Які документи потрібні для розлучення, якщо є діти?

Розірвання шлюбу — процедура не найприємніша, тим більше якщо подружжя пов'язують діти і, наприклад, спільно нажите майно.

Але найголовніше, згідно із законодавством Російської Федерації, в першу чергу необхідно захистити інтереси дитини, тому справу про розірвання шлюбу розглядається в суді.

І потрібно відзначити, що процедура розлучення при наявності неповнолітньої дитини досить тривала і важка, особливо коли виникають майнові спори і визначення та порядок виплати аліментів.

Які документи потрібні для розлучення, якщо є діти?

Якщо обоє батьків згодні

Дуже добре, коли батькам вдалося домовитися мирно і суперечок у них немає. Наприклад, вони самостійно розділили майно, визначили місце проживання дитини, порядок виплати та розмір аліментів.

Тут все набагато простіше, порядок розлучення при наявності неповнолітніх дітей при відсутності взаємних претензій такий: потрібно звернутися в суд і подати позов. Хто саме буде займатися цим питанням, не має значення, тільки за умови, що дитина старше одного року і дружина не знаходиться в положенні вагітності.

Отже, потрібно подати позов до світової суд і представити:

 • Заява;
 • паспорт;
 • свідоцтва про народження дітей і шлюб;
 • довідку про склад сім'ї;
 • оплату держмита.

У заяві потрібно прописати, що майнових суперечок немає і дитина, наприклад, буде проживати за адресою матері.

Якщо на розлучення подає батько, то мати може подати зустрічний позов на стягнення аліментів. Або подружжя може укласти мирову угоду про виплати у нотаріуса.

У разі взаємної згоди судове засідання все одно відбудеться. і подружжю буде надано час на примирення. Але якщо привести всі доводи, що примирення неможливе і подружжя не проживають спільно, не ведуть господарство, то суддя може розвести відразу, хоча це знову ж на розсуд суду.

Які документи потрібні для розлучення, якщо є діти?

Коли один з подружжя не згоден

Якщо чоловік або дружина проти розірвання шлюбу, то розлучення при наявності неповнолітньої дитини відбудеться в будь-якому випадку, але процедура може ускладнитися і затягнутися. Ініціатор повинен звернутися з позовом до суду і в заяві вказати свої вимоги. Це, природно, прохання розірвати союз, розділити майно і визначити місце проживання дітей.

Коли один із подружжя в суді заявить, що з позовом не згоден, то суддя надасть термін на примирення, він коливається від одного до трьох місяців. Потім розлучення відбудеться в будь-якому випадку, якщо родина не возз'єднається, а таке теж трапляється.

За великим рахунком, процедура розлучення при наявності неповнолітньої дитини однакова, різниця лише в часі. Але якщо є майнові суперечки, то судитися подружжя може досить довго.

Розлучення в відділенні РАГСу

Цілком можлива процедура розлучення при наявності неповнолітньої дитини через ЗАГС. Але тільки в трьох випадках:

 • якщо один з подружжя визнаний безвісно відсутнім;
 • або він недієздатний;
 • або він знаходиться в місцях позбавлення волі строком більше 3 років.

Тут можливий розлучення при наявності неповнолітніх дітей. Які документи необхідні? Це в першу чергу паспорт, заяву, свідоцтва про народження дітей та укладення шлюбу і обов'язково рішення суду, яке підтверджує одне з трьох обставин, які дозволяють розірвання шлюбу через РАГС.

Які документи потрібні для розлучення, якщо є діти?

Розлучення з неповнолітньою дитиною і розділ майна

Це найтриваліша процедура розірвання шлюбу, коли батьки не можуть прийти до консенсусу щодо розділу майна. Відповідно, досягати його доводиться в суді, де і відбуватиметься розлучення при наявності неповнолітніх дітей.

Розділ майна, відповідно до законодавства нашої країни, — це рівномірний розподіл всього, що було нажито в шлюбі. Тобто всі матеріальні цінності повинні бути рівно розділені, і, до речі, споживчі кредити і борги також діляться на двох.

Потрібно пам'ятати, що термін давності з майнових спорів становить три роки після розлучення.

Тут суд враховує не бажання сторін заволодіти будь-яким майном, а бере до уваги інтереси дітей в першу чергу. Відповідно, ті предмети меблів або техніки, які необхідні дитині для навчання або побуту, залишаються у нього і його батька.

Коли в суді відбудеться розлучення при наявності неповнолітньої дитини, документи, що підтверджують необхідність того чи іншого майна, потрібно буде представити судді, щоб у нього була можливість переконатися в тому, що майно дитині дійсно необхідно.

Розлучення з дитиною і іпотека

Найскладніше питання в тому, як відбувається розлучення при наявності неповнолітніх дітей і іпотеки. Єдине, що зрозуміло — це справа розглядає районний суд або світової, якщо подружжя змогло завчасно домовитися. Складність в тому, що заставна квартира на момент виплати іпотеки знаходиться у банку і майном подружжя не є, але боргові зобов'язання залишаються.

Розумніше домовитися між собою, тому що передбачити, яке рішення винесе суд, не можна, можливо, воно не влаштує ні одного з подружжя. Або кращим виходом буде пошук коштів для оплати всього боргу, щоб без проблем продати квартиру або будинок і вирішити майновий спір.

Якщо доводиться вирішувати питання в суді, то потрібно ретельно підготуватися до процесу, адже кожна сторона наводить свої аргументи, чому рішення повинно бути винесено на її користь.

Наприклад, якщо є дитина і він залишається жити з матір'ю в заставній квартирі, то вона бере на себе зобов'язання здійснити платіж по кредиту, але в житло залишається частка батька, яку він в майбутньому переоформляє на своїх дітей в рахунок сплати аліментів.

Які документи потрібні для розлучення, якщо є діти?

Загалом, процедура розлучення при наявності неповнолітньої дитини і іпотеки ділиться на кілька етапів. Не варто покладатися на суддю, краще і простіше домовитися. Тому що навіть якщо житловий кредит був оформлений до весілля на одного чоловіка, то другий теж може претендувати на частку, якщо зуміє довести, що оплачував іпотеку зі своїх доходів або робив ремонт за свій рахунок.

Як розлучитися, якщо дитині менше одного року?

Таке часто трапляється, що батько бажає розірвати союз з молодою мамою. Але в нашій країні згідно із законодавством він зробити цього не зможе, також як в тому випадку, якщо його дружина чекає дитину. Але розлучитися можна тільки в одному випадку, якщо позивачем виступить дружина.

Згідно із законодавством процедура розлучення при наявності неповнолітніх дітей до року більш складна. Тому що мамі доведеться довести, що ці заходи необхідні саме на поточний момент, наприклад, якщо чоловік завдає побої і становить загрозу для неї і дитини. Якщо ніяких підстав немає, то суд може відкласти справу до того моменту, коли дитині виповниться рік.

Спори щодо визначення місця проживання дітей

Рідко, але буває і таке, що чоловік проти того, щоб загальний дитина проживала з матір'ю. Тоді питання вирішується знову в обласному суді. Природно, в будь-якому випадку суд враховує інтереси самої дитини і ступінь його прихильності до одного з батьків. А якщо дитині більше 10 років, то його можуть навіть допитати.

Коли відбувається розлучення при наявності неповнолітньої дитини, зазвичай він залишається з матір'ю, якщо не проти батько і суд не бачить обставин, що перешкоджають цьому. А якщо він проти, то йому потрібно зібрати список доказів і назвати об'єктивну причину своєї вимоги.

Є ряд обставин, які допоможуть батькові визначити місце проживання дитини на свою адресу:

 • якщо мати має згубні звички;
 • не має власного житла;
 • не має постійного доходу;
 • жорстоко поводяться з дитиною;
 • не виконує батьківські зобов'язання;
 • має психічне захворювання.

Загалом, можна знайти й інші причини, за якими дитина залишиться з батьком. Все вирішує тільки суд, головне — привести більше доводів і представити докази і всі необхідні підтверджуючі документи.

Які документи потрібні для розлучення, якщо є діти?

Розлучення і аліменти

Коли відбувається розлучення при наявності неповнолітньої дитини, потрібно подбати про його зміст. Треба подати позов мировому судді про стягнення аліментів, зробити це можна до або після розлучення, не важливо.

Список документів на аліменти:

 • паспорт;
 • свідоцтво про народження;
 • довідка про склад сім'ї;
 • квитанція на оплату держмита;
 • свідоцтво про шлюб або його розірвання;
 • номер рахунку в банку для отримання переказів.

Також потрібно визначитися, як будуть проводитися виплати, тобто в якості відсотка від заробітної плати або у твердій грошовій сумі.

Які документи потрібні для розлучення, якщо є діти?

Як подати позов на розлучення?

Як на практиці буде виглядати процедура розлучення при наявності неповнолітньої дитини? РФ — держава, де зробити це не проблема, досить підготувати основний пакет документів і подати додаткові в якості доказів, якщо необхідно.

Отже, що потрібно представити в суді:

 1. Позовна заява з докладним викладом вимог, тобто, наприклад, розірвати шлюб і визначити місце проживання дитини з матір'ю.
 2. Паспорт громадянина РФ.
 3. Свідоцтво про народження дитини або його копію, завірену нотаріусом.
 4. Свідоцтво про шлюб, якщо його немає, то можна взяти довідку в РАГСі або дублікат.
 5. Ксерокопії всіх документів.

Потім сплатити держмито і передати пакет документів до канцелярії суду за місцем проживання відповідача. Далі буде призначено судове засідання. Якщо одна зі сторін не з'явиться на нього, то його можуть перенести і справа може затягнутися.

Чи можуть не прийняти заяву?

Розлучення в сім'ї, де є неповнолітні діти, може бути в будь-якому випадку, тому що відповідно до законодавства нашої країни це не є підставою для відмови від розірвання сімейних відносин.

Читайте также:  Заочне розлучення - розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя

Головне, все оформити відповідно до чинного законодавства. Якщо випадки індивідуальні і досить складні, розумніше проконсультуватися з юристом. Бо деколи можуть виникнути такі питання, які вимагають грамотного підходу до вирішення.

Які документи потрібні для розлучення, якщо є діти?

Не прийняти позовну заяву можуть, якщо його передає третя особа, тобто не позивач. Або в тому випадку, якщо справа вже було розглянуто раніше і рішення вже вступило в законну силу.

висновок

Потрібно відзначити, незважаючи на те, що порядок розлучення при наявності неповнолітніх дітей дещо відрізняється від стандартної процедури, його можна полегшити. Двоє людей можуть між собою домовитися і вирішити питання мирно, якщо відкинуть в сторону особисті образи і подумають не тільки про себе, а й про своїх дітей.

Які документи для розлучення потрібні і як мирно розділити майно

Які документи потрібні для розлучення, якщо є діти? Як розлучитися в Україні © Depositphotos

Розлучення – справа непроста, і потребує не лише моральної, а й юридичної підготовки. Про те, які документи потрібні для розлучення, як почати цю непросту процедуру та як ділити майно редакція tochka.net вирішила дізнатися у адвоката, партнера адвокатського об'єднання Berylstone Таїсії Білоцької.

 • Як розлучитися в Україні в 2020 році
 • Розлучитися в Україні можна декількома способами, вибір яких залежить від того, чи є у подружжя діти.

погляд експерта

Якщо дітей немає — розлучитися можна через РАЦС, подавши спільну заяву. Це можна зробити і одному з подружжя, але частина заяви того, хто не присутній при подачі повинна бути завірена нотаріально. На жаль, бувають випадки, коли подружжя не може вже домовитися і про спільну заяву — тоді можна звернутися до суду з позовною заявою. Це може зробити будь-який з подружжя.

Якщо у подружжя є діти, то без звернення до суду розлучитися не можна. Але тут також, за словами адвоката, є кілька варіантів: більш легкий і конфліктний.

погляд експерта

Більш легкий полягає в спільній подачі заяви обох подружжя до суду. До заяви обов'язково додається нотаріально посвідчена згода батьків. У такій угоді повинні бути вирішені всі істотні питання подальшого утримання та виховання дитини: з ким буде проживати дитина, як буде представляється з іншим чоловіком, розмір аліментів того з подружжя, який буде проживати окремо.

 1. Другий шлях складніший, оскільки судові розгляди можуть затягнутися на роки.

погляд експерта

Другий шлях — конфліктний, адже передбачає кілька виробництв.

Так на сьогодні судова практика не об'єднує в одне провадження питання розірвання шлюбу, аліментів, місця проживання дітей та способу участі у вихованні дітей і розділу майна.

Тому, не домовившись відразу про всі моменти, часто колишнє подружжя потрапляють в пастку затяжних судових розглядів. А деякі з них можуть тривати роками.

Проте, за словами Таїсії більшість так званих «сімейних спорів» віднесли до категорії малозначних справ, і суди можуть розглядати їх без виклику сторін, а значить швидше. Якщо сторони не захочуть з'ясувати свої стосунки в суді особисто.

Як розділити майно в Україні

Які документи потрібні для розлучення, якщо є діти?Як розлучитися в Україні © Depositphotos

Розділити майно у разі розлучення можна також мирним шляхом і через звернення до суду. Якщо подружжя ще перебувають у шлюбі може бути складений шлюбний договір, в якому зазначено, що і хто з подружжя отримає після розлучення. Якщо ж подружжя вже розведено — можна скласти договір поділу майна.

Які документи необхідні для розлучення в Україні

Які документи потрібні для розлучення, якщо є діти?Як розлучитися в Україні © Depositphotos

Для того щоб розлучитися необхідно надати наступні документи:

 • свідоцтво про шлюб,
 • паспорт громадянина України,
 • заява.

Якщо є неповнолітні діти:

 • заява з причиною розлучення,
 • свідоцтво про шлюб,
 • свідоцтва про народження спільних дітей — копія,
 • паспорта — копія,
 • договір про виховання і забезпеченні дитини після розлучення.
 • Раніше ми розповідали про 7 провісників розлучення.
 • ЧИТАЙ ТАКОЖ:
 • Підписуйся на наш telegram і будь в курсі всіх найцікавіших та актуальних новин!

Які документи потрібні для розлучення. Порядок розлучення

 • Відповідно до статті 106 Сімейного кодексу України шлюб припиняється внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя, або одного з них відповідно до статті 107 цього ж кодексу, а також за спільною заявою подружжя (або за позовом одного з подружжя) на підставі рішення суду (стаття 105 СКУ).
 • Органом державної реєстрації актів цивільного стану шлюб розривається за заявою подружжя, яке не має дітей (стаття 106 СКУ) та за заявою одного з подружжя, якщо другий з подружжя визнаний безвісно відсутнім або недієздатним (стаття 107 СКУ).
 • Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.
 • Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою, або прирівняну до неї, від його імені може подати другий із подружжя.

Розірвання шлюбу, здійснене органами державної реєстрації актів цивільного стану, засвідчується свідоцтвом про розірвання шлюбу, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України. Розірвання шлюбу в судовому порядку відбувається внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя (ст.109 СКУ), або за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду (ст. 110 СКУ).

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу.

Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили (стаття 115 СКУ).

Розірвання шлюбу, здійснене судом до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (27.07.2010), підлягає державній реєстрації в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Державна реєстрація розірвання шлюбу може бути проведена органом державної реєстрації актів цивільного стану за нотаріально засвідченою або прирівняною до нотаріально засвідченої заявою одного з подружжя, якщо актовий запис про розірвання шлюбу вже складено за заявою другого з подружжя на підставі рішення суду про розірвання шлюбу або на підставі пункту 3 частини першої статті 107 СКУ до набрання чинності цим Законом, у разі якщо така особа не може з поважної причини особисто з’явитися до державного органу реєстрації актів цивільного стану (частина друга розділу IV Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).

У разі розірвання шлюбу в порядку, передбаченому статтею 106 СКУ, орган державної реєстрації актів цивільного стану складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, якщо вона не була відкликана.

Якщо подружжя через поважну причину не може з’явитися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації розірвання шлюбу в установлений для них день, строк такої реєстрації на письмове прохання подружжя може бути перенесений на інший день. При цьому строк перенесення державної реєстрації розірвання шлюбу не може перевищувати одного року з дня подання заяви (абзац перший частини четвертої статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).

У разі розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану шлюб припиняється у день реєстрації розірвання шлюбу (стаття 114 СКУ).

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. В разі розірвання шлюбу судом шлюб припиняється у день набрання чинності рішення суду про розірвання шлюбу (стаття 114 СКУ).

Державна реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду, постановленого до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», яке набрало законної сили, може проводитись незалежно від строку, що минув після його постановлення. (пункт 1 розділу 3 глави ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні).

Державна реєстрація розірвання шлюбу провадиться за місцем проживання подружжя або одного з них (пункт 5 глави 3 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні).

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити в державній реєстрації розірвання шлюбу, якщо один з подружжя звернувся із заявою про державну реєстрацію розірвання шлюбу до відділу державної реєстрації актів цивільного стану не за своїм місцем проживання, а за місцем проживання другого з подружжя. У цьому разі місце проживання другого з подружжя підтверджується його паспортом або паспортним документом з відміткою про його проживання чи відповідною довідкою, виданою компетентними органами (пункт 5 глави 3 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні).

 1. Якщо один з подружжя визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім, недієздатним, то державна реєстрація розірвання шлюбу провадиться за місцем проживання другого з подружжя за його заявою про розірвання шлюбу (пункт 18 глави 3 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні).
 2. Державна реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду, постановленого до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», проводиться за письмовою заявою про державну реєстрацію розірвання шлюбу на підставі рішення суду, яка подається подружжям або одним з них, по пред’явленні копії рішення суду (витягу з рішення суду) про розірвання шлюбу, що набрало законної сили, а також паспорта або паспортного документа, квитанції про сплату встановленої судом суми державного мита (пункт 6 глави 3 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні).
 3. Державна реєстрація розірвання шлюбу у випадку, передбаченому статтею 106 СКУ, проводиться на підставі письмової заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, у якій повинно бути зазначено про відсутність у них спільних дітей (пункт 14 глави 3 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні).
Читайте также:  Розподіл автомобіля при розлученні

Якщо один з подружжя через поважну причину не може з’явитися для державної реєстрації розірвання шлюбу, він може під час подачі заяви про реєстрацію розірвання шлюбу або впродовж місяця письмово повідомити орган державної реєстрації актів цивільного стану про згоду реєстрації розірвання шлюбу за його відсутності та зазначити місцезнаходження органу державної реєстрації актів цивільного стану, до якого слід надіслати свідоцтво про розірвання шлюбу. У разі надсилання письмового повідомлення підпис на ньому того з подружжя, який не може з’явитися, повинен бути нотаріально засвідчений (абзац другий частини четвертої статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).

 • Якщо один із подружжя визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім, недієздатним, державна реєстрація розірвання шлюбу проводиться за заявою другого з подружжя про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 СКУ (пункт 18 глави 3 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні).
 • До заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, та про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 СКУ має бути додане свідоцтво про шлюб (пункт 20 глави 3 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні).
 • До заяви про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 СКУ ініціатором розірвання шлюбу, крім того, додається копія рішення суду (витяг з рішення суду) про визнання другого з подружжя безвісно відсутнім чи недієздатним (пункт 20 глави 3 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні).
 • Про державну реєстрацію розірвання шлюбу в паспортах або паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, робиться відмітка про реєстрацію розірвання шлюбу із зазначенням місця і часу цієї реєстрації, прізвища, власного імені, по батькові особи, з якою розірвано шлюб, прізвища після реєстрації (пункт 24 глави 3 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні).
 • Якщо державна реєстрація розірвання шлюбу була проведена за відсутності одного з подружжя, відмітка про розірвання шлюбу в його паспорті або паспортному документі робиться при врученні йому свідоцтва про розірвання шлюбу тим відділом державної реєстрації актів цивільного стану, який видає свідоцтво, із зазначенням фактичного місця та дати державної реєстрації розірвання шлюбу (пункт 24 глави 3 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні).
 • Відмітка про розірвання шлюбу за рішенням суду проставляється в паспортах або паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, у разі їх звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану та пред’явлення рішення суду (пункт 25 глави 3 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні).

Юридичний помічник » Фізичним особам » Сім'я » 1,819 переглядів

Заява на розлучення – документи для розлучення в Україні

Як оформити розлучення?
/ unsplash.com

Вирішивши розлучитися, пари в Україні стикаються із низкою запитань: чи потрібно подавати до суду, як розділити майно і дітей, скільки чекати. 24 канал пояснює всі нюанси розірвання шлюбу в Україні.

Загалом за 2019 рік укладено 38 427 розлучень. У Києві було укладено 27 998 шлюбів, а розлучень – 4 297. Зі статистики зрозуміло, що у більшості випадків звертатися до суду не потрібно: у яких випадках це відбувається?

 • Важливо Психолог назвав важливі ознаки у стосунках, які призводять до розлучення
 • Якщо пара не має спільних неповнолітніх дітей, а дружина не вагітна, розлучення оформлюють без суду у РАЦСІ.
 • Що потрібно?
 • звернутися в РАЦС за місцем прописки будь-кого з подружжя;
 • мати при собі свідоцтво про шлюб, паспорти громадян України;
 • подати заяву – кожна зі сторін повинна заповнити відповідну частину єдиного документа для того, щоб підтвердити намір розлучитися.

З моменту подання заяви має минути один місяць, після чого шлюб може бути розірвано. Посадова особа призначить дату, коли подружжя зобов'язано з'явитися в РАЦС. А якщо пара вирішила дати стосункам другий шанс, можна відкликати раніше подану заяву без жодних негативних наслідків та матеріальних втрат.

Якщо чоловік чи дружина не має змоги з'явитися в РАЦС, необхідно підтвердити поважність причини неявки документально, шлюбний партнер може подати заявку самостійно.

Які документи потрібні:

 • заздалегідь отримати формуляр заяви, заповнити свою частину (відповідну графу), та обов'язково завірити справжність підпису у нотаріуса;
 • друга сторона заповнює свою частину заяви та подає її в офіційний орган;
 • призначається дата розірвання шлюбних відносин.

Також необхідно письмово повідомити про свою згоду на розірвання шлюбу без вашої особистої присутності. 

Якщо розлучатися хоче тільки хтось один із подружжя, а другий не дає згоди – доведеться звертатися до суду. Той з пари, хто задекларував намір розлучитися – подає відповідну заяву до суду.

Тривалість такого судового процесу — кілька місяців. Кваліфікований сімейний юрист або адвокат може змінити тривалість розгляду, як у більшу, так і в меншу сторону (простіше кажучи, затягнути або прискорити розлучення).

Читайте також Як не розлучитись після карантину: практичні поради психолога

Інший випадок, який теж розглядатиме суд – якщо обидва з пари згодні, але мають спільних неповнолітніх дітей. Тоді подружжя, окрім заяви на розлучення, подає письмовий договір про те, з ким із батьків будуть жити діти після розлучення. Також одразу вирішують, яку участь у забезпеченні умов життя дітей і вихованні братиме той, хто проживає окремо.

Які документи потрібно для розлучення через суд

 • позовна заява про розлучення у двох примірниках;
 • квитанція про оплату судового збору;
 • оригінал свідоцтва про шлюб;
 • копія паспорта позивача;
 • копія свідоцтва про народження кожного зі спільних дітей.

Законодавством заборонено розривати шлюб під час вагітності дружини і протягом одного року від дня народження дитини. Однак тут є низка винятків, за яких шлюб можуть анулювати:

 • відомості про чоловіка як батька дитини виключено зі свідоцтва про народження дитини;
 • протиправна поведінка щодо дружини/чоловіка;
 • батьківство зачатої або народженої дитини визнано за іншим чоловіком.

Читайте також Як не збожеволіти на карантині: дієві поради психолога

Якщо подружжя прийняло рішення припинити дію сімейних відносин, і не може проживати спільно – потрібно скласти і подати заяву з проханням встановити режим окремого проживання. Ця міра надає певні переваги сторонам:

 • майно, придбане за цей період, не вважатиметься спільно нажитим і не підлягатиме розподілу у випадку розлучення;
 • якщо після 10 місяців роздільного проживання народиться дитина – вона за промовчанням не вважатиметься дитиною чоловіка.

Режим окремого проживання не позбавляє чоловіка і дружини прав і обов'язків, встановлених Сімейним кодексом України.

Як подати на аліменти в Україні в 2020 році, які документи потрібні?

Стандартна картинка з соціальної реклами або анекдотів на сімейну тему – це страждання батька-аліментщика.

 Але в реаліях подачу на аліменти може здійснити не тільки мати, а й батько, а також батьки на своїх вже дорослих дітей, якщо ті не виконують взяті на себе зобов’язання по їх змісту.

Правда, частіше потреба подати на аліменти виникає у одного з батьків – переважно матері, яка одна вирішує проблему утримання неповнолітніх дітей.

До речі, офіційну претензію щодо грошей можна подавати навіть без розлучення, не перебуваючи у шлюбі і так далі

Подача на аліменти без розлучення

Іноді, бувають обставини, коли подати на розлучення важко. Але згідно зі статтею 180 КК України – батько й мати в обов’язковому порядку зобов’язані утримувати неповнолітніх дітей.

Подавати на аліменти можна навіть в тому випадку, якщо один з батьків не проживає на території України. В цьому випадку забезпечення буде за рахунок держави.

Щоб подати на аліменти без розлучення, необхідно скласти позов до суду, підготувати всі необхідні документи (список такий же, як і при розлученні). Тобто все відбувається за загальними правилами, згідно СК України.

Суд враховує всі обставини платника. Зазвичай, сума аліментів складає не менше 30% від дитячого прожиткового мінімуму.

Читайте также:  Аліменти (виплати на дитину) з матеріальної допомоги

Рекомендації юриста: способи подати на аліменти

У 2020 році в Україні існує два основних шляхи отримання аліментів з неплатників. У першому випадку є можливість отримати гроші швидше, у другому – отримати більший розмір виплат. Юристи кажуть про наступні правові тонкощі стягнення коштів.

У разі добровільного стягнення, рекомендується не розраховувати на усвідомленість платника аліментів, оскільки усні домовленості часто порушуються. Краще зробити спеціальний договір, який надалі полегшить стягнення аліментних коштів через суд. Що стосується примусового стягнення аліментних коштів, є два варіанти, як поступити. У першому випадку можна подати позивну заяву.

Таким чином, будуть враховуватися офіційні і неофіційні доходи платника аліментів. Але наявність неофіційної частини доходів потрібно буде довести.

Другий спосіб більш простий. Потрібно буде звернутися в суд, де буде видано наказ. Але в даному випадку буде враховуватися тільки офіційний заробіток або тверда сума коштів. Доречі, нарахована сума не повинна бути менше половини прожиткового мінімуму.

Як подати на аліменти? Перелік документів

Щоб ініціювати процес стягнення грошей, людина повинна звернутися в суд. Для цього їй необхідно підготувати наступні документи:

 1. Копії сторінок паспорта громадянина – перша, друга, плюс сторінка з пропискою.
 2. Копія ідентифікаційного коду – 2 примірника.
 3. Копія Свідоцтва про шлюб. Це робиться в разі, якщо дитина / діти народжені в шлюбі, а позивач і відповідач знаходяться в юридичних відносинах, визначених сімейним кодексом. 2 примірника.
 4. Копія Рішення суду про розірвання шлюбу, якщо він розірваний на момент подання позовної заяви.
 5. Копія свідоцтва Народження дитини або кожного з дітей у двох примірниках.
 6. Дві копії довідки про склад сім’ї. Ці документи на аліменти беруться в ЖЕКу або голови ОСББ. У довідці має бути вказано, що дитина проживає разом з позивачем і фактично знаходиться на його утриманні.
 7. Якщо дитина має проблеми зі здоров’ям, визначена, як людина з обмеженими можливостями, то будуть потрібні документальні свідчення – виписки з історії хвороби, копії свідоцтва про перебування в стаціонарі, квитанції, що залишилися після покупки ліків. 2 примірники кожного паперового носія інформації. В цьому випадку можна розраховувати на максимальне – в межах норми закону, збільшення розміру грошової допомоги.
 8. Перед тим, як подати на аліменти в Україні, позивач складає сам або замовляє у юриста позовну заяву. Зразок заяви можна знайти в мережі, але буде розумним доручити його складання професіоналові.

Нюанс! Якщо відповідач вже виконує аліментні зобов’язання по відношенню до інших людей (наприклад – діти від попереднього шлюбу або літні батьки), то їх інтереси теж враховуються, а самі зацікавлені особи будуть запрошені бути присутнім на судовому засіданні в якості третіх осіб. У цьому випадку кількість копій поданих до суду документів збільшується до 3-х примірників.

Важливо! До суду для стягнення аліментів подаються тільки копії потрібних документів, а оригінали позивач приносить на судове засідання.

Принцип стягнення аліментів в Україні – на що може розраховувати позивач

Перед тим, як подати на аліменти в Україні, багато людей хочуть дізнатися розмір грошової допомоги. Якщо позивач фінансово забезпечений, то йому цікаво, чи варто «шкурка вичинки» або можна обійтися власними силами.

Розмір допомоги визначається статтями 183-184 Сімейного кодексу України. Згідно з цими нормативними документами суддя призначає, а аліменти стягуються наступним чином:

 1. Якщо відповідач працює офіційно, держслужбовець або співробітник серйозної компанії, то призначається сума – частина від його зарплати. Вилка – від 1/6 до 1/4 на одну дитину, 1/3 – на двох дітей, далі – індивідуально.
 2. Якщо людина не має офіційного місця роботи або індивідуальний підприємець, то призначається жорстка грошова сума. Наприклад, 1000 гривень, 15 тисяч гривень.

Фахівці, які консультують про те, які документи потрібні для подачі на аліменти, рекомендують вказувати в позовній заяві прохання про стягнення частини від доходу. Це пов’язано з регулярним збільшенням зарплат в країні.

Особливо у держслужбовців, співробітників бюджетних установ, робітників підприємств. Тому сума відрахувань на користь дитини буде постійно збільшуватися. Крім того, під стягнення автоматично потрапляють будь-які додаткові офіційні доходи платника аліментів.

Наприклад, премії, стипендії, відпускні.

Можливий варіант, коли відповідач не має офіційного місця роботи, не зареєстрований як безробітний, не є ІП. При цьому позивач стверджує, що він працює або має інше джерело доходу. Тоді після подачі на аліменти в Україні суд призначає розмір виплати, рівний середній зарплаті в регіоні.

Практика стягнення аліментів в Україні в 2020 – розмір грошової суми

У судовій практиці – відповідно до статей Сімейного кодексу, виробилася наступна позиція.

На одну дитину призначають ¼ частина від усіх доходів відповідача, якщо в документах на аліменти в Україні було вказано про бажання отримувати відсоток, а не фіксовану суму.

Якщо дітей більше, ніж один, то на кожного з них буде призначено 1/6 частина від доходу батьків. Тобто, дві дитини отримуватимуть 1/3 частину зарплати та інших доходів відповідача.

При цьому сума виплат не повинна перевищувати половину доходів відповідача. 50% йому залишають «на життя». Правда, у виняткових випадках з відповідача може бути стягнуто 70% сумарного доходу. Наприклад, документи були подані на стягнення грошових коштів на 4-х дітей. При цьому кожен з них претендує на 1/6 частину доходу батьків.

Невелике виключення з практики – це призначення допомоги дитині з проблемами зі здоров’ям. У цьому випадку на одну маленьку людину буде припадати не 1/4, а 1/3 доходу батьків. Якщо відповідач погодиться, то суд прийме постанову про стягнення максимального розміру передбачених законом грошей.

Ще один нюанс! Хоч би яким не був відсоток від зарплати або фіксована сума виплати грошової допомоги, її розмір не повинен бути нижче, ніж на 30% від актуального прожиткового мінімуму. Ця вимога виписана в статті 182, частина 2, Сімейний Кодекс України.

Судовий збір. Платити чи не платити?

У законі України «Про судовий збір» – стаття 1, пункт 3, написано, що при виконанні завдання, як оформити аліменти на неповнолітню дитину / дітей, позивач не оплачує судовий збір.

Дата отримання грошей

Відповідно до статті 191 Сімейного Кодексу України грошова допомога неповнолітнім дітям нараховується з того дня, в який був поданий позов.

Але у вітчизняних реаліях перший фінансовий транш «приходить» протягом 5-7 місяців.

Правда, в нього увійдуть всі гроші або будуть «відібрані» великі частки від зарплати, поки не буде виплачена вся заборгованість, що накопичилася з дня подачі позову.

Терміни та черговість процедури отримання аліментів – на що розраховувати позивачеві

 1. Розгляд справи. Після того, як позивачем була зібрана інформація про те, які документи потрібні для аліментів, складений текст претензії, підготовлена необхідна кількість копій всіх документів, в суді формується Діло. Залежно від графіка роботи суддів і кількості справ, які перебувають у них у виробництві, призначається дата розгляду позову. В середньому по Україні на це йде 1-3 місяці. Вся задача вирішується в ході одного судового засідання, якщо немає «обтяжливих обставин» або нез’ясованих питань.
 2. Суд. Можливе перенесення судового засідання. Якщо відповідач до суду не з’явився, то суддя переносить розгляд справи. Перенесення може бути зроблено більше 3-х разів. Хоча вже в разі повторної неявки, в справі, що стосується того, хто оформив аліменти, більшість суддів готові прийняти (і приймають) заочне рішення. Термін, протягом якого призначається нове судове засідання – 14-30 днів.
 3. Вирок суду. Можлива апеляція. Після того, як суд прийняв постанову, його рішення набирає законної сили тільки через 10 днів. Причина? Можливість для відповідача, передбачена законом, щоб подати на апеляцію. Разом, плюс 10 днів.
 4. Через 10 днів після того, як рішення суду набрало законної сили, позивач забирає в канцелярії (потрібно написати заяву встановленого зразка) суду копію судового рішення і виконавчий лист.
 5. А тепер найголовніше питання – як вибити гроші? Якщо відповідач не погоджується добровільно виплачувати призначений судом обсяг грошової допомоги, то підключаються співробітники державної виконавчої служби. Звернення проводиться за місцем проживання або роботи платником аліментів. Після цього турбота на стягнення аліментів повністю лягає на плечі державного виконавця. Він взаємодіє з бухгалтерією підприємства, компанії, в якій працює відповідач. У разі відсутності місця роботи ініціює процедуру накладення на боржника грошових штрафів і пені при простроченнях, відторгнення майна в разі виникнення заборгованості.

В Україні розроблений досить об’єктивний, з мінімізованої паперовою тяганиною механізм отримання аліментів. Тому самостійно пройти всю процедуру від завдання, куди подавати на аліменти, до судового виконавця, який подбає про «доставку» грошей позивачеві, цілком реально.

Ссылка на основную публикацию