  Скільки чекати перших аліментних платежів?

Якщо шлюб офіційний, то питання про стягнення грошових коштів на виховання дитини вирішується судом. Для відмови одна сторона зобов'язана надати факти того, що дитина в допомоги одного з батьків не потребує. Відмова оформляється за допомогою добровільної угоди, завіреного нотаріусом.

Юрист обов'язково поцікавиться, чим обґрунтовується відмова, при цьому додатково може перевірити, чи не ущемлені права дитини.

Відмова від аліментів на дитину - як забрати заяву?

Після винесення рішення суду

Як показує судова практика, відмовиаліментах може супроводжувати багато причин, і часто вони виникають після розлучення батьків. Часто відмова потрібно тоді, коли батьки давно не перебувають у шлюбі, і одна сторона, згідно з судовим рішенням, протягом довгого часу виплачувала аліменти. В такому випадку однією стороною складається заяву з проханням припинити виробниче виконання.

До такої заяви прикріплюються копії документів: паспорт, свідоцтво про народження неповнолітнього, виконавчий лист, угода про відмови обох сторін, завірене нотаріусом, розписка про одноразову виплату, наприклад один з батьків залишає спадкоємцю квартиру або автомобіль.

Також в практиці є випадки, коли заявниця отримує лист виконання зобов'язань на руки в суді і залишає його без виконання.

Відмова від аліментів на дитину - як забрати заяву? Також правильніше буде звернутися до пристава ізалишити особиста заява про те, що більше аліменти стягувати з одержувача не потрібно. На підставі того, що є офіційна заява про відмову, виробництво відкриватися не буде. Треба відзначити, що якщо рішення з часом зміниться, то виробництво можна буде відкрити знову, і аліменти будуть виплачуватися знову.

Відмова за угодою сторін

Коли батьки укладають добровільна заявапро оплату аліментів, то воно може в будь-який момент бути розірваним за згодою сторін, і може бути укладено угоду про відмову від аліментів.

Вирушаючи для цього до нотаріуса, слід ретельно продумати причину, за якою укладається така угода, тому що без вагомих причин заяву навряд чи буде прийнято. Можна в такому випадку надати розписку, в якій буде вказано, що один з батьків зробив одноразову велику виплату, і ця сума повністю покриває постійні щомісячні виплати.

Відмова за угодою сторін може бути анульований, якщо одна сторона вважатиме, що порушені в такому випадку інтереси дитини, і надасть для цього докази і вагомі аргументи.

Відмова від аліментів, у разі якщо один з батьків не дав угоди

Коли один з батьків не хоче відмовлятися платитиаліменти, це питання вирішується в суді, для цього подається позовна заява.

Суд попросить позивача надати вагомі підстави для такого рішення, наприклад, слід довести, що дитина не потребує допомоги батька або матері, так як повністю переходить на піклування іншого з батьків.

В такому випадку повинні бути свідки, приголосні дати свідчення для суду, або ж, якщо дитина вже досить доросла, він може сам сказати, з ким із батьків проживає. Додатково може знадобитися довідка про склад сім'ї.

Також, якщо відмовляється платити аліментиплатник, то він повинен надати довідку про те, що він дійсно не в змозі платити аліменти, так як втратив свою платоспроможність. Наприклад, таке може трапитися через хворобу або ж через складне матеріальне становище.

Бувають випадки, коли мати не має права отримувати грошові виплати на утримання дитини, так як вона позбавлена ​​батьківських прав, а це означає, що всі обов'язки по вихованню лягли на плечі іншої людини.

На підставі цього аліменти буде отримувати родич або опікун, який взяв на себе всі зобов'язання.

Чи можна відновити виплати аліментів після відмови

Дитина не повинна обмежуватися ні в чому, тому вінзахищений державою і має своє право. Відмова (аліментів в суді можуть позбавити і за згодою сторін) не означає, що виплати неможливо відновити знову.

До тих пір, поки дитина не досягла вісімнадцятирічного віку, батько, який займається його вихованням, може звернутися до суду і вимагати, щоб відновили виплати.

Для повернення виплат достатньо зробити один з нижче перерахованих методів:

 1. Укласти з кожним з батьків угоду, за якою один з батьків знову погоджується виплачувати аліменти.
 2. Вирішити проблему через суд і звернутися в нього за судовим наказом.
 3. Взяти виконавчий лист.Відмова від аліментів на дитину - як забрати заяву?

В основному всі питання про стягнення повторнихгрошових коштів на виховання дитини будуть вирішуватися в індивідуальному порядку. При відмові від аліментів враховуються абсолютно всі нюанси, адже існують в судовій практиці нетипові випадки, які вирішуються в приватному порядку з обома батьками.

Як оформити відмову батька від дитини? Відмова від батьківства: документи

Відмова від аліментів на дитину - як забрати заяву? Загрузка…

Відмова від аліментів на дитину - як забрати заяву?

Вам знадобиться

 • Заяву до суду
 • Наторіально оформлений відмова

Інструкція

 • . 1
  Для тих, хто хоче відмовитися від дитини, потрібно знати одну важливу річ, що, навіть втративши батьківських прав, батько зобов’язаний платити аліменти. Не сплачують аліменти лише в деяких виняткових випадках. Відмова від дитини батьком провадиться в судовому порядку. Потрібно написати заяву, в якій пояснюється причина, по якій батько відмовляється від дитини. Заява має бути завірене нотаріусом. Якщо причина відмови полягає в тому, що є підозри, що дитина від іншої людини, потрібно обов’язково зробити тест на ДНК, без цього тесту прохання не приймуть. Звільнити від аліментів батька, який відмовився від дитини, можуть у разі, якщо мати дитини подала зустрічний прохання, а дитину хоче усиновити інший чоловік.
 • . 2
  У всіх інших випадках позбавлення батьківських прав не звільняє від матеріальної відповідальності. Дитина, від якого відмовилися батьки, має такі ж права на спадщину, як і діти, від яких батько не відмовився. Те ж саме стосується усиновлених дітей. Якщо батько відмовився від дитини, він все одно повинен платити аліменти, звільняють його від цього тільки в разі, якщо дитину усиновить інший чоловік або інша сім’я. Усиновлена дитина так само має право на спадщину, як і біологічні діти батька, і відмова від нього не є причиною позбавлення його спадщини. Важливо також додати, що фактичної відмови від дитини в Росії не існує.
 • . 3
  Тому що перший варіант відмови від дитини відбувається через суд, але батько сплачує аліменти. Другий варіант — дати дозвіл на усиновлення дитини. Варіант з відмовою від дитини через усиновлення підійде тільки в разі того, якщо дитину усиновлять через шість місяців після подання заяви. Такий варіант найчастіше можливий, якщо батьки не хочуть забирати дитину з пологового будинку. Заява про такий усиновленні має бути завірене нотаріусом, а також лікарями, де це відбувалося. Після такої відмови забрати дитину вже неможливо. Другий варіант усиновлення, якщо, приміром, батько відмовився від дитини, а дружина подала позов на усиновлення дитини іншим чоловіком. У всіх інших випадках при відмові від дитини батько платить аліменти. Відмова від аліментів на дитину - як забрати заяву? Загрузка…
 • . 4
  При оформленні відмови від неповнолітньої дитини батько попередньо повинен поговорити з іншим батьком, щоб вирішити, яка сума буде виплачуватися як аліменти. Це питання краще не доводити до суду, оскільки в судовому порядку ця тема може дуже надовго затягнутися і не на користь відмовилися батьки. Батько також не зобов’язаний платити аліменти, якщо він є алкоголіком, наркоманом, душевнохворим або інвалідом. У всіх цих випадках суд в будь-якому випадку може позбавити батька батьківських прав.
 • . 5
  відмовляється від дитини батько не має права встановлювати суму аліментів, які він виплачуватиме, оскільки цю суму може визначити тільки батько, який буде дбати надалі про дитину, або суд. Порядок відмови від дитини. Спочатку це питання потрібно обговорити всередині сім’ї. Після цього подається заява про прохання позбавлення батьківських прав. Після судового процесу, якщо відмовився батько не має алкогольної або наркотичної залежностей, не є психічно хворим або інвалідом, йому пропонується виплачувати щомісяця аліменти. За несплату аліментів стягується штраф.
 • . 6
  Також батько не має права постійно бачитися з дитиною, кількість днів спілкування з дитиною встановлюється або батьками між собою, або судом. Якщо батько, позбавлений прав, порушує цю вимогу, його можуть взяти під арешт і заборонити на якийсь час підходити до дитини. Домогтися відмови від дитини без стягнення аліментів можна у разі: Якщо батьки не хочуть самостійно виховувати дитину і готові віддати його на піклування бабусі або іншим родичам. Якщо батьки не хочуть виховувати дитину і готові віддати його в інтернат на повне державне піклування.
 • . 7
  Якщо батьки хочуть віддати дитину на усиновлення. Зробити це можна найчастіше тільки протягом шести місяців після народження дитини, потім виконати цю процедуру буде складніше. Якщо не один з перерахованих вище варіантів не підходить, можна звернутися до юриста, який допоможе вирішити проблему максимально зручним способом як для батьків, так і для дитини. .

Как отказаться от получения алиментов?

Відмова від аліментів на дитину - як забрати заяву?

Материальное содержание детей – одна из основных обязанностей родителей. Но часто случается, что возникает необходимость отказаться от алиментов. Мы готовы поделиться информацией, о том, что можно сделать, если Вы приняли такое решение.

Способ 1. Не заявлять требования выплачивать алименты

Вы не обязаны подавать в суд на алименты или заключать соглашение о содержании ребенка у нотариуса. Хочу Вас предостеречь.

Юридически этот способ трактуется как отсутствие спора в вопросе материального содержания детей и не может в дальнейшем быть основанием для лишения родительских прав.

Расчет алиментов,периодичность оплаты или вообще их отсутствие – Ваше личное дело в данном случае, и никто не контролирует этот процесс.

Способ 2. Отозвать исполнительный лист

Если же решение суда все же было и уже открыто исполнительное производство, Вы вправе написать заявление с просьбой оставить исполнительный лист без дальнейшего движения. Дело об алиментах закроют.

Деньги на ребенка в данном случае рассчитываться и начисляться не будут. Здесь также нюансы. Обеспечение ребенка ложится полностью на Вас.

Читайте также:  Заява на звільнення (зразок)

Нам известны случаи, когда приходилось доказать в суде, что такое заявление направлено добровольно, а не под давлением второй стороны с целью отказаться от алиментов.

Ниже приведен пример работы с исполнительной службой.

Відмова від аліментів на дитину - як забрати заяву?

Платят ли алименты при отказе от ОТЦОВСТВА?

В первую очередь, надо понимать причины этого «отказа».

Если ставится под сомнение биологическое отцовство – необходимо установить или опровергнуть этот факт в суде, и потом решать вопрос с алиментами.

Если в отношении родителя принято решение о лишения его прав на детей, то от выплаты алиментов данный факт не освобождает. И последствия задолженности по алиментам могут быть не самыми приятными.

Відмова від аліментів на дитину – як забрати заяву?

Чому батько, з яким після розлучення залишилася дитина, відмовляється отримувати аліменти? Погодьтеся, відмова від аліментів на дитину – нелогічна, адже хто буде відмовлятися від додаткових коштів.

Разом з тим, причин такого вчинку може бути кілька.

В деяких випадках відмова від аліментів відбувається, оскільки мати дитини не бажає мати нічого спільного зі своїм колишнім чоловіком.

Або батько займається маніпуляціями – просить забрати заяву, так як знаходиться у важкому фінансовому становищі і тимчасово не може виконувати зобов’язання.

Можливо, необхідність в додатковому фінансуванні відпала, тоді той з батьків, з яким залишилася дитина, може сам її забезпечувати.

Існує приємна причина, коли стягувач вирішує припинити аліментні зобов’язання другої сторони.

Наприклад, колишнє подружжя домовилися про те, що щомісячні аліментні виплати будуть припинені, а замість цього платник одноразово передає грошові кошти, розмір яких перекриє всі «дитячі» витрати – аж до повноліття дитини.

У всіх цих ситуаціях стягувач бажає відкликати заяву, на підставі якої утримуються аліменти. Як законно це зробити?

Відмова від сплати аліментів

Перш за все відзначимо, що в законі відсутня норми, на підставі якої аліментоотримувач може відмовитися від коштів на дитину та забрати заяву. Але також немає статті, яка прямо забороняла б це зробити. Основна вимога закону – припинення аліментних зобов’язань не повинно порушувати права неповнолітнього.

Буває, що батько, з яким залишилася дитина, відмовляється від аліментв – відкликає документ, категорично відмовляючись від матеріальної допомоги, але при цьому його доходи не покривають навіть найнеобхідніші потреби. Тоді втрутяться представники держорганів опіки та піклування.

Читайте також:  Як оголосити в розшук боржника по аліментах?

Якщо буде встановлено, що фінансове становище стягувача плачевне, опікунська рада буде наполягати на стягненні аліментів примусово – незважаючи на бажання стягувача забрати заяву. Можливо, навіть піднімуть питання про позбавлення “благодійника” батьківських прав.

Припинити виплату аліментів з ініціативи стягувача просто, якщо інтереси неповнолітнього при цьому не будуть порушені (незважаючи на відмову від аліментів та відкликання заяви). Як це зробити? Порядок дій залежить від стадії, на якій знаходиться процедура стягнення.

Припинення аліментів до звернення в суд

Якщо мати дитини не подавала офіційної заяви про стягнення аліментів, все досить просто – відкликати нічого не знадобиться.

Батько чи мати можуть самостійно визначити, хто та за яких умов буде утримувати дітей. Таку домовленість слід оформити в письмовому вигляді – укласти Угоду про утримання дитини.

Передбачити порядок перерахування (передачі) та отримання грошей, а також надання іншої матеріальної допомоги.

Наприклад, визначити, хто і в якому обсязі оплачує навчання, хто купує одяг, взуття, вносити орендну плату за квартиру та інше.

Крім того, в договорі можна встановити порядок припинення аліментних виплат – наприклад, після перерахування на банківський рахунок великої суми грошей, що покриває всі витрати на дитину.

Угоду потрібно завірити у нотаріуса – тільки в цьому випадку вона набуває законної сили. Треба зазначити, що нотаріуси неохоче засвідчують договір про відмову від аліментних виплат. А якщо стягувач відмовляється від грошей безпідставно та не зможе надати вагомих аргументів – нотаріус може не завірити документ.

Як правильно скласти аліментний договір, ми розповіли в статі “Угода про утримання дитини, розірвання шлюбу (зразок)“.

Відмова від аліментів в суді

Чи можна відмовитися від аліментних виплат, якщо в суді вже розглядається позовна заява? Заявник має право відмовитися від позовних вимог – направити до суду відповідну заяву. В даному випадку також слід обґрунтувати своє рішення, пояснити причину, чому позовну заяву не потрібно розглядати.

Суд призначить слухання, розгляне звернення. Якщо скасування аліментів не суперечитиме інтересам неповнолітнього-припинить судовий розгляд. Якщо ж суддя ще не прийняв позов до розгляду, не відкрив провадження (тобто з моменту направлення позову ще не пройшло 5 днів) – винесе ухвалу про його повернення.

Читайте також:  Строк позовної давності при стягненні аліментів

Повторне повернення можливе, якщо перестали існувати обставини, за яких позов був відкликаний.

Це важливо! Якщо заявник відмовляється від позовних вимог і суд припиняє провадження (виносить відповідну ухвалу), повторне звернення з позовною заявою з тих самих підстав не допускається (ст. 205 ЦПК України). Тому, після того як позов відкликаний, батькові, з яким залишилася дитина, потрібно наполягти на оформленні аліментного договору – інакше дитина може залишитися без грошей.

Крім того, позовна заява буде повернута, якщо до цього сторони уклали морову угоду в суді та вона узаконена.

Щоб позов був грамотно складений, можна звернутися до юриста.

До речі, термін звернення з позовом про стягнення коштів на дитину, обмежений. Більше про це ми розповідали в статті “Строк позовної давності при стягненні аліментів“.

Відмова від аліментів на дитину в процесі виконавчого провадження

Як відмовитися від аліментів, якщо суд вже встановив аліментні зобов’язання, а судове рішення відправлено приставу – для організації примусового стягнення? Якщо справа зайшла так далеко, всі питання потрібно буде вирішувати з виконавцем.

Виконавчі листи про стягнення коштів на дитину передаються в службу судових виконавців, де реєструється провадження.

Стягувачу потрібно подати заяву про відкликання виконавчого документа, документ подається на ім’я судового пристава, в провадженні якого знаходиться справа.

Докладніше про те, як стягнути аліменти по виконавчому докумену, ми розповіли в статті “Порядок стягнення аліментів за виконавчим листом“.

Перевага відмови від зобов’язань, раніше встановлених судом в тому, що стягувач може в будь-який час надати виконавчий документ у відділ судових виконавчої служби та знову отримувати присуджені судом кошти на утримання дитини.

Якщо з моменту відмови від аліментів на дитину платник не перераховував гроші на дитину та утворилася заборгованість, вона також буде стягнуто приставом, але за останні три роки.

Більше про це ми розповідали в статті “Термін дії виконавчого листа за аліментними зобов’язаннями”.

Читайте також:  Відповідальність за несплату аліментів у Україні

У статті «Як відмовитися від аліментів (відкликання виконавчого листа)» ми розповіли, чи можна подати на аліменти повторно – після відкликання виконавчого листа, а також надали зразки заяв.

Зверніть увагу!

 • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
 • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
 • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

Все найважливіше про те, як добровільно відмовитися від отримання аліментів на дитину

Платник аліментів не має права відмовитися від їх сплати. Він може звернутися до суду і попросити зменшити їх суму або оскаржити сам позов про їх стягнення.

Але в основному звільнення від аліментів відбувається з ініціативи самого стягувача, обох сторін або виплати припиняються в зв'язку з виникненням передбачених Сімейним кодексом РФ обставин.

Розглянемо, на яких підставах і як мати дитини може відмовитися від аліментних платежів, що перераховуються його батьком.

Чи можна добровільно відмовитися?

Отримати виплати на дитину можна двома шляхами: оформивши добровільне угоду і запевнивши його у нотаріуса або отримавши рішення суду або судовий наказ. Офіційна відмова від грошей можливий тільки шляхом укладення угоди в обмін на якісь блага (наприклад, квартиру або велику суму грошей).

Скасування необхідності оплати змісту може статися в результаті скасування судового рішення (наприклад, в разі задоволення позову про оскарження батьківства). Стягувач також має право призупинити або припинити виконавче провадження по стягненню, Що також можна побічно назвати відмовою від аліментів.

Навіть після укладення добровільної угоди про відмову, мати дитини має право звернутися до суду про стягнення грошей до повноліття дитини і протягом 3 років після виконання йому 18 років.

У яких випадках це може зробити колишня дружина?

Колишня дружина може відмовитися від отримання змісту в разі укладення з батьком дитини добровільного угоди. Якщо дружина відмовляється від виплат, то батькам потрібно укласти нову угоду — про відмову, яке обов'язково завіряється у нотаріуса.

Для оформлення відмови потрібно:

 • паспорти батьків;
 • добровільне угоду, оформлене раніше;
 • свідоцтво про народження дитини, розірвання шлюбу.

Якщо угоди не було і виплати були призначені в суді, то для їх припинення потрібно з'явитися в службу судових приставів і написати заяву про припинення виконавчого провадження з зазначенням причини. До заяви необхідно додати копії паспорта, свідоцтва про народження дитини, виконавчий лист.

Припинення виплат за ініціативою самої дитини

Після досягнення повноліття, якщо дитина не є інвалідом, виплата аліментів припиняється. Добровільно відмовитися від виплат дитина може в тому випадку, якщо отримує їх після 18-ти років і відновив свою працездатність або перестав потребувати змісті.

Читайте также:  Приватні виконавці – як працюють, скільки стоять їх послуги?

Підстави

Причини відмови від грошей батька можуть бути різними. Наприклад, батьки можуть домовитися між собою про те, що замість аліментів батько передасть дитині частку в квартирі, велику суму або інше майно.

Від грошового утримання також можна відмовитися з наступних причин:

 • встановлення факту відсутності батьківства;
 • якщо дитина переходить на повне утримання платника аліментів;
 • після усиновлення (удочеріння) дитини іншим громадянином;
 • при відновленні працездатності одержувача аліментів;
 • перехід дитини на утримання до батька або примирення батьків.

Детальніше про те, на яких ще законних підставах батько може не платити аліменти на дитину, ми розповідаємо в окремому матеріалі.

Іноді колишній чоловік і дружина одружуються знову, і в цьому випадку також відбувається відкликання виконавчого листа в службі судових приставів. Вимагати припинення оплати може і сам платник.

Наприклад, батько дитини може шантажувати забороною на вивезення дитини за кордон, якщо дружина не відмовиться від виплат. Подібні вимоги є незаконними, але колишні дружини іноді змушені на них погоджуватися. Оплата припиняється також при встановленні факту вчинення протиправного діяння щодо платника або якщо з'ясується, що гроші не витрачаються на дитину.

Важливо! Права дітей охороняються законом, тому подати позов про відмову від аліментів до суду — не можна. Можна відкликати вже поданий позов про стягнення аліментів або виконавчого листа, якщо для цього є вагомі причини.

З окремих публікацій наших експертів Ви дізнаєтеся, коли відмова від дитини звільнить від сплати аліментів, а також в яких випадках можливо повернути раніше сплачені кошти.

Процедура оформлення залежить від того, стягувалися гроші на утримання дітей добровільно (за згодою між батьками) або в примусовому порядку. Має значення також, на якій стадії стягнення було прийнято таке рішення: до прийняття рішення суду, після нього або вже в процесі відкритого виконавчого провадження.Розглянемо процес відмови більш детально.

Якщо позов ще не поданий

Якщо мати дитини ще не зверталася до суду, і у неї на руках немає ні судового наказу, ні рішення, то можна просто відмовитися від грошової допомоги чоловіка в усному порядку.

Якщо вже оформлено добровільне угоду про сплату аліментів, то потрібно розірвати його і підготувати відмову у нотаріуса. Для цього потрібно буде звернутися в будь-яку нотаріальну контору обом батькам з паспортом та іншими документами. Якщо нотаріальне угоду теж не оформлялося, то і відмовлятися не від чого — все, що виплачується колишнім чоловіком, не рахується аліментами.

Після рішення суду

У тому випадку, коли аліменти вже призначені судом, відповідач може оскаржити судове рішення і домогтися його скасування (як подати позов на оскарження аліментів читайте тут). Або інший варіант — потрібно направити в суд підписана однією і іншою стороною заяву про укладення мирової угоди.

Якщо платежі були призначені судовим наказом, то відповідачу досить направити мировому судді свої письмові заперечення в письмовому вигляді. Після цього наказ відразу буде скасований.

Якщо вже відкрито виконавче провадження, то можна звернутися в суд із заявою про його призупинення. Визначення буде прийнято судом протягом 10 днів.

Колишня дружина також має право відкликати виконавчий лист на будь-якому етапі виконавчого провадження. Це не скасовує рішення суду, але виплати будуть припинені.

Зверніть увагу! Суд не прийме відмову від виплат або мирову угоду, якщо воно здатне зашкодити правам дітей. Згідно ст. 114 СК РФ відмова від аліментів допустимо тільки за умови двосторонньої угоди.

Як бути, якщо колишній чоловік продовжує перераховувати гроші?

Іноді відмова від допомоги колишнього чоловіка є емоційним рішенням матері. Якщо батько дитини має намір продовжувати платити призначені судом або добровільною угодою виплати, то відмовитися від них практично неможливо.

Для цього необхідно, щоб настали обставини, передбачені СК РФ (наприклад, повноліття дитини або смерть батька). Приводом для скасування може послужити також позбавлення батька дитини батьківських прав або досягнення між подружжям компромісу з приводу виплати великої суми або передачі нерухомості замість щомісячних платежів.

Куди звертатися матері неповнолітнього?

Для оформлення відмови потрібно звертатися до нотаріуса (якщо підписано угоду), в суд або службу судових приставів.

Як оформити припинення компенсації?

Відмова оформляється і завіряється у нотаріуса, якщо мова йде про добровільну виплату аліментів. Якщо скасовується рішення суду про стягнення аліментів, то на руки платник отримує рішення районного суду або іншого апеляційної інстанції. Маючи на руках цей документ, він має право не виплачувати аліменти.

Для призупинення або припинення виконавчого провадження стягувачу аліментів необхідно подати позов до суду і отримати на руки ухвалу. Можливо і тимчасове рішення проблеми — відкликання виконавчого листа за заявою. У цьому випадку за матір'ю дитини залишається право в будь-який момент знову подати лист приставам, щоб відновити виплату щомісячних платежів.

Як написати заяву?

На замітку. Заява про відкликання виконавчого листа і позовну заяву про припинення виконавчого провадження — це два різних документи.

У першому випадку заява пишеться в службі судових приставів — один залишається у судового пристава, а другий повертається заявнику. У другому — позов подається в порядку позовного провадження.

У заяві для приставів необхідно вказати:

 1. дані ФССП;
 2. відомості про номер виконавчого листа, рішення або наказу;
 3. вимоги про відкликання листа без виконання;
 4. адреса, на яку необхідно надіслати документ.
 • Завантажити бланк заяви про відкликання виконавчого листа
 • Завантажити зразок заяви про відкликання виконавчого листа по аліментах

Строго кажучи відкликання виконавчого листа не є відмовою від аліментів. Судове рішення про їх стягнення, як і раніше в силі, так як воно не було скасовано в установленому законом порядку.

А ось якщо готується заява в суд про припинення або зупинення виконавчого провадження по стягненню аліментів на дитину, то правові наслідки будуть іншими. Такий позов до суду можна подати тільки при наявності підстав, передбачених законом «Про виконавче провадження» (наприклад, при оскарженні аліментного угоди). Позов до суду готується відповідно до вимог ЦПК РФ.

 • Завантажити бланк заяви про припинення виконавчого провадження до суду
 • Завантажити зразок заяви про припинення виконавчого провадження до суду на відмову від аліментів

Необхідні документи

Для відмови потрібно копія паспорта, свідоцтво про народження дитини, підтвердження розірвання шлюбу. Якщо оформлено нотаріальне угоду, то необхідно взяти і його, а якщо є рішення суду, то копію рішення, виконавчий лист або судовий наказ.

Розписка для приставів

При відмові в службі судових приставів зазвичай пишеться розписка про те, що аліменти виплачені (наприклад, якщо досягнута домовленість про їх сплату великою сумою або передана нерухомість в рахунок оплати). Розписка для судпріставов складається в довільній формі і підписується особисто стягувачем.

 • Завантажити бланк розписки для судпріставов про виплату і добровільну відмову від аліментів
 • Завантажити зразок розписки для судпріставов про виплату і добровільну відмову від аліментів

Угода

Угода оформляється у нотаріуса і підписується батьками дитини. Одностороння відмова від його виконання не допускається. Якщо сторони вирішать розірвати угоду, то їм необхідно звернутися в суд. Дуже рідко допускається оформлення угоди.

В угоді зазначається:

 • дані батьків (паспортні дані, адреса реєстрації);
 • статус шлюбу (укладено або розірвано);
 • причина відмови від аліментів.

Довідка. Оформлення такої угоди можливе, якщо батьки домовилися припинити аліментні забезпечення в обмін на майно або дозвіл виїзду дитини на ПМЖ. Відмова складається в присутності представників органів опіки.

У документі повинна бути вказана причина відмови від аліментів та інші важливі відомості.

Чи потрібна нотаріальне завірення?

Відмова від аліментів у вигляді угоди між батьками підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню. Недотримання цієї вимоги тягне його недійсність.

окремі випадки

Найбільш часто від аліментів відмовляються після того, як батьки знову починають жити разом або дитина з матір'ю їде на ПМЖ. Бувають і інші ситуації, коли така відмова дійсно має сенс і при цьому не порушує прав дитини.

Заміна грошей нерухомістю

Сімейний кодекс РФ не забороняє виплачувати аліменти у вигляді майна, а не грошових виплат. Тому батьки цілком можуть домовитися, про відмову від грошових виплат в рахунок квартири або іншої нерухомості. Подібні домовленості оформляються у вигляді нотаріально оформленого угоди, де будуть вказані всі умови такого обміну.

Як оскаржити рішення суду про виплати?

Чи можна відмовитися від виплат після рішення суду? Після прийняття судом рішення про стягнення аліментів, стягувач в будь-який момент може звернутися в службу судових приставів і відкликати виконавчий лист.

сам платник може просто оскаржити рішення суду або направити свої заперечення. Для відкликання виконавчого листа потрібно:

 • копія паспорта;
 • заяву про видачу виконавчого листа.

Буде потрібно вказати причину відкликання листа. А якщо відмова тимчасовий — вказати терміни зупинення виконавчого провадження.

На замітку. Стягувач також може подати позов про припинення виконавчого провадження, а сам платник — оскаржити прийняті щодо нього рішення суду.

наслідки

Після відмови від аліментів, якщо все було оформлено правильно, оплата щомісячних платежів буде припинена. Якщо сторони передбачили передачу майна, то вона повинна відбутися в обумовлені терміни. Після припинення виконавчого провадження арешт з майна чи рахунків боржника також знімається.

висновок

Поняття «відмова від аліментів» в російському законодавстві не існує. Це пов'язано із захистом прав та інтересів неповнолітніх. Однак існують обставини, при яких виплати можуть бути припинені або мати може відмовитися від їх отримання. Зокрема, це можливо в разі, коли батьки оформлять нотаріально завірений відмова в обмін на майно або велику суму.

Дивіться відео: Что сделает Путин ради воды в Крыму? ТВ (Квітня 2020)

Ссылка на основную публикацию