Відповідальність за несплату аліментів у україні

Відповідальність за несплату аліментів у Україні

Роз’яснення з цього питання, в межах проекту «Я маю право!», надали фахівці Коростенського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

 • Кримінальний кодекс України містить статтю 164, яка передбачає кримінальну відповідальність за ухилення від сплати аліментів на утримання дітей.
 • Підстави для притягнення до кримінальної відповідальності:
 • — факт звернення одержувача аліментів до суду з позовом про стягнення аліментів, за результатами розгляду якого має бути винесене судове рішення, щодо задоволення такого позову;
 • — наявність заборгованості із сплати таких коштів у розмірі, що сукупно складають суму виплат за три місяці відповідних платежів;

— злісний характер ухилення від сплати аліментів на утримання дітей. Злісний характер може виражатись у будь-яких діяннях боржника, які спрямовані на невиконання рішення суду (приховування доходів, зміну місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, приватного виконавця тощо).

Для початку кримінального провадження необхідно звернутися до поліції із заявою про кримінальне правопорушення за ст. 164 КК України.

Після проведення досудового розслідування кримінальне провадження направляється до суду для розгляду та винесення вироку. Ухилення від сплати аліментів є злочином невеликої тяжкості та не передбачає такого покарання як позбавлення волі.

Як можуть покарати неплатника аліментів?

 1. — громадські роботи тривалістю від 80 до 120 годин;
 2. — арешт на строк до 3-х місяців;
 3. — обмеження волі на строк до 2-х років.

Повторне притягнення до відповідальності за цією статтею:

 • — громадські роботи тривалістю від 120 до 240 годин;
 • — арешт на строк від 3 до 6 місяців;
 • —  обмеження волі на строк від 2 до 3 років.

комментариев

Відповідальність за несплату аліментів у Україні Курс валюты в КоростенеВідповідальність за несплату аліментів у Україні Коростень ТВ онлайнВідповідальність за несплату аліментів у Україні

Аліменти: Відповідальність за ухилення від сплати — Пресс-Центр

Відповідальність за несплату аліментів у Україні

За ініціативи Уряду Володимира Гройсмана  рівно рік тому прийнято 2-й пакет законопроектів #ЧужихДітейНеБуває, покликаних захистити найменших українців.

Станом на сьогодні українським дітям вже виплачено 7,9 млрд грн боргів з аліментів, які раніше малеча не бачила роками. Крім того, закони значно посилили відповідальність неплатників аліментів.

Яку відповідальність несе боржник за несплату аліментів?

До неплатників аліментів  застосовуються ряд обмежувальних заходів, фінансових санкцій та відповідальність у вигляді суспільно корисних робіт, адміністративного арешту та позбавлення волі.

Які обмежувальні заходи застосовуються?

Якщо розмір заборгованості по сплаті аліментів перевищує 4 місяці (3 місяці для батьків 
Тяжко хворої дитини або дитини з інвалідністю), встановлена можливість накладення обмежень на неплатників аліментів щодо:

 • виїзду за межі України;
 • керування транспортними засобами;
 • користування зброєю;
 • полювання.

Також боржник з аліментів  не може впливати на рішення про тимчасовий виїзд дитини за межі України. Тобто, той із батьків, з ким проживає дитина, самостійно вирішує питання тимчасового виїзду такої дитини за межі України.

Які фінансові санкції?

 • Не менш дієвим способом покарання є запровадження фінансових санкцій. Закони передбачають накладення штрафу за несплату аліментів залежно від суми заборгованості:
 • • понад 1 рік – 20%;
  • понад 2 роки – 30%;
 • • понад 3 роки – 50%.

Як щодо інших видів відповідальності?

Законодавчі зміни торкнулися й злісних неплатників аліментів. Мова йде про адміністративну та кримінальну відповідальність.

 1. Адміністративна відповідальність
 2. Несплата аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від 120 до 240 годин.
 3. Кримінальна відповідальність
 4. Злісне ухилення від сплати встановлених за рішенням суду коштів на утримання дітей, а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні.
 • карається громадськими роботами на строк від 80 до 120 годин або арештом на строк до 3-х місяців, або обмеженням волі на строк до 2-х років

Те саме діяння, вчинене особою, раніше судимою за злочин 

 • карається громадськими роботами на строк від 120 до 240 годин або арештом на строк від 3-х до 6-ти місяців, або обмеженням волі на строк від 2-х до 3-х років.

*Під ухиленням слід розуміти будь-які діяння боржника, спрямовані на невиконання рішення суду (приховання доходів, зміну місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, які призвели до виникнення заборгованості із сплати коштів у розмірі, що складають суму виплат за 3 місяці відповідних платежів.

Коли  призначається державна допомога?

Якщо батьки ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме, держава дбає про своїх маленьких громадян шляхом призначення тимчасової державної допомоги.

Підставами для призначення допомоги є:

 • рішення суду  про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується  у зв’язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю  у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення;
 • стосовно одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або він перебуває на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано в установленому порядку недієздатним, а також перебуває на строковій військовій службі;
 • місце проживання (перебування) одного з  батьків не встановлено.

Для призначення тимчасової допомоги один з батьків, який утримує дитину (одержувач), звертається до органу соцзахисту за своїм місцем проживання (перебування).

Який розмір державної допомоги?

Розмір  тимчасової допомоги розраховується як різниця між 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та  середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців.

Читайте также:  Аліменти на одну дитину в 2018 році: розмір і порядок виплати

Підкреслю, що, починаючи з липня 2019 року, прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить 1699 грн, а для дітей віком від 6 до 18 років – 2118 грн.

Як бути якщо боржник безробітний?

Ми підписали з Державною службою зайнятості та Державною службою України з питань праці два меморандуми про співробітництво, які забезпечать подальше повернення заборгованих горе-батьками аліментів дітям. Таким чином:

1. ми пропонуємо безробітним боржникам добровільно працевлаштуватися на роботу. Якщо вони не хочуть самостійно працювати й отримувати дохід, ми направляємо їх на роботу через інструмент суспільно корисних робіт.
2. Міністерство юстиції надає інформацію про факти незаконного отримання коштів у «конвертах» від роботодавців органам Держслужби з питань праці.

Інспектори Держапраці приходять з інспекційними перевірками на такі підприємства. Завдяки цьому, ми вирішуємо одразу дві проблеми. Перша – легалізація зарплати аліментників і змусити останніх заплатити власним дітям. Друга – навести лад на підприємствах, які через такі «сірі» схеми порушують українське законодавство і не платять податки.

Мін’юст створив систематизовану базу даних про боржників – Єдиний реєстр боржників, мета якого оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов’язання боржників та запобігання відчуженню боржниками майна. Реєстр є відкритим та розміщений на сайті Мін’юсту за посиланням: www.erb.minjust.gov.ua

Куди звертатися за більш детальними консультаціями та роз’ясненнями?

Якщо у вас залишились питання з данного приводу, будь ласка, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій Україні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

Також читайте: Делай деньги, или Хлам в помощь!

Что будет если не платить алименты в Украине в 2020 году

Відповідальність за несплату аліментів у Україні

За неуплату алиментов положено наказание, согласно закона №8296 от 03.07.2018 . Что будет если не платить алименты в Украине, могут ли посадить или отобрать имущество? Куда обращаться если бывший муж не платит алименты?

Порядок уплаты алиментов

Уплата алиментов бывает добровольная или согласно решения суда. В добровольном порядке лучше заключить договор у нотариуса с точными датами и видом оплаты (фиксированная сумма или процентная). В обоих случаях необходимо подтверждать квитанциями все суммы, которые оплачиваются на воспитание ребенка, чтоб избежать конфликтов и для подтверждения факта помощи ребенку.

Как увеличить сумму алиментов

Сумма алиментов может стать больше, если предоставить чеки о дополнительных затратах на ребенка: развитие в различных секциях, дорогостоящее лечение или особенный уход.

Что будет если не платить алименты

Данные о плательщике (должнике) алиментов вносятся в единый реестр должников. Согласно закона и решения суда, за задолженность по алиментам более 3-х месяцев положено наказание:

 • запрет на выезд за границу;
 • изъятие водительского удостоверения;
 • закрыты или ограничены права пользования и хранения оружия;
 • арест имущества и передача его ребенку (по решению суда);
 • общественные работы;
 • лишение свободы от 10 суток до 2-х лет;
 • гос. служащего могут уволить с работы.

Куда обращаться если бывший муж не платит алименты

1. Обратиться в суд по месту проживания мужа с заявлением «Заява про видачу судового наказу про стягнення аліментів на дитину». Процедуру упростили и теперь решение о взыскании алиментов принимается по судебному приказу, где будет указан размер помощи на содержание ребенка.

Копии документов, которые подаются вместе с заявлением:

 • свидетельство о браке;
 • свидетельство о рождении ребенка;
 • справка о составе семьи;
 • паспорт истца;
 • ИНН;
 • решение суда о расторжении брака.

Все документы подаются в двух экземплярах.

2. Отнести решение суда в исполнительную службу, где заведут дело и отправят исполнительный лист на работу, по месту жительства, по месту нахождения имущества вашего мужа.

Заявление о неуплате алиментов в исполнительную службу

Злостное уклонение от уплаты алиментов является основанием для открытия уголовного дела. Бывает так что алиментщик безработный или скрывается и не платит деньги, тогда необходимо написать заявление в исполнительную службу о данном факте.

На основании заявления судебный исполнитель обращается в полицию и неплательщика привлекают к уголовной ответственности за уклонение от уплаты, скрытие доходов, изменение работы без предупреждения гос. исполнителя (ст. 164, 165 Семейного Кодекса Украины).

Как избежать уголовной ответственности за неуплату алиментов

Избежать уголовной ответственности возможно только при выплате всей задолженности.

Важно знать: на каждый просроченный год будет насчитана пеня. За 1-й год +20%; 2-й год +30%; 3-й год + 50%.

Аліменти по-новому

Не оминув змін і Сімейний кодекс України, як основний документ, що регулює сімейні правовідносини.

Згідно даних змін, був переглянутий порядок присудження аліментів. На сьогоднішній день, стягнути аліменти буде значно простіше, оскільки законодавчо передбачена можливість стягнення аліментів не лише в порядку позовного провадження але і в порядку наказного, що значно швидше. Так, частиною 5 ст.

183 Сімейного кодексу України, передбачено, що той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі: на одну дитину — однієї чверті, на двох дітей — однієї третини, на трьох і більше дітей — половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.

Читайте также:  Приватні виконавці – як працюють, скільки стоять їх послуги?

У разі ж, якщо Позивач претендує на більшу частку від доходу ніж зазначено у ст.

183 Сімейного кодексу, додатково просить аліменти на особисте утримання до досягнення дитиною трьохрічного віку або ж, бажає отримувати кошти в твердій грошовій формі, у розмірі більшому ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку — справа буде розглядатись в порядку позовного провадження.

Крім того, були внесені зміни до ст. 182 Сімейного кодексу України, та збільшено мінімальний розмір аліментів. Так, мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у 2018 році:

Відповідальність за несплату аліментів у Україні

Збільшено, також, перелік обставин, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів .

Зокрема зараз, окрім стану здоров'я та матеріального становища дитини; стану здоров'я та матеріального становища платника аліментів; наявності у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина, судом, також будуть враховуватись: наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів.

 • Таким чином, у разі, якщо платник аліментів має мінімальну заробітну плату, але при цьому «живе на широку ногу», у Позивача збільшується коло інструментів для доказування майнового стану Відповідача.
 • Відповідальність за несплату аліментів.
 • Також, слід зазначити, що на сьогоднішній день визначено право стягнення неустойки у разі існування заборгованості при сплаті аліментів: «У разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості».

Крім того, ухилення від сплати аліментів, як наслідок, може вплинути на розмір часток в спільній сумісній власності подружжя при поділі спільного майна. Так, у разі, якщо один із батьків ухиляється від утримання дитини (сплати аліментів), при поділі спільного майна, частка другого з батьків може бути збільшена.

На початку 2018 року, збільшені і засоби примусового виконання рішень.

Згідно змін, в якості примусових засобів можуть застосовуватись: тимчасові обмеження у праві виїзду з України, у праві керування транспортними засобами, у праві користування зброєю і у праві полювання.

Крім того, передбачено новий вид адміністративного стягнення – суспільно корисні роботи, вид яких визначає відповідний орган місцевого самоврядування.

 1. Також, новелою в законодавстві є право того з батьків, з ким за рішенням суду проживає дитина, самостійно вирішуватиме питання про тимчасовий виїзд дитини за кордон, якщо другий має заборгованість по виплаті аліментів за 6 місяців.
 2. Нагадаємо, що окрім адміністративної відповідальності, в Україні, статтею 164 Кримінального кодексу України передбачено ще й кримінальну відповідальність за ухилення від сплати аліментів на утримання дітей.
 3. Аліменти – власність дитини.

Новим Законом чітко визначено, що аліменти це не власність батьків, що проживають з дитиною, а власність самої дитини. Крім того, передбачена можливість перевірки цільового використання аліментів в інтересах дитини.

Звільнення від сплати судового збору.

На сьогоднішній день, законом було розширено перелік справ, в яких не потрібно сплачувати судовий збір.

Якщо раніше, судовий збір не стягувався у справах про стягнення аліментів, то завдяки законодавчим змінам збір також, не буде стягуватись ще й: у справах, що стосуються оплати додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексації аліментів чи зміни способу їх стягнення.

Маємо надію, що дані зміни будуть реалізовуватись на практиці та дозволять зменшити заборгованість зі сплати аліментів, а також забезпечить належне утримання дітей, які отримують аліменти.

Президент підписав Закон про посилення відповідальності за несплату

Президент Петро Порошенко підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання». Документом вносяться зміни до діючого законодавства, якими передбачається захист прав дітей та їх належного матеріального забезпечення особливо тих, які виховуються в неповних сім'ях.

 • Законом передбачені особливості впливу на боржників, котрі мають заборгованість зі сплати аліментів для утримання дітей з інвалідністю та дітей, які мають певні важкі захворювання, враховуючи, що невчасна сплата аліментів має особливо негативні наслідки для дітей з цієї вразливої категорії.
 • Документом встановлено дієвий механізм притягнення до юридичної відповідальності осіб за несплату аліментів та ухилення в подальшому порушників від відбування призначеного стягнення за несплату аліментів.
 • Законом встановлюється, що несплата аліментів на утримання дитини за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від 120 до 240 годин.
 • Зокрема, несплата аліментів на утримання дитини з інвалідністю, та дитини, що хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні чи онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет І типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що призвела до виникнення заборгованості, за три місяці з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від 120 до 240 годин.
Читайте также:  Аліменти (виплати на дитину) з матеріальної допомоги

Повторне протягом року вчинення цього правопорушення тягне за собою стягнення у вигляді виконання суспільно корисних робіт на строк від 240 до 360 годин. Ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт тягне за собою адміністративний арешт строком до десяти діб.

Також Законом передбачено заходи, що застосовуватимуться до батьків або осіб, які їх замінюють, у разі ухилення ними від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.

У таких випадках передбачено попередження або накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ті самі дії, вчинені повторно протягом року тягнуть за собою накладення штрафу від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім того, у Законі встановлено стягнення за невиконання рішення органу опіки та піклування щодо визначення способів участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від дитини. За таке порушення передбачається накладення штрафу від 100 до 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За таке ж діяння, вчинене повторно протягом року, на особу може бути накладено штраф від 150 до 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян та застосоване тимчасове обмеження того з батьків, з ким проживає дитина, у праві виїзду за межі України та обмеження у праві керування транспортним засобом до виконання рішення.

За умисне порушення встановленого Законом обмеження щодо строку перебування дитини за межами України у разі самостійного вирішення питання про її тимчасовий виїзд тим із батьків, з яким дитина проживає, встановлено штраф від ста до двохсот неоподаткованих мінімумів.

В україні посилили відповідальність за несплату аліментів

Верховна Рада підтримала у другому читанні законопроект №8296 «Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання». «За» проголосували 230 парламентаріїв. Передбачається посилити відповідальність за несплату аліментів і збільшити термін обігу та період, за який може бути стягнуто аліменти.

З метою захисту хворих дітей проект пропонує зменшення сукупного розміру заборгованості за несплату аліментів до трьох місяців для призначення суспільно корисних робіт.

У разі повторного вчинення протягом року адмінправопорушення, пов'язаного з несплатою аліментів, передбачається застосування адмінстягнення у вигляді суспільно корисних робіт на термін від 240 до 360 годин.

Щодо осіб, які ухиляються від відбування стягнення, проект пропонує встановити адмінвідповідальність та передбачити покарання у вигляді адмінарешту на строк до 10 діб, а в разі злісного ухилення — кримінальну відповідальність і передбачити покарання у вигляді позбавлення волі терміном до двох років.

Положення законопроекту також передбачають покладання на засуджених до обмеження або позбавлення волі обов'язку працювати з метою забезпечення належного виконання рішень суду про стягнення аліментів на утримання дитини.

До тримісячної зменшена сума заборгованості зі сплати аліментів на утримання хворої дитини для винесення держвиконавцем постанови про встановлення часових обмежень боржника у праві виїзду за межі України, у праві управління транспортом, у праві користування зброєю та у праві полювання.

Вводиться нарахування штрафів і за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів на рік (20% від суми несплачених аліментів), за два роки (30% від суми несплачених аліментів), за три роки (50% від суми несплачених аліментів). Документ передбачає автоматизований арешт коштів боржника за виконавчим провадженням про стягнення аліментів у порядку, визначеному Міністерством юстиції за погодженням з Національним банком.

Встановлюється, зокрема, можливість того з батьків, з ким за рішенням суду проживає дитина з інвалідністю або важко хвора дитина, самостійно вирішувати питання про тимчасовий виїзд дитини за межі України з метою її лікування, навчання, а також відпочинку за наявності заборгованості другого з батьків зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.

До прийняття закону така можливість для виїзду дітей була у разі наявності заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму за шість місяців. Планується, що при цьому відповідна згода другого з батьків не буде вимагатись у випадку виїзду дитини за межі України разом з тим із батьків, з ким вона проживає за рішенням суду, на строк до одного місяця.

У грудні 2017 року Верховна Рада прийняла закон щодо посилення захисту прав дітей за допомогою нового порядку примусового стягнення заборгованості по сплаті аліментів. У лютому запрацював публічний реєстр неплатників аліментів, чий борг перевищує три місяці.

Детальніше про новий закон про аліменти читайте в статті Юлії Дузь «Боротьба зі злісними неплатниками аліментів: захист прав дитини або неприкритий піар?» у тижневику «Дзеркало тижня. Україна».

Ссылка на основную публикацию