Порядок розірвання шлюбу в суді та в рагсі (документи, вартість)

Розірвання шлюбного союзу проводиться органами РАГСу або судом, коли у подружжя є діти молодше вісімнадцяти років або один з громадян проти розлучення. Про це написано в сімейному законодавстві.

Тим не менш, багато людей не знають про те, який передбачений порядок розірвання шлюбу в нашій державі. Так ось, за загальним правилом, союз може бути розірваний в адміністративному порядку (в РАГСі) або в суді.

Детальніше про все це, буде розказано в даній статті.

Основне

Порядок розірвання шлюбу в суді та в РАГСі (документи, вартість)

На превеликий жаль, але в даний час число зареєстрованих розлучень, перевищує кількість укладених шлюбних союзів. Це дуже сумна статистика. Причини розлучення можуть бути самими різними, але найчастіше розірвання офіційного союзу відбувається через невірності одного з подружжя. Для того щоб припинити шлюбні відносини, подружжю досить роз'їхатися по різних будинках і більше не жити разом, не вести спільне господарство і спільний побут. Але, для того, щоб офіційно розірвати свій союз, громадяни повинні звернутися із заявою до органів РАГСу або суд.

Порядок розірвання шлюбу буде залежати від того, чи є у подружжя спільні діти, яким немає ще 18 років і чи є обопільна згода на припинення подружніх відносин. Про це повинні знати всі громадяни, які вирішили розлучитися з дружиною або чоловіком.

Порядок розірвання шлюбу

Порядок розірвання шлюбу в суді та в РАГСі (документи, вартість)

Для офіційного припинення сімейних відносин між чоловіком і дружиною досить лише бажання одного з них. Адже якщо хтось із подружжя захоче розлучитися, то розлучення відбудеться в будь-якому випадку. Звичайно, чоловік або дружина, які не бажають припиняти відносини з близькою людиною, можуть затягувати процес офіційного розставання. Проте, толку від цього не буде, якщо чоловік чи жінка твердо вирішив припинити сімейні відносини. Про це також необхідно знати.

На що треба звернути увагу

Порядок розірвання шлюбу буде залежати від бажання обох подружжя припинити свої сімейні відносини. Також в даному випадку велике значення має наявність спільних дітей, які за законом ще не стали повністю дієздатними.

Тому якщо обоє з подружжя бажають припинити свої сімейні відносини, то вони звертаються для цього в ЗАГС. Але тільки в тому випадку, коли у пари немає спільних, неповнолітніх діточок. Інакше розлучення можливий тільки в судовому порядку.

На додаток

Порядок розірвання шлюбу в суді та в РАГСі (документи, вартість)

Підстави і порядок розірвання шлюбу зафіксовані в сімейному законодавстві. Для того щоб офіційно припинити шлюбні відносини, один з подружжя повинен направити заяву до суду, якщо другий виступає проти розриву союзу. Те ж саме відбувається в тому випадку, коли у пари є неповнолітня дитина. Його інтереси в даному випадку будуть понад усе.

При наявності спільну дитину заяву на розлучення передається позивачем мировому судді тієї ділянки, де проживає один із подружжя.

Але це тільки в тому випадку, якщо між чоловіком і дружиною немає спору про те, з ким із них буде жити малюк після офіційного розлучення мами і тата. В іншому випадку заява на розлучення подається в районний суд.

Також батько, з яким буде проживати дитина, має право вимагати стягнення аліментів на забезпечення неповнолітнього з другого з батьків. Про це також необхідно знати.

заборонено

У тому випадку, якщо чоловік вирішив розірвати шлюбні відносини з дружиною, яка перебуває в положенні, то зробити він цього не зможе до того моменту, поки дитина не народиться і йому не виповниться один рік. Це важлива умова, яка не дозволяє чоловікові залишати свою в сім'ю в той час, коли його дружина потребує підтримки і допомоги.

Проте, сама жінка може подати на розлучення в період вагітності, якщо вважає, що їхні стосунки з чоловіком вже давно припинені. В цьому випадку розлучення буде проходити в органах РАГСу. Якщо, звичайно, чоловік жінки не виступає проти розірвання їхнього союзу і бажає зберегти сім'ю. В іншому випадку розлучення буде проходити в суді.

важливе

Загальний порядок розірвання шлюбу поділяється на два види:

 • адміністративний (т. е. розлучення проходить в органах РАГС);
 • судовий (офіційне розставання подружжя фіксується в рішенні органу правосуддя).

Це зафіксовано в сімейному законодавстві.

Як вже було зазначено раніше, в органах РАГСу дозволяється оформити розлучення, якщо у пари немає спільних дітей, але є взаємна згода на припинення сімейних відносин. Проте, навіть з цього правила є одне дуже важливе виняток.

Порядок розірвання шлюбу в суді та в РАГСі (документи, вартість)

Чоловік або дружина можуть скористатися правом на розірвання шлюбу в односторонньому порядку в тому випадку, якщо другий з подружжя:

 • був визнаний органом правосуддя безвісти зниклим;
 • судом був визнаний недієздатним;
 • був засуджений за вчинення злочинного діяння на термін більше трьох років і спрямований в місця ізоляції від суспільства).

нюанси

Порядок розірвання шлюбу в суді та в РАГСі (документи, вартість)

При наявності вищевказаних обставин спільне життя подружжя втрачає будь-який сенс, тому багато жінок і чоловіки намагаються якомога швидше припинити такі шлюбні відносини в офіційному порядку. Хоча є й такі громадяни, які чекають повернення близької людини з колонії, коли той відбуває термін. Таке теж буває.

Проте, розірвання шлюбу в односторонньому порядку згідно із законом не заборонено і на практиці здійснюється співробітниками органів РАГСу досить часто. Для цього, чоловікові або дружині потрібно мати при собі певні документи (копію вироку або рішення суду), оформити заяву на розлучення і сплатити державне мито в сумі 350 рублів.

характеристика

Порядок розірвання шлюбу в суді та в РАГСі (документи, вартість)

Як вже було зазначено раніше, порядок розірвання шлюбу в РФ закріплений в сімейному законодавстві. Проте, не дивлячись на це, багато громадян іноді важко з вирішенням питання про те, куди їм потрібно подавати заяву на розлучення.

В даному випадку люди завжди повинні пам'ятати: якщо у них з чоловіком є ​​спільні діти, які ще не стали повнолітніми, то розірвання шлюбу відбувається в суді.

В ЗАГСі розлучення відбудеться тоді, коли обоє бажають припинити свої сімейні відносини і не мають нащадків до 18 років.

Проте, якщо у людей ще збереглися почуття один до одного, то їм найкраще спробувати зберегти свій союз, тим більше якщо в шлюбі народилися діти.

В органах правосуддя

В даний час велика кількість розлучень проходить між молодим подружжям, у яких є спільна дитина, якому ще немає 18 років. У подібній ситуації розірвання шлюбного союзу проводиться в судовому порядку. У зв'язку з цим чоловікові або дружині потрібно подати позов до світової суд. До заяви необхідно додати:

 • оригінал свідоцтва про укладення шлюбного союзу;
 • копію документа про народження дитини;
 • чек про оплату державного мита (зараз це шістсот карбованців);
 • копію позову для відповідача.

Розірвання шлюбу в судовому порядку провадиться не раніше закінчення одного місяця після передачі в орган правосуддя заяви. Це важливе правило, яке потрібно знати.

Проте, якщо розлучення проходить в районному суді (при наявності спору про проживання дітей), то процес може розтягнутися на термін до двох місяців. Якщо чоловік або дружина не згодні на розрив сімейних відносин, то судовий орган може дати час на примирення (до трьох місяців).

Якщо за цей період подружжя не побажають зберегти союз, то шлюб буде розірвати. Тому не варто думати про те, що якщо один з подружжя не буде з'являтися на засідання, то розлучення не відбудеться.

Адже якщо один з громадян вирішив припинити відносини з чоловіком або дружиною, то це все одно станеться, незалежно від бажання другого з подружжя. На практиці таке буває досить часто.

До вищевикладеного

Також хотілося б сказати, що порядок розірвання шлюбу в суді складається з декількох етапів:

 • подачі заяви на розлучення;
 • прийняття справи до провадження;
 • слухання в процесі і винесення рішення.

Після того, як рішення у справі буде винесено, у подружжя є один місяць на оскарження процесуального акту правосуддя. Після закінчення цього періоду, рішення вступає в силу. Розлучення вважається таким, що відбувся і офіційно оформленим. До органів РАГСу направляється виписка з рішення суду і свідоцтво про шлюб громадян.

Документ про припинення шлюбних відносин кожен з громадян може отримати в РАГСі після оплати держмита в сумі 650 рублів. Якщо жінці необхідно отримати довідку про те, що при вступі в шлюб їй було присвоєно прізвище чоловіка, то за це їй потрібно буде також заплатити держмито 200 рублів.

Детальну інформацію про цих документах можна отримати у працівників РАЦСу свого населеного пункту. Такі правила.

Порядок розірвання шлюбу в РАГСі

Також зафіксовано в Сімейному кодексі РФ. Розлучитися в адміністративному порядку мають право всі громадяни, які обопільно бажають припинити сімейні відносини і у яких немає дітей до вісімнадцяти років.

Для цього подружжю потрібно подати спільну заяву в ЗАГС і прикласти до нього квитанцію про оплату держмита (650 рублів). Через місяць буде проведена державна реєстрація припинення шлюбного союзу. В цей день в РАГСі зобов'язані бути присутніми чоловік і дружина.

У тому випадку, якщо подружжя передумали оформляти розлучення, даний спір буде вирішений в судовому порядку. Про це необхідно знати.

часті питання

Порядок розірвання шлюбу в суді та в РАГСі (документи, вартість)

Яким буде порядок розірвання шлюбу з дітьми? В даному випадку все досить просто. Якщо люди бажають розлучитися, але мають спільних дітей, то розлучення проводиться в суді. Виняток тут становлять деякі випадки, коли один із подружжя був засуджений до позбавлення волі або в судовому порядку позбавлений дієздатності, а також визнаний безвісно відсутнім. В цьому випадку в ЗАГС потрібно обов'язково пред'явити копію вироку або рішення органу правосуддя.

Якщо між подружжям немає спору про місце проживання їхніх спільних дітей, то розлучення проходить в світовому суді. В іншому випадку позивачеві потрібно буде звернутися в районний орган правосуддя.

Необхідно також сказати про те, що питання про стягнення аліментів з другого з подружжя, який не проживає з дітьми, може бути розглянуто і вирішено під час процесу про розлучення громадян. В цьому немає нічого особливого.

На практиці так відбувається досить часто.

Якими можуть бути порядок і умови розірвання шлюбу? Таке питання задають багато громадян, які бажають оформити розлучення самостійно, без допомоги кваліфікованих юристів.

Так ось, якщо говорити про офіційне розставання подружжя, що здійснюється через органи РАГСу, то воно проходить в тих випадках, коли обидві сторони сімейних відносин згодні на розлучення і не мають неповнолітніх дітей. Навіть якщо у чоловіка або у дружини є дитина від іншого шлюбу, то це не буде перешкодою для розірвання даного союзу в РАГСі. В інших випадках офіційний союз розривається в судовому порядку.

Для інформації

Хотілося б ще сказати про те, що умовами розірвання союзу є:

 • смерть чоловіка або дружини;
 • оголошення судом чоловіка померлим.

В цьому випадку шлюб буде вважатися розірваним. Ще однією умовою розірвання шлюбного союзу є бажання чоловіка або дружини припинити сімейні відносини зі своїм чоловіком. У подібній ситуації дуже рідко коли вдається зберегти сімейні відносини між людьми.

підсумок

Отже, значить, офіційне розлучення між громадянами, які перебувають у законному шлюбі, може бути проведений органами РАГСу або судом.

Якщо у людей є спільні діти, які ще не стали повнолітніми, то за загальним правилом розлучення проводиться органами правосуддя. Для цього, один з подружжя, який бажає розірвати союз, повинен звернутися з позовом до суду.

Як правило, якщо чоловік або дружина не наполягають на збереженні шлюбних відносин, то розлучення відбудеться на першому засіданні.

Проте, в законі є свої винятки. Наприклад, якщо один з подружжя визнаний винним в злочинному діянні і засуджений судом до покарання у вигляді ізоляції від суспільства на період більше трьох років, то інший може в односторонньому порядку розірвати з ним союз.

Правила вступу в шлюб в 2019 році: Що потрібно для подачі заяви, який порядок вступу

Рано чи пізно чоловік і жінка приймають важливе рішення бути разом, жити разом, вести загальний побут і полегшити життя один одному. Це переростає в намір солдати сім ю і є серйозним етапом на шляху кожного.

Порядок розірвання шлюбу в суді та в РАГСі (документи, вартість)

Виникає маса питань, з чого почати, куди піти, скільки це коштує, зі скількох років можна одружуватися в Україні взагалі, де, і, головне, як це оформити? Постараємося допомогти Вам розібратися в хитросплетіннях організації такої знаменної події. У мріях все бездоганно — тому, щоб уникнути неприємних сюрпризів, бажано знати нюанси і обійти підводні каменів на шляху до довгоочікуваного щастя — подружжю.

Який порядок вступу в шлюб в Україні?

За останні роки уряд значно спростило процедуру, яка передує такого заходу, як реєстрація шлюбу, з'явилася можливість подачі заяви онлайн і одруження за од н ю добу. Все це стосується частина необхідних формальностей, з якими ми Вас ознайомимо нижче.

Реєстрація шлюбу в Україні відбувається в офіційному державному органі реєстрації актів цивільного стану на підставі норм сімейного ого Кодекс а України. Порядок оформлення актів цивільного стану регламентується відповідною інструкцією, затвердженою Міністерством юстиції.

Поняття шлюб, визначається, як союз між жінкою і чоловіком, яким виповнилося 18 років (Шлюбний першого року по закону) і зареєстрували його на добровільних засадах за обопільною згодою і в установленому порядку.

Отже, умовно можна визначити три підготовчі етапи до шлюбу:

1. Знайти ЗАГС. На сьогоднішній день немає прив'язки до місця реєстрації молодят, тому вибір не обмежується стандартними критеріями. Це може бути будь-який РАГС на території країни: просто в красивому місті, або обумовлений місцезнаходженням молодят в даний період, або власно з будь-якими іншими перевагами.

2. Ознайомча бесіда пари, з співробітниками органів РАЦСу роз'яснення обов'язків і прав майбутньої сім'ї, відповідно норм СКУ, а також інформування про відповідальність за приховування фактів, що перешкоджають реєстрації союзу (це можуть бути відомості про стан здоров'я, які можуть стати причиною визнання недійсності шлюбу).

Читайте также:  Все про договір дарування (зразок)

3. Подача заяви в ЗАГС. Ця процедура здійснюється персонально, або за певних умов через представника. Довіреність і повноваження представника слід завірити нотаріально.

Порядок розірвання шлюбу в суді та в РАГСі (документи, вартість)

Тепер детально розглянемо умови укладення шлюбу відповідно до законодавчої бази:

 • Молодята повинні досягти шлюбного віку, відповідно до ст.22 це вісімнадцять років на дату вступу в союз. Або з шістнадцятирічного віку при наявності рішення суду.
 • Дієздатність осіб, що вступають в союз. Шлюбна церемонія з особою, яка на момент заходи не в повній мірі усвідомлює значення своїх дій, може бути анульований про або визнаний про незаконним.
 • Принцип одношлюбності — можливість подальшого шлюбу з'являється виключно після офіційно підтвердженого розриву попереднього.
 • Неможливість одруження на родича х різного ступеня споріднення, крім союзу усиновителів я і усиновлення ого після ануляції факту усиновлення, і між власною дитиною та усиновленою по судновому рішенню.

Якщо всі умови дотримані, ласкаво просимо в дорослий світ сім'ї, роботи і в майбутньому дітей.

Що потрібно для подачі заяви в ЗАГС?

Подача заяви в ЗАГС — це перший крок на шляху оформлення Ваших відносин офіційно, на, так званому, державному рівні. Не обійтися і без повного пакету необхідних «папірців», і знання розпорядку роботи та адресу цікавить вас установи.

А тепер докладніше опишемо які документи потрібні для подачі заяви в ЗАГС:

 • Посвідчення особи, в нашій країні це паспорт;
 • Підтвердження про плати держмита та обраних послуг (вид церемонії);
 • ІІН — індивідуальний ідентифікаційний номер;

Порядок розірвання шлюбу в суді та в РАГСі (документи, вартість)

Якщо шлюб не перший, то необхідно документальне підтвердження розірвання попереднього, це може бути свідоцтво про розлучення, про загибель одного з подружжя (якщо особа є вдівцем або вдовою), судове рішення про розірвання або визнання шлюбу недійсним.

Якщо реєстрація шлюбу з іноземцем в Україні, то при собі посвідчення особи громадянина іншої країни, довідка, що підтверджує законність перебування на території країни, а також переклад на державну мову, документів, які є підставою для здійснення шлюбу (їх достовірність повинна підтверджуватися нотаріально або дипломатичним представництвом чи консульством країни, звідки родом чоловік).

Документи зібрані, що потрібно для подачі заяви в загс так, це особиста присутність обидві їх сторін, обов'язково з паспортами.

Остаточно визначитися з видом процедури, можливо замовити як урочисту, так і звичайну це виключно ваші пріоритети і цінова політика.

Поряд з можливістю проведення одруження в будівлі органу РАЦС, є альтернатива виїзних ой церемонії, хоч вам все одно доведеться заздалегідь пройти всі формальності.

Як подати заяву в ЗАГС без черг, в затишній і комфортній обстановці, сидячи в зручному кріслі?

Століття технічного прогресу та інформаційних технологій істотно скорочує наші моральні і енерговитрати. Ми можемо отримати консультацію, і що дуже зручно — подати цікавлять нас документи онлайн, не переступаючи поріг власного будинку.

Наша покрокова інструкція допоможе Вам подати заяви в ЗАГС онлайн, за рекомендаціями якої, ви повинні:

1. Бути зареєстрованим на сайті Мінюст а (онлайн портал для звернень громадян за консультаціями і оформленням різних актів цивільного стану).

2. Визначити відповідні час, дату і відділення де планується проведення церемонії.

3. Оплатити держмито і вартість самих послуг (додатково стягується комісія при розрахунку карткою).

4. Слід вписати необхідні дані про майбутніх подружжя в бланк.

Важливо! У Вас є можливість скористатися інтернет-сервіси тільки при наявності електронного підпису, в іншому випадку все-таки доведеться пройти в вибране відділення і розписатися особисто протягом трьох робочих днів з моменту прийняття заявки.

Порядок розірвання шлюбу в суді та в РАГСі (документи, вартість)

Держмито затягне всього-на-всього 0,85 грн., Оформлення близько 40 грн., а ось вартість церемонії від 156 грн. за скорочену і від 305 грн. за урочисту. Ціни варіюються в залежності регіону, дня тижня і часу самої церемонії.

Як оформити шлюб за один день?

Буває так, що людям несила терпіти. І почуття перевірили, і готові, і дорослі вже — для шлюбу у нас з недавніх пір є свій «Лас-Вегас» — моментальний шлюб.

А якщо без жартів, то вже кілька років в Україні успішно працює проект «Шлюб за добу» або розпис за один день. Сплативши певну суму, ви можете зменшити термін очікування на місяць, і одружитися на протязі доби.

Або в день подачі заявки, або на наступний. Документи для реєстрації шлюбу такі ж, як і при звичайній процедурі.

Вартість такої послуги залежить від дня тижня, виду дійства, часу і місця проведення, приблизна цінова сітка виглядає так:

Базова розпис при подачі форми не менше ніж за 24 години до самого обряду проводиться по буднях о ранковий її і денні е час — від 1200 гривень;

 • Вечірній та нічний час, вихідні або святкові дні від 1800 гривень;
 • Експрес реєстрація протягом години — від 2200 гривень;
 • Виїзна церемонія — від 2700 гривень.

Вказана нижня цінова межа усереднено по країні.

Провести прискорену версію заміжжя можна в багатьох великих містах нашої країни. Так що на противагу держустановам ставляться більш цікаві і гарні будинки України.

ЗАГС Чернігів Міський палац культури (вул. І. Мазепи, 23);
ЗАГС Київ НСК «Олімпійський», Документ-сервіс «Готово»;
ЗАГС Запоріжжя Запорізька обласна філармонія (пр. Соборний, 183), Палац культури «Хортицький» (пр. Преображенського, 15);
ЗАГС Черкаси КП «Центральний стадіон» (вул. Смілянська, 78);
ЗАГС Вінниця Подільський туристично-інформаційний центр (вул. М. Оводюка, 20);
РАГСи Харків КП «Щасливе місто» (вул. Сумська, 61), тут два в одному прямо в будівлі Палацу одруження

Чого тільки варті музеї в Хмельницькому, Ужгороді, Миколаєві та Львові (в цьому місті реєстрація шлюбу можлива навіть в міжнародному аеропорту «Львів» ім. Данила Галицького). Шлюб за добу Одеса побив усі рекорди за кількістю місць проведення такої експрес процедури — дев'ять.

Порядок розірвання шлюбу в суді та в РАГСі (документи, вартість)

Повний список установ і міст, де можна одружитися за добу можна побачити на сайті Мін'юсту.

Підсумуємо, не так все страшно і складно, як могло здатися на перший погляд. Цивільний шлюб Україна — це модно і легко, але давайте задумаємося, чого варто сім'я? Це не просто «штамп» (який за останніми даними скасували) — це затишок, тепло, взаємодопомога і підтримка, відповідальність ь один за одного, він а з'єднує і скріплює вже сформований тандем двох закоханих.

Вищеописані рекомендації допоможуть пройти шлях від просто пари до сімейної, легко, швидко і максимально комфортно. Злагода та любов.

 • Читайте також:
 • Дарча на квартиру
 • Допомога при народженні дитини
 • Як відкрити свій бізнес

Процедура розірвання шлюбу / розлучення, через РАЦС, через суд, алгоритм розірвання шлюбу / розлучення при наявності дітей

Порядок розірвання шлюбу в суді та в РАГСі (документи, вартість)

В Україні компетенцією розірвання шлюбу володіють органи РАГСу і суду з урахуванням певних умов.

Часто подружжя, не маючи певних знань в області сімейного права, звертаються в ЗАГС з вимогою розірвати шлюб. Для того щоб оформити розлучення через ЗАГС необхідна наявність двох умов:

1) відсутність спору щодо розлучення. Тобто, в разі, якщо один з подружжя проти розірвання шлюбу, інший з них вже не може звертатися в ЗАГС, оскільки має бути спільна заява. В такому випадку, тому з подружжя, хто бажає розлучитися пряма дорога до суду.

2) відсутність загальних неповнолітніх дітей. Права дитини мають певний пріоритет і в силу неможливості самостійно захищати свої права, такий обов'язок покладається на державу. Однак в разі наявності неповнолітньої дитини у одного з подружжя, звернення в ЗАГС для розлучення буде абсолютно на законних підставах.

Процедура розлучення в РАГСі не вимагає особливих зусиль і є досить швидкою. Для того щоб розірвати шлюб необхідно просто прийти до відділу РАЦСу за місцем проживання подружжя або одного з них і звернутися зі спільною заявою про розлучення. Зверніть увагу, що зовсім немає необхідності звертатися в той ЗАГС, який колись зареєстрував ваш шлюб, що значно спрощує ситуацію в багатьох випадках.

Заява про розлучення має стандартну форму шаблону, яку, як правило, заповнює сам інспектор РАГСу в електронній формі на підставі наданих вами даних. У заяві є два поля для кожного з подружжя окремо. Причини розлучення не цікавлять орган ЗАГСу, оскільки важливий сам факт обопільної згоди на розлучення і відсутність спільних дітей.

Приклад заяви про розірвання шлюбу подружжя, які мають дітей.

Правилами державної реєстрації актів цивільного стану передбачений випадок, коли один з подружжя через поважну причину (тяжка хвороба, тривале відрядження, проживання у віддаленій місцевості) не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу в ЗАГС, таку заяву, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою або прирівняна до нього, від його імені може подати другий з подружжя, про що робиться відмітка в журналі обліку заяв про розірвання шлюбу подружжя, які мають дітей.

Після того, як внесена вся інформація, заява роздруковується і дається на ознайомлення подружжя. Слід ретельно перевірити всі дані, оскільки хоча б одна неправильна буква або цифра може надалі спричинити проблеми з оформленням повторного шлюбу. Після ознайомлення з заповненою заявою про розірвання шлюбу, подружжя повинні поставити свої підписи на відведеному місці.

Відповідно до п.5 ст.3 Декрету КабМіну України №7-93 «Про державне мито» за реєстрацію розірвання шлюбу за взаємною згодою подружжя, яке не має неповнолітніх дітей оплачується держмито в розмірі 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (8,50 грн).

Процедура розірвання шлюбу через РАГС займає один місяць, протягом якого відповідно до ч.2 ст. 106 СК України подружжя може відкликати заяву. Якщо ж заяву на розлучення не було відкликано, подружжя повинні з'явитися в ЗАГС для безпосередньої реєстрації розлучення в призначений число і час.

У разі, якщо хтось із подружжя не може бути присутнім в день реєстрації розлучення в РАГСі, термін такої реєстрації на письмове прохання подружжя може бути перенесений на інший день, але не більше одного року з дня подання заяви або ж зареєстрований без присутності одного з подружжя, якщо було отримано відповідну заяву від нього. 

В цей же день подружжю видається Свідоцтво про розірвання шлюбу та проставляється відмітка в актовому записі. Той з подружжя, який був відсутній при реєстрації, отримує Свідоцтво в тому РАГСі, який він вказав у заяві про розлучення без його присутності. Відповідно і відмітка в паспорті ставиться цим органом РАЦСу.

Реєстрація розлучення в РАГСі з особою, визнаною безвісно відсутнім або ж недієздатним здійснюється за заявою одного з подружжя, який повинен надати відповідне рішення суду, яке набрало законної сили.

Найчастіше, подібні рішення приймаються одним з подружжя для того щоб в подальшому зареєструвати новий шлюб.

Така процедура може зайняти трохи більше часу, оскільки потрібно звертатися в суд в порядку окремого провадження з метою визнати факт відсутності або недієздатності іншого з подружжя.

Порядок розірвання шлюбу в суді та в РАГСі (документи, вартість)

Після того, як спільна заява або позовну заяву було отримано судом за допомогою автоматизованої системи документообігу в суді визначається суддя, який безпосередньо і буде вести справу про розірвання шлюбу.

У разі, якщо поданий пакет документів відповідає нормам цивільного та сімейного законодавства України, суддя призначає дату і час попереднього судового засідання, про що сторони отримують судові повістки.

Під час цього засідання суддя з'ясовує обставини справи, вислуховує думки сторін.

На відміну від процедури розлучення через ЗАГС, суд може встановити строк для примирення подружжя до шести місяців, коли заява подається з ініціативи тільки одного з подружжя. Якщо ж протягом цього терміну подружжя не дійшли спільної згоди, тоді суд приймає рішення про задоволення позову і розірвання шлюбу або відмовити позивачеві.

Для того щоб шлюб був розірваний, суд повинен встановити фактичні обставини сімейного життя подружжя, які свідчать про неможливість збереження сім'ї і, що такі взаємини суперечать інтересам подружжя або їхніх дітей.

Шлюб вважається розірваним з моменту вступу в силу судового рішення про розірвання шлюбу. Рішення суду набирає чинності через 10 днів з моменту його прийняття (закінчення строку на оскарження).

Рішення суду про розірвання шлюбу є офіційним документом і сторонам не обов'язково отримувати Свідоцтво про розлучення в РАГСі.

Якщо подружжя бажають проставити штамп в паспорті, який свідчить про розлучення, в такому випадку необхідно звернутися в ЗАГС і надати копію рішення суду.

Порядок розірвання шлюбу в суді та в РАГСі (документи, вартість)

З ПОВАГОЮадвокат, кандидат юридичних наук,доцент,Скрябін Олексій Миколайович+38 066 777 37 33; +38 097 403 73 05; +38 093 899 91 94Viber; WhatsApp +38 066 777 37 33

e-mail skriabinadvokat@gmail.com

Ознайомитись з моєю судовою практикою по шлюборозлучним процесам Ви маєте можливість в розділі «Практика адвоката»

www.advokat-rozluchennya.com.ua

процедура розлучення через загс, процедура розлучення при наявності неповнолітньої дитини 2016, процедура розлучення подружжя, процедура розлучення з дітьми, процедура розлучення через суд, процедура розлучення в загсі, процедура розлучення без дітей, процедура розлучення через загс без дітей, процедура розлучення обопільній, процедура розлучення з неповнолітнім, яка процедура розлучення,

 • як відбувається процедура розлучення, розлучення документи процедура, процедура розірвання шлюбу розлучення, процедура розлучення з неповнолітньою дитиною, процедура розлучення при обопільній згоді, процедура розлучення в Україні, як проходить процедура розлучення, процедура розлучення терміни, порядок процедури розлучення, ускладнення процедури розлучення, процедура розлучення в Україні якщо є діти, процедура розлучення якщо немає згоди чоловіка,
 • скільки триває процедура розлучення, яка процедура розлучення, розлучення процедура оформлення, процедура розлучення відсутності подружжя, примирні процедури при розлученні, процедура розірвання шлюбу, процедура розірвання шлюбу розлучення, процедура розірвання шлюбу суді, процедура розірвання шлюбу в загсі, процедура розірвання шлюбу за наявності неповнолітніх дітей, процедура розірвання шлюбу через суд, як проходить шлюборозлучний процес процедура розірвання шлюбу, процедура розірвання шлюбу в односторонньому порядку, адвокат з розлучень, адвокат розлучення розділу, адвокат суд розлучення, послуги адвоката при розлученні, адвокат розлучення дітьми,
 • кращий адвокат розлучень, консультація адвоката розлучень, адвокат сімейним розлучень, розлучення через адвоката, розлучення дружиною адвокат, допомога адвоката при розлученні, розірвання шлюбу з іноземцем, розірвання шлюбу без присутності, адвокат зі шлюборозлучних процесів, чи потрібен адвокат при розлученні, найняти адвоката розлучення, розлучення через суд адвокат, адвокат по сімейних справах розлучення, знайти адвоката розлучення,
 • адвокати поради розлучення, розірвання шлюбу, розлучення адвокат, адвокат зі шлюборозлучних справ, допомога при розлученні, заяву про розірвання шлюбу, позовна про розірвання шлюбу, позовна заява про розірвання шлюбу, розірвання шлюбу в суді, заяву в суд про розірвання шлюбу, розірвання шлюбу суді діти, розірвання шлюбу через суд адвокат, консультація по розлученню, розірвання шлюбу суді адвокат, розірвання шлюбу адвокат Кривий ріг, розірвання шлюбу адвокат Запоріжжя, розірвання шлюбу адвокат Дніпропетровськ, розірвання шлюбу адвокат Київ, розірвання шлюбу адвокат Харків, розірвання шлюбу адвокат Одеса, розірвання шлюбу адвокат Львів, розірвання шлюбу адвокат Миколаїв, розірвання шлюбу адвокат Вінниця, розірвання шлюбу адвокат Херсон, розірвання шлюбу адвокат Чернігів, розірвання шлюбу адвокат Черкаси, розірвання шлюбу адвокат Кіровоград, розірвання шлюбу адвокат Мелітополь. Адвокат по разводам, адвокат по расторжению брака, разрыв
Читайте также:  Як стягнути аліменти з непрацюючого батька?

отношений, развод до года, развод с иностранцами, апостиль. В Україні компетенцію розірвання шлюбу мають органи РАГСу і суду.

Для того щоб оформити розлучення через ЗАГС необхідна наявність двох умов: відсутність спору щодо розлучення, відсутність спільних неповнолітніх дітей при обопільній згоді на розірвання шлюбу.

Однак в разі наявності неповнолітньої дитини у одного з подружжя, звернення в ЗАГС для розлучення буде абсолютно на законних підставах. Для того щоб розірвати шлюб подружжя повинні прийти в ЗАГС за загальним місцем проживання або одного з них і звернутися зі спільною заявою про розлучення.

Якщо один з подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу в ЗАГС, таку заяву, справжність підпису на якій нотаріально посвідчена або прирівняна до нього, від його імені може подати другий з подружжя.

Заява про розлучення має стандартну форму шаблону, яку заповнює сам інспектор РАГСу в електронній формі на підставі наданих даних. Після ознайомлення з заповненою заявою про розірвання шлюбу, подружжя проставляють свої підписи на відведеному місці.

Протягом одно

го місяця можуть відкликати заяву на розлучення. Якщо ж заяву на розлучення не було відкликано, подружжя повинні з'явитися в ЗАГС для реєстрації розлучення в призначений число і час. Процедура розірвання шлюбу повинна бути проведена до закінчення одного року з дня подання заяви.

Реєстрація розлучення в РАГСі з особою, визнаною безвісно відсутнім або ж недієздатним здійснюється за заявою одного з подружжя на підставі відповідного рішення суду, яке набрало законної сили. Подружжю видається Свідоцтво про розірвання шлюбу та проставляється відмітка в актовому записі.

Процедура розірвання шлюбу в суді відбувається в разі

заперечення одного з подружжя і в разі наявності неповнолітніх дітей. За допомогою автоматизованої системи документообігу в суді визначається суддя, який безпосередньо і буде вести справу про розірвання шлюбу.

Суд може встановити термін для примирення подружжя до шести місяців, коли заява подається з ініціативи тільки одного з подружжя. Якщо протягом цього терміну подружжя не дійшли спільної згоди, тоді суд приймає рішення про задоволення позову і розірвання шлюбу або відмовити позивачеві.

Шлюб вважається розірваним з моменту вступу в силу судового рішення про розірвання шлюбу і не вимагає звернення до РАГСу.

Розлучення через РАЦС: процедура розірвання шлюбу

Для розлучення потрібне дотримання двох основних умов:

 • відсутність спільних неповнолітніх дітей
 • згода подружжя на розірвання шлюбу

При дотриманні вищевказаних умов, розлучення через РАЦС є найпростішим варіантом припинення шлюбу в Україні. Для оформлення розлучення подружжю необхідно звернутися до органу реєстрації актів цивільного стану, за місцем проживання (прописки) одного з них. У РАЦСі потрібно заповнити спільну заяву про реєстрацію розірвання шлюбу (зразок у цій статті).

Наявність неповнолітніх дітей від інших шлюбів не впливає на можливість розлучення в РАЦСі.

Які строки розірвання шлюбу через РАЦС в Україні?

Процедура оформлення розірвання шлюбних відносин через органи державної реєстрації актів цивільного стану займає один місяць. Саме стільки часу, відповідно до ч.2 ст.

106 Сімейного кодексу України, відведено подружжю для відкликання заяви. Якщо бажання розлучитися за цей місяць не пропало, чоловік і дружина в призначений день зобов’язані з’явитися до РАЦСу для реєстрації розірвання шлюбу.

При підтвердженні намірів, видається відповідне свідоцтво.

Відкликання заяви одним з подружжя анулює можливість розлучення в РАЦСі (судова процедура).

Дата державної реєстрації розірвання шлюбу може бути перенесена на інший день на письмове прохання подружжя, якщо вони з поважних причин не можуть з’явитися в орган державної реєстрації актів цивільного стану в установлений для них термін. Це регламентовано ч. 4 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

Важливо: термін перенесення розірвання шлюбу не може перевищувати один рік з дня подання заяви.

Чи можна розлучитися у РАЦСі без присутності чоловіка або дружини?

Відсутність через поважну причину одного з подружжя при подачі заяви на розлучення не є проблемою, оскільки відповідно до ч. 1 статті 106 Сімейного кодексу другий з подружжя може подати заяву від його імені.

Для цього відсутній людині необхідно самостійно заповнити свою частину заяви про реєстрацію розірвання шлюбу та завірити її у нотаріуса.

За наявності такої «довіреності» розлучення відбувається без присутності чоловіка або жінки.

Якщо чоловік або дружина заздалегідь знає, що не зможе прибути до РАЦСу для оформлення розлучення в призначений час, при подачі заяви (або протягом місяця після цього) слід письмово повідомити орган державної реєстрації актів цивільного стану про можливість розірвання шлюбу у відсутності одного з подружжя. Цей документ подається інспектору реєстраційної служби.

При направленні письмового повідомлення, підпис на ньому повинен бути нотаріально посвідчений.

Який перелік документів потрібен для розлучення в РАЦСі?

Для зазначеного способу припинення шлюбу необхідні наступні документи:

 • спільна заява подружжя
 • свідоцтво про шлюб
 • паспорт

Скільки коштує розлучення через РАЦС у 2020 році?

Процедура розлучення у РАЦСі є маловитратною і загальна сума платежу, як правило, не перевищує розміру адміністративного збору.

Відповідно до Декрету Кабміну «Про державне мито», у разі реєстрації розірвання шлюбу за взаємною згодою подружжя, яке не має дітей, сплачується держмито в розмірі 0,5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8 гривень 50 копійок).

При цьому сума податку, який необхідно сплатити за розлучення з особами, визнаними в установленому порядку безвісно відсутніми або недієздатними, становить 0,03 НМДГ. Крім цього, в ціну шлюборозлучного процесу можуть включатися додаткові платні послуги РАЦСу (Постанова КМУ № 1168 від 22.12.2010 року).

Чи можна в РАЦСі розлучитися з іноземцем?

Процедура розірвання шлюбних відносин з громадянином іноземної держави проводиться аналогічно шлюборозлучному порядку, встановленому для громадян України (розлучення з іноземцем).

Де отримати заяву про розірвання шлюбу через РАЦС?

Подивитися і скачати зразок заяви про розлучення можна на нашому сайті.

Порядок розірвання шлюбу в суді та в РАГСі (документи, вартість)

Завантажити зразок заяви про розлучення

Чи можна розірвати шлюб через інтернет?

Розлучення онлайн в Україні представляє собою можливість записатися через Інтернет на прийом до відділів державної реєстрації актів цивільного стану, задати ваші питання в режимі online і подати заяву на реєстрацію шлюборозлучного процесу в електронній формі. Все це можна зробити через спеціальний веб-портал Міністерства юстиції України «Звернення в сфері державної реєстрації актів цивільного стану».

Увага! Юридичний портал України не рекомендує користуватися послугами on-line ботів та інших недержавних ресурсів під час процедури розірвання шлюбу.

Як сплатити держмито за розірвання шлюбу через суд або в РАГСі? Чи можна повернути гроші?

У житті трапляються такі неприємні моменти, як розлучення, і від них ніхто не застрахований. Тому у багатьох часто виникає питання, як це зробити, а головне — чи потрібно щось платити за розірвання шлюбу.

Нижче ми розповімо все про те, що потрібно знати про держмито: де і як її можна оплатити, а також які існують нюанси.

Чи обов'язкова оплата державного мита при розлученні?

Держмито при розірванні шлюбу передбачена законодавством РФ.

Тому при розлученні оплата державного мита строго обов'язкова як у випадку з реєстрацією розірвання шлюбу в РАГСі, так і в ситуації з процесом розлучення судовим процесом (про те, коли заява подається до суду, а коли в ЗАГС, ми писали тут).

Якщо ви збираєтеся розлучитися, варто заздалегідь потурбуватися наявністю необхідних коштів. Їх кількість буде залежати від того, за яких умов ви розриваєте свій шлюб: обидва з цим згодні, чи є у вас діти або спільні майнові активи.

Скільки це коштує?

Розмір держмита формується з урахуванням декількох обставин:

 • шлюб розривається в РАГСі при односторонньому зверненні або обопільній згоді подружжя;
 • шлюб розривається в суді без позову майнового характеру або з позовом майнового характеру (стягнення аліментів).

Найшвидшим і економічним способом є розлучення через ЗАГС. Згідно зі статтею 19 Сімейного кодексу РФ, звернутися до цього органу можуть бажаючі розлучитися подружжя при обопільній згоді в разі, якщо у них немає спільних неповнолітніх дітей. Розмір держмита становитиме 650 рублів з кожного з подружжя (НК РФ Стаття 333.26). Таким чином, в цілому розлучення вам обійдеться в 1300 рублів.

Важливо! Сума держмита може скласти 350 рублів для одного з подружжя, якщо другий з подружжя засуджений судом до позбавлення волі на строк 3 і більше років, визнаний безвісно відсутнім або недієздатним.

Однак найчастіше сімейним парам при розлученні доводиться вдаватися до допомоги судової інстанції. Причина може бути не тільки в дітях, а й в небажанні давати розлучення одного з подружжя або при розбіжності з приводу розділу нажитого майна. В цьому випадку єдиним місцем, де можна розлучитися, є суд.

Найекономічніший варіант розлучення через суд — це подача звичайного позову, який не пов'язаний з необхідністю ділити майнові активи. За звернення потрібно буде заплатити лише 650 рублів, як і в випадку з РАГСом.

Тим не менш, важливо мати на увазі, що навіть після отримання судового рішення вам все одно доведеться звертатися в ЗАГС для отримання свідоцтва про розірвання барка, тобто, там теж потрібно буде сплатити державне мито в сумі 650 рублів.

Щоб розлучитися через суд при інших обставинах, існує наступний прейскурант:

 • вартість спільного майна, яке ділять подружжя, не перевищує 20 тис. рублів: Держмито складе 400 рублів;
 • спільне майно коштує більше 20 тис. рулів, але менше 100 тис. рублів: Держмито складе 800 рублів, плюсом додається 3% від цієї вартості;
 • майнові активи понад 100 тис. рублів, але менше 200 тис. рублів: Держмито — 3200 рублів плюс 2% від загальної вартості;
 • майно оцінюється в суму від 200 до 1 млн рублів: Держмито — 5200 рублів плюс 1%;
 • і нарешті, якщо майно коштує понад 1 млн рублів, То мито складе 13200 рублів плюс 0,5%.

Верхня планка по держмито при розлученні в судовому порядку в Росії становить 60 тисяч рублів. Більше цієї суми вам платити не доведеться.

Однак не варто забувати, що судовий процес може накласти на вас додаткові витрати у вигляді гонорарів юристам.

Як і де сплатити державне мито?

Щоб сплатити держмито, вам знадобляться квитанція і реквізити, а отримати їх можна в тому органі, де ви плануєте оформити своє розлучення — в РАГСі або суді. При цьому у випадку з РАГСом є як контактний, так і безконтактний спосіб отримання необхідних даних.

Оплата за реквізитами проводиться через:

 1. відділення банку;
 2. за допомогою додатка Сбербанк-онлайн;
 3. порталу держпослуги.

Якщо ви вибрали перший варіант, то вам буде потрібно взяти реквізити і прийти з ними до відділку вашого банку. Важливо, щоб у вихідному документі були дані про платника, паспортні дані, СНІЛС, реквізити, сума разом з призначенням оплати, а також її дата.

 • Завантажити бланк квитанції на оплату держмита за розірвання шлюбу
 • Завантажити зразок квитанції на оплату держмита за розірвання шлюбу

Через Сбербанк-онлайн оплатити всі так само просто. Після оплати онлайн ви отримаєте електронний чек.

При цьому самим економним варіантом є оплата держмита через портал держпослуги. Оплачуючи держмито цим способом, ви отримуєте 30-відсоткову знижку, тобто — заплатити доведеться всього 455 рублів в разі подачі звичайного заяви.

Щоб сплатити держмито через держпослуги, на сайті потрібно зареєструватися та підтвердити свій аккаунт за допомогою відвідування:

 • Пенсійного фонду;
 • МФЦ;
 • Пошта-банку.

Після того, як ви зареєструвалися, необхідно знайти держпослуг «Реєстрація розірвання шлюбу» і слідувати інструкції.

Далі виберете орган ЗАГС, де ви хочете забрати свідоцтво, і виберете зручні дату та час. Якщо ви хочете отримати свідоцтво про розлучення за згодою обох подружжя, зробити все можна за один день. Найскладнішим тут стане лише вийти з дому, дійти до управління і забрати документ.

Держмито можна оплатити прямо в додатку держпослуг, Якщо ви його використовуєте.

Термін дії квитанції

Сплачена квитанція на розірвання шлюбу в РАГСі має свій термін придатності.

Згідно статті 333.40 Податкового кодексу РФ, сплачена держмито діє 1 місяць, після чого згорає і не підлягає поверненню платнику. Тому затягувати зі зверненням не варто.

Скільки діє в разі звернення в судову інстанцію? Термін дії держмита в цьому випадку становить 1 календарний рік.

Радимо вам також вивчити і інші наші матеріали про розірвання шлюбу, з яких ви зможете дізнатися про те:

 • Як відсудити дитину при розлученні;
 • які можуть бути причини для розриву відносин;
 • як розірвати шлюб з іноземцем;
 • від чого залежать терміни розлучення.

Чи можна повернути гроші і як це зробити?

Випадки повернення держмита прописані всі в тій же ст. 333.40 Податкового кодексу РФ. Відповідно до неї, частково або повністю платник може повернути держмито:

 • якщо оплачена була сума в більшому розмірі, ніж передбачено даної митом;
 • в разі повернення позову, відмови в його прийнятті або залишення його без розгляду, припинення справи, відмови від звернення до суду (до прийняття позову судом).
Читайте также:  Відмова від спадщини

Щоб повернути держмито, сплачену для звернення до суду, перш за все необхідно отримати документ з суду. Це може бути довідка або визначення. Цим документом ви будете доводити необхідність повернення своїх грошей.

Після того, як документ отриманий, слід направитися в відділення податкової інспекції за місцем розташування суду, написати заяву про повернення коштів і прикласти до нього платіжки.

При цьому важливо не забувати, що в разі подання заяви на повне повернення грошей обов'язково додаються справжні платіжні документи. Якщо ви повертаєте гроші частково, підійдуть і копії.

Терміни повернення коштів за сплату держмита — 1 місяць з дня прийняття заяви.

Якщо потрібно повернути кошти за сплату держмита в РАГСі, то з тим же заявою і платіжними документами слід звертатися туди.

Право на звернення до органів для повернення держмита зберігається протягом трьох років.

Довідка: не підлягає поверненню держмито, сплачене за розірвання шлюбу, в разі, якщо згодом не була проведена державна реєстрація відповідного акта цивільного стану або не були внесені виправлення і зміни до актових записів цивільного стану.

На закінчення відзначимо, що процедура оплати держмита за своєю суттю досить проста. Однак розмір мита в певних випадках може стати досить обтяжливим для подружжя.

Додайте до цього вартість послуг адвокатів, і на виході ви отримаєте кругленьку суму.

Тому якщо ви все ж вирішили розлучитися, але не хочете, щоб розлучення сильно вдарив по кишені, перш за все — домовтеся між собою.

Тільки знайшовши компроміс і прийшовши до взаємної згоди щодо всіх гострих кутів, процедура розірвання шлюбу виллється для вас у відносно невеликі гроші. А ще краще — любити один одного, поважати і знаходити приводи для радості в спільному житті.

Корисне відео

Дивіться відео: Як самостійно написати позов про розлучення у 2018 році — поради адвоката (Квітня 2020)

Розірвання шлюбу в судовому порядку: порядок розлучення через суд ⋆ Семейный адвокат в Украине (Киев)

Наш офіс працює без вихідних. Щоб почати розірвання шлюбу, зв’яжіться з нашим сімейним адвокатом, телефонуйте за вказаними нижче телефонами:

Тел.: 067 455-35-29
Тел.: 050 904-51-03
Тел.: 093 25-25-561

або напишіть нам – будемо раді відповісти: [email protected]

Замовлення послуги онлайн 24 години

Ваше рішення розлучитися остаточне і безповоротне? Будьте готові до непростого, а часом і затяжного розлучного процесу. Особливо якщо у Вашій родині є обставини, за наявності яких розірвання шлюбу здійснюється в судовому порядку.

У яких випадках розлучаються через суд?

Законом передбачено декілька умов:

1. Наявність спільних неповнолітніх дітей

Навіть якщо обоє хочуть розлучитися, суд зобов’язаний захищати права їхніх неповнолітніх дітей. У судовому порядку вирішуються наступні питання:

Батьки самі прийшли до єдиної думки щодо цього? Тоді вони можуть надати в суд свою угоду. Якщо права дітей не порушуються, суд затвердить угоду батьків своїм рішенням.

2. Відсутність згоди на розлучення одного з подружжя

Не завжди подружжю вдається досягти солідарності, якщо сімейні відносини знаходяться на межі розлучення. Якщо в процесі розгляду справи і з’ясування мотивів і причин розлучення суд дійде висновку, що збереження шлюбу неможливе, він приймає рішення про розлучення. Тобто задовольняє бажання ініціатора розлучення всупереч запереченням протилежної сторони.

Якщо ж у процесі розлучення стане очевидною можливість збереження сім’ї, незважаючи на категоричну незгоду з розлученням однієї зі сторін, суд може призначити строк для примирення подружжя. Після завершення цього строку приймається остаточне рішення.

3. Ухилення від проведення розлучної процедури

Нерідко виникає ситуація, коли чоловік не висловлює категоричної незгоди з розлученням, але довести справу до логічного завершення ніяк не дозволяє.

Він ухиляється від відвідування органів РАЦСу, подання заяви та проведення процедури розірвання шлюбу, не подає клопотання про розгляд справи за його відсутності тощо.

В цьому випадку другому з подружжя не залишається іншого вибору, окрім як оформити розлучення через суд.

Розлучення через суд

Як розлучитися через суд?

Перш за все необхідно вирішити всі спірні питання до звернення в суд. Обопільна згода подружжя про розлучення і відсутність спорів про дітей або майно – підстава для швидкого розірвання шлюбу в суді.

Наприклад, для того щоб швидко оформити розлучення через суд із дітьми, необхідно скласти угоду, в якій будуть визначені суттєві положення:

 • з ким із подружжя будуть проживати неповнолітні діти (або кожен із дітей) після розлучення;
 • на кого з подружжя будуть покладені аліментні зобов’язання, в яких розмірах будуть стягуватися аліменти на дітей, а в деяких випадках і на колишніх чоловіка/дружину, що мають право на утримання;
 • порядок реалізації батьківських прав тим із подружжя, хто буде проживати окремо від дітей.

Така угода не є обов’язковим документом для розлучення через суд з дітьми, але спростить і прискорить процедуру розлучення.

Процедура розлучення через суд. Етапи. Правила. Інструкція

Розповімо коротко про те, як проходить розлучення в суді. Процес відбувається строго відповідно дро процесуального законодавства і складається з декількох основних етапів:

 1. Позивач подає позовну заяву.
 2. Суд приймає заяву і призначає дату слухання.
 3. Далі суд розглядає справу в судовому засіданні.
 4. Суд приймає рішення.
 5. Судове рішення набуває чинності.
 6. Сторони отримують копію рішення суду.
 7. Рішення реєструється в органах Міністерства юстиції України в РАЦСі.

Розглянемо кожен з цих етапів докладніше.

Підготовка позовної заяви та документів на розлучення

Відоме поняття «подати на розлучення» означає підготовку і подачу в суд правильно складеного позовної заяви про розірвання шлюбу та повного пакету необхідних документів.

Заява про розлучення має відповідати встановленій формі та містити всі необхідні відомості:

 • найменування суду;
 • інформація про позивача і відповідача: П. І. Б., місце реєстрації та фактичного проживання;
 • дата і місце реєстрації шлюбу;
 • інформація про наявність спільних неповнолітніх дітей.

Докладніше дізнатися про вимоги до змісту позовної заяви, переліку необхідних документів, ознайомитися зі зразком та завантажити форму ви можете в статті “Подача позовної заяви на розлучення в суд”.

Як подати заяву в суд про розлучення?

Заяву про розлучення необхідно подавати в суд за місцем проживання відповідача, за винятком випадків, коли допускається подача заяви за місцем проживання позивача (за наявності неповнолітніх дітей або у зв’язку зі станом здоров’я).

Прийняття позовної заяви судом

Якщо позовну заяву і документи прийнятіо, суд призначає дату попереднього засідання (на якому суд визначить готовність матеріалів справи до розгляду, а також зробить спроби примирити сторін і запропонує їм укласти мирову угоду) і основного засідання (на якому будуть розглянуті обставини справи та ухвалено рішення). Дата першого судового засідання призначається не раніше, ніж через місяць після подання заяви, про що сторони повідомляються повістками.

Розгляд справи в судовому засіданні

У ході формальної частини судового засідання перевіряється явка сторін, роз’яснюються права та обов’язки, розглядаються заявлені сторонами клопотання.

Далі суд надає слово сторонам: вислуховує вимоги позивача, згоду або незгоду з цими вимогами відповідача, розглядає докази сторін.

Останньою частиною судового засідання є дебати – почергові висловлювання сторін щодо позовних вимог і звернення до суду про їх задоволення.

Судове рішення про розлучення

Розглянувши матеріали справи та вислухавши вимоги сторін, суд виходить у нарадчу кімнату для ухвалення рішення. Сторонам оголошується резолютивна частина рішення суду про розлучення, а документ з повним текстом (зі вступною, описовою, мотивувальною і резолютивною частинами) вручається за п’ять днів після оголошення резолютивної частини.

Якщо між подружжям відсутня угода про дітей або майно, рішенням суду можуть бути визначені умови подальшого місця проживання дітей, аліментних зобов’язань стосовно дітей і зобов’язань про утримання дружини/чоловіка, умови поділу спільного майна.

Набуття чинності судового рішення

Судове рішення набуває чинності за 30 днів після його прийняття, якщо від сторін не надходить оскарження.

Якщо одна із сторін подає апеляційну скаргу на рішення суду, воно набуває чинності після розгляду скарги, якщо її не було скасовано. Якщо в апеляційній інстанції рішення суду скасовано, змінено або прийнято нове рішення, воно набуває чинності негайно.

Моментом припинення шлюбних відносин є момент набуття чинності відповідного рішення суду.

Отримання сторонами рішення суду

Після закінчення 30-денного строку оскарження, кожній зі сторін видається примірник рішення суду з поміткою про набуття чинності судового рішення. У деяких випадках суд видає тільки виписку з судового рішення, дійсну тільки для подання в орган РАЦСу.

Реєстрація розірвання шлюбу до РАЦСу

Факт розірвання шлюбу судом підлягає державній реєстрації в органі РАЦС.

Копія судового рішення про розлучення або виписка з нього направляється в РАЦС для реєстрації розірвання шлюбу. Отримання свідоцтва про розлучення не потрібно, такого документа після розлучення в суді не існує.

Неявка в суд

Отримуючи повістку в суд, багато хто дає волю емоціям і приймає рішення не з’являтися на судове засідання.

Причинами неявки до суду при розлученні може бути незгода на розлучення, небажання зустрічатися з чоловіком, сперечатися і з’ясовувати стосунки, розкривати інтимні сторони сімейного життя, а також навмисне затягування і ускладнення судового процесу.

Чим загрожує неявка в суд на розлучення?

Згідно з законом, суд зобов’язаний сповістити сторін про місце і час судового засідання, а сторони зобов’язані повідомити суд про причини неявки, представивши докази поважності причин. Виходячи з цього, в разі неявки однієї зі сторін на судове засідання, суд з’ясовує:

 • чи було здійснено попереднє повідомлення сторони про місце і час судового засідання;
 • у разі належного повідомлення суду про свою неявку — є поважна причина відсутності сторони.

Залежно від цих обставин, суд приймає рішення щодо можливості або неможливості проведення засідання за відсутності однієї зі сторін.

Так, якщо одна із сторін, що була належним чином повідомлена про час і місце розгляду справи, не з’явилася до суду з поважної причини (хвороба, робоче відрядження, сімейні обставини), розгляд справи відкладається. Про поважні причини неявки необхідно повідомити суд з поданням документів, що їх підтверджують.

Триразова неявка на судове засідання є підставою для розгляду справи за відсутності сторони (відповідача) та прийняття судового рішення — задоволення вимог другої сторони (позивача). Відсутність поважної причини або неповідомлення про неї буде причиною заборони на оскарження судового рішення, прийнятого на судовому засіданні за відсутності сторони (відповідача).

У тому випадку, якщо на судове засідання не з’явилася жодна зі сторін, справа про розлучення закривається.

Якщо ви не хочете особисто брати участь у розлучному процесі і бути присутнім на малоприємних судових засіданнях, існують більш розумні варіанти вирішення проблеми, ніж неявка в суд. Наприклад, ви можете покласти обов’язок виступати від свого імені в суді на представника – адвоката.

Скільки триває розлучення?

Тривалість процедури розлучення в середньому становить від 2 до 6 місяців (у нашій практиці середній термін розлучення 2-3 місяці) і залежить від таких факторів, як взаємна згода або незгода сторін, наявність спільних дітей і спорів про них, наявність спільного майна та необхідності його поділу. Існують і інші фактори, що впливають на строки судового розгляду справи.

Скільки коштує розлучення через суд у 2020 році?

Фінансова сторона розлучення, а точніше вартість державного мита та додаткових юридичних та нотаріальних послуг, безсумнівно, важлива. Вам просто необхідно знати, скільки коштує розлучення через суд, і бути готовим до несення певних грошових витрат.

Загальна вартість розлучення через суд складається з:

 1. Судового збору за подачу позовної заяви про розірвання шлюбу. Відповідно до Закону України “Про судовий збір”, в 2020 році розмір оплати за розлучення становить 840,8 грн.
 2. Судового збору за подання позовної заяви про поділ майна при розірванні шлюбу. Ця сума розраховується за спеціальною формулою на основі ціни позову — позовних вимог позивача, що стягуються з відповідача (наприклад, вартості частки майна або розміру аліментів). Збір в 2020 році становить – 1 відсоток ціни позову, але не менш як 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу (840,8 грн) і не більш ніж 3 розміри прожиткового мінімуму на одну працездатну особу (6306,00 грн).
 3. Нотаріальних послуг. Підлягає оплаті нотаріальне засвідчення письмової угоди подружжя (наприклад, про розподіл майна або визначення місця проживання дітей), а також послуга нотаріуса щодо складання цих документів.
 4. Юридичного супроводу розлучного процесу. Складання позовної заяви відповідно до закону і особливостей конкретної ситуації, підготовка пакету документів, подання позову до суду, участь у судових засіданнях, підготовка та подання заяв та клопотань, оскарження судового рішення тощо. Вартість юридичних послуг залежить від рівня кваліфікації юриста, обсягу і тривалості його роботи, розцінок на послуги. У нашій юридичній компанії є послуга «розлучення під ключ», що передбачає комплексне ведення справи про розлучення з оплатою за повний спектр послуг.

Як бачите, на питання про те, скільки коштує розлучення через суд, немає остаточної відповіді. Вартість розлучення через суд може виявитися як копійчаною, так і надзвичайно високою, залежно від обставин справи та потреби у професійній юридичній допомозі.

Ссылка на основную публикацию