Заочне розлучення — розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя

Так вже сталося, що розлучення стало в Україні явищем, яке вже не викликає подив. Люди зважуються на такий серйозний крок незалежно від віку, тривалості шлюбу, наявності спільних дітей чи майна. Так як цей процес завжди супроводжується цілою низкою питань юридичного характеру, «Трибуна» розповість про те, як розірвати шлюб.

 • Можна виділити два шляхи, якими здійснюється розірвання шлюбу. Схематично їх можна позначити так:
 • Подружжя – Звернення до РАЦС – Строк 1 місяць – Розірвання шлюбу.
 • Подружжя – Заява до суду – Сплив строку – Розірвання шлюбу.

Заочне розлучення - розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя

Як це працює: розірвання шлюбу

Відповідно до положень Глави 11 Сімейного кодексу України, шлюб може бути припинений внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя або одного з них через органи РАЦС, а також за спільною заявою подружжя (або позовом одного з подружжя) на підставі рішення суду.

Заочне розлучення - розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя

Різновиди і способи розірвання шлюбу

Розірвання шлюбу органом РАЦС здійснюється:

 • За заявою подружжя, яке не має спільних дітей
 • За заявою одного з подружжя, якщо інший визнаний недієздатним чи безвісти відсутнім
 1. Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою, або прирівняну до неї, від його імені може подати другий із подружжя.
 2. Розірвання шлюбу, здійснене органами державної реєстрації актів цивільного стану, засвідчується свідоцтвом про розірвання шлюбу.
 3. Строк розірвання шлюбу – 1 місяць з дня подачі заяви, і незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Заочне розлучення - розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя

Розірвання шлюбу органом РАЦС

 • У випадку, якщо подружжя має дітей, існує кілька варіантів розірвання шлюбу через суд – за спільною заявою, або за позовом одного із подружжя.
 • У першому випадку подружжя, яке має дітей, має право подати до суду заяву про розірвання шлюбу разом із письмовим договором про те, з ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей.
 • Суд постановить рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їх права, а також права дітей.

Строк розірвання шлюбу у такий спосіб – 1 місяць. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу.

Заочне розлучення - розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя

Розірвання шлюбу за спільною заявою подружжя

У іншому випадку, суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечить інтересам одного з них та інтересам їхніх дітей.

При вирішенні справи суд з’ясовує фактичні взаємини подружжя, причини позову про розірвання шлюбу, бере до уваги наявність малолітньої дитини, дитини-інваліда та інші обставини життя подружжя.

Також суд вживає заходів щодо примирення подружжя, якщо це не суперечить моральним засадам суспільства. Це тягне за собою відкладення розгляду справи, і при визначенні строку на примирення суд заслуховує думку сторін та враховує конкретні обставини справи.

Ухвала суду про відкладення розгляду справи та надання сторонам строку на примирення не підлягає оскарженню. Якщо після закінчення призначеного судом строку примирення подружжя не відбулося і хоча б один з них наполягає на припиненні шлюбу, суд вирішує справу по суті.

Заочне розлучення - розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя

Розірвання шлюбу судом за заявою одного з подружжя

Втім, законом передбачені випадки, коли позов про розірвання шлюбу не може бути пред’явлений. Це неможливо зробити протягом вагітності дружини, а також протягом одного року після народження дитини.

Виключенням є випадки, коли один із подружжя вчинив злочин проти дитини чи іншого із подружжя, батьківство визнане за іншою особою, або актовий запис про батька виключений за рішенням суду.

Заочне розлучення - розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя

Коли позов не може бути пред’явлений?

Найчастіше, крім факту самого розлучення, особливо гостро постає питання поділу майна. Законом встановлено, що майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловіку на праві спільної сумісної власності. До нього, зокрема, належить:

 • майно, придбане за час шлюбу (за винятком речей індивідуального користування);
 • отримані прибутки кожним з подружжя;
 • гроші, інше майно, гонорари, виграші, які були отримані за договором, укладеним одним з подружжя в інтересах сім’ї;
 • предмети і речі, які були придбані одним з подружжя для професійного заняття (музичні інструменти, лікарське устаткування, оргтехніка тощо).

За загальним правилом, розподіл здійснюється у рівних частинах. Але суд може зменшити частину одного з подружжя, якщо він не дбав про матеріальне забезпечення сім’ї, знищував, пошкоджував або приховував спільне майно, чи за наявності інших суттєвих обставин.

Також можливе і збільшення частини одного з подружжя за умови, що з ним проживають неповнолітні діти, непрацездатні повнолітні діти в разі, якщо отримуваний ними розмір аліментів недостатній для забезпечення належного рівня їх розвитку, а також лікування.

Заочне розлучення - розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя

Яке майно підлягає поділу?

Передбачається також, що неподільним є майно, яке належить одному з подружжя на праві приватної власності, тобто:

 • набуте одним з подружжя до укладення шлюбу;
 • набуте одним з подружжя під час шлюбу у випадку прийняття спадщини, прийняття майна в дарунок або придбане за особисті кошти;
 • індивідуальні речі: коштовності, отримані нагороди за особисті заслуги, премії;
 • гроші, отримані в результаті відшкодування за втрату певної речі;
 • гроші, отримані за відшкодування моральної шкоди;
 • отримані одним з подружжя страхові суми щодо обов’язкового особистого страхування, за умови, що внески сплачувалися з особистої власності одного з подружжя.

Також варто звернути увагу на те, що подружжя може укласти договір про розподіл майна чи його частини, а в судовому порядку ділити тільки те майно, з приводу розділу якого не досягли консенсусу.

Заочне розлучення - розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя

Яке майно не підлягає поділу?

На превеликий жаль, не завжди мрії двох людей про щасливе подружнє життя вдається втілити у реальність. Але навіть у випадку, коли справа дійшла до розлучення, необхідно не лише знати свої права, а й дотримуватися встановлених законом обов’язків.

Нагадаємо, що минулого разу «Трибуна» писала про реєстрацію авторських прав.

Інфографіка: Рузанна Давітян

«Розірвання шлюбу: як це зробити без згоди одного з подружжя?»

Заочне розлучення - розірвання шлюбу за заявою одного з подружжяЯк здійснити розірвання шлюбу без згоди одного з подружжя, чому не варто займатися подружнім розлученням в такому разі самостійно і які будуть юридичні наслідки такого розірвання? Сьогодні з’ясуємо це в нашій новій статті.

Як писали раніше в публікації про порядок розірвання шлюбу та дієвий рецепт його зберегти, шлюб може бути розірваний за згодою сторін чи без такої згоди, в судовому порядку  та через РАЦС. В нашому випадку, розірвання шлюбу без згоди чоловіка або дружини – це шлюборозлучний, виключно судовий процес, в якому одна сторона хоче розірвати шлюб, не питаючи згоди іншої.

Найчастіше, громадяни, що звертаються до адвоката, який спеціалізується на розлученнях (що і повинно бути, адже вузька спеціалізація каже про професійність юриста), задають єдине питання: “Як швидко розірвуть шлюб в суді?”

Період часу, за який можуть розвести подружню пару, залежить від багатьох обставин, а також від швидкості роботи самого суду і якості підготовки документів. Як правило, розірвання шлюбу в суді може триває від місяця до декількох років, якщо справою не займатиметься юрист, що добре розбирається в сімейному праві.

Що ж таке розірвання шлюбу без згоди одного з подружжя?

Заочне розлучення - розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя

Розірвання шлюбубез згоди однієї із сторін – досить не рідкісне явище в юридичній практиці. Передусім, це шлюборозлучний процес, в якому чоловік або дружина не бажає дати свою згоду на офіційне припинення подружніх стосунків.

Приводів, які примушують вдатися до цієї ситуації, завжди знайдеться багато. Головними причинами таких явищ можуть бути побутові сварки в сім’ї, зради одного з подружжя, нестача фінансів та інше.

Частенько, щоб не прибігати до юридичних механізмів розірвання шлюбу, чоловік і дружина просто живуть окремо і без документу, що свідчить про те, що пара розірвала стосунки.

Такі шлюби можна назвати “фіктивними” за своєю суттю, але в юридичному плані вони цілком законні. І в цій ситуації може хтось один з подружжя не давати згоду на розлучення, а іншій стороні доводиться просто терпіти таке відношення.

Окрім складності в емоційному плані, шлюборозлучний процес без згоди одного з подружжя, може нести в собі наступні паралельні події: поділ майна подружжя, визначення місця проживання дитини, стягнення аліментів і виселення чоловіка, що мешкає в житлі, що належить виключно іншому з подружжю тощо.

Згідно із статистикою, набагато частіше за юридичною допомогою при розірванні шлюбу без згоди чоловіка звертаються жінки. Насправді не має значення стать ініціатора.

Важливо посилатися на факти, згідно з якими ви бажаєте отримати свободу від іншого подружжя, переконливо наводити аргументи в суді, не говорити і не робити зайвих речей, а тим більше не подавати ніяких зайвих документів, навіть якщо на цьому наполягатиме друга із сторін.

Коли розірвання без згоди буде неможливо?

Заочне розлучення - розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя

Але варто розуміти, що іноді процес розлучення без згоди іншої особи неможливий. Тут важливо звертати увагу на грамотність заповнення позовної заяви до суду. Оскільки до подібних помилок феміда досить прискіплива, то це може стати в подальшому причиною програшу всієї справи в суді.

Відповідно і справа про стягнення аліментів або про розділ майна також не увінчається успіхом. А повторний розгляд справи може не принести позитивного результату.

До підготовки позову потрібно підходити з повною віддачею та маючи при цьому відповідний досвід. Тому не слід квапитися і приймати поспішних рішень про те, щоб самостійно звертатися до суду з питаннями про розлучення.

Краще довірити свою справу високопрофесійним фахівцям, які займаються веденням саме сімейних справ або окремо практикуючому сімейному адвокатові, які не тільки зекономлять вам гроші, але й збережуть вам сили і нерви.

А ось, до речі, як цивілізовано і з “комфортом” відбувається розірвання шлюбу в Нідерландах:

Юрій Усманов2019-05-21T11:40:46+03:00

Розірвання шлюбу без згоди одного з подружжя в Україні

Заочне розлучення - розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя

Зміст:
Розлучення без згоди одного з подружжя
Права подружжя при розлученні
Зразки документів

Проблема розлучення в односторонньому порядку, як правило, виникає, коли хтось із подружжя заперечує проти продовження сімейних стосунків, а інший або не дає дозволу на розлучення, або відсутній (наприклад, не проживає з родиною з будь-якої причини). Говорячи про те, як розлучитися з чоловіком без його згоди, слід враховувати те, що таке одностороннє розлучення є здійсненним винятково на підставі судового рішення, а отже, тому з подружжя, хто бажає розлучитися, необхідно йти до суду.

Читайте также:  Відповідальність за несплату аліментів у україні

Розлучення без згоди одного з подружжя

В ситуації, яка вимагає припинення шлюбу без згоди іншого з подружжя, перше, з чого необхідно почати — підготувати позовну заяву на припинення шлюбу в односторонньому порядку, та подати її до суду.

Заяву можна підготувати самостійно, користуючись онлайн-ресурсами.

Однак, якщо один із подружжя не погоджується припиняти сімейні стосунки, то до складання позовної заяви треба поставитися серйозно і для цього краще звернутися за консультацією до адвоката з розлучень.

Розірвання шлюбу в односторонньому порядку проходить за такою процедурою. Той із подружжя, який наполягає на розлученні, подає до суду позовну заяву, складену згідно з правилами, передбаченими Сімейним кодексом України та Цивільним процесуальним кодексом України.

Слід пам’ятати, що в законодавстві передбачені деякі умови, які роблять подачу позову про розірвання шлюбу неможливою. Ці умови передбачені статтею 110 Сімейного кодексу України (далі — СКУ).

Не можна подати позов про розірвання шлюбу, поки дружина вагітна, а також до того часу, коли дитині виповниться один рік, хоча з цих правил та умов є свої винятки.

Одним з головних положень позовної заяви на розірвання шлюбу без згоди одного з подружжя являються причини звернення позивача до суду. Чим більш вагомими вони є, тим легше буде переконати суддю у необхідності розлучення в односторонньому порядку.

Саме суд на підставі статті 112 СКУ з’ясовує, якими являються фактичні стосунки між подружжям, встановлює реальні причини звернення з позовом про розірвання шлюбу, розглядає інші питання, пов’язані із заявою на розлучення в односторонньому порядку.

У підсумку, суд прийме рішення про припинення шлюбних стосунків, якщо встановить, що подальше життя сторін в майбутньому як сімейної пари, а також збереження такого шлюбу суперечитиме їх інтересам, або інтересам їх дітей.

Цивільним процесуальним кодексом України визначено, як відбувається розлучення в односторонньому порядку, як необхідно складати позовну заяву, які документи та письмові докази до нього слід додати, яких свідків можна запросити.

Позов, як правило, може бути поданий до суду за місцем реєстрації відповідача, однак у певних випадках закон наділяє позивача правом обирати, до якого суду йому звернутися. Крім того, подача позову про розірвання шлюбу обкладається судовим збором.

Якщо відповідач намагається затягнути процес, не з’явившись на судові засідання, то суддя може прийняти заочне рішення про розлучення, якщо вважатиме, що позивач належним чином переконав суд у необхідності прийняття такого рішення.

У тому випадку, якщо чоловік (дружина) не погоджується з рішенням суду про припинення шлюбних відносин, законодавство надає йому право звернутися до апеляційного суду та оскаржити це рішення. Якщо ж апеляційний суд підтвердить законність прийнятого рішення, воно вступить у законну силу, і шлюб з цього моменту буде офіційно припинений.

Права подружжя при розлученні

У процесі судового розгляду справи про припинення шлюбу в односторонньому порядку чоловік та дружина мають однаковий обсяг прав, що гарантується Сімейним кодексом України та Цивільним процесуальним кодексом України. Судовий процес передбачає рівність у правах як позивача, так і відповідача. Тому докази, наведені в процесі слухання справи в суді, можуть переконати суд не розривати шлюб своїм рішенням, а зберегти родину.

Зразки документів

Зразок позовної заяви про розірвання шлюбу

Кількість переглядів: 10,405

Розлучення, розірвання шлюбу — АБ "Кульчицький та Партнери" — Впевненість у кожному рішенні

Січ 24
Заочне розлучення - розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя

Розлучення, розірвання шлюбу це одне й те саме поняття, різниця лише в тому, що розірвання шлюбу це юридичний термін, який використовується у Сімейному Кодексі України, а термін розлучення використовується у побуті. Отже, розлучитись або розірвати шлюб можна через суд, або без суду. Давайте розглянемо всі варіанти.

Розірвання шлюбу (розлучення) без суду

Відповідно до статті 106 Сімейного Кодексу України подружжя, яке не має дітей має право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану заяву про розірвання шлюбу. Такі заяви мають подавати особисто чоловік і жінка.

Якщо хтось із подружжя не може подати таку заяву особисто, то від його імені таку заяву може подати другий з подружжя, але така заява має бути завірена нотаріусом, або іншою особою, яка має таке право.

Після отримання заяви орган державної реєстрації актів цивільного стану (РАЦС) складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана. Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

 • розлучитись без суду можуть особи, які не мають дітей;
 • повинна бути згода обох з подружжя;
 • заява на розлучення подається в місцевий орган РАЦС особисто кожним із подружжя, або нотаріально завірена заява одного, подається іншим з подружжя;
 • термін розгляду заяв – один місяць, після чого, вноситься запис про розірвання шлюбу у книгу реєстрації актів цивільного стану

За заявою одного з подружжя шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану, якщо другий із подружжя:

 • визнаний безвісно відсутнім;
 • визнаний недієздатним.

Розлучення у Львові можна здійснити за заявою, яка подається до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

Заява про розлучення подається, як правило, до того орагну РАЦС, який реєстрував шлюб, або за місцем проживання.

Якщо у подружжя немає дітей і є згода на розлучення, то подружжю разом потрібно написати заяву про розлучення і подати її в один з органів реєстрації цивільного стану.

Розірвання шлюбу (розлучення) через суд

Якщо є діти то розірвання шлюбу здійснюється виключно через суд.

У разі відсутності спору між подружжям, щодо того з ким проживатимуть діти після розлучення та за відсутності претензій з приводу майна набутого під час шлюбу, розірвання шлюбу здійснюється за рішенням суду за спільною заявою подружжя.

Відповідно до статті 109 Сімейного Кодексу України, подружжя, яке має дітей, має право подати до суду заяву про розірвання шлюбу разом із письмовим договором про те, з ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей.  Договір між подружжям про розмір аліментів на дитину має бути нотаріально посвідчений. У разі невиконання цього договору аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса. Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей. Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу.

На практиці розірвання шлюбу за спільною заявою подружжя, яке має дітей зустрічається досить рідко. Як правило, розлучення відбувається за позовною заявою одного з подружжя.

Розірвання шлюбу. Зразки позовних заяв про розірвання шлюбу

Розірвання шлюбу — формальне припинення дійсного шлюбу між живими подружніми. Від розірвання шлюбу варто відрізняти визнання шлюбу недійсним у судовому порядку і припинення шлюбу через смерть одного із подружжя: чоловіка або дружини.

В Україні у відповідності зі статтями 104-115 Сімейного кодексу України розірвання шлюбу (розлучення) може бути здійснене за заявою одного або обох чоловіка і дружини. Важливо зазначити, що в сучасному законодавстві термін «розлучення» замінений терміном «розірвання шлюбу«.

Шлюб розривається в органах РАЦС у випадку згоди на розлучення чоловіка і дружини, які не мають спільних неповнолітніх дітей.

Шлюб може бути розірваним у РАЦС незалежно від наявності спільних неповнолітніх дітей, у випадку якщо один із подружжя визнаний судом безвісно відсутнім або недієздатним або засуджений за вчинення  злочину  до  позбавлення  волі  на строк не менш як три роки.

Якщо в чоловіка і дружини є спільні неповнолітні діти або один із подружжя не виражає згоду на розлучення (не підписує спільну заяву), шлюб розривається в судовому порядку. До розірвання шлюбу суд може призначити подружжю строк для примирення.

Документом, що підтверджує розірвання шлюбу, є свідоцвто про розірвання шлюбу. Кожний з розлучених вправі одержати його в органі РАЦС як у день розірвання шлюбу, так і пізніше.

Infonarium
океан информации
 • Выборы на Украине: майдан умер, да здравствует майдан Вот и завершились выборы президента Украины. Они стали крахом режима П. Порошенко, но стали ли они крахом идей режима Порошенко? …
 • Возможный роспуск Рады, «нормандский формат» и встречи с мировыми лидерами: Первые политические события Зеленского Президентские выборы в Украине подходят к концу, и имя будущего президента почти не вызывает сомнений. По результатам обработки 99,81% электронных …
 • Народовластие в «Стране мечты»: Предвыборная программа Владимира Зеленского По словам Владимира Зеленского, на сегодняшний день Украина нуждается не просто в новых лицах, а в новых идеях. Рассмотрим детальнее, …
 • Поражение Порошенко: Франкенштейн убил своего создателя Все-таки Порошенко проиграл с разгромным, просто позорным счетом. Итоговый отрыв Зеленского будет троекратен, как и предсказывали опросы. А ведь еще …
 • С преЗЕдентом, Украина! Сокрушительный крах Порошенко – это крах киевского режима и его западных покровителей Выборы на Украине состоялись. Бюллетени посчитаны, итоговые протоколы …

Павло Осадчий: Розлучення без присутності одного з подружжя та без участі обох сторін

Наш офіс працює без вихідних. Щоб почати розірвання шлюбу, зв’яжіться з нашим сімейним адвокатом, телефонуйте за вказаними нижче номерами:

Тел.: 067 455-35-29
Тел.: 050 904-51-03
Тел.: 093 25-25-561

або напишіть нам – будемо раді відповісти: [email protected]

Замовлення послуги онлайн 24 години

Якщо один з подружжя прийняв тверде рішення розірвати сімейний союз, маючи власні причини, його не зупинить ні відсутність згоди з боку другого з подружжя, ні активне протистояння розлученню, ні категорична відмова відвідувати РАЦС чи суд.

Читайте также:  Заява на звільнення (зразок)

Законом передбачені ситуації, в яких розлучення можливе без присутності одного з подружжя. У цій статті ми детально розглянемо підстави і порядок розірвання шлюбу за відсутності сторони.

Коли можливе розлучення без присутності чоловіка, дружини? Причини розлучення без участі сторін

Неявка одного з подружжя не є перешкодою для розлучення. Однак процедура розлучення без участі одного з подружжя залежить від причин такої неявки.

Фізична неможливість присутності (відсутність з причин, не пов’язаних з протидією розлучному процесу)

Бувають випадки, коли чоловік не висловлює незгоду з приводу розлучення, але не може з’явитися до органу РАЦСу або до суду з певних причин, наприклад:

 • проживання в іншому місті, в іншій області або країні;
 • роботи в іншій місцевості;
 • інвалідності, тяжкого захворювання, перебування на домашньому або стаціонарному лікуванні.

Важливо, щоб від сторони, яка не може відвідати судове засідання з об’єктивних причин, надійшов документальний доказ неможливості прибуття і підтвердження того, що вона ознайомлена зі змістом позову і повідомлена про час і місце розгляду справи.

Якщо сторона згодна на розлучення, але не може відвідати суд або орган РАЦСу і брати участь у розлучному процесі, їй слід виконати одну з дій:

 • надати документальний доказ неможливості присутності і заявити клопотання про розгляд позову про розлучення без її участі. Якщо таке клопотання надійде від обох сторін, розлучення відбудеться без присутності сторін;
 • надати письмову заяву про згоду на розлучення. За наявності обопільної згоди подружжя на розлучення, при відсутності спорів про дітей і майно, суд може прийняти рішення про розірвання шлюбу без присутності одного з них;
 • звернутися до послуг представника і довірити йому виконання всіх дій у суді чи органі РАЦС від свого імені.

Якщо ж сторона не може з’явитися на судове засідання з об’єктивних причин, але виявляє бажання брати участь у судовому процесі, за клопотанням дружини/чоловіка суд може використовувати відеоконференцзв’язок.

Умисна відсутність (відмова від участі в розлучному процесі з причини незгоди з розлученням)

З метою протидіяти розлучному процесу, один з подружжя може ухилятися від відвідування суду. Але навіть відсутність згоди одного з подружжя на розлучення, виражена умисною неявкою на судове засідання, не стане причиною відмови у розгляді заяви та автоматичному прийнятті рішення про розлучення.

Навпаки, неявка одного з подружжя може стати підставою для винесення заочного рішення про розірвання шлюбу. Для цього достатньо лише 2 рази не з’явитися на засідання суду, одержавши повідомлення про майбутній процес, не повідомивши про поважні причини неявки, не попросивши відкласти засідання. Була ця неявка навмисною чи ненавмисною – на винесення судового рішення це не впливає.

Факт наявності неповнолітніх дітей і спільно нажитого майна дещо ускладнює судовий розгляд і затягує розлучний процес, однак навіть ці питання можуть бути розглянуті судом без присутності одного з подружжя у заочному порядку.

Детальніше про питання  розлучення та дітей читайте в розділі “Розлучення і діти”

Розлучення без присутності чоловіка або дружини можливе за умови, якщо…

 • відсутня сторона згодна з розлученням, підтвердженням чого є письмовий документ з відповідним змістом;
 • замість себе відсутня сторона направила представника за довіреністю

Інші причини розлучення без участі сторін

Бувають й інші причини, з яких подружжя не хоче або не може з’явитись у РАЦС або до суду:

 • категорична незгода на розлучення одного з подружжя, що супроводжується агресивною поведінкою і викликає страх у другого з подружжя;
 • небажання бачитися і спілкуватися з чоловіком в обставинах розлучного процесу;
 • небажання витрачати час на розлучний процес;
 • відсутність відомостей про місце проживання подружжя.

Куди звертатися?

Заява про розлучення не може бути подана в органи РАЦС або суд.

РАЦС здійснює розлучення за умови:

 • обопільної згоди подружжя про розлучення;
 • відсутності неповнолітніх дітей;
 • відсутності розбіжностей про майно.

У суді розлучення без участі одного з подружжя може бути здійснено у випадках:

Як бачите, навіть у складних ситуаціях, що посилюються відсутністю згоди одного з подружжя на розлучення, суперечками між подружжям щодо подальшої долі дітей і цінного майна, закон передбачає можливість розлучення без присутності обох з подружжя.

Що робити, якщо немає можливості приїхати в РАЦС або до суду?

Як стає зрозуміло з вищевикладеного, у одного з подружжя або у обох сторін можуть бути об’єктивні або суб’єктивні причини на те, щоб не брати участь у розлучному процесі. Які рішення пропонує цивільно-процесуальне законодавство для розірвання шлюбу без особистої участі в процесі?

Присутність представника за довіреністю

Оптимальним способом оформити розлучення в РАЦСі або в суді без особистої присутності одного або обох з подружжя — направити свого адвоката, попередньо видавши йому завірену нотаріально довіреність. Детальніше про це читайте в статті “Необхідні документи для розлучення через РАЦС”

Адвокат наділяється правами і набуває обов’язків, які виникають у особи, яку він представляє в розлучному процесі.

У довіреності, яка видається представнику, обов’язково повинно бути зазначено, яка частина розлучного процесу йому доручається. Так, участь представника в розлучному процесі може бути:

 • частковою (наприклад, тільки підготовка документів, присутність на судовому засіданні)
 • повною (від складання позову та подання документів до суду до участі в засіданнях та одержання свідоцтва про розірвання шлюбу).

Оформлена згода на розлучення

Є ще один спосіб оформити розлучення без особистої присутності у суді:

 • для позивача – вказати в позовній заяві прохання про розгляд справи про розлучення без його участі;
 • для відповідача — подати письмову згоду на розлучення і клопотати про розгляд справи про розлучення без його участі.

Наш офіс працює без вихідних. Щоб почати розірвання шлюбу, зв’яжіться з нашим сімейним адвокатом, телефонуйте за вказаними нижче телефонами:

Тел.: 067 455-35-29
Тел.: 050 904-51-03
Тел.: 093 25-25-561

або напишіть нам – будемо раді відповісти: [email protected]

Замовлення послуги онлайн 24 години

Порядок розлучення через РАЦС без присутності чоловіка

Розлучення в РАЦСі за відсутності одного або обох із подружжя можливе, якщо вони оформлять нотаріально завірену заяву про розлучення і подадуть її через своїх представників за довіреністю на ведення розлучної справи.

Таким чином, розлучення в РАЦСі без особистої присутності можливе за наявності:

 • викладеної письмово згоди на розлучення та нотаріально завіреної заяви про розлучення;
 • нотаріально завіреної довіреності на проведення розірвання шлюбу.

Порядок прийняття РАЦСом нотаріально завіреної заяви про розлучення, проведення реєстрації розлучення і видачі свідоцтва про розлучення здійснюється в такому ж порядку і в такий же термін, як і при особистій участі в розлученні.

Порядок розлучення без присутності в суді

Якщо у подружжя є неповнолітні діти, батькам доведеться розлучатися в суді. Але це не означає, що потрібно обов’язково бути присутніми на судових засіданнях. Законом передбачена можливість уникнути відвідин суду і розлучитися без особистої присутності. Зробити це може як позивач, так і відповідач.

Розлучення без присутності в суді. Умови

Як вже говорилося вище, умовою для розлучення без присутності в суді є наявність одного із документів:

 • Позовної заяви з проханням про розгляд справи без участі позивача;
 • Документального підтвердження неможливості бути присутнім і клопотання про розгляд справи за відсутності позивача або відповідача;
 • Письмової згоди на розлучення і клопотання про розгляд справи без участі відповідача;
 • Довіреності на ведення розлучного процесу представником позивача або відповідача.

Розлучення без присутності позивача в суді. Позовна заява і документи

Позовна заява про розлучення складається за правилами, передбаченими цивільно-процесуальним законодавством. Якщо позивач не може або не хоче брати участь у розгляді позову, в позовній заяві потрібно це вказати. Потрібно також зазначити адресу, за якою суд буде надсилати позивачу повідомлення про дату, час і місце проведення судових засідань, копії судових постанов по справі.

Детальніше про складання заяви про розлучення читайте в статті “Позовна заява про розірвання шлюбу через суд з дітьми і без дітей”

До позовної заяви потрібно прикласти стандартний пакет документів, до якого входять:

 • свідоцтво про шлюб;
 • свідоцтва про народження дітей;
 • інші документи, що підтверджують обставини справи.

Крім того, необхідно надати додаткові документи, що дозволяють розглядати справу за відсутності позивача:

 • документи, що підтверджують причину відсутності позивача (наприклад, довідка про перебування на стаціонарному лікуванні);
 • копія довіреності на ведення справи представником позивача.

Якщо позивач доручив своєму адвокатові повне ведення справи про розлучення, оформивши відповідну нотаріальну довіреність, то складати позовну заяву, готувати і подавати документи до суду буде представник, обов’язково прикріплюючи до позовної заяви копію довіреності.

Розлучення без присутності відповідача в суді

Як вже говорилося вище, відповідач також може уникнути участі в судових засіданнях, представивши суду:

 • Згоду на розлучення – в письмовому вигляді;
 • Клопотання про розгляд справи про розлучення без участі відповідача;
 • Довіреність на ведення справи про розлучення представником відповідача.

Але буває й так, що відповідач не надсилає жодних заяв, повідомлень та документів. При цьому ніщо не свідчить про бажання чи намір брати участь у розлучному процесі.

Заочне винесення рішення

Суд може винести рішення про розлучення заочно при сукупності умов:

 • Відповідач відсутній на судовому засіданні;
 • Відповідачеві було повідомлено дату, час і місце судового засідання;
 • Від відповідача не надходило повідомлення про поважні причини відсутності;
 • Позивач не заперечує проти винесення заочного рішення судом.

Прийняти рішення заочно – право, а не обов’язок суду. Суд може відкласти судове засідання, повідомивши про це відповідача.

Якщо ж заочне судове рішення прийнято, суд повинен надіслати його рекомендованим листом з повідомленням.

Якщо причина відсутності відповідача на судовому засіданні все ж таки була поважною, просто він не встиг або не міг повідомити про неї суд, він може заявити про скасування заочного судового рішення.

Автоматичне розлучення без присутності відповідача

Сімейне та цивільно-процесуальне законодавство допускає можливість автоматичного розірвання шлюбу при відсутності відповідача. Для того, щоб прийняти рішення про розлучення, суду достатньо даних про те, що відповідач належним чином повідомлений про:

 • зміст позову і вимоги позивача;
 • дату, час і місце судового засідання.
Читайте также:  Уточнення позовних вимог згідно з цпку від 2018 року

Терміни розлучення без присутності чоловіка/дружини в суді

Теоретично, термін розлучення без присутності подружжя не відрізняється від терміну розлучення за їхньої присутності. За умови, що відповідні клопотання подано, оформлені довіреності, представники спрямовані. Мінімальний термін розлучення – один місяць з дня подачі та прийняття позову.

Але! Розгляд справи може затягнутися з таких причин як, необхідність повідомити відповідача про позов, впевнитися, що він ознайомлений з позовом, місцем та датою його розгляду справи, що підтверджується відповідними документами (повідомленням про вручення листа, підписом, заявою, клопотанням). На це буде потрібен додатковий час.

Розгляд справи прискориться, якщо з самого початку…

 • на столі судді буде лежати клопотання відповідача про розгляд справи без нього;
 • у залі судового засідання буде присутній представник позивача та відповідача.

Чи може суд відмовити в розлученні без присутності сторін?

Якщо у позовній заяві не було прохання про розгляд справи за відсутності позивача, а позивач не з’явився на судове засідання, суд залишить позов без розгляду.

Відмовити у прийнятті та розгляді позовної заяви (не важливо – в присутності чи за відсутності подружжя) суд може лише на підставі закону. Наприклад, суд не прийме позов про розлучення від чоловіка, чия дружина вагітна або має дитину до року (навіть якщо дитина померла, але ще не пройшов рік після її народження).

Суд не відмовить у прийнятті та розгляді позову про розлучення, якщо один з подружжя висловлює незгоду з розірванням шлюбу. Все, що може зробити суд для збереження сім’ї – дати подружжю час для примирення тривалістю 1-6 місяців.

 • Адвокат з розлучень Київ
 • Зателефонуйте нам – ми з задоволенням відповімо на всі ваші запитання.
  +38(067) 455-35-29; +38(050) 904-51-03; +38(093) 25-25-561; або напишіть нам – будемо раді відповісти: [email protected]
 • Замовлення послуги онлайн 24 години

ПІДСТАВИ ДЛЯ РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ ЗА ПОЗОВОМ ОДНОГО З ПОДРУЖЖЯ

(СТАТТЯ 112 СК)

1. Суд з'ясовує фактичні взаємини подружжя, дійсні причини позову про розірвання шлюбу, бере до уваги наявність малолітньої дитини, дитини-інваліда та інші обставини життя подружжя.

2. Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення.

Комментарий:

 • Сімейне законодавство як в раніше чинних кодексах про шлюб та сім'ю, так і в нині ннному Сімейному кодексі України не містить перелік підстав на розірвання шлюбу, відповідно до статті 112 СК шлюб розривається, якщо буде встановлено, що подальше цільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, йтересам їхніх дітей, що мають істотне значення.
 • І Пленум Верховного Суду України, роз'яснюючи зміст названого положення, записав:

«Проголошена Конституцією України охорона сім'ї державою полягає, зокрема, «тому, Щ° шлюб може бути розірвано в судовому порядку лише за умови, якщо встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу су перечитиме інтересам одного з них чи інтересам їх дітей.

Із цією метою суди повинні уникати формалізму при вирішенні позовів про розірвання шлюбу, повно та всебічно з'ясовувати фактичні взаємини подружжя, дійсні причини позову про розірвання шлюбу, враховувати наявність малолітньої дитини, дитини-інваліда та інші обставини яиття подружжя, забезпечувати участь у судовому засіданні, як правило, обох сторін, вживати заходів до примирення подружжя».

Тобто не можуть вважатися достатніми підставами до розірвання шлюбу тимчасовий розлад в сім'ї і конфлікти між подружжям, викликані випадковими причинами, а також не обґрунтоване серйозними мотивами рішення одного або обох з подружжя продовжувати шлюб.

Встановлення фактичних взаємовідносин подружжя наскільки важливо, настільки і важко, оскільки особисті відносини осіб, які живуть сімейним життям, як правило, не завжди можуть бути здобутком третіх осіб, кожен із них має право на таємницю дих відносин, а отже, і мовчати про них. У зв'язку з цим допустити помилку у цих справах не дозволено. Не треба забувати, що «майже всяке розірвання шлюбу є розірвання сім'ї» (Маркс К. і Енгельс Ф: Твори. — Т. 1. — С. 161 — 162).

Верховний Суд України на конкретних справах постійно навчає суди, що при розгляді справ про розірвання шлюбу суд зобов'язаний всебічно досліджувати матеріали справи і перевіряти обґрунтованість позовної заяви, навіть за наявності згоди подружжя на розлучення.

Із судової практики можливо привести один повчальний приклад. 3. звернулася до суду з позовом до З.В. про розірвання шлюбу. Відповідач позов визнав. Рішенням суду шлюб був розірваний. Але вже на п'ятий день позивачка на судове рішення подала апеляційну скаргу, мотивуючи тим, що позов про розлучення вона пред'явила непродумано, оскільки їхню сім'ю можливо зберегти і відновити.

Рішення суду було скасовано. Аналізуючи помилки, які були допущені судом при розгляді справи, апеляційний суд вказав на те, що суд з належною ретельністю не з'ясував взаємовідносини сторін, не прийняв заходів до примирення подружжя, не знайшов необхідним відкласти розгляд справи, щоб надати їм можливість примиритися і через декілька днів після надходження заяви в суд вирішив справу по суті.

 1. При цьому суд забув ще одне правило, що обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин (частина 5 статті 213 ГПК), а також визнання позову не позбавляє суд права на перевірку його доказами, хоча в чинному ЦПК таке право допускається (частина 4 стаття 174 ЦПК).
 2. Шлюб подружжя може бути судом розірваний тільки в тому випадку, коли суд з урахуванням конкретних обставин справи прийде до висновку, що пред'явлення позову про розлучення викликано глибоко обміркованими і обґрунтованими причинами, що подальше збереження шлюбу буде суперечити моралі і не зможе створити нормальних умов для спільного сумісного життя подружжя, виховання дітей.
 3. Вивчення судової практики дає можливість виділити окремі і досить типові причини, якими обґрунтовуються висновки суду про неможливість збереження шлюбу. До них, зокрема, можна віднести наступні обставини:

а) відсутність дітей і неможливість їх в майбутньому мати за обставинами, які залежать від одного з подружжя. Так, скасовуючи рішення одного з судів про відмову в позові К-ву про розірвання шлюбу з Г-вою вищий суд вказав, що сторони проживають 12 років, дітей не мають з провини відповідачки. Відповідачка сама також думає, що збереження сім'ї є неможливим;

 • б) довгострокове роздільне проживання подружжя;
 • в) наявність другої сім'ї і дітей від фактичного шлюбу.
 • Рішення про відмову в позові про розірвання шлюбу не може визнаватися обґрунтованим, — вказав вищий суд у одній справі, в якій в позові про розлучення було відмовлено, хоча сторони тривалий час проживали окремо, — якщо обставини справи свідчать про неможливість відновлення сімейного життя подружжя.
 • З іншого боку, цілком обґрунтовано, на мій погляд, було відмовлено в позові про розірвання шлюбу М. райсудом, оскільки із матеріалів справи вбачалося, що подружжя проживають разом, ведуть спільне господарство, разом виховують дитину, доводи позивача про те, що дружина учиняє скандали, ображає його, необґрунтовано ревнує його, не є достатніми підставами для розлучення;
 • г) пияцтво одного з подружжя часто призводить до руйнування сім'ї, формальне збереження сім'ї за таких обставин не потрібно як самим подружжям, так і суспільству;
 • д) в літературі як підстави для розірвання шлюбу вказують також на аморальну поведінку, порушення подружньої вірності одного з подружжя;
 • є) неодноразове, настирне звернення в суд з позовом про розірвання шлюбу між тим же подружжям дає підстави думати, що сторони не створили стійкої сім'ї, і ця обставина може слугувати підставою для розірвання шлюбу.

Але перераховані обставини навряд чи можна вважати формальними підставами для розлучення, підстава для розлучення за законом єдина і формулювання її дано в частині 2 статті 112 СК. У ній сказано, що шлюб розривається, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення.

У зв'язку з цим відносно переліку підстав, за наявності яких шлюб розривається ідеться саме про обставини, які призводять до розлучення або свідчать про неможливість збереження шлюбу і служать приводом до порушення шлюборозлучної справи.

Слід підкреслити, що, по-перше, практично вичерпний перелік цих обставин дати неможливо, оскільки вони також різноманітні, як складне саме життя. По-друге, було б помилкою вважати, що наявність однієї із цих обставин обов'язково повинна призвести до розірвання шлюбу.

Необхідно відзначити, що при вирішення питання про розірвання шлюбу суди враховують в якійсь мірі і відношення до даного питання відповідача, особливо якщо відповідач — жінка.

Але, як показує практика, відповідачі нерідко заперечують проти розлучення не через збереження шлюбу, сім'ї, а в результаті окремих майнових, житлово-побутових інтересів.

При виявленні вказаних мотивів і за наявності підстав для розірвання шлюбу слід мати на увазі, що ані закон, ані судова практика не пов'язують вирішення питання про розірвання шлюбу з майновими інтересами подружжя.

Останні можуть бути захищені і в разі розірвання шлюбу.

Суд, встановивши, що підстав до розірвання шлюбу немає, постановляє рішення про відмову в позові про розірвання шлюбу і, навпаки, якщо такі підстави є, розриває шлюб.

У разі, коли суд прийде до висновку, що шлюб підлягає розірванню, він повинен у необхідних випадках вжити заходів до захисту інтересів дітей.

Рішення суду у справі про розірвання шлюбу повинно відповідати вимогам статті 215 ЦПК.

У ньому, зокрема, має бути зазначено дату й місце реєстрації шлюбу, час та причини фактичного його припинення, мотиви, з яких суд визнав збереження сім'ї можливим чи неможливим, обґрунтовані висновки з приводу інших заявлених вимог, у резолютивній частині рішення слід навести відомості, необхідні для реєстрації розірвання шлюбу в органах РАЦС.

Це свідчить про те, що резолютивна частина рішення суду про розірвання шлюбу повинна містити дані про подружжя, яке розлучається, де і коли вони зареєстрували шлюб, яке прізвище залишається подружжя, хто несе судові витрати і витрати при оформленні Свідоцтва про розлучення.

Ссылка на основную публикацию