Заява на звільнення (зразок)

Звільнення працівника будь-якої державної або комерційної організації за власною ініціативою — найпоширеніша причина. Відбувається це у випадках, коли працівник уже просто перенасичений відносинами з поточним роботодавцем, знайшов більш відповідне місце роботи або ж у нього є інші поважні причини до такого кроку.

Заява на звільнення (зразок)

  • Для будь-якого з роботодавців (наймачів) процес звільнення свого працівника вимагає злагодженої взаємодії різних відділів: кадрового, юридичного, служби безпеки і бухгалтерії.
  • По-перше, кадрова служба визначає статтю (КЗпП України звільнення за власним бажанням), на підставі якої буде проводитися звільнення і категорію, до якої належить працівник.
  • По-друге, юридичний відділ перевіряє дані відділу кадрів і підтверджує можливість звільнення особи за конкретною статтею, а також зазначає, яких норм слід дотримуватися при цьому.

По-третє, кадровик становить наказ про звільнення, з яким знайомлять всіх осіб, які брали участь в процесі звільнення — юриста, бухгалтера, яку звільняє особу, а також керівника підприємства. Якщо при цьому проводилося службове розслідування, то в процес звільнення втягують представників служби безпеки. Після чого вже за д їло береться бухгалтерія.

Причини звільнення за власним бажанням

Звільнення для переважної більшості працюючих українців є досить неприємним фактом, навіть якщо воно відбувається за власною ініціативою.

При цьому кожному звільняється слід знати, що його роботодавець на цей випадок обтяжений певними зобов'язаннями, які прописані законом.

Якщозвільнення за власним бажанням ви проведете правильно, з дотриманням всіх належних законом причин і процедур, то він ніяк не зможе залишити вас з «носом».

Звільнятися з власної ініціативи ви можете як з зазначенням поважної причини, так і взагалі нічого не вказуючи. Згідно з кодексом законів про працю (стаття №38), якщо ви маєте поважну причину, то роботодавець зобов'язаний звільнити вас в зазначені вами терміни.

38-ю статтею КЗпП передбачаються 2 основні умови, які дозволяють звільнення за власним бажанням Україна:

  • Розірвання трудового договору, датованого невизначеним терміном.
  • Розірвання трудового договору виключно з власної ініціативи.

Основна вимога для працівника при цьому — повідомлення свого наймача не пізніше, ніж за 2 тижні до бажаної дати звільнення.

При цьому термін «повідомлення» має на увазі не усне повідомлення наймачеві про майбутнє звільнення (або ж повідомлення за допомогою електронних засобів зв'язку), а саме письмове попередження.

Подається воно в формі заяви, заповненої за спеціальною встановленою формою.

Перелік поважних причин, які вказує про звільнення за власним бажанням стаття:

  • Необхідність зміни місця проживання (переїзд в місцевість, значно віддалену від роботи).
  • Вступ до ВНЗ (або інші види навчальних закладів), а також зарахування до аспірантури або ординатуру.
  • Необхідність переїзду разом з чоловіком / дружиною в зв'язку з направленням їх на закордонну роботу (або службу).
  • У зв'язку з вагітністю (або необхідністю доглядати за новонародженим).
  • Необхідність зміни місця роботи у зв'язку з перемогою на загальноукраїнському конкурсі (або іншому подібному заході).
  • У зв'язку з необхідністю виходу на пенсію (досягнутий покладений пенсійний вік).
  • Необхідність зміни місця проживання через захворювання, яке не дозволяє більше перебувати в місцевості, де територіально знаходиться робота (підтверджується висновком медиків).
  • У зв'язку з необхідністю догляду за важкохворим членом сім'ї, інвалідом і т.п. (підтверджується висновком медиків).
  • Відзначимо, що цей список являє собою найчастіші причини, але тільки лише ними не обмежується. Інші поважні причини можуть залежати як від компетенції самого наймача, так і від специфіки вашої роботи.

Якщо ви маєте поважні причини для свого звільнення, то їх слід вказувати в заяві поряд з бажаною датою догляду, не забувши додати перелік необхідних підтверджуючих ці причини документів. Залежно від виду поважної причини це можуть бути копії медичних висновків, свідоцтва про народження дітей, копії наказів про зарахування до ВНЗ або рішень конкурсних комісій і т.п.

Зразок заяви на звільнення за власним бажанням

Заява на звільнення (зразок)Заява про свій відхід з роботи можна написати, як власноруч, так і надати в друкованій формі. При цьому врахуйте, що в ньому обов'язково повинні бути присутніми ваш підпис і вказуватися дата складання (подачі).

Перед подачею заяви питання про звільнення необхідно скоординувати зі своїм безпосереднім керівництвом і самої дирекцією (наймачами). І тільки після цього вже звертатися в ваш відділ кадрів, який зобов'язаний документально зафіксувати факт подачі заяви у відповідному реєстрі.

Якщо ви не маєте поняття, як правильно оформити заяву, то його зразок можна отримати в «кадрах» або ж знайти в інтернеті за пошуковим запитом «заяву на звільнення за власним бажанням зразок». В інтернеті є безліч готових шаблонів під кожну з причин звільнення, а також рекомендації щодо правильного їх оформлення і подачі.

Щоб уникнути можливих бюрократичних непорозумінь і тяганини, бажано оформити відразу 2 примірника вашої заяви. Один примірник залишається в «кадрах», а другий — з реєстраційним номером і штампом — у вас на руках.

У випадках, коли адміністрація компанії відмовляється приймати заяву, його слід надіслати рекомендованим листом поштою. При цьому необхідно зробити опис вмісту листа, що і не забути про повідомлення про його вручення.

4 важливих складових, які має містити будь-яку заяву на звільнення за власним бажанням Україна:

  • Обов'язкове письмове оформлення.

Головне тут — сама «папірець» в двох примірниках. А ось як вона буде написана (вашою рукою, на «стародавній» друкарській машинці або ж роздруковано на ультрасучасному принтері) — абсолютно неважливо.

  • Чітке і недвозначне обгрунтування вашого звільнення.

Постарайтеся гранично коротко і лаконічно викласти причину, по якій ви зібралися звільнятися. При цьому врахуйте, що обґрунтування «… через низьку зарплату» або «… тому, що директор самодур» і т.п. навряд чи будуть правильно зрозумілі і схвалені вашим наймачем. Як би вас не допекла поточна робота, ніколи не варто забувати про елементарну ділової етики.

  • Обов'язкова наявність дати складання документа.

Без проставленою дати буде неможливо визначити термін, який ви будете зобов'язані відпрацювати перед звільненням.

  • Прізвище укладача і його особистий підпис.

Це допоможе вам (або вашим «кадрам») довести, що заява подавали саме ви, при повній свідомості і з реальними намірами, а не ваші колеги-недоброзичливці або будь-який інший, хто був дуже зацікавлений у вашому догляді.

5 цікавих нюансів, які супроводжують заяву на звільнення за власним бажанням:

  • Закон передбачає обов'язкову двотижневу відпрацювання для будь-якої категорії працівників.
  • Якщо у вас в «активі» є пропущені відпустки, то їх можна використовувати за призначенням як раз на час обов'язкового відпрацювання. Це ваше законне право.
  • Підтверджений висновками медиків лікарняний під час обов'язкового відпрацювання може виявитися для вас таким же корисним, як і «недогулянние» відпустки.
  • Якщо ваші відносини з керівництвом (або наймачами) виходять за рамки стандартної службової субординації, тобто шанс звільнитися раніше, а то і взагалі нічого не відпрацьовуючи.
  • Якщо раптом вам дуже хочеться, щоб дата звільнення випадала на вихідний, то вам ніхто не зможе в цьому відмовити. Але розрахунок при цьому все одно мо��на буде отримати лише в будь-який з робочих наступних днів.

Виплати при звільненні за власним бажанням (розрахунок)

Весь процес припинення договірних відносин між наймачем і працівником строго ре��улюється трудовими законодавчими нормативами на кожному з його етапів. При цьому повинна неухильно дотримуватися правильність оформлення всієї документації, яка передбачена як законодавчому рівні, так і у внутрішньому розпорядку компанії-наймача.

Будь-яке обмеження прав працівника на компенсаційні доплати виключено. Незалежно від причин, за якими звільняється найнятий працівник, роботодавець зобов'язаний розрахуватися з ним максимум в останній день його роботи.

Будь-розрахунок при звільненні за власним бажанням зобов'язаний враховувати компенсацію в грошовому вираженні всіх невикористаних працівником днів щорічних, а також додаткових відпусток, які покладаються які мають дітей співробітникам. Компенсація при цьому розраховується на підставі середньої щоденної зарплати.

Остаточний розрахунок з працівником, який звільняється увазі:

  • Виплату зарплати за фактично відпрацьовані дні в місяць звільнення, а також інші місяці, за якими є заборгованість.
  • Перерахунок всіх сум доходу, який нараховується який звільняється особі у вигляді зарплати, податків на доходи та суми, яка визначається податковою соціальною пільгою.

В яких випадках вам не варто поспішати з рішенням про звільнення?

Заява на звільнення (зразок)Опитування порталу «Work.ua» показали, що більше 40% українських працівників мало не щодня думають про зміну роботи. «Кинути все і почати но��е життя» — привабливе, а іноді і справді необхідне рішення. Втім, поспішати з ним не варто, адже звільнення — крок відповідальний, складний і часто непередбачуваний.

Можна виділити 6 найтиповіших ситуацій, в яких звільнення здається дуже логічним, але при цьому не варто відразу кидатися і писати заяву про звільнення за власним бажанням:

  • Вам набридло абсолютно все, що робиться на роботі.

Це всього лише означає, що вам пора відірватися від «втомленого» робочого процесу і трохи відпочити. Повірте, що після 2-3 днів перерви ви вже будете буквально «рватися» на роботу зі свіжими ідеями і ясною головою.

  • Коли вам роблять дуже привабливу пропозицію.

Переходити на нові місця роботи, постійно підвищуючи як фінансову, так і професійну планки — це, звичайно, розумно. Але яке надійшло до вас і дуже спокусливе чергову пропозицію може виявитися зовсім не тим, що здається на перший погляд. Краще зібрати максимум інформації по цій вакансії і самому роботодавця і все це добре зважити.

  • Коли не складаються стосунки з колегами

Відносини в колективі іноді дійсно бувають складними. Мало кому хочеться бути частиною команди, в якій панує нездорова атмосфера суперництва, цвітуть плітки або (чого ще гірше) самі різномасті підступи. Недарма на людському факторі тримається 40% успіху спільної справи.

Не варто імпульсивно залишати перспективне місце тільки через це фактора. Якщо ви вважаєте, що поточна робота має для вас непогані перспективи, постарайтеся згладжувати виникаючі конфлікти або займайте нейтральну позицію в самих спірних питаннях. Повірте, що це незабаром матиме свою дію і від вас просто «отвяжутся», переключившись на іншу колективну «жертву».

Заява на звільнення за власним бажанням

Заява на звільнення (зразок)За загальним правилом, якщо працівник хоче звільнитися за власним бажанням, то він повинен попередити про це роботодавця в письмовій формі і написати заяву про звільнення за власним бажанням не пізніше ніж за два тижні.

Заява на звільнення за власним бажанням може бути подано працівником свого роботодавця в будь-якій формі, в тому числі шляхом направлення його поштою. При звільненні за власним бажанням співробітник може направити заяву поштовим відправленням з повідомленням про вручення. Вимога про письмову форму заяви в цьому випадку буде дотримано.

Документом, що підтверджує, що заяву прийнято, буде повідомлення про вручення з підписом представника роботодавця. Заява на звільнення можна віддрукувати на принтері персонального комп’ютера, а можна написати просто ручкою від руки.

Тут найголовніше полягає в тому, щоб при звільненні за власним бажанням на заяві стояв особистий підпис працівника.

Якщо співробітник знаходиться на випробувальному терміні, то повідомити роботодавця потрібно не менше ніж за три дні.

Якщо звільняється керівник організації, то строк попередження становить не менше одного місяця.

Такий же термін встановлений і в разі припинення трудового договору з ініціативи спортсмена, тренера, з якими укладено трудовий договір на строк більше чотирьох місяців. Термін попередження може перевищувати один місяць, якщо це передбачено трудовим договором.

Працівники, зайняті на сезонних роботах, а також ті, які уклали договір на строк до двох місяців, зобов’язані повідомляти роботодавця не менше ніж за три календарні дні.

  • Директору ВАТ «Нафтогаз» Іванову Олександру Віталійовичу від секретаря
  • Петрової Тетяни Вадимівни
  • Заява Прошу звільнити мене із займаної посади за власним бажанням
  • з 21 березня 2014 року.
  • Дата заяви «07» березня 2014 р

Підпис __________________ Петрова Т.В.

Звільнення за власним бажанням (Зразок заяви)

 Звільнення за власним бажанням – процедура досить проста і швидка, якщо дотримуватися певних правил.

 Це найбільш популярна причина відходу, навіть якщо була інша, об’єктивна причина для звільнення людини, оскільки після цього буде простіше знайти нове місце роботи і пояснити новому начальству причини звільнення.

 Важливо не порушувати процедуру звільнення і складання, подання заяви, щоб не зіткнутися з труднощами в подальшому.

Читайте также:  Заява про фактичне прийняття спадщини

Порядок звільнення з ініціативи працівника

Про відхід з місця роботи за власним бажанням можна говорити в тому випадку, коли ініціатива виходить від працівника, а не від начальства. Однак, як відомо, досить поширені випадки, коли співробітника звільняють з його вини, але дозволяють написати заяву самостійно, щоб він зміг безперешкодно влаштуватися на нове місце роботи.

Якщо ж людина вирішує піти сама, добровільно, він може написати заяву в будь-який час, і для цього не потрібна згода керівника або директора. Порядок звільнення буде наступний:

  1. Пишеться заява про звільнення за власним бажанням. Це робиться заздалегідь, як правило, за два тижні до фактичного звільнення.
  2. Заява потрібно віднести в кадрову службу, де буде складено наказ про звільнення. У цьому наказі офіційно прописуються всі подробиці та умови, на яких буде розірвано трудовий договір.
  3. Працівник повинен ознайомитися з цим наказом і поставити свій підпис, що підтверджує цей факт. Якщо з якоїсь причини співробітник відсутній і не може прочитати наказ, робиться відповідна позначка та ставиться підпис працівника кадрового відділу або керівника.
  4. Звільняється повинен також отримати розрахунок. Всі належні йому суми (заробітна плата, компенсації за відпустки, премії та інше) можна отримати в останній день роботи в даній організації (це та дата, яка вказувалася в заяві, як дата звільнення).
  5. У трудовій книжці ставиться відповідний запис про день і причини звільнення. Це робить також кадровий працівник. Трудова видається особисто на руки або надсилається поштою, якщо неможливо її забрати особисто.

Варто пам’ятати, що подібний відхід з місця роботи – це право будь-якої людини. Роботодавець не може його обмежувати або утримувати, а також відмовляти співробітнику в розрахунку. При цьому немає необхідності вказувати або навіть називати причину свого відходу.

Заява на звільнення та терміни її подання

Звичайно, бажано до того, як написати заяву, повідомити начальство про своє бажання звільнитися. за цей час можна обумовити всі нюанси, а начальник може підшукати нового співробітника на місце, що минає.

Після того, як всі питання вирішені, можна писати заяву. Вона пишеться дуже просто. Потрібно всього одна фраза «Прошу звільнити мене з власним бажанням» і дата, яку можна вважати днем звільнення. Звичайно, потрібно вказати найменування організації, ім’я директора, підпис і дату складання. Це все, що потрібно.

Причину звільнення вказувати не потрібно, і ніхто не має право цього вимагати від співробітника. Однак якщо працівник не бажає відпрацьовуватися покладені 2 тижні після написання заяви, він повинен вказати причини своєї відмови. У деяких випадках можуть знадобитися документальні докази, що підтверджують, що звільнитися необхідно негайно і без відпрацювання.

Як вже було сказано вище, подати заяву необхідно за два тижні до фактичного звільнення або раніше. Тобто якщо людина подає заяву 3 березня, він буде звільнений 17 го березня. Цей термін може бути менше, якщо і працівник, і начальство дійшли згоди з цього приводу.

 Якщо людина звільняється під час випробувального терміну, він повідомляє начальника за 3 дні до відходу. Начальник організації може звільнитися з повідомленням за місяць до відходу, оскільки на цю посаду важче знайти працівника. Працюючі пенсіонери не зобов’язані відпрацьовувати, вони можуть піти відразу після написання заяви.

Відпрацювання в 2 тижні не має на увазі, що працівник повинен весь цей час перебувати безпосередньо на робочому місці. Він повинен офіційно чиститься як співробітник, але при це по факту може бути у відпустці.

В останній день роботи проводиться розрахунок співробітника. Якщо він на лікарняному і не може прийти за розрахунком, то він має право зробити це в будь-який зручний для нього час після одужання. Організація зобов’язана здійснити виплати в той же день або на наступний день після звернення звільненого.

Звільнення за власним бажанням під час лікарняного

Під час перебування у відпустці або на лікарняному працівник також може безперешкодно звільнитися. Він навіть може написати заяву заздалегідь, а потім піти у відпустку або на лікарняний.

Це стосується лише звільнення за бажанням самого працівника, начальник не може звільнити його самостійно, якщо відпустка або лікарняний ще не закінчені. І також начальство не може відкликати з відпустки співробітника, що звільнити його за що-небудь.

Якщо співробітник спочатку подав заяву, а вже потім пішов у чергову відпустку, то останній день відпустки і буде останнім фактичним днем роботи, а днем звільнення – день, після якого відпустка почалася. В цей же день до відпустки можна забрати трудову і отримати розрахунок .

Якщо заява була подана заздалегідь, а потім працівник захворів і пішов на лікарняний, то день звільнення може випасти на лікарняний. Ця дата не змінюється і не відкладається, якщо не сам співробітник не відкликав свою заяву. Відповідно виплачується заробітна плата на всі відпрацьовані дні і та частина лікарняного, яка випала до дати фактичного звільнення.

Якщо після цього співробітник продовжує хворіти, організація не зобов’язана оплачувати йому допомогу  .

Однак якщо працівник спочатку звільнився, а потім захворів протягом місяця після відходу (за умови, що на нове місце роботи він не влаштувався), він все одно може розраховувати на виплату в розмірі 60% від середнього заробітку.

Якщо звільнений продовжує хворіти і не може прийти на робоче місце після звільнення, в наказі ставиться позначка, що він не може бути ознайомлений з наказом. Забрати трудову і отримати розрахунок він може в будь-який час. Виплатити йому належні суми зобов’язані в той же день або ж на наступний день після подання відповідної вимоги. Це стосується зарплат і компенсацій за  відпустки.

Можливі проблеми під час звільнення

Хоча така процедура, як звільнення за власним бажанням, нечасто супроводжується труднощами, іноді вони все ж бувають. Найчастіше вони пов’язані з формальностями, але навіть при дотриманні всіх норм і правил складності можуть виникнути з вини незгоди працівника і начальства. Поширені складні ситуації:

  1. Звільняється забув вказати дату звільнення і вказав тільки дату подачі звільнення. Цього слід уникати, оскільки начальство в такому випадку може визначити дату самостійно, з чим працівник не погодиться. Якщо заяву вже подано, можна прикласти до нього ще один документ, в якому прописати дату звільнення.
  2. Останній день роботи випадає на свято. Якщо останній робочий день виявився неробочим, можна перенести дату звільнення на наступний після цього робочий день. Наприклад, заява була подано 23 лютого 2016 року, а дата звільнення випадає на 7 березня, неробочий день. У цьому випадку датою звільнення можна вважати 9 березня.
  3. Фрази в заяві розмиті. Зазвичай зразок заяви можна знайти у кадрового працівника.

Слід чітко викладати своє бажання піти з місця роботи фразами типу «прошу звільнити мене», «прошу розірвати трудовий договір » і т. д. Не слід писати «прошу звільнити від повноважень», «прошу вважати мене вільним» та інше. Ці фрази неконкретні. Причому це ризиковано саме для начальства, тому що потім співробітник може заявити, що мав на увазі щось інше, відпустку або іншу посаду.

Працівник бажає відкликати свою заяву. Вважається, що весь термін до дня звільнення відкликати заяву можна, якщо написати відповідне прохання. Однак тут є свої нюанси:

  1. Відкликати заяву не вийде в тому випадку, якщо за цей час начальство вже знайшло нову людину на цю посаду і офіційно його оформило.
  2. Немає підпису. Заява містить невелику кількість реквізитів, запам’ятати їх не так уже й важко. Підпис – один з обов’язкових пунктів. Причому бажано ставити не тільки підпис і його розшифрування від руки, щоб потім ніхто не міг сказати, що підпис підробили.
  3. У заяві вказана дата звільнення без відпрацювання. В цьому випадку рішення за начальством.
  4. Якщо у нього немає бажання тримати працівника і далі, він підпише наказ і відпустить без відпрацювання. Якщо ж є необхідність відпрацювати, він повідомить співробітника, що така заява не має юридичної сили, і він зобов’язаний відпрацьовувати 14 днів.

Щоб уникнути подібних складнощів, потрібно заздалегідь обговорювати такі питання з начальством і дотримуватися всіх правил процедури звільнення.

Зразок заяви на звільнення за власним бажанням

(1 оцінка, середня: 5,00 із 5)
Loading…

Як пишеться заява на звільнення в Україні | Юридичний самозахист

Стаття актуальна на 2020 рік

У житті часто буває так, що людині з тих чи інших причин доводиться розлучатися із своєю роботою, наприклад, коли планується переїзд, є більш цікаві варіанти чи пропозиції працевлаштування, або при простому небажанні продовжувати відносини із своїм роботодавцем.

Звичайно ж добре, коли все проходить гладко та ви залишаєте своє робоче місце з легким серцем і приємними спогадами, але що робити, якщо розлучитися «полюбовно» не виходить? Яким чином правильно покинути роботодавця? Як пишеться заява на звільнення, що робити якщо заява про звільнення з роботи не підписується, як відкликається заява про звільнення, якщо ви раптом передумали?

У цій статті ми розглянемо, як відбувається звільнення за згодою сторін у 2019 році та дамо конкретні рекомендації як написати заяву на звільнення, вчасно отримати розрахунок та сам наказ про звільнення.

Як пишеться заява на звільнення

Звільнення за згодою сторін в Україні (стаття 36 Кодексу законів про працю) – це взаємна домовленість працівника та роботодавця про припинення між ними трудових правовідносин, тобто, з обопільної згоди.

Як показує практика, цей спосіб припинення трудових правовідносин є досить поширеним в Україні.

Не склали виняток й звільнення в 2019 році – припинення трудового договору (КЗпП стаття 36) відбувається набагато частіше ніж, наприклад, звільнення з ініціативи власника.

Для звільнення за угодою сторін потрібно виконати кілька наступних пунктів:

  1. подається заява на звільнення за згодою сторін;
  2. заява належним чином реєструється (або ж потрібно отримати відмітку про її вручення на своєму (другому) екземплярі, надіслати її на офіційну адресу роботодавця рекомендованим листом з повідомленням про вручення та описом вкладення);
  3. видається трудова книжка та наказ про звільнення з роботи;
  4. проводиться розрахунок.

На відміну від звільнення за власним бажанням, звільнення за згодою сторін не вимагає попередження начальника завчасно. Якщо ви з шефом про все домовилися, то вам не потрібно відпрацьовувати два тижні.

Зверніть увагу – звільнення за згодою сторін не передбачає можливості подальшого відкликання вашої заяви.

Звільнення за власним бажанням

Часто відбувається і звільнення за ініціативою працівника, тобто за його власним бажанням. Проте, зазвичай, таке бажання часто диктується самим роботодавцем, адже так для нього виникає найменша кількість клопоту, коли подається заява на звільнення.

Звільнення за власним бажанням (стаття 38 КЗпП) відбувається з ініціативи самого працівника, згідно цієї ж статті таке припинення трудових відносин також можливе лише тоді, коли подається заява на звільнення.

У ній повинні зазначатись:

  • ім’я того, кому заява на звільнення подається (наприклад, «директору» або «начальнику»);
  • ваші дані (П.І.Б., посада згідно із штатним розкладом);
  • вказати, що відбувається припинення трудового договору за ініціативою працівника, тобто сформулювати причину звільнення за вашим власним бажанням;
  • дата складання;
  • ваш підпис.

Після того, як заява складена, ви повинні:

  1. належним чином зареєструвати її (безпосередньо вручивши начальнику під розписку або відправити поштою);
  2. відпрацювати ще два тижні;
  3. отримати трудову книжку та наказ про звільнення;
  4. отримати розрахунок при звільненні.

Як бачите, при звільненні за власним бажанням заява подається не пізніше, ніж за два тижні до бажаної дати розставання з роботодавцем. Термін починає спливати з наступного дня після того, як заява на звільнення вручена належним чином. При цьому, якщо останній день цього двотижневого періоду припадає на вихідний, то останнім днем буде наступний за вихідними робочий день.

Випадки, коли допускається звільнення без відпрацювання

Існують випадки, коли допускається звільнення без відпрацювання:

  • переїзд на інше місце проживання;
  • вашу дружину (чи чоловіка) переводять на роботу в іншу місцевість;
  • вихід на пенсію;
  • ви стали студентом ВНЗ;
  • здоров’я не дозволяє більше проживати у місцевості;
  • очікування дитини;
  • догляд за інвалідом першої групи або дитиною, якій ще немає 14-ти років (так як і за дитиною-інвалідом);
  • прийняття на іншу роботу відповідно до умов конкурсу;
  • інші поважні причини, що не дозволяють продовжувати трудові правовідносини.

Якщо перерахованих причин у вас немає, але працювати більше не під силу, можна оформити клопотання після відпустки. Тобто, заява на звільнення одночасно подається із заявою про відпустку, як результат ви отримуєте відпустку із подальшим звільненням.

Читайте также:  Розділ подарованого майна між подружжям при розлученні

Пам’ятайте, від того, як правильно оформлена заява на звільнення за власним бажанням залежить успіх процесу розставання із роботодавцем.

Якщо у вас виникають будь-які сумніви, як потрібно складається заява на звільнення, звертайтесь до професіоналів.

Ви можете використовувати наш приклад – заява на звільнення (зразок 2019 року) знаходиться у нас на сайті (ви можете переглянути, як заповнюється зразок заяви на звільнення за власним бажанням та зразок заяви на звільнення за згодою сторін).

Отримання трудової книжки

Згідно зі статтею 47 КЗпП, у день звільнення вам зобов’язані оформити та видати під розпис вашу трудову книжку. Запис в неї повинен вноситись відповідно до того, як було вказано у наказі. На кожному підприємстві повинна вестися відповідна книга (журнал) обліку руху трудових книжок, при звільненні працівник розписується в особовій картці цієї книги.

Перевірте, щоб там не було ніяких помилок, адже в подальшому, наприклад, при оформленні пенсії, виправити їх буде не так просто.

Якщо з якихось причин ви не можете самостійно з’явитися та забрати трудову, вам можуть надіслати її поштою.

Для цього ви повинні підтвердити свою згоду на отримання трудової книжки саме цим способом та подати відповідну заяву на ім’я роботодавця.

Не забудьте вказати адрес, на який її потрібно переслати, адже часто буває так, що за інформацією відділу кадрів людина проживає в одному місці, а по факту може знаходитись у іншому.

Виплати та компенсації

Відповідно до статті 116 Кодексу, в день розірвання трудового договору працівникові мають виплатити всі суми, які йому належать. Якщо ж ви в цей день не були на роботі та, відповідно, отримати гроші не змогли, то згідно із законом з вами повинні розрахуватися не пізніше, ніж на наступний день коли ви будете вимагати.

Якщо відбувається звільнення за власним бажанням, то ви маєте право на отримання компенсації за кожен день щорічної відпустки, так звані «відпускні».

Що стосується керівників, науковців, людей педагогічних та науково-технічних професій, то для них існують свої особливості – для таких категорій працівників роботодавці повинні компенсувати їх невикористані відпустки, виходячи із часу їх повної тривалості. Це за умови, що такі працівники пропрацювали не менше десяти місяців. Якщо менше – то, як і для всіх інших – пропорційно тому часу, який був фактично витрачений на роботу.

  1. Головна відмінність звільнення за власним бажанням від припинення трудових правовідносин за згодою сторін – це необхідність відпрацьовувати два тижні.
  2. Якщо вас звільняють за власним бажанням, ви можете передумати та відкликати заяву на звільнення, якщо ж це відбувається за згодою сторін – такої можливості вже не буде.
  3. Ви обов’язково повинні отримати розрахункові при звільненні (в тому числі за невикористану щорічну відпустку), на місці роботи зобов’язані також видати під розпис трудову книжку та наказ про звільнення.
  4. Якщо ви в день розірвання трудових відносин не були на роботі – з вами повинні розрахуватися наступного ж дня по вашій вимозі.
  5. Існує така річ, як звільнення за власним бажанням без відпрацювання, тому перевірте, чи ваша причина не є однією із тих, які не вимагають відпрацювання двох наступних тижнів – вони перераховані в статті 38 КЗпП.
  6. Якщо ви не знаєте, як складається заява на звільнення, ви можете переглянути зразок заяви на звільнення на нашому сайті.
  7. Заява на звільнення – це документ, який повинен мати чітку форму та містити такі відомості:
  • кому і від кого вона подається;
  • підстави для звільнення (за власним бажанням, за угодою сторін);
  • дату та підпис.

Заява на звільнення Україна (завантажити зразок 2020): за власним бажанням, за згодою сторін — статті КЗпП

  • Знання працівником основних положень КЗпП — необхідна умова виключення помилкових дій, непорозумінь та інших несподіваних ситуацій у процесі трудових відносин.
  • У цій статті розглядаються особливості трудових взаємин при звільненні: права і обов'язки працівника, повноваження роботодавця, гарантії, вимоги, особливості та ряд інших питань, які можуть виникнути при зміні місця роботи, як за власним бажанням, так і з ініціативи роботодавця.
  • КЗпП України, зокрема його стаття 38, повністю присвячена розірванню трудового договору з ініціативи працівника: як звільнитися з роботи, як і коли написати заяву на звільнення, як звільнитися без відпрацювання покладеного терміну, як змінити місце роботи в найкоротші терміни, а також що потрібно зробити, щоб стати на облік у службі зайнятості.
  • Знання цих правил дозволить працівнику без зайвих складнощів покинути своє місце роботи, щоб продовжити трудову діяльність у новому колективі, своєчасно і в повному обсязі отримати належні грошові виплати: відпускні, розрахункові, вихідну допомогу та/або допомогу з безробіття.

Як звільнитися з роботи: види звільнень

Звільнення є не менш хвилюючою процедурою, ніж прийом на роботу. Тут роблять свій вплив не тільки правові чинники, а й морально-етичні. Деякі роботодавці розцінюють ініційоване самим працівником звільнення як «недружній жест»,ті працівники, які звільняються не за власним бажанням, також сприймають факт звільнення як вигнання або професійну незатребуваність.

Якщо не акцентувати увагу на етичному боці звільнення, а розглянути ситуацію, керуючись законодавчими нормами, отримаємо взаємодію двох сторін, кожна з яких має свої права. Знання цих прав допоможе уникнути неправомірного звільнення або, якщо таке сталося, оскаржити дії роботодавця в судовому порядку.

Трудовий договір між працівником і роботодавцем може бути укладений на:

  1. Невизначений термін (безстроковий трудовий договір).
  2. На певний термін (за згодою сторін).
  3. Трудовий договір на термін виконання якого-небудь обсягу робіт.

Розглянемо звільнення при розірванні трудового договору на невизначений термін.

Види звільнень перераховані в КЗпП (статті 38, 39, 40):

  • За власним бажанням працівника.
  • З ініціативи роботодавця або уповноваженого органу.
  • За угодою сторін.

Також слід виділити статтю 36 КЗпП, в якій перераховані підстави для розірвання трудового договору.

Одним з пунктів статті є «угода сторін» — звільнення за обопільною ініціативою, наприклад, при зміні місця проживання або переведенні в іншу компанію.

За угодою сторін звільнитися краще, оскільки це дає право на постановку на облік у службі зайнятості і, відповідно, на отримання допомоги з тимчасового безробіття (див. розділ «Як краще звільниться, щоб стати на облік у службі зайнятості?»).

Як подати заяву про звільнення? Зразок 2020

Заява про звільнення пишеться працівником власноручно або у друкованій формі, скріплюється підписом і зазначенням дати складання. Зразок заяви можна отримати в кадровій службі або скористатися стандартним шаблоном.

СКАЧАТИ ЗРАЗОК ЗАЯВИ НА ЗВІЛЬНЕННЯ ЗА ВЛАСНИМ БАЖАННЯМ

Заява про звільнення за власним бажанням Україна

Зазвичай, заява на звільнення за власним бажанням або за угодою сторін подається в кадрову службу після усного повідомлення про це своєму безпосередньому керівникові. Якщо потрібно, працівник може бути звільнений після 14-денного відпрацювання, але це правило не поширюється на ряд випадків, які перераховані в розділі нижче.

Звільнення з ініціативи працівника

Формулювання «за власним бажанням» не зовсім точно передає смислове навантаження цієї процедури, оскільки такий вид звільнення може відбутися внаслідок зміни місця проживання, переведення на іншу роботу, звільнення в безстрокову відпустку і безлічі інших причин. У цьому випадку коректніше говорити про звільнення за власною ініціативою, але законодавчі формулювання невблаганні і вимагають точного їхнього дотримання.

Також звільнення за власним бажанням може відбуватися в разі:

  1. зміни місця проживання (переїзд в інше місто, населений пункт, країну);
  2. якщо чоловік (дружина) змушений змінювати місце проживання внаслідок виконання службових і посадових обов'язків;
  3. при настанні вагітності;
  4. після успішного складання вступних іспитів та зарахування до навчального закладу;
  5. при необхідності догляду за хворим членом родини;
  6. при необхідності догляду за дітьми у віці до 14 років;
  7. при виході на пенсію;
  8. при переході на нову роботу після успішного проходження конкурсного відбору;
  9. інші поважні причини.

Перераховані вище причини дають працівникові право звільнитися без обов'язкового відпрацювання двотижневого терміну, який може зажадати роботодавець.

Важливо! Якщо після закінчення двотижневого терміну працівник не покинув компанію і продовжує виконувати обов'язки, роботодавець не має права його звільнити на підставі поданої раніше заяви, оскільки воно вважається таким, що втратило силу.

Таким чином, заява на звільнення за власним бажанням залишає працівникові можливість передумати і залишитися на колишньому місці роботи.

Винятком може бути лише ситуація, коли на передбачуване вакантне місце був запрошений новий працівник, якому відповідно до законодавства не може бути відмовлено в укладанні трудового договору.

Звільнення за згодою сторін

Звільнитися за угодою сторін – найбільш універсальний спосіб припинити трудові відносини. В цьому випадку неважливо, хто опинився ініціатором, — працівник або роботодавець.

Головна умова – досягнення домовленості про те, що працівник залишає своє робоче місце.

При звільненні за згодою сторін не потрібно обов'язкове відпрацювання, але також виключається можливість змінити своє рішення і залишитися в компанії (якщо не досягнута про це додаткова домовленість з роботодавцем).

При звільненні сторін не потрібне написання заяви на звільнення, досить виданого наказу по підприємству. Однак щоб уникнути процедурних непорозумінь, на підприємстві кадрові служби можуть зажадати від працівника заяву про звільнення за згодою сторін.

Перевагою звільнення за угодою сторін є можливість стати на облік у регіональну службу зайнятості і отримувати допомогу по безробіттю, починаючи з восьмого дня після дати звільнення. (Див. розділ «Як краще звільнитися, щоб стати на облік в Центр Зайнятості?»).

Таке звільнення небажане, оскільки запис у трудовій книжці із зазначенням статті КЗпП, за якою проведено звільнення, буде свідчити не на користь працівника при подальшому працевлаштуванні. Винятком є пункт 1 статті 40 КЗпП, згідно з яким працівник звільнений з ініціативи роботодавця внаслідок реорганізації або ліквідації підприємства.

Стаття 40 (крім пункту 1) прописує такі причини для звільнення:

  • невідповідність займаній посаді;
  • невиконання працівником службових обов'язків;
  • прогули;
  • поява на робочому місці в стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп'яніння;
  • встановлені факти розкрадання на робочому місці;
  • закінчення випробувального терміну.

Як звільнитися без відпрацювання?

Звільнитися без відпрацювання можна:

  • За згодою сторін;
  • За власним бажанням за наявності поважних причин (про це сказано в розділі «Звільнення з ініціативи працівника»;
  • З ініціативи роботодавця.

Як краще звільнитися, щоб стати на облік у службі зайнятості?

Умовою для постановки на облік у службі зайнятості за місцем проживання є звільнення за статтею 36 пункт 1 «Припинення дії трудового договору за угодою сторін».

У цьому випадку, починаючи з 8-го дня з дати звільнення, звільнений працівник може отримувати допомогу з безробіття.

Правова підстава для цього прописана Законом України №1533 «Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 року.

При звільненні за власним бажанням працівник може розраховувати на допомогу тільки по закінченню тримісячного терміну з дати постановки на облік в службі зайнятості.

Як і куди поскаржитися на роботодавця? Трудова інспекція

Звільнення за власним бажанням в Україні – найбільш популярна причина для зміни місця роботи. «Правильно» звільнитися допоможе знання правової та нормативної бази, з основними положеннями яких ви вже ознайомилися.

Якщо роботодавець робить неправомірні дії щодо працівника, який звільняється, слід апелювати до статей КЗпП України.

За більш складних ситуацій працівник має право звернутися до Державної інспекції України з питань праці або, як її називають, — трудової інспекції.

Держпраці України (Держпраця України) є центральним органом виконавчої влади і здійснює свою діяльність у координації з Кабінетом Міністрів України.

Основні функції Держпраці України (трудової інспекції):

  • Державний нагляд за дотриманням законодавства про працю на підприємствах і організаціях всіх форм власності.
  • Правильність и повнота застосування пільг и компенсацій для працівників, зайнятий на шкідливих виробництвах.
  • Контроль за дотриманням прав працівників при прийомі на роботу і звільненні.
  • Правильність застосування нормативних вимог при працевлаштуванні інвалідів.
  • Контролює недопущення фактів дискримінації при прийомі або звільненні з роботи ВІЛ-інфікованих.
  • Правильність нарахування компенсаційних та інших виплат.
  • Недопущення інших порушень прав працівника.
Читайте также:  Стягнення аліментів з премії: порядок, умови, приклади

Перелік функцій трудової інспекції досить великий, але в рамках статті зупинимося на можливих порушеннях при звільненні працівника.

Які можуть бути причини для скарг до трудової інспекції при звільненні:

  1. Порушення процедури звільнення.
  2. Примус до звільнення.
  3. Відмова у видачі трудової книжки.

Як краще звільнитися: за власним бажанням або за угодою сторін? | БІЗНЕС

Чинне трудове законодавство передбачає безліч способів звільнення, але в цій консультації зупинимося тільки на наступних:

— припинення трудового договору за угодою сторін (ч.1 ст.36 КЗпП);

— розірвання трудового договору, укладеного на невизначений термін, з ініціативи працівника (ст. 38 КЗпП);

— розірвання строкового трудового договору з ініціативи працівника (ст. 39 КЗпП).

  • Що слід знати при звільненні за власним бажанням?
  • Цей варіант менш поширений, ніж звільнення за угодою сторін, але в повсякденному житті зустрічається досить часто.
  • У Кодексі законів про працю України для врегулювання даного питання передбачені: стаття 38 (розірвання трудового договору, укладеного на невизначений термін, з ініціативи працівника) і стаття 39 (розірвання строкового трудового договору з ініціативи працівника).

Перед тим, як приймати рішення звільнятися за власним бажанням, слід знати, що чинне трудове законодавство містить для працівника зобов'язання попередити роботодавця про свій намір (бажання звільнитися) за два тижні. Прості обивателі це зобов'язання називають відпрацюванням.

Відповідно звільнитися в будь-який момент не вийде, але в статтях так само передбачені виключні випадки, коли не потрібно обов'язкове письмове попередження роботодавця про свій намір за два тижні.

При наявності документального підтвердження передбаченого законом обставини, відпрацьовувати два тижні не доведеться.

Як звільнитися за власним бажанням без двотижневого відпрацювання?

Згідно ч. 1 ст. 38 КЗпП, законодавцем передбачено ряд виняткових випадків, коли може бути розірвано трудовий договір, який був укладений на невизначений строк з ініціативи працівника (за власним бажанням), а саме:

  1. — в разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання);
  2. — переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість;
  3. — вступ до навчального закладу;
  4. — неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком;
  5. — вагітність;
  6. — догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною з інвалідністю;
  7. — догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку або особою з інвалідністю I групи;
  8. — вихід на пенсію;
  9. — прийом на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин.
  10. Даний вище перелік так само поширюється для випадків, коли був укладений строковий трудовий договір, який розривається з ініціативи працівника.
  11. Частиною 1 ст. 39 КЗпП так само передбачений додатковий перелік випадків, коли достроково підлягає розірванню строковий трудовий договір на вимогу працівника, а саме:
  12. — в разі його хвороби або інвалідності, які перешкоджають виконанню роботи за договором;
  13. — порушення власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного або трудового договору.
  14. Обставини, які дозволяють звільнитися без відпрацювання необхідно підтвердити документально.
  15. Що слід знати при звільненні за угодою сторін?

Звільнення за угодою сторін значно відрізняється від звільнення за власним бажанням. Однією з відмінностей є наявність волевиявлення (ініціативи) однієї зі сторін: як роботодавця, так і працівника.

Другою відмінністю є те, що, якщо ініціатива про звільнення виходить від працівника, то останній може бути звільнений в будь-який обумовлений з роботодавцем момент і для цього закон не вимагає вказувати поважну причину звільнення, як у випадку зі звільненням за власним бажанням. Це так само означає, що не потрібно роботодавця попереджати за два тижні до бажаної дати звільнення. Звільнитися можна і в день написання заяви.

  • Станом на листопад 2019 року в Україні, звільнення за угодою сторін один з самих поширених варіантів при припиненні трудових правовідносин між працівником і роботодавцем.
  • Даний варіант найбільш підходящий для більшості випадків, за що і знайшов таку високу популярність.
  • Щоб звільнитися за угодою сторін, необхідно наступне:
  • — обумовити і узгодити варіант звільнення за угодою сторін;

— написати заяву на звільнення за ч. 1 ст. 36 КЗпП (за угодою сторін).

  1. Чи є відмінність (різниця) між звільненням за власним бажанням та звільненням за угодою сторін?
  2. Звільнення за угодою сторін:
  3. — ініціатива може виходити від будь-якої зі сторін;
  4. — можна звільнитися в будь-який момент, який узгоджений між працівником і роботодавцем;
  5. — заяву про звільнення за угодою сторін може бути подано в будь-який момент (в тому числі і в день звільнення).
  6. — сторони не зобов'язані попереджати один одного за два тижні і звільнення може відбутися в будь-який момент;
  7. — щоб звільнитися в термін менше, ніж два тижні, не потрібно вказувати поважну причину.
  8. Звільнення за власним бажанням:
  9. — ініціатива звільнення завжди виходить тільки від працівника;
  10. — не можна звільнитися в будь-який момент, без наявності поважної причини і її документального підтвердження;

— заяву на звільнення не може бути подано в строк менше двох тижнів до бажаної дати звільнення (крім випадків, коли зазначена і документально підтверджена поважна причина передбачена ч. 1 ст. 38 КЗпП);

— щоб звільнитися в термін менше двох тижнів до бажаної дати звільнення необхідно в заяві на звільнення за власним бажанням вказати і документально підтвердити поважну причину, яка передбачена ч. 1 ст. 38 КЗпП;

Вирішили відкрити власний бізнес? Нагадаємо, що за допомогою PatentBot— інноваційного партнерського сервісу ЛІГА:ЗАКОН — можна онлайн реєструвати торгові марки в Україні, ЄС та США. Сервіс доступний цілодобово. Ознайомитися з сервісом можна за посиланням.

Що робити, якщо заяву на звільнення за власним бажанням написано, але звільнятися передумав?

Згідно ч.2 ст.38 КЗпП, якщо працівник після закінчення строку попередження про звільнення не залишив роботи і не вимагає розірвання трудового договору, власник або уповноважений ним орган не вправі звільнити його за поданою раніше заявою, крім випадків, коли на його місце запрошено іншого працівника, якому відповідно до законодавства не може бути відмовлено в укладенні трудового договору.

З практичної точки зору це виглядає так: якщо на вашу посаду не запрошений новий працівник, ви не вимагаєте вас звільнити і виходите на роботу в наступний день за днем ??звільнення, то вас звільнити не можуть, а подана раніше заява вважається такою, що поданою не була.

Перевірте потенційного роботодавця за допомогою сервісу CONTR AGENT від ЛІГА:ЗАКОН. Оформити заявку на тестовий доступ можна тут.

Що робити, якщо працівник хоче звільнитися і написав заяву на звільнення за власним бажанням, а роботодавець відмовляється її приймати?

Не виключено, що подібна ситуація може статися, але не варто засмучуватися. Необхідно написати і правильно оформити заяву на звільнення за власним бажанням і відправити її рекомендованим листом з описом вкладення на юридичну адресу підприємства.

Заява на звільнення вважається поданою з моменту отримання роботодавцем листа, а підтвердженням про отримання є повідомлення про вручення.

З моменту вручення відраховуємо 14 календарних днів і з точки зору законодавства з наступного календарного дня вважаємося безробітними.

Читайте також: Працівники можуть поскаржитися в на роботодавця через мобільний додаток

Так само можна розглянути і альтернативний варіант: подати для реєстрації вхідної кореспонденції заяву на звільнення особі уповноваженій здійснювати подібний документообіг, як правило — це секретар.

Обов'язкова умова для обох варіантів: заява на звільнення має бути написана в двох ідентичних примірниках.

У разі подання заяви на звільнення безпосередньо секретарю, останній повинен у вашій присутності звірити обидва примірника документа, зареєструвати його в журналі вхідної кореспонденції і на вашому екземплярі поставити відмітку про отримання (як правило, це штамп, в якому зазначено найменування підприємства і заздалегідь заготовлені порожні графи для реєстраційного номера і дати згідно журналу вхідної кореспонденції), а так само поставити підпис і розшифровку ініціалів.

Якщо в процесі вам знадобиться кваліфікована допомога юриста, ви можете знайти його в Національному професійному юридичному каталозі Liga:BOOK. Ви приватно практикуючий юрист (нотаріус) і хочете посилити вашу присутність в Інтернеті? Потрібні нові клієнти? Зареєструйтесь в каталозі Liga:BOOK або поновіть вже існуючий профіль!

  • Які виплати та компенсації покладені при звільненні за угодою сторін і при звільненні за власним бажанням?
  • При звільненні працівник може розраховувати на наступні виплати:
  • — заробітна плата за фактично відпрацьований час до звільнення (сюди так само враховується день звільнення);
  • — вихідна допомога;
  • — компенсація за невикористані дні відпустки.

На виплату вихідної допомоги при звільненні, працівник може розраховувати лише у випадках передбачених ст. 44 КЗпП.

  1. У розмірі середнього місячного заробітку виплачується вихідна допомога в таких випадках:
  2. — за відмову працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством, установою, організацією, а також відмова від продовження роботи у зв'язку зі зміною істотних умов праці;
  3. — змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників;
  4. — виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров'я, які перешкоджають продовженню даної роботи, а так само в разі відмови у наданні допуску до державної таємниці або скасування допуску до державної таємниці, якщо виконання покладених на нього обов'язків вимагає доступу до державної таємниці;
  5. — відновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу.
  6. У розмірі двох мінімальних заробітних плат виплачується вихідна допомога у разі призову або вступу працівника або власника-фізичної особи на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу, крім випадків, коли за працівником зберігаються місце роботи, посаду.

У розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного середнього заробітку в разі розірвання трудового договору, укладеного на невизначений термін, з ініціативи працівника (ст.

38 КЗпП) або розірвання строкового трудового договору з ініціативи працівника (ст.

39 КЗпП) виплачується вихідна допомога внаслідок порушення роботодавцем або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного або трудового договору.

У розмірі не менше шестимісячного середнього заробітку виплачується вихідна допомога при припиненні повноважень посадових осіб.

Якихось особливостей нарахування при виплаті компенсації за невикористану відпустку при звільненні немає. Необхідно правильно порахувати кількість невикористаних днів відпустки і середній заробіток.

Читайте також: Коли слід перенести щорічну відпустку: нагадування від Держпраці

Згідно ст. 116 КЗпП, при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.

Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.

У разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган, у всякому разі, повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.

Згідно ст.117 КЗпП, у разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в ст. 116 КЗпП, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника.

Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.

Cудові рішення за цією тематикою, ви можете знайти у системі аналізу судових рішень VERDICTUM. Отримати тестовий доступ в VERDICTUM можна за посиланням.

  • Читайте також:
  • Робота є надурочною, тільки коли працівник виконує її за розпорядженням роботодавця
  • Працівника можна притягнути до відповідальності за відмову проходити медогляд
Ссылка на основную публикацию