Аліменти з продажу автомобіля: платити чи не платити?

Уже кілька років не вщухають дискусії навколо доленосного для багатьох платників аліментів питання — чи стягуються аліменти з продажу квартири. Адже нерухомість і машина у більшості наших співвітчизників — найцінніше і дороге майно. Звичайно, не цінніше, ніж власні діти, але все ж … Невже, продавши квартиру, сумлінному «аліментник» доведеться віддавати від 25 до 50 відсотків дітям?

Чутки про утриманні аліментів з доходу від продажу квартири розповзлися серед «аліментників» після деяких оновлень в законодавстві.

Сімейний кодекс встановлює, що аліменти повинні виплачуватися виключно з доходу. Спеціальний законодавчий акт — Постанова Уряду №841 — містить список джерел доходу, з яких повинні здійснюватися аліментні виплати.

Навіть натяку на те, що грошові кошти, виручені від продажу квартири, є доходом, там не було. До тих пір, поки в 2008 році переліку не був доповнений кількома пунктами.

Серед них — пункт про те, що аліменти можуть стягуватися з доходу, отриманого за договором між фізичними особами.

Це невинне положення і справило стільки шуму. Адже продаж квартири — це теж договір між фізичними особами.

Дохід від продажу квартири — не доход?

 • Перш ніж розбиратися, необхідно зрозуміти, чи є цей дохід доходом.
 • Деякі юристи стверджують, що отримання грошей в результаті здійснення угоди купівлі-продажу — справжнісінький дохід. Правда, в питанні визначення розміру доходу думки юристів поділяються:
 • Перші стверджують, що дохід — повна вартість проданого житла;
 • Інші намагаються вирахувати різницю між вартістю квартири при придбанні та при продажу, визначаючи доходом саме цю суму;
 • Треті орієнтуються по ситуації: якщо квартира продана з метою покупки нового житла, доходу немає, якщо ж наміри купити нове житло не було — дохід у наявності.

Забігаючи наперед скажемо, що жодне з перелічених висновків невірно.

Дохід на увазі приріст, збільшення активів. А продаж квартири — просто зміна форми володіння майном: спочатку це було майно в натуральній формі (квартира), а потім перетворилося в майно в грошовій формі. Ніякого доходу тут немає.

І хоча податкове законодавство визначає доходи дещо по-іншому, правила оплати прибуткового податку ніяк не співвідносяться з правилами стягнення аліментів.

Таким чином, з продажу квартири або іншого майна аліменти не сплачуються. Перш за все тому, що виручені від продажу квартири гроші не є доходом.

З продажу квартири аліменти не сплачуються незалежно від того, визначено стягнення у відсотках від доходу або у твердій грошовій сумі. Правда, існує ймовірність того, що в зв'язку з поліпшенням матеріального становища платника розмір аліментних виплат може бути збільшений.

Випадки сплати аліментів з продажу квартири

Як вже говорилося вище, продаж квартири — це не дохід, не збагачення, а зміна форми володіння своєю власністю. В такому випадку аліменти не стягуються.

Але бувають випадки, коли продаж нерухомості приносить власнику дохід! Наприклад, якщо угоди купівлі-продажу здійснюються в процесі економічної діяльності. Прикладами таких угод можуть бути наступні:

 • Купівля квартири, виконання ремонту, меблювання і технічне оснащення, продаж по збільшеній ціні;
 • Купівля земельної ділянки, межування, зведення будівель, продаж окремих земельних ділянок разом з житловою нерухомістю;
 • Купівля квартири і здача житла в оренду або «під викуп».

У таких і подібних випадках, при яких угоди купівлі-продажу нерухомості здійснюються з метою отримання прибутку, аліменти підлягають сплаті. Але розмір аліментів визначається не із загальної вартості проданої квартири, а з суми прибутку.

Як довести, що продаж квартири — не доход?

Незважаючи на вищевикладені доводи і всупереч здоровому глузду деякі батьки намагаються стягнути аліменти від продажу квартири з колишнього власника нерухомістю. У суді пред'являються сміливі вимоги (мова йде про 25-50% від вартості житла!) І надаються аргументи на користь свого (вірніше, дитячого) права.

А платнику аліментів доводиться доводити, що виручені від продажу квартири гроші — зовсім не дохід. І іноді це дуже складно.

Наприклад, після розлучення чоловіка і дружини дитина залишилася з матір'ю, з батька стягувалися аліменти. Спільне майно було поділено наступним чином: батькові — квартира, матері з дитиною — дача і автомобіль.

Чоловік одружився знову. У своїй квартирі виконав перепланування — збільшив число кімнат, зробив хороший ремонт. І продав за вдвічі вищою ціною, щоб купити будинок для проживання з новою сім'єю. Колишня дружина вирішила стягнути аліменти в розмірі 25% від вартості проданої квартири.

Чоловік в суді повинен довести, що виконував перепланування і робив ремонт не з метою отримання доходу від продажу квартири. Доказом цього може послужити факт придбання нового житла — на всі виручені від продажу квартири гроші.

Іноді виникає ще одна делікатна ситуація, що зв'язує аліменти з продажем майна. Це арешт і реалізація майна (в тому числі квартири) боржника для погашення заборгованості по аліментах. Невже можна втратити квартиру через борги по аліментах?

Закон встановлює, що для стягнення суми боргу …

 • перш за все — арештуються банківські рахунки;
 • якщо банківських рахунків немає або вони порожні — накладається арешт на рухоме майно (автомобіль, побутова техніка, цінні папери);
 • в останню чергу — арештовується нерухомість. Якщо борг не погашено своєчасно і повністю, заарештована квартира продається з аукціону (як правило, за заниженою ціною). Сума боргу по аліментах разом з пенею в розмірі 5% за кожен день прострочення платежу передається одержувачу аліментів, решта суми повертається колишньому власнику квартири.

Правда, тут діє суворе правило. Якщо квартира — єдине житло боржника, вона не підлягає арешту. Лише певна частина (відповідна сумі боргу) може бути вилучена у боржника в судовому порядку — користь одержувача аліментів.

Сімейний кодекс передбачає можливість для батьків-платником аліментів — передати у власність дитини квартиру або іншу житлову нерухомість замість виплати аліментів. З моменту переходу права власності на житло виплата аліментів припиняється.

Деяким батькам цей варіант підходить якнайкраще. Замість того, щоб кожен місяць до самого повноліття перераховувати гроші, батько віддає дитині квартиру. А сам починає життя «з чистого аркуша». Головне — правильно оформити цю операцію.

Якщо між батьками буде укладено аліментні угоду, в якому буде вказано, що замість аліментів батько передає у власність дитини житло, а передача житла буде оформлена у вигляді договору дарування, стягнення аліментів здійснюватися не буде.

Якщо ж один з батьків проявить помилку і продасть квартиру другого з батьків, від оплати аліментів він не застрахований.

Наприклад, після розлучення суд розділив загальну квартиру вартістю 5 мільйонів рублів навпіл між колишнім подружжям. Батько дитини продав свою половину житла матері, але замість 2,5 мільйона, він взяв всього 2 (припускаючи, що ця різниця буде зарахована йому в рахунок аліментів).

Як же він був здивований, виявивши серед пошти запрошення в суд — у справі про стягнення аліментів. Мати дитини купила частку квартири в кредит, а, щоб віддавати борг банку, вирішила стягнути аліменти.

Швидше за все, суд буде захищати права неповнолітнього і прийме рішення про стягнення аліментів.

Читайте также:  Місце відкриття спадщини

ЗАПИТАТИ ЮРИСТУ БЕЗКОШТОВНО

 • У зв'язку з частими змінами в законодавстві інформація часом застаріває швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
 • Всі випадки дуже індивідуальні і залежать від безлічі факторів. Базова інформація не гарантує рішення саме Ваших проблем.

Тому для вас цілодобово працюють БЕЗКОШТОВНІ експерти-консультанти!

Аліменти з продажу автомобіля: платити чи не платити?

ми проконсультували

Аліменти з продажу автомобіля: платити чи не платити?

 1. Як подати на аліменти
 2. Розмір аліментів
 3. Аліменти по віковим групам
 4. стягнення аліментів
 5. Утримання та нарахування аліментів
 6. Заборгованість по аліментах
 7. несплата аліментів
 8. Як платити аліменти
 9. зменшення аліментів
 10. Аліменти на дружину

Інформація на сайті надана виключно в ознайомлювальних цілях. Перед прийняттям будь-якого рішення проконсультуйтеся з юристом. Адміністрація форуму не несе відповідальності за використання розміщеної на сайті інформації.

При певних життєвих умовах у кожного з нас рано чи пізно може виникнути потреба продажу квартири або будинку, наприклад, з метою поліпшення житлових умов, або ж при намірі розпорядитися своєю долею в будь-якому нерухоме майно (наприклад, продаж частини квартири або будинку іншого родича ).

У зв'язку з цим сторони аліментних правовідносин — стягувач і платник — кожен по-своєму стають зацікавленими в питанні про утриманні аліментів з таких великих фінансових угод, як продаж нерухомості. Швидше за все, аліментообязанного особа буде виступати проти утримання частини від отриманої суми у вигляді аліментів, а стягувач — навпаки, вимагатиме «належну» йому частку.

Щоб достовірно представляти можливі наслідки договору продажу нерухомого майна для платника аліментів і їх стягувача, потрібно знати всі деталі цього договору і конкретного виконавчого провадження:

 • вид цивільного договору купівлі-продажу і кінцева мета його укладення для платником аліментів;
 • наявність або відсутність заборгованості по виконавчому аліментного виробництва про стягнення аліментів з вини зобов'язаної особи;
 • наявність добровільного аліментного угоди з прямою вказівкою в ньому відрахування на користь неповнолітнього від операцій з продажу майна.

Від перерахованих вище факторів буде прямо залежати рішення про утримання аліментних коштів з суми, отриманої при продажу нерухомості.

Чи виплачуються аліменти з продажу квартири?

Відомо, що власник нерухомості наділений щодо неї правом володіння, користування і розпорядження (Ст. 209 ЦК України). Аналогічними правами власник володіє щодо належної йому частки квартири (будинку).

Розпорядитися своїм майном власник має право на свій розсуд — в тому числі і продавши його.

В результаті здійснення угоди купівлі-продажу колишній власник нерухомості набуває грошові кошти, які з податкового законодавства є доходом.

Однак, це положення не вказує на можливість стягнення аліментів при продажу нерухомості (або її частини). Так, згідно з ч. 1 ст. 208 НК РФ дохід від реалізації нерухомості визнається таким лише для цілей Податкового кодексу РФ.

Також в Ухвалі Конституційного суду РФ від 17.01.2012 №122-О-О виражена наступна позиція — аліменти не можуть бути утримані з доходу, отриманого в результаті скоєння аліментообязанного особою разової операції з продажу нерухомості.

Варто враховувати і саму суть аліментних виплат — це кошти, спрямовані на утримання дитини і його першочергових потреб (життєдіяльності, освіти, розвитку і т.д.).

У зазначеному прикладі подібний розмір «аліментів» буде не так «змістом», скільки матеріальним збагаченням стягувача. У той же час така грошова втрата для платника значно обмежить його майнові права як власника житла і не дозволить надалі поліпшити свої житлові умови або вийти на їх рівноцінність, що суперечить забезпеченню балансу інтересів сторін виконавчого провадження.

В результаті розгляду судовими інстанціями подібних справ виникає багато суперечок.

Згідно з пунктом «о» ч. 2 постанови Уряду РФ № 841 від 18.07.

1996 «Про перелік видів заробітної плати іншого доходу, з яких виробляється утримання аліментів на неповнолітніх дітей» (Далі — Постанова № 841) доходи громадянина від укладення цивільних договорів підлягають аліментного утримання.

На це уточнення, внесене Урядом в 2008 році, і посилаються збирачі, коли бажають отримати частину від угоди продажу майна платником аліментів, оскільки договір продажу нерухомості укладається в рамках цивільного законодавства — а значить, є цивільно-правовими і потрапляє, на їхню думку, в цей перелік.

 • Дайте відповідь на кілька простих запитань і отримаєте добірку матеріалів сайту по своєму нагоди ↙

Поява подібної позиції поклало початок неодноразовим зверненням стягувачів і платників до судових інстанцій з даної проблеми і сформувало в результаті конкретну судову практику по аліментах з продажу квартири (або іншої нерухомості), що склалася в результаті не в інтересах стягувачів (тобто на користь сторони, зобов'язаної сплачувати аліменти).

Оскільки договір купівлі-продажу нерухомості не має відношення до економічної діяльності платником аліментів, являє собою разову операцію і при його укладанні не відбувається збагачення за рахунок приросту майна, аліменти на користь одержувача не можуть бути стягнуті (Визначення Конституційного суду РФ від 17.01.2012 №122-О-О).

Аналогічні положення містяться і в роз'ясненні Мін'юсту РФ від 19.06.2012, наведеним в «Методичних рекомендаціях щодо порядку виконання вимог виконавчих документів про стягнення аліментів», разові угоди продажу нерухомості, які пов'язані з економічною діяльністю аліментообязанного осіб, не підлягають аліментного утримання.

Коли сплачуються аліменти від продажу квартири?

В окремих випадках стягувач все ж може розраховувати на позитивне рішення про відрахування частки від суми продажу нерухомості в якості аліментів, а саме:

 1. Якщо особа займається купівлею-продажем об'єктів особистої нерухомості з явною періодичністю (тобто угода не є разовою), витягуючи з цього прибуток (тобто фактично займається ріелтерської діяльністю), Стягувач має право звернутися до судовому приставу про утримання аліментів з цього виду доходів. При цьому слід довести, що подібні угоди — це, швидше за все, надання послуг з метою отримання прибутку (збагачення).
 • В даному випадку договір-купівлі продажу можна віднести до цивільно-правовим документом, укладаючи який особа реалізує своє право на працю і вільне використання своїх здібностей і майна для забороненою законодавством економічної діяльності.
 • При цьому до «вини боржника» відносяться дії, спрямовані на свідоме невиконання виконавчого документа (до якого прирівнюється і нотаріальне аліментні угоду):
 • пропуск платежів;
 • неявка за викликом судового пристава;
 • зміна місця проживання і роботи без повідомлення посадової особи або стягувача;
 • укриття додаткових доходів або майна;
 • непрацевлаштування і т.д.

Як стягнути борг з аліментів?

При наявності перерахованих вище факторів і пропуску аліментних платежів понад два місяці судовий пристав-виконавець зобов'язаний застосувати наявні в його розпорядженні заходи примусового виконання, передбачені законодавством, до примусу боржника на погашення заборгованості.

Одним із заходів в рамках ст. 81 федерального закону № 229-ФЗ «Про виконавче провадження» є накладення арешту на будь-якого роду грошові кошти неплатника, що знаходяться на рахунках в банках чи інших кредитних організаціях. Кошти від продажу нерухомості — не виняток, тому дії пристава в даному випадку будуть законними і оскарженню не підлягають.

Єдине, на що потрібно звернути увагу — при накладенні арешту посадова особа зобов'язана списати суму з рахунку боржника, рівну сумі аліментні заборгованості (Але ніяк не більше). Зайве заарештовані кошти повертаються боржникові.

Читайте также:  Відмова від спадщини

Аліментні угоду як гарант обопільної вигоди сторін

Оскільки аліментні угоду складається на добровільних засадах і передбачає обопільне бажання сторін домовитися про способи і порядок сплати аліментів, сторони аліментних правовідносин вправі включати в нього будь-які пункти, що стосуються майбутнього змісту потребує виплати особи. Головне, щоб вибрані умови не погіршували матеріальне становище сторони-стягувача і відповідали вимогам чинного аліментного законодавства: тобто можна платити більше, ніж належить за Сімейного Кодексу, але менше — не можна.

 • Батьки, складаючи у нотаріуса угоду про утримання дитини, вправі на обопільних засадах передбачити в ньому пункт про відрахування на користь неповнолітнього конкретної суми (або частки) від усіх майбутніх угод з продажу нерухомості, які будуть відбуватися стороною-платником.
 • Якщо ж платник проти подібного пункту і категорично не згоден з даними умовою, примусити його до цього стягувач і нотаріус не мають права і законних підстав, більш того — може виникнути загроза зриву підписання документа в цілому, оскільки суть угоди — збіг інтересів і бажань сторін за всіма без винятку умов даного документа.

За несплачені аліменти чи “комуналку” можуть забрати машину — 20 хвилин

Злісні неплатники кредитів, боргів, штрафів, аліментів або комунальних послуг можуть позбавитись автомобіля. На них інспектори спільно з виконавчою службою відкрили сезон полювання.

 З кожним роком кількість боргів зростає. Найбільше люди винні банкам за несплату кредитів. На другому місці — штрафи за порушення правил дорожнього руху. Мінімальна сума боргу у вінничан за це 110 гривень.

А найменший борг складав 16 гривень, які чоловік не доплатив у Пенсійний фонд. Жорсткі заходи ухвалили у Кабінеті Міністрів, прийнявши низку змін у процедурі затримання машин на штраф майданчику.

Тепер інспекторам, що зупинили боржника, якого розшукують судові виконавці, дозволено ставити його машину на спецстоянку.

Висаджують просто на дорозі Головне аби рішення суду про стягнення боргів було. Решта – справа часу. Якщо власник авто відмовляється платити – його висаджують з автомобіля. Машину продають з аукціону, а борг повертають.

— Інспектори мають право зупиняти і ставити машини на спецмайданчик, якщо їх власники мають заборгованість, підтверджену судом, — каже інспектор дорожньо-патрульної служби Вінницького міського відділу Олександр Поліщук. — Спільно з виконавчою службою так ми працюємо вже третій день.

За цей час дві машини вже поставили на штраф майданчики, ще один автомобіль описали. Нещодавно іномарку зупинили на вулиці Коцюбинського. Власник мав досить великий борг. Працівники виконавчої служби приходили до нього додому, а він зачинявся і робив вигляд, що нікого немає.

А на цей раз боржник «попався» у машині, його зобов’язали заплатити під розписку, тепер він не може казати, що не знав про борг, і в разі несплати віддає машину на продаж.

Перевіряють по базі просто на дорозі

Арешт на машини боржників накладають, якщо боржник прострочив термін сплати боргу у сім днів з моменту відкриття виконавчого провадження. Щоб викупити конфісковане авто, неплатнику доведеться витратитися.

— Я вважаю, що це нормальна практика, якщо ти винен гроші — їх потрібно повертати, — каже водій зі стажем Олександр Крушельницький. – Сам намагаюсь віддавати відразу, а краще взагалі не брати. Якщо є штраф – сплачую. Одні платять, а інші ховаються. Я думаю, що так повертати борг справедливо.

Аліменти: Як укласти договір про сплату аліментів?

Обов’язок утримувати дитину до досягнення нею повноліття покладений рівною мірою на обох батьків, незалежно від того, чи перебувають вони у шлюбі.

Аліменти можуть сплачуватись добровільно, або ж стягуватись примусово. 28 серпня 2018 року набув чинності Закон України від 03.07.2018 № 2475, спрямований на посилення захисту права дитини на її належне матеріальне утримання з боку батьків. Цей документ вносить зміни до Сімейного кодексу України та низки інших нормативних документів, що врегульовують порядок стягнення аліментів.

Розглянемо ключові аспекти цих змін. Основні зміни, прийняті в 2018 році, полягають в наступному:

 • аліменти відтепер є власністю дитини. Це значить, що отримувач має право на отримання та розпорядження ними лише в інтересах та від імені дитини. По досягненню 14 років дитина має право самостійно розпоряджатися аліментами;
 • отримувач аліментів, з яким проживає дитина, має право самостійно обрати спосіб їх стягнення (раніше це було за рішенням суду): фіксована грошова сума чи певний відсоток від доходу платника аліментів; при визначенні суми аліментів враховується стан здоров’я дитини, матеріальне положення платника аліментів та його стан здоров’я, наявність у платника аліментів додаткових виплат (аліментів, утримання членів сім’ї), матеріальне положення того, з ким проживає дитина;
 • на суму аліментів може вплинути доведене існування у платника рухомого та нерухомого майна, вартісні покупки платника (більше 10-кратного розміру прожиткового мінімуму), якщо вони не відповідають офіційним доходам та платником аліментів не вказано джерело походження коштів за такі покупки;
 • дитина має право на виділ частки майна у натурі у спільній частковій власності батьків або отримання грошової компенсації.

Встановлено окремі правила щодо виїзду дитини за кордон з батьками:

 • у разі, якщо дитина виїздить закордон з тим з батьків, з яким вона проживає, терміном до 1 місяця для оздоровлення для відпочинку, лікування, участі у змаганнях, мистецьких, туристичних, спортивних заходах, то відтепер не треба отримувати згоду іншої сторони. Достатньо тільки повідомити рекомендованим листом про мету та час такої поїздки. Якщо ж інша сторона має заборгованість з виплати аліментів (4 місяці або 3 місяці, якщо дитина тяжко хвора), не виконує свої батьківські обов’язки, то її дозволяється й не інформувати. В останньому разі необхідна довідка про наявність такої заборгованості від державної виконавчої служби або приватного виконавця;
 • у разі, якщо дитина виїздить закордон з платником аліментів, наприклад, з батьком, з яким вона не проживає, то батько має звернутися до матері з рекомендованим листом щодо дозволу на виїзд. Мати, у разі, якщо не заперечує, має надати нотаріально посвідчену згоду на виїзд дитини. При перетині кордону батькам необхідно мати рішення суду або органів опіки та піклування, що містить визначене місце проживання дитини, підтвердження мети і термінів виїзду (квитки, довідка медичного чи спортивного закладу тощо), нотаріально завірений дозвіл одного з батьків (якщо виїзд на термін більше 1 місяця або якщо виїзд відбувається з тим з батьків, з ким дитина не проживає).

Аліментами з 14 років має право розпоряджатися дитина.

При виплаті чи примусовому стягненні аліментів не має значення, чи перебували батьки в шлюбі.

У разі порушення строків сплати аліментів: сплачується неустойка (пеня) за кожний день прострочення – 1% за кожний день прострочення до дня погашення заборгованості чи дня прийняття судом рішення про стягнення, але не більше 100% суми заборгованості; за перевищення терміну несплати в 1 рік накладаються штрафи (див. нижче).

Читайте также:  Доповідна записка: види, зразок

У разі несплати аліментів протягом 6 місяців (3 місяці – якщо дитина інвалід або тяжко хвора) боржник включається до спеціального реєстру.

І з цього часу він тимчасово позбавлений:

 • права виїду за кордон;
 • права керування автомобілем;
 • права на використання зброї;
 • можливості перереєстрації, зняття з обліку транспортного засобу з метою його відчуження;
 • можливості нотаріального посвідчення будь-яких угод, які спрямовані на відчуження майна;
 • як засновник юридичної особи продати чи іншим способом відчужити свою частку в статутному капіталі.

Також заборонена реєстрація права власності на майно, якщо відповідно до поданих документів, майно відчужене неплатником аліментів. Це важливий аспект навіть для тих, хто не пов’язаний з аліментами: при придбанні нерухомості чи автомобіля тепер треба вимагати від продавця підтвердити його відсутність у Єдиному реєстрі боржників по аліментах.

У статті 189 Сімейного кодексу України передбачена можливість укладення між батьками договору про сплату аліментів на дитину, у якому визначаються розмір та строки виплати. При цьому умови такого договору не можуть порушувати права дитини, передбачені чинним законодавством.

Договір про сплату аліментів укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню. Основною перевагою цього способу сплати аліментів є можливість примусового виконання такого договору.

У разі недотримання умов укладеного договору платником аліментів той з батьків, з ким проживає дитина, має право звернутися до нотаріуса для вчинення виконавчого напису.

У такому разі аліменти будуть стягуватись з платника примусово у порядку, встановленому Законом «Про виконавче провадження», у розмірі, передбаченому договором, без звернення до суду.

Аліменти з продажу автомобіля: платити чи не платити?

Завершення шлюборозлучного процесу іноді надає колишньому чоловікові не тільки свободу, але також накладає на нього обов’язок матеріально підтримувати неповнолітніх дітей.

Наскільки регулярно будуть перераховуватися кошти, вирішують обидві сторони. Якщо угода між батьками не досягнута, справа за судовим рішенням або виконавчим листом, які врегулюють виниклі розбіжності.

Найчастіше такі спори стосуються грошей, отриманих платником аліментів від реалізації об’єктів нерухомості або автомобіля.

Якщо бажаєте дізнатися, як законно не сплачувати аліменти, прочитайте нашу попередню статтю.

Аліменти з продажу транспортного засобу

Законодавець зобов’язує виплачувати аліменти на утримання дітей як з офіційної заробітної плати батька, так і з інших видів доходів, одержаних від угод, укладених відповідно до цивільного законодавства. Разом з цим, питання практичного отримання коштів залишається спірним.

Коли мова заходить про допомогу, пенсії або дохід з оренди квартири, роз’яснення юристів однозначно: аліменти утримуються. Але щодо відрахувань з грошей, отриманих від продажу автомобіля, більшість стають на захист аліментрплатників.

При цьому на юридичних форумах нерідко зустрічаються коментарі окремих правозахисників, які стверджують, що з реалізації автомобіля утримуються аліменти. Алиментопоотримувач звертається до виконавцям або в суд, вимагаючи виплат від другої сторони.

Чому така неоднозначна думка? Давайте розберемося.

Гроші з продажу автомобіля: дохід або не дохід?

Кожна особа, яка є власником автомобіля, має право вчинити з ним будь-яку угоду в правовому полі. Укладення договору купівлі-продажу є законною угодою. А тому грошові кошти, отримані в результаті реалізації автомобіля за договором купівлі-продажу, є доходом, з якого повинні проводиться утримання.

Читайте також:  Договір про визначення місця проживання дитини (зразок)

Разом з тим досвідчені юристи знають: дохід від цивільно-правових угод нерозривно пов’язаний з наданням послуг чи виконанням робіт, або іншими способами регулярного одержання грошей (наприклад, від оренди нерухомості або того ж автомобіля). Одинична продаж власного майна під це визначення не підходить.

В даному випадку відбувається конвертація майна (автомобіля) у грошовий формат. А якщо врахувати, що в більшості випадків первісна вартість автомобіля вище, ніж при подальшому продажу, про доходи взагалі не йдеться.

Коли гроші, отримані від продажу автомобіля, будуть доходом? Якщо така реалізація здійснена особою, яка займається господарською діяльністю, що пов’язана з продажем машин та отриманням прибутку.

Підсумуємо: грошові кошти, отримані після реалізації одиничного договору купівлі-продажу транспортного засобу, доходом вважатися не будуть.

Аліментні виплати з продажу машини: порушення прав аліментника

Більш того, утримання аліментів з продажу машини значно погіршує матеріальне становище платника, а це вже порушення його цивільних прав. Наведемо такі аргументи:

 • Згідно з нормами закону, аліментник зобов’язаний виділяти на забезпечення однієї дитини ¼ частину свого доходу, на 3 дітей і більше – ½. Якщо мова йдеться про кошти, отримані за автомобіль, сума виплат буде складати десятки, а іноді сотні тисяч гривень. Інакше як безпідставним збагаченням неповнолітнього таку ситуацію назвати не можна.
 • Після сплати аліментів з продажу машини фінансовий стан особи погіршиться. У більшості випадків продаж автомобіля передує купівлі нового, або придбання об’єкта нерухомості. Після сплати аліментів про це не можна забути.
 • Передаючи аліментоотримувачу грошові кошти в значному обсязі, батько повинен буде сплатити податок. Отже, сума платежу в підсумку буде набагато менше.

До речі, батько повинен сплачувати аліменти, навіть якщо він не працює. Як стягнути гроші на дитину з безробітного, ми розповіли в цій статті.

Як отримати гроші на дитину з продажу автомобіля?

У судовій практиці відсутні прецеденти, пов’язані з отриманням аліментів від разового продажу машини, за відсутності заборгованості у платника.

Читайте також:  Порядок стягнення аліментів в суді (зразок позовної заяви)

Разом з тим існують можливі варіанти, які можуть задовольнити аліментоотримувача хоча б частково.

 • Отримання грошей від продажу машини в рахунок майбутніх виплат. Таку домовленість слід оформити документально: скласти договір про надання частки коштів. Слід врахувати, що документ набуде юридичної чинності після нотаріального засвідчення.
 • Якщо батько недбайливий і з його вини утворився борг, слід звернутися в суд. На підставі судового рішення транспортний засіб буде описано судовими виконавцями і реалізовано. Після продажу машины стягувач зможе отримати гроші на утримання дитини в розмірі аліментної заборгованості.

Зверніть увагу! Знімати майнове обтяження доведеться в суді, оскільки пристави до повноліття дитини відмовляються знімати арешт з майна батька, навіть якщо борг погашений.

Немає гарантії, що арештований автомобіль буде реалізований. Арешт на майно боржника знімають, якщо заборгованість погашена, а судовий виконавець вчасно повідомлений.

 • Бувають складні ситуації, коли батьки дитини не прагнуть зберегти дружні, або хоча б толерантні відносини після розлучення. В даному випадку можна ініціювати перевірку в держорганах, які зацікавляться не тільки сплатою податків з договору, але і джерелом доходів на придбання машини.

Безумовно, грошей аліментоотримувачу не принесе, але, можливо, підштовхне другого батька сісти за стіл переговорів.

Раніше ми розповіли, чи потрібно платити аліменти з матеріальної допомоги.

Зверніть увагу!

 • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
 • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
 • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!
Ссылка на основную публикацию