Аліменти на дитину у фіксованій (твердій) грошовій сумі

Багато мам, які змушені самотужкиутримувати і виховувати своїх дітей, не раз стикалися з нечесністю своїх колишніх чоловіків. Найчастіше колишнє подружжя намагаються приховати відомості про свої доходи.

У такій ситуації мамам доводиться або задовольнятися мізерними виплатами на утримання своїх дітей, або запросити аліменти в твердій грошовій сумі.

Судова практика показує, що фіксовані виплати призначаються не тільки на утримання дітей, які не досягли повноліття, але і на подружжя, а також старих батьків.

Що говорить закон?

Аліменти на дитину у фіксованій (твердій) грошовій сумі

У 80 статті СК Російської Федерації зазначено те,що батьки зобов'язані повністю забезпечувати свою дитину до досягнення нею повноліття. При цьому фінансові кошти на утримання дитини повинні давати обоє батьків. Однак на ділі один з батьків (який проживає окремо від дитини) найчастіше забуває про свої обов'язки. Нагадати про обов'язок батьків щодо утримання неповнолітніх дітей допоможе суд. Не секрет, що стягнення виплат на утримання дітей відбувається в процентному відношенні від всіх доходів відповідача. На ділі не завжди є можливість стягнути аліменти в частках від заробітку відповідача.

Аліменти в твердій грошовій сумі: судова практика

На підставі законодавства РФ отримувати грошові виплати у твердій сумі мають право такі категорії громадян:

 • Неповнолітні діти, а також колишнє подружжя, що займаються вихованням дітей-інвалідів.

Аліменти на дитину у фіксованій (твердій) грошовій сумі

 • Вагітна дружина. При цьому абсолютно неважливо, знаходяться вони з відповідачем в розлученні або в шлюбних відносинах.
 • Чоловік, який займається вихованням малюка. Згідно із законом на утримання чоловіка щомісяця покладаються аліменти, при цьому гроші виплачуються до досягнення дитиною віку 3 років.
 • Чоловік, який протягом 12 місяців після розірвання шлюбних відносин став інвалідом і не може сам себе забезпечувати.
 • Повнолітні непрацездатні особи.

Фіксована сума на утримання дитини: коли призначають?

Аліменти на дитину у фіксованій (твердій) грошовій сумі

Стягнення грошей на утримання дитини можливолише завдяки суду, при цьому суддя зможе зобов'язати відповідача виплачувати як частина всіх доходів, так і аліменти в твердій грошовій сумі. Судова практика показує, що призначення фіксованої суми на утримання дитини можливо в наступних випадках:

 • Якщо доходи відповідача мінливі. У нашій країні робота вахтовим методом не рідкість, дохід таких громадян досить не є постійним і призначення аліментів в постійній сумі доцільно.
 • Оплата праці відповідача відбувається не в грошовій формі, а в натуральній. Фіксована сума аліментів допоможе жінці утримувати дитину.
 • Якщо відповідач отримує свою зарплату віноземній валюті. Обов'язки батьків щодо утримання неповнолітніх дітей не відміняються навіть в разі знаходження відповідача за кордоном, тому більш доцільно призначити фіксований розмір аліментів.
 • У Росії багато безробітних громадян, що немають постійного офіційного доходу і перебиваються випадковими заробітками, але при цьому мають рухоме і нерухоме майно. Рішення суду по аліментах дозволяє судовим приставам вилучити все майно відповідача на утримання дитини.
 • Приховування інформації про офіційні заробітки з боку відповідача дозволяє судді призначити аліменти у фіксованій сумі.

Аліменти на дитину у фіксованій (твердій) грошовій сумі

Варто відзначити, що якщо життєва ситуаціявідповідача потрапляє хоча б під один з перерахованих вище пунктів, то суддя на законному праві зможе призначити аліменти в твердій грошовій сумі. Судова практика показує, що розмір матеріального змісту суддя зможе встановити або самостійно, або спираючись на розмір, зазначений в позовній заяві.

Як оформити позов?

Варто відзначити, що всі виплати на утриманнядітей, батьків або колишнього подружжя регулює Сімейний кодекс. Аліменти в частковому відношенні до зарплати відповідача виплачуються на підставі заяви про видачу судового наказу. Для виплати аліментів строго певного розміру потрібно подати позовну заяву в Мировий суд і почати судове діловодство.

У позовній заяві позивачка повинна вказати всіобставини, які спонукали її вимагати від відповідача фіксовану суму аліментів. Крім цього, в заяві слід вказати дані дітей і законні підстави для призначення аліментів.

Які документи потрібно підготувати позивачеві в суд?

Крім позовної заяви, позивачка повинна принести в зал суду наступні документи:

 • Документ про укладення або розірвання шлюбних відносин.
 • Копію паспорта позивачки разом з даними про місце її проживання.
 • Документи про народження дитини (дітей). У тому випадку, якщо у позивачки немає оригіналу цього документа, то вона може взяти його дублікат в РАГСі.
 • Копію позовної заяви.

Варто зазначити, що від позивачки не буде потрібнонадавати чек про оплату держмита. Зазвичай державне мито стягується при подачі позовної заяви, однак, відповідно до статті Податкового кодексу РФ, державне мито не справляється з позивача при подачі заяви на виплату аліментів.

Згідно із законом судді дається 5 робочих днів на те,щоб винести ухвалу за позовом і почати судове провадження. У тому випадку, якщо позовна заява складена невірно або не обгрунтовано, то суддя також в 5-денний термін винесе рішення про відмову у виробництві або про залишення позову без подальшого руху.

надаємо докази

Аліменти на дитину у фіксованій (твердій) грошовій сумі

Після прийняття позовної заяви суддя призначаєдату судового процесу. Для забезпечення явки всіх учасників процесу на суд секретар всім поштою розсилає судові повістки, а відповідачу також відсилається копія позовної заяви.

Під час судового засідання обидві сторони судового процесу повинні обґрунтувати свої вимоги або заперечення. Для цього їм необхідно довести:

 • Необхідну суму на утримання дитини. Для цієї мети позивачці краще зібрати всі чеки з магазинів, що підтверджують покупку продуктів харчування і речей для дитини, а також квитанції на оплату комунальних послуг.
 • Середньомісячний дохід відповідача. Багато відповідачі приховують свій офіційний дохід, тому позивачці краще самій подбати про докази.

Обоє батьків повинні забезпечувати свою дитину порівну — про це говорить Сімейний кодекс. Аліменти, що стягуються з відповідача, не повинні перевищувати 50% від усіх витрат на утримання дитини.

Як визначити виплати у фіксованій грошовій сумі?

Розмір щомісячних виплат на утримання дитини,дружина або престарілих осіб безпосередньо залежить від величини прожиткового мінімуму. Чим вище розмір прожиткового мінімуму в регіоні перебування дитини, тим більше суддя зможе призначити виплати.

У тому випадку, коли в регіоні не встановлено мінімум, то суддя вправі призначати виплати, виходячи з прожиткового мінімуму по країні. Розмір прожиткового мінімуму дозволяє визначити лише мінімальний розмір грошових виплат.

Однак в кожному випадку суддя має право сам встановлювати суму виплат на утримання дитини.

Аліменти на дитину у фіксованій (твердій) грошовій сумі

Варто зазначити, що для кожногонеповнолітню дитину з сім'ї призначається своя сума аліментів. Встановлена ​​сума аліментів не повинна привести до істотного погіршення умов життя дітей, адже суд в першу чергу повинен враховувати інтереси неповнолітніх.

Плюси і мінуси фіксованих аліментів

плюси

Призначення аліментів певної суми дозволяєпозивачеві отримувати виплати щомісяця, незалежно від доходів та кредитних зобов'язань відповідача. Крім того, відповідач може мати кілька неофіційних джерел заробітку, а аліментні виплати в частковому відношенні поширюються лише на офіційну прибуток відповідача.

недоліки

Основним недоліком таких виплат є те,що для їх призначення позивачеві необхідно довести спроможність відповідача. Крім того, судовий процес може бути досить тривалим, адже для прийняття остаточного рішення про виплати суддя повинен розглядати докази обох сторін.

Як будемо стягувати з відповідача?

Для того щоб призначені судом виплати стали надходити на розрахунковий рахунок позивача, необхідно виконати наступне:

 1. Для початку необхідно прийти в будівлю суду і отримати виконавчий лист в канцелярії.
 2. Звернувшись в Федеральну службу судовихприставів, позивачеві необхідно написати заяву на порушення виконавчого діловодства. Виробництво буде розпочато приставами лише на підставі виконавчого листа.
 3. Судові пристави стануть стягувати грошовікошти на користь позивача, спираючись на рішення суду. Після завершення виконавчого діловодства позивач стане щомісяця отримувати аліменти в твердій грошовій сумі.

Судова практика показує те, що пристави найчастіше призначають виплати з таких джерел доходу, як зарплата, доходи від діяльності ІП, гонорари або діючі банківські рахунки.

Аліменти на дитину у фіксованій (твердій) грошовій сумі

Індексація виплат

Не секрет, що рік від року наше життя дорожчає, агрошові кошти знецінюються. Законодавство РФ постаралося захистити неповнолітніх дітей, які отримують виплати у твердій сумі, і передбачив індексацію аліментів.

Індексація виплат не означає збільшення розміру аліментів. Сама індексація позначає тільки те, що зі зростанням прожиткового мінімуму розмір аліментів буде зростати в прямій залежності.

За процесом індексації повинен стежити як судовий пристав, так і бухгалтер тієї організації, в якій працює відповідач.

Як показує практика, процес призначенняаліментів в строго фіксованій сумі не рідкість. Багато хто боїться подавати позов до суду і вимагати призначення аліментів, вважаючи цей процес необгрунтованим і тривалим. Однак це того варте, адже при позитивному рішенні судді дитина буде забезпечений до 18 років.

Стягнення аліментів у твердій грошовій сумі. Актуальні питання.Перітус Консалтинг

Стягнення аліментів у твердій грошовій сумі. Актуальні питання.

Аліменти на дитину у фіксованій (твердій) грошовій суміВ одній з попередніх статей ми розповіли вам загальну інформацію про аліменти на утримання неповнолітніх дітей, порядок їх встановлення, стягнення тощо. Однак доволі частими є випадки виникнення тих чи інших складнощів у застосуванні права стягувати аліменти.

У даній статті зупинимося на особливостях та проблемах стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей у вигляді твердої грошової суми.

Як вже зазначалось у минулій статті, відповідно до ч.3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

У твердій грошовій сумі передбачена можливість визначення розміру аліментів на утримання дитини, якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину від якого одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, що передбачено ч.1 ст. 184 СК України.

Варто розпочати з того, що сімейні правовідносини та способи їх регулювання зокрема судом в певних випадках не є чітко «статичними», а скоріш «динамічними».

Що мається на увазі? Цю динамічність можна пояснити тим, що певні судові рішення про регулювання сімейних правовідносин, наприклад, про встановлення аліментів на утримання неповнолітніх дітей, про визначення способу участі у вихованні неповнолітньої дитини чипро позбавлення батьківських прав не є остаточним вирішенням спору і можуть бути змінені в тому чи іншому ракурсі.

Важливо знати, що згідно ч.1 ст.192 СК України, розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

І саме в аспекті цього права виникає запитання – наскільки може змінюватись розмір аліментів, визначений рішенням суду у твердій грошовій сумі, а зокрема під впливом на це чинників не стільки правового характеру, як економічного?

Авжеж, багатьом є відомим той факт, що в економічному аспекті грошова одиниця, а відтак грошові суми, виражені в цій одиниці має властивість до знецінення, всім більше відоме як інфляція. Ви можете запитати – а якщо гіперінфляція (така як була в 90-х) знецінить грошову одиницю, то як тоді стягуватиметься ця тверда грошова сума, адже вона не буде нічого коштувати. І це буда цілком слушно.

Оскільки відповідно до Конституції України права людини, а дитини зокрема, є найвищою соціальною цінністю, то спрямування державної політики, зокрема, щодо дотримання таких прав повинне бути визначальним. Не лишилось осторонь і питання, що викладено у попередньому абзаці. Так, відповідно до ч.

Читайте также:  Як оголосити в розшук боржника по аліментах?

2 ст.184 СК України, визначений судом у твердій грошовій сумі розмір аліментів підлягає індексації відповідно до закону. Відповідно законодавець подбав про подібні випадки, однак у спеціальному законі, яким у даному випадку є Сімейний Кодекс України не передбачив порядок самої індексації.

Такий недолік викликав неоднозначність застосування судової практики, згідно якої суди відмовляли у застосуванні норми, передбаченої ч.2 ст.

184 СК України, а саме про індексацію аліментів у зв’язку із відсутністю передбаченого законом порядку такої індексації саме аліментів.

Однак крапку в цьому неоднозначному трактуванні поставив Верховний Суд України, який у своєму рішенні від 06.11.2013 р.

Щодо індексації аліментів, визначених судом у твердій грошовій сумі

Департамент рівня життя та моніторингу соціального розвитку Міністерства соціальної політики України розглянув лист щодо індексації аліментів, визначених судом у твердій грошовій сумі, і повідомляє.

Індексація грошових доходів проводиться відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 (із змінами) (далі — Порядок).

Відповідно до пункту 2 Порядку індексації підлягає, зокрема, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.

Право на індексацію відбувається, коли індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком, перевищить поріг індексації, який із січня 2016 року встановлено у розмірі 103 %.

Згідно з пунктом 6 Порядку індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами — підприємцями, які провадять відповідні відрахування аліментів із доходу платника аліментів. Індексація таких аліментів проводиться за рахунок коштів платника аліментів.

Пунктом 104 Порядку визначено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, здійснюється з місяця, в якому призначено аліменти.

Для аліментів, визначених судом у твердій грошовій сумі, що були призначені до червня 2016 року, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з часу набрання чинності Законом України від 17.05.2016 р. № 1368-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо індексації розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі», тобто з червня 2016 року.

Розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, індексується у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. При цьому розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, разом із сумою індексації не повинен перевищувати 50 % грошового доходу платника аліментів.

Наприклад, якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, було призначено до червня 2016 року, то обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації цих аліментів здійснювалось саме з червня 2016 року.

Право на індексацію відбулося у грудні 2016 року на індекс 4,0 %, на цей же індекс аліменти індексувалися у січні-лютому 2017 року, березні-травні — на 8,0 %, червні-серпні — на 11,9 %, вересні-листопаді — на 15,4 % грудні 2017 р.— лютому 2018 р.

— на 19,0 %, березні-квітні 2018 р. — на 23,0 %.

Директор Департаменту рівня життя та моніторингу соціального розвитку Н. Підлужна

Зміна розміру аліментів на тверду грошову суму: як написати заяву про призначення і подати позов на встановлення фіксованих виплат?

Аліменти на утримання дитини можуть бути стягнуті як в частках від доходу, так і в твердій грошовій сумі. Якщо мова йде про виплати на користь інших родичів, то платежі завжди встановлюються у фіксованому розмірі.

Як відбувається призначення аліментів у твердій сумі коштів і перехід з утримань в частках від доходу до фіксованим розміром платежів?

Як встановити фіксовану ставку щомісячних виплат на дитину?

Орган, який має право визначити аліменти у фіксованій сумі — суд. Відповідно, щоб домогтися свого, необхідно підготувати позовну заяву. Але «голого» позову для встановлення аліментів у твердій сумі недостатньо. Згідно ст. 83 Сімейного кодексу РФ, суд, розглядаючи справу, враховує:

 • матеріальне становище кожної зі сторін;
 • сімейний стан;
 • інші обставини, що мають істотне значення для справи.

Тобто, потрібно підготувати і правильно оформити певні докази. Таким чином, алгоритм дій по встановленню твердих аліментів повинен бути приблизно таким:

 1. Збір доказів.
 2. Підготовка позовної заяви.
 3. Ухвалення участі в підготовці справи до судового розгляду.
 4. Участь в судовому засіданні — одному або декількох — як вийде.
 5. Отримання рішення суду і виконавчого листа.

Увага: Можна не витрачати час на власноручне отримання виконавчого документа та передачу його роботодавцю відповідача або судовим приставом. Дуже поширена така практика: позивач пише в суді заяву з проханням направити виконавчий лист в ФССП або в організацію, в якій працює аліментник.

Як призначається?

Позовна виробництво у справі про призначення «твердих» аліментів відбувається за загальними правилами, прописаним в Цивільному процесуальному кодексі РФ:

 1. боку викликаються до суду і виступають в засіданні;
 2. суддя вивчає і оголошує докази;
 3. позивач і відповідач беруть участь в дебатах і т. п.

Найважливіше в процесі — саме докази. Сторони можуть говорити довго і про порожньому, тим більше, що, як правило, відносини між ними вже склалися не дуже хороші — грають емоції. Але папери та інші докази будуть відігравати вирішальну роль.

Судді на підставі поданих документів і всього іншого потрібно встановити наступне:

 1. З ким проживає дитина. У позивача виникає право на отримання аліментів на користь неповнолітнього, якщо тільки дитина проживає разом з ним.
 2. Яке матеріальне становище позивача і відповідача. Тут потрібно з'ясувати, який щомісячний дохід кожної зі сторін, які джерела отримання коштів, чи є майно, яке може принести прибуток, і так далі. Важлива кожна дрібниця, втім, не всі приймається до уваги.

  Типовий приклад: якщо сторона посилається на наявність якогось кредиту, то це не має великого значення. Кредитне зобов'язання людина завжди бере на себе з доброї волі.

 3. Яке сімейний стан сторін. Важливо встановити, чи є у позивача і відповідача утриманці, яких потрібно утримувати в силу закону або договору.

  Наприклад, якщо відповідач покаже в суді аліментні угоду, укладену з його старої мамою, то це матиме ефект і результат. Якщо ж в судовому засіданні одна зі сторін скаже, що містить, наприклад, старого батька, не надавши відповідних письмових доказів, то суд, швидше за все, не прийме подібну заяву до уваги.

Позивач повинен обґрунтувати, чому він вимагає суму, зазначену в заяві, а не яку-небудь іншу (як правильно визначити і розрахувати суму для виплат аліментів у твердій формі дізнаєтеся тут). До уваги береться те, скільки грошей витрачалося на дитину, коли він жив у повній сім'ї.

важливо: Суму витрат на неповнолітнього потрібно довести. Голослівні заяви суд не сприймає серйозно.

У процесі доведення витрат на дитину є свої нюанси:

 1. Основними доказами є чеки. Проблема в тому, що багато хто не зберігають чеків, викидають їх. Тобто, легковажно позбавляються від тих доказів, які необхідні в суді. Все як завжди: ніхто не думає про погане, заздалегідь не готується до процесу стягнення аліментів.

  Як отримати такі необхідні чеки? Якщо покупки здійснювалися картою, то можна запросити виписку в банку або пошукати чеки, використовуючи інтернет-банкінг, переглянувши розділ «Історія операцій». Дуже поширена, але не відповідає вимогам закону практика: попросити чеки за минулий період у знайомих.

 2. Чеки повинні підтверджувати здійснення витрат на дитину. Причому найнеобхідніших: харчування, освіту, лікування. Буває так, що позивач приносить купу документів, що свідчать про вчинення покупок неймовірної кількості іграшок, продуктів і багато чого іншого. «Зайве» судом, як правило, відкидається.

Крім того, органу правосуддя потрібно встановити, що є підстави для стягнення аліментів у твердій сумі. Вони перераховані в ст. 83 СК РФ:

 • нерегулярний або мінливий дохід;
 • отримання доходу в натуральному вигляді або в іноземних грошах;
 • відсутність заробітку;
 • інші випадки, якщо права дитини порушуються.

Останнє формулювання настільки «обтічна», що під неї можна підвести будь-яку ситуацію.

наприклад: батько отримує 12 тис. рублів на місяць. Якщо керуватися ст. 81 СК РФ, то на одну дитину має виділятися їм 4 тис. Рублів, або близько того, з урахуванням утримання ПДФО. Але мама вважає, що 4 тис.

— це мало, менше, ніж половина прожиткового мінімуму. І просить суд призначити виплати у твердій сумі, в розмірі 5,5 тис. Рублів.

І така вимога буде цілком законним, з огляду на величину прожиткового мінімуму (в прикладі розглядається розмір на початку 2018 року).

Стаття 81 СК РФ. Розмір аліментів, що стягуються на неповнолітніх дітей в судовому порядку

 1. При відсутності угоди про сплату аліментів аліменти на неповнолітніх дітей стягуються судом з їх батьків щомісячно в розмірі: на одну дитину — чверті, на двох дітей — однієї третини, на трьох і більше дітей — половини заробітку і (або) іншого доходу батьків.
 2. Розмір цих часток може бути зменшений або збільшений судом з урахуванням матеріального або сімейного стану сторін та інших заслуговують уваги обставин.

Додамо, що аліменти у твердій сумі завжди прив'язані до показника мінімуму для життя в країні і індексуються з ростом даної величини. Зовсім не обов'язково відразу подавати позов про стягнення грошей у фіксованій сумі, можна пізніше направити до суду заяву про зміну порядку стягнення коштів: з часткою на «тверді» показники.

Більш докладно вся процедура і нюанси призначення і стягнення аліментів у твердій грошовій сумі були розглянуті нами тут.

Заява про переведення виплат

Структура позовної заяви повинна бути наступною:

 1. Найменування судового органу, до якого подається позов про зміну розміру. Підсудність в даному випадку така: справу розглядає мировий суддя за місцем проживання особи, з яким проживає дитина або декілька неповнолітніх.
 2. Відомості про позивача і відповідача. Як мінімум, потрібно вказати П.І.Б. і адреса проживання. Зараз часто суду повідомляють номери телефонів та адреси електронної пошти.
 3. Інформацію про те, що є звільнення від сплати держ. мита, яка становила б 300 рублів. Згідно з положеннями Податкового кодексу РФ, особи, що стягуються аліменти, звільняються від сплати мита.
 4. Опис ситуації, що склалася. Важливо послатися на те, що є обставини вимагати виплати аліментів у твердій сумі. Вони перераховувалися вище. Ще, потрібно описати матеріальне та сімейне становище позивача і відповідача, послатися на інші обставини, які можуть вплинути на думку суду.
 5. Необхідно вказати норми законодавства, якими регулюються правовідносини. Ніяк не обійтися без згадки ст. 83 СК РФ.
 6. У прохальною частини позову потрібно сформулювати свої вимоги, прив'язавши суму аліментів до розміру прожиткового мінімуму, встановленого на момент подачі позову. Приблизно так: «Прошу стягнути з відповідача П.І.Б. аліменти на його неповнолітнього сина (доньку) П.І.Б., дата народження, в розмірі (сума) щомісяця, до повноліття ».
 7. До позову додається перелік документів і самі паперу.
Читайте также:  Як залишити машину собі при розлученні (практичні поради юриста)?

Завантажити бланк позовної заяви про зміну розміру аліментів на тверду грошову суму

Про те, як грамотно скласти позовну заяву про призначення аліментів у твердій грошовій сумі, ми розповідали в спеціальній статті.

Суддя, вивчивши заяву і переконавшись, що воно відповідає вимогам законодавства, приймає справу до провадження. Призначає дату та час підготовки до судового розгляду. Потім — судове засідання, де: опитує боку, вивчає докази, виносить рішення по справі.

Якщо у позивача або відповідача за первісним позовом народилася друга дитина, то сума виплат може бути збільшена або зменшена, відповідно. Втім, ніяких гарантій давати не можна. Все — на розсуд суду. але право подати позов про зміну розміру виплачуваної твердої суми у сторін немає.

Таким чином, домогтися призначення або зміни аліментів на тверду грошову суму — цілком реально. Головне — враховувати нюанси і належним чином підготувати необхідну кількість доказів.

Дивіться відео: Розмір аліментів на дитину в 2017 році (Квітня 2020)

Індексуємо аліменти у твердій сумі

Зобов’язання індексувати аліменти у твердій сумі було закріплене в ст. 184 СК1 давно. Проте механізм такої індексації з’явився тільки у 2016 році. Своє бачення порядку індексації аліментів, визначених судом у твердій грошовій сумі, Мінсоцполітики представило в листі від 19.03.2018 р. № 33/0/67-18.

Хто зобов’язаний індексувати? Підприємства, установи, організації та фізособи-підприємці, які здійснюють відрахування аліментів з доходу платника аліментів (п.п. 7 п. 6 Порядку № 10782).

Важливо! Аліменти, які утримують з доходу працівника не у фіксованій сумі, а у відсотках від заробітку, індексувати не потрібно.

За чий рахунок нараховується індексація? За рахунок коштів платника аліментів. Це прямо зазначено в п.п. 7 п. 6 Порядку № 1078. Виходить, що із зарплати такого працівника буде утримана не лише сума аліментів, зазначена у виконавчому документі, а й сума індексації аліментів (якщо, звісно, настане право на індексацію).

З якого місяця потрібно індексувати аліменти у твердій сумі? Усе залежить від місяця призначення аліментів. Так, якщо аліменти у твердій сумі призначені (п. 104 Порядку № 1078):

 • — з червня 2016 року і після, індекс споживчих цін (ІСЦ) розраховують з місяця, у якому призначено аліменти;
 • — до червня 2016 року — ІСЦ розраховують із червня 2016 року.
 • При цьому розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, разом із сумою індексації не повинен перевищувати 50 % грошового доходу платника аліментів.
 • Саме на це звертають увагу фахівці Мінсоцполітики в листі.
 • До речі, у ньому детально розписані коефіцієнти для індексації аліментів, призначених у твердій сумі до червня 2016 року, починаючи з місяця виникнення права на індексацію (грудень 2016 року) і по квітень 2018 року.

А щоб і далі дізнатися коефіцієнт індексації аліментів у твердій сумі, призначених до червня 2016 року, можете скористатися нашими щомісячними таблицями з коефіцієнтами індексації. Важливо! У них орієнтуйтеся на травень 2016 року — місяць, що передує місяцю набрання чинності змінами до Закону про індексацію3 (див. Закон України від 17.05.2016 р. № 1368-VIII).

А для аліментів, призначених після червня 2016 року, орієнтиром буде місяць, що передує місяцю призначення аліментів.

Нагадаємо, що право на індексацію, у тому числі й аліментів у твердій сумі, виникає, коли приріст ІСЦ наростаючим підсумком перевищить поріг індексації (103 %). Давайте на прикладі розрахуємо коефіцієнт індексації для аліментів у фіксованій сумі, призначених після червня 2016 року.

Приклад 1. Із зарплати працівника щомісячно утримують аліменти у твердій грошовій сумі в розмірі 1000 грн. починаючи з лютого 2018 року.

Аліменти призначено з лютого 2018 року. Розрахунок приросту ІСЦ обчислюють з місяця призначення аліментів, тобто з лютого-2018.

Уперше приріст ІСЦ наростаючим підсумком перевищив поріг індексації у вересні 2018 року (1,009лютий х 1,011березень х 1,008квітень х 1,000травень х 1,000червень х 0,993липень х 1,000серпень х 1,019вересень х 100 = 104,0 % > 103 %), а отже, право на індексацію аліментів настало в листопаді 2018 року на коефіцієнт 4,0 % (104,0 — 100,0).

На цей же коефіцієнт індексують аліменти й у грудні 2018 року. У січні 2019 року коефіцієнт індексації становитиме 7,2 %4 ((1,009лютий х 1,011березень х 1,008квітень х 1,000травень х 1,000червень х 0,993липень х 1,000серпень х 1,019вересень х 1,017жовтень х 1,014листопад) х 100 — 100).

У яких межах індексують аліменти у твердій сумі? Розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, індексується в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (ПМПО).

З 01.01.2019 р. така межа становить 1921 грн.

Тобто якщо розмір аліментів не перевищує ПМПО, то вони будуть проіндексовані в повному розмірі. Якщо ж розмір аліментів перевищує ПМПО, то аліменти будуть проіндексовані в розмірі ПМПО. Суму аліментів, що перевищують цю межу, не індексують.

Приклад 2. Припустимо, що аліменти у твердій сумі призначені в лютому 2018 року (розрахунок коефіцієнта індексації див. у прикладі 1). Їх розмір дорівнює 2000 грн.

У цьому випадку індексуємо аліменти в межах ПМПО, встановленого в січні 2019 року. Сума індексації аліментів в січні 2019 року становитиме:

1921 грн. х 7,2 % = 138,31 грн.

Отже, механізм індексації аліментів у твердій сумі, запропонований Мінсоцполітики, можна сміливо застосовувати для щомісячної індексації таких аліментів (якщо є право на індексацію). Але хочемо зазначити таке.

Індексація аліментів у твердій грошовій сумі

12 червня 2016 р. набули чинності зміни у Законах Про виконавче впровадження і Про індексацію грошових доходів, що пов’язані із проведення індексації аліментів.

Але не усіх видів і розмірів, а тільки У ФІКСОВАНІЙ ГРОШОВІЙ СУМІ, ЯКА ВИЗНАЧЕНА СУДОМ. Отже, якщо працівник хоче сплачувати фіксовану суму аліментів (наприклад, постійно по 500 грн.

) із своєї зарплати добровільно (на підставі його заяви), то така сума аліментів не індексується.

Не підлягають індексації і аліменти, які прив’язані до відсотку від доходу. Наприклад, рішенням визначено утримувати аліменти у розмірі 25% від доходу, але не нижче 30% прожиткового мінімуму.

Не потрібно індексувати і суму боргу, яка склалась за минулий час і рішенням призначена на погашення шляхом щомісячного утримання, окрім утримання аліментів.

І тільки АЛІМЕНТИ, ЯКІ ВИЗНАЧЕНІ СУДОМ, У ГРОШОВІЙ ФІКСОВАНІЙ СУМІ підлягають індексації.

Розрахунок СУМИ ІНДЕКСАЦІЇ проводить підприємство. А ось РОЗРАХУНОК ІНДЕКСІВ ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ ІНДЕКСАЦІЇ здійснює ВИКОНАВЧА СЛУЖБА.

Так, відповідно до п. 4 ст. 74 Закону про виконавче впровадження, державний виконавець обчислює розмiр заборгованостi iз сплати алiментiв, суму iндексацiї розмiру алiментiв, визначеного судом у твердiй грошовiй сумi, складає вiдповiдний розрахунок та повiдомляє про нього стягувачу i боржнику:

 • ·        у разi якщо виконавчий документ уперше надiйшов для виконання;
 • ·        за заявою сторiн виконавчого провадження;
 • ·        у разi надсилання постанови до адмiнiстрацiї пiдприємства, установи, органiзацiї, фiзичної особи, фiзичної особи — пiдприємця для проведення вiдрахування iз заробiтної плати (доходiв), пенсiї та стипендiї боржника;
 • ·        у разi закiнчення виконавчого провадження у зв'язку з надходженням виконавчого документа за належнiстю до iншого органу державної виконавчої служби;
 • ·        за власною iнiцiативою;
 • ·        в iнших передбачених законом випадках.

Обчислення iндексу споживчих цiн для проведення iндексацiї розмiру алiментiв, визначеного судом у твердiй грошовiй сумi, здiйснюється з мiсяця, в якому призначено алiменти. Але для алiментiв, визначених судом у твердiй грошовiй сумi, що були призначенi до червня 2016 р., обчислення iндексу споживчих цiн для проведення iндексацiї здiйснюється з червня 2016 р.

УТРИМАННЯ нарахованої СУМИ ІНДЕКСАЦІЇ АЛІМЕНТІВ проводиться підприємством із заробітної плати працівника, який сплачує аліменти. При цьому розмiр алiментiв, визначений судом у твердiй грошовiй сумi, разом iз сумою iндексацiї не повинен перевищувати 50% грошового доходу платника алiментiв. Відповідні зміни внесені і в Порядок проведення індексації № 1078.

Джерело:

Стаття 184. Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі

1. Якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.

2. Розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до закону.

3. Якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, менше мінімального розміру, передбаченого частиною другою статті 182 цього Кодексу, то дитині призначається відповідно до закону державна допомога в розмірі різниці між визначеним розміром аліментів і 30 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Коментар:

1. Коментована стаття передбачає можливість визначення судом в окремих випадках розміру аліментів на утримання дитини у твердій грошовій сумі, а не у частці від заробітку платника аліментів.

Стягнення аліментів у твердій грошовій сумі є можливим за наявності певних обставин, що унеможливлюють сплату аліментів у частці від заробітку (доходу), приблизний перелік яких наводиться у частині 1 даної статті.

Необхідність встановлення розміру аліментів у твердій грошовій сумі може виникнути за наявності у платника аліментів нерегулярного або мінливого доходу, або отримання частини доходу в натурі.

У такому випадку стягнення аліментів на дитину у частці від доходу її матері або батька може призвести до істотної різниці у розмірі аліментів, які отримує дитина щомісяця, що у свою чергу негативно вплине на забезпечення дитини.

Стягнення аліментів у твердій грошові сумі дозволяє забезпечити більшу стабільність щодо утримання дитини. Також доцільно стягувати аліменти у твердій грошовій сумі у випадку отримання платником аліментів заробітку або доходу повністю в натурі або в іноземній валюті, що можна віднести до інших обставин, які мають істотне значення, відповідно до змісту ч. 1 коментованої статті.

При отриманні доходу в натурі проводиться грошова оцінка такого натурального надання особі, а потім з отриманих сум стягуються аліменти.

Проте вартість натурального надання може суттєво варіюватися, а крім того, щомісяця вчиняти переоцінку натурального надання дуже складно.

Тому замість частки від доходу платника аліментів у якості аліментів суд може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.

Стягнення аліментів у твердій грошовій сумі є можливим і в інших випадках, якщо суд прийде до висновку, що визначення розміру аліментів у частці від заробітку (доходу) платника є неможливим, ускладненим або суттєво порушує інтереси однієї із сторін.

Неможливість визначення аліментів у частці від заробітку (доходу) може виникнути, наприклад у випадках, коли платник аліментів постійно проживає на території іноземної держави та відомості про його доходи отримати неможливо.

Ускладненим та водночас таким, що порушує інтереси дитини, є стягнення аліментів у випадках, коли платник аліментів приховує свої доходи з метою ухилення від їх сплати.

Термін «тверда грошова сума» є умовним та позначає відповідну суму аліментів на утримання дитини, що чітко визначена за домовленістю між платником та одержувачем аліментів або за рішенням суду.

Наприклад, визначено розмір аліментів у 1000 гривень; ця сума є стабільною, можливо і на певній період часу, але вона не буде змінюватися автоматично у випадку зміни розміру заробітку або доходу платника аліментів.

Стаття, що коментується, передбачає можливість визначення та стягнення аліментів у твердій грошовій сумі як за заявою платника, так і за заявою одержувача.

Читайте также:  Аліменти з продажу автомобіля: платити чи не платити?

Зокрема, стягнення аліментів у твердій грошовій сумі може ініціювати їх платник, наприклад, якщо він отримує доходи із багатьох джерел, і постійне надання відомостей про такі є важким як для нього, так і для державного виконавця.

Такий порядок стягнення аліментів відповідає інтересам одержувача аліментів в тих випадках, коли платник аліментів отримує надвисокі доходи.

При встановленні розміру аліментів у твердій грошовій сумі виплата аліментів на дитину проводиться щомісячно, про що у свою чергу наголошує постанова Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 р. N 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» (п. 17).

Розмір аліментів, визначений у твердій грошовій сумі, може бути згодом збільшений чи зменшений судом на вимогу як платника аліментів, так і одержувача аліментів.

2. Частина 2 статті, що коментується, передбачає, що розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до закону. Така індексація проводиться відповідно до Закону України від 3 липня 1991 р. «Про індексацію грошових доходів населення» (в редакції Закону від 6 лютого 2003 р.).

Об'єктами індексації грошових доходів населення відповідно до ст.

2 даного Закону є грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника. Кабінет Міністрів України може встановлювати інші об'єкти індексації. У Законі підкреслено, що соціальні виплати, що мають цільовий і разовий характер (допомога при народженні дитини, допомога на поховання, матеріальна допомога, одноразова допомога при виході на пенсію тощо), а також допомога у зв'язку з вагітністю і пологами індексації не підлягають. Підтримка купівельної спроможності провадиться шляхом підвищення розміру зазначених виплат. Підтримка купівельної спроможності соціальних виплат, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму, здійснюється шляхом перегляду їх розміру у зв'язку із зростанням прожиткового мінімуму відповідно до законодавства.

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Слід підкреслити, що якщо сплата аліментів на утримання дитини у твердій грошовій сумі визначена за домовленістю між платником аліментів та їх одержувачем, то вона може підлягати індексації за умови, що це обумовлено спеціально сторонами домовленості.

3. Держава Україна проголошуючи такий принцип сімейного права, як державна охорона кожної дитини, яка позбавлена належного батьківського піклування, реалізує його в одному із положень даної статті СК. Зокрема ч.

3 встановлює, що якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, менше мінімального розміру, передбаченого частиною другою статті 182 цього Кодексу, то дитині призначається відповідно до закону державна допомога в розмірі різниці між визначеним розміром аліментів і 30 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Аліменти на дитину у фіксованій (твердій) грошовій сумі

Законом передбачено кілька способів виконання аліментних зобов’язань. Одержувачу важливо, щоб платник в належному обсязі і регулярно перераховував кошти на утримання дитини. Часто батьки приходять до угоди, що оптимальним варіантом є аліменти у твердій грошовій сумі.

Що це означає і чому такий альтернативний спосіб виплати аліментів стає популярним? У чому його переваги і недоліки? Як оформити виплату аліментів у твердій сумі і які умови нарахування? Відповіді на всі ці питання ви знайдете в нашій статті.

Існує стандартний спосіб визначення розміру аліментної виплати: у вигляді частки сукупного доходу платника.

Є альтернативний метод – у фіксованій грошовій сумі. В даному випадку розмір аліментів прив’язаний до прожиткового мінімуму. Якщо фіксована сума аліментів менша за мінімум, держава перераховує різницю між сумою та 50% прожиткового мінімуму. Аліменти у твердій сумі підлягають індексуванню.

Аліменти у твердій грошовій сумі: умови стягнення

Для призначення аліментів у фіксованому розмірі необхідні умови, які передбачені ст. 184 СК України:

 • відсутня угода між батьками дитини про виплату аліментів;
 • заробіток платника нерегулярний і змінюється;
 • батько, крім основного заробітку, має сторонні доходи;
 • інші істотні обставини.

До інших обставин можна віднести наступне:

 • заробіток платника обчислюється натуральним продуктом або в іноземній валюті;
 • дохід відсутній взагалі;
 • виплата аліментів за пайовим методом (як частки від заробітної платні або іншого доходу) неможлива, скрутна або є порушенням інтересів платника або отримувача.

Якщо ваша ситуація не підпадає ні під один із цих критеріїв, аліменти на дитину будуть стягнуті в розмірі частки від доходу батька дитини.

Сторони можуть і без судового процесу прийти до домовленості про спосіб сплати аліментів. Для цього укладають нотаріально завірений договір, де вказують фіксований розмір виплати.

Читайте також:  Як законно не платити аліменти?

Якщо угода між батьками відсутня, аліменти в твердій грошовій сумі можна встановити через суд.

Якщо батько дитини ухиляється від сплати коштів, його можна притягнути до кримінальної відповідальності. Про це ми розповіли тут.

Позовна заява про виплату аліментів у твердій грошовій сумі (зразок)

Відповідний позов на стягнення аліментів у твердій грошовій сумі подається до суду загальної юрисдикції за місцем проживання відповідача.

Існує виняток: заява подається в суд за місцем проживання позивача, якщо разом з останнім проживають неповнолітні діти. Або позивач за станом здоров’я не має можливості приїжджати в судову установу за місцем проживання відповідача (ст. 110 ЦПК України).

Позов складається за загальними правилами ЦПК і містить наступну інформацію:

 • назву судового органу;
 • ПІП позивача – законного представника;
 • ПІП відповідача – платника аліментів;
 • в описовій частині позову заявник вказує ПІП неповнолітньої дитини, дату народження, адресу проживання. Зазначає, що остання проживає разом та знаходиться на його матеріальному забезпеченні. Описує обставини усунення відповідача від участі у фінансовому забезпеченні дитини;
 • викладає свою позицію про необхідність стягнення аліментів у фіксованій сумі, причини застосування такого способу стягнення. Вказує розмір прожиткового мінімуму на момент подачі позову та суму коштів, яку фактично може витратити на утримання дитини;
 • Далі слідує перелік документів, що підтверджують викладені в позові дані, підпис і дата.

Зразок позовної заяви про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі

В доповнення до позовної заяви позивач надає в суд наступні документи:

 • паспорт (копію);
 • свідоцтво про народження дитини (копію);
 • свідоцтво про шлюб, про розірвання шлюбу (копію);
 • довідку ЖЕО з інформацією, що підтверджує проживання неповнолітнього з заявником;
 • документи про доходи позивача та відповідача;
 • документи, що підтверджують суму витрат на утримання дитини;
 • розрахунок щомісячної суми аліментів (чеки, квитанції, інші документи, що свідчать про придбання продуктів харчування, речей, витрати на навчання, лікування і таке інше).

Одночасно з позовною заявою подайте в суд клопотання про стягнення аліментів до ухвалення рішення за позовом.

При подачі позову про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі судовий збір не стягується.

Порядок нарахування грошових виплат

Суд визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі сумі, зважаючи на колишній рівень забезпечення неповнолітнього, фінансовий стан платника та стягувача, на утриманні якого перебуває дитина, а також інші обставини.

Позивач повинен обгрунтувати суму місячного забезпечення дитини.

Суд обов’язково врахує також сімейне становище відповідача. Якщо останній обзавівся сім’єю, має дітей або на його утриманні знаходяться старі батьки, позивачу не варто розраховувати на великі виплати.

Трапляються недобросовісні відповідачі, які приховують істинний розмір заробітку, тим самим зменшують суму аліментних виплат. Це неважко зробити, якщо платник є індивідуальним підприємцем і самостійно готує фінансову звітність.

Зібрати докази про фактичний розмір доходу в інтересах стягувача аліментів. Суд приймає до уваги інформацію про офіційні та неофіційні джерела доходу. Однак, такі дані мають бути обґрунтовані і документально підтверджені.

Якщо відповідач має два джерела доходу – постійний і додатковий, суддя має право визначити комбінований спосіб стягнення аліментів: з заробітної плати утримувати частку, з додаткового заробітку – фіксовану суму.

Аліменти утримуються з «чистої суми доходу» – після відрахування ПДФОЛ та військового збору.

Зміна розміру аліментів у твердій грошовій сумі

Самовільна зміна аліментів, встановлених судом у твердій грошовій сумі, не допускається. Якщо відповідач не згоден з розміром виплати, зменшити суму можна. Для цього платник подає зустрічний позов, доводить суду, що надані аліментоотримувачем документи про його доходи не відповідають дійсності.

Крім цього, суд перегляне і зменшить розмір аліментів:

 • при істотному зменшенні доходу платника;
 • у разі отримання ним інвалідності I або II групи;
 • при появі інших утриманців (неповнолітніх дітей від іншого шлюбу, престарілих батьків);
 • у разі виникнення зобов’язань за аліментними виплатами на ще одну дитину або інших осіб;
 • при досягненні неповнолітнім 16-річчя і появі власних джерел доходу і таке інше.

А якщо платник безпідставно і навмисно ухиляється від виплати аліментів, його можна притягнути до відповідальності.

Збільшення розміру аліментів, встановлених судом, здійснюється також у судовому порядку за наступних підстав:

 • втрата роботи батьком, на забезпечення якого знаходиться неповнолітній;
 • істотне зниження доходів в сім’ї дитини;
 • у разі хвороби як неповнолітнього, так і другого батька, і необхідності в дорогому лікуванні;
 • отримувані кошти перестають покривати потреби дитини.

Зміна в односторонньому порядку розміру аліментів, встановлених договором, теж неприпустима. Це відбувається за згодою обох батьків. Зміни до угоди оформляються документально і нотаріально завіряються.

Індексація суми аліментів

Вимога про індексацію зазначена у ст. 184 СК України від 2012 року, хоча аліменти почали індексувати з листопада 2016 року.

Аліменти у твердій грошовій сумі включені до переліку доходу, який підлягає індексуванню, згідно із ЗУ “Про індексацію грошових доходів населення” від 03.07.1991 № 1282-ХІІ.

Загальне правило наступне: аліменти індексуються, якщо величина індексу споживчих цін перевищує поріг у 103%. При індексації враховують, щто розмір місячного забезпечення не повинен перевищувати 50% сукупного доходу платника.

Наприклад, місячний чистий дохід платника становив 1 800 грн., аліменти — 800 грн., розмір індексації — 200 грн. В даному випадку буде обмеження суми аліментів, яка становитиме 900 грн.

Аліменти, призначені не у твердій грошовій сумі,а як частка від доходу платника, не індексуються.

Якщо вас цікавить питання, чи утримуються аліменти з матеріальної допомоги, прочитайте нашу статтю.

Зверніть увагу!

 • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
 • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
 • Тому для вас працюють безкоштовні експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему і ми допоможемо її вирішити! Задайте питання прямо зараз!
Ссылка на основную публикацию