Все про договір дарування (зразок)

При оформленні родичем договору дарування квартири або її частки складається спеціальний письмовий документ, після чого реєструється право власності на нерухомість.

Безоплатний Характер угоди, але одаряемая сторона все ж має частину обов’язків, які додатково зазначаються в угоді. Сам документ є однією з форм передачі права власності на нерухомість, частіше між близькими родичами.

Він підлягає обов’язковій державній реєстрації.

Що таке договір дарування квартири

Даний документ є безоплатною угодою між обдаровуваним та дарувальником, який зобов’язується передати право власності на нерухомість другій стороні без отримання взамін яких-небудь благ.

Таке визначення дарчої, або договору дарування квартири, дається статтею Цивільного кодексу. Обдаровуваний отримує майно просто так, сплачуючи лише податок на дохід. Безоплатна передача житлової нерухомості виступає ключовою умовою, щоб оформити договір.

Тільки так правочин визнається даруванням. В іншому випадку оформляють договір ренти.

Все про договір дарування (зразок)

Хто може укладати дарчу

Процедура оформлення угоди має дві сторони – дарувальник і обдаровуваний. Першим можуть виступати звичайні громадяни або юридичні особи. Цей список включає і держава, але обдаровуваним воно може бути лише при пожертву. Найчастіше права на майно передаються близькими родичами, такими як:

 • чоловік або дружина;
 • батьки або діти;
 • бабусі, дідусі та онуки;
 • брати і сестри.

В яких випадках операція неможлива

Законодавчі обмеження визначають коло осіб, які не можуть сторонами при укладенні угоди дарування. Її можна оформити в наступних ситуаціях:

 • якщо дарувальником виступає неповнолітній або недієздатний громадянин;
 • якщо обдаровуваний є державним службовцем, наприклад, пацієнт не може подарувати нерухомість медичного персоналу клініки, де він лікується (те ж стосується виховних, освітніх і муніципальних установ);
 • якщо дарувальник визнаний неосудним;
 • якщо обидві сторони є комерційними організаціями;
 • якщо житло не перебуває на кадастровому обліку або на неї є арешт;
 • коли нерухомість в іпотеку, а заставодержатель не дає своєї згоди.

Види договору дарування

Класифікація виділяє кілька видів дарування, кожен з яких має свої особливості та нюанси угоди. Велика кількість типів цього документа обумовлено індивідуальним підходом до кожної ситуації. Існують такі види договорів дарування квартири:

 1. Дарчий між близькими родичами. Тут зазначається пункт, який підтверджує наявність спорідненості, але відсутній пункт про оподаткування.
 2. Типовий договір дарування квартири. Класичний варіант, що включає інформацію про об’єкт передачі дару та сторони угоди.
 3. Договір обіцянки дарування з обтяженням. Додатково включає зобов’язання, що пред’являються дарувальником до обдаровуваному. Прикладом може бути умова, що житло перейде до нового власника, якщо той укладе шлюб.
 4. Дарчий з довічним проживанням дарувальника. Після смерті власника дія даного документа анулюється, якщо новий господар так і не встиг отримати право власності.
 5. Договір дарування квартири третім особам. Цей вид документа містить пункт про можливість передачі майна третьої сторони.
 6. На користь кількох обдаровуваних. Дарувальник по даному документу хоче розділити нерухомість на кількох людей. Це часто відбувається, якщо батько має 2 і більше дітей.
 7. Договір дарування квартири з описом майна. Якщо ми даруємо нерухомість має цінне наповнення або того вимагає одна з сторін, то документ включає опис.

Зразок договору дарування квартири

Заповнити типовий бланк договору можна не тільки за допомогою послуг нотаріуса або юриста. Скласти самостійно за зразком 2017 дуже легко. Зразок і бланк можна скачати, скориставшись інтернетом. Складати дарчу краще в простій письмовій формі.

Головне – не допускати в проекті неточностей та помилок під час переписування даних паспорта, реквізитів та змісту правовстановлюючих паперів. При скачуванні зразка ви побачите там інформацію для прикладу заповнення.

Замість неї потрібно буде вписати власні дані.

Все про договір дарування (зразок)

Істотні умови документа

Такими умовами вважаються ті деталі, які стосуються власника житла та самого предмета дарування, щодо якого сторони повинні досягти компромісу. Всі моменти чітко обумовлюються, щоб не було двозначного трактування. Для цього кожен пункт підтверджується документально. Істотними умовами при цьому є наступні:

 • письмову згоду, якщо це власність подружжя або співвласників;
 • визнані недієздатними особи можуть бути тільки одаряемыми (в цьому випадку піклувальник представляє їх інтереси);
 • особи, які не досягли 18 років, мають право виступати бути тільки одаряемыми (якщо вони є дарувальниками, то угода не буде зареєстрована в Росреестре).

Додаткові умови

До категорії додаткових відносяться умови, закріплені нормативними актами. Вони вступають в силу з моменту підписання договору незалежно від згоди сторін. До таких умов відносяться:

 • спадкоємці обдаровуваного не можуть отримати право на дар, якщо інше не обумовлюється документом;
 • всі обов’язки власника щодо обіцянки подарувати річ переходять до спадкоємцям дарувальника;
 • договір вважається реальним і діє з моменту підписання, якщо не прописується термін при передачі нерухомості.

Як скласти договір дарування

При оформленні договору дуже допоможе шаблон, який можна знайти і скачати в інтернеті. За зразком простіше впоратися з написанням тексту документа. Перед цим необхідно дізнатися всі дані про житло, його основні характеристики, які вказують окремим пунктом. Крім того, на момент складання повинні бути готові інші необхідні згідно із законом документи для дарування квартири.

Вимоги до документу

Договір складається в простій письмовій формі в присутності обох сторін. Участь нотаріуса не обов’язково, за бажанням. Розшифровка ПІБ пишеться від руки, поруч з ними має перебувати розпис.

Інших конкретних вимоги щодо складання документа законодавство не вказує. Головне – дотримуватися його структуру.

Навіть якщо сторони підписують кожний аркуш, договір повинен бути прошитий при наявності в ньому більше 1 аркуша.

Структура дарчим

Типова форма договору дарування повинна включати декілька основних пунктів, без яких документ не буде дійсним. З урахуванням цього структура його така:

 1. Назву – Договір дарування квартири.
 2. Дата і місце (область, місто) підписання.
 3. Прізвище, ім’я, по батькові, докладні паспортні дані заявника, тобто дарувальника і обдаровуваного.
 4. Точна адреса житла, яке передається в дар, з описом його характеристик, таких як кількість кімнат, площа, поверх).
 5. Відсилання до документів, що є підтвердженням, що житло належить дарувальнику.
 6. Інформація про прописаних громадян та терміни зняття їх з реєстраційного обліку.
 7. Кількість примірників дарчої.
 8. Вказівка про необхідність процедури державної реєстрації передачі права на нерухомість.
 9. Підписи кожної зі сторін угоди.

Які документи потрібні для договору дарування квартири

Законодавство чітко визначає пакет документів, які потрібні, щоб оформити дарчу. Їх список дуже великий і включає наступне:

 • документи, що встановлюють право власності дарувальника на об’єкт нерухомості;
 • кадастровий паспорт житла;
 • паспорта дарувальника і обдаровуваного або їх представників (окремо);
 • підтвердження, що відсутні комунальні та податкові заборгованості;
 • свідоцтво про укладення/розірвання шлюбу учасників здійснення угоди, а також згода чоловіка дарувальника на безкоштовне відчуження нерухомості;
 • при необхідності копія шлюбного контракту;
 • виписка про проживаючих;
 • заява дарувальника із зазначенням необхідності державної реєстрації;
 • довідка з БТІ про вартість житла;
 • квитанція про сплачене держмито.

Все про договір дарування (зразок)

Нотаріальна реєстрація

При оформленні дарчої необхідно розрізняти державну і нотаріальну реєстрацію. У першому випадку відомості про документ вносяться в Росреестр з подальшою передачею права власності. Так нерухомість переходить від одного власника до іншого.

Нотаріальне оформлення необхідно для підтвердження операції, але вона не може бути підставою для вступу її в силу. Це відбувається тільки після реєстрації державним реєстром.

Звертатися до нотаріуса для оформлення дарчої не обов’язково, але багато хто так робить, так як не можуть скласти договір.

Державна реєстрація договору в росреестре

Заключною стадією є реєстрація переходу квартири у власність новому господареві в Росреестре. До цього моменту важливо заплатити держмито. Цей обов’язок покладається на обдаровуваного. Держмито становить 2 тис. руб., сплатити її можна у відділеннях Ощадбанку або Пошти Росії, за допомогою банкоматів або терміналів. Для державної реєстрації дарчим потрібні наступні документи:

 • заяву про проведення державної реєстрації;
 • квитанція про сплачене держмито;
 • кадастровий паспорт житла;
 • документ, що посвідчує особу заявника: паспорт;
 • свідоцтво про право власності дарувальника на нерухомість.

Після подачі пакету документів працівник реєстру видає розписку про їх прийняття, де міститься перелік переданих фахівця паперів, дата та інформація про те, де можна отримати вже готове свідоцтво. Раніше законом було передбачено термін до 18 календарних днів. З кінця 2014 року Росреестр зобов’язаний видати свідоцтво протягом 10 робочих днів.

Особливості укладення договорів купівлі-продажу

Дарування й купівля-продаж у законодавчому відношенні значно відрізняються. Обидві угоди двосторонні, але порядок відчуження нерухомого майна різний:

 1. Купівля-продаж частки або всієї квартири не є безоплатною – за них доводиться заплатити встановлену продавцем суму. Дарчий ж виключає отримання дарувальником за відчуження нерухомості будь-яких благ, враховуючи і матеріальні.
 2. В покупці можуть брати участь практично всі, за винятком неповнолітніх і недієздатних. При даруванні обмеження кола осіб значно ширший.
 3. При даруванні 13% ПДФО сплачує обдаровуваний, а при продажу витрати лягають на продавця.
 4. Після купівлі-продажу виникає спільний режим володіння майном, наприклад, у шлюбі. При даруванні новий власник розпоряджається нерухомістю одноосібно.

Все про договір дарування (зразок)

Оформлення дарчої на квартиру між родичами

Згідно із законодавством, близькими родичами є подружжя, батьки з дочками або синами, бабусі і дідусі з онуками, брати з сестрами. Перевагою оформлення ними дарчим є відсутність необхідності сплачувати податок на дохід фізичної особи. Договір дарування квартири з участю зазначених осіб має юридичну силу за умови:

 • чіткого зазначення об’єкта передачі з його адресою і характеристиками;
 • дарчий оформляється одаряемыми ще за життя дарувальника, інакше нерухомість буде вважатися вже спадщиною;
 • нотаріальне згоду на передачу квартири в дар є з обох сторін (на відміну від заповіту).

Як оформити дарування частки в договорі

Якщо ви хочете подарувати частку, то оформлення дарчої на неї відбувається за тією ж схемою, тільки додатково угода обов’язково включає її розмір.

Складніше ситуація, коли житлом володіє не одна особа, а декілька, наприклад, подружжя. Тут при даруванні частини майна одного з них вимагається згода другого й обов’язкове нотаріальне посвідчення договору.

В іншому процедура, як оформити дарування частки у квартирі родича, нічим не відрізняється.

Якщо у квартирі прописані неповнолітні діти

Якщо дитина є власником частини житла, то на законних підставах він не може її подарувати. Ситуація, коли він просто прописаний в квартирі, трохи відрізняється.

Тоді після передачі житла у власність нового хазяїна, він може звернутися в паспортний стіл для виписки неповнолітнього. Але тут є одна умова – якщо підтверджується факт, що який виписується надається рівна за площею і зручностей місце проживання.

Якщо позивач доведе, що неповнолітня особа фактично проживає не в його квартирі, то суд задовольнить позов про виписку.

Дарчу на квартиру з прописаними особами

Угода дарування квартири та її передача новому власнику ніяк не впливає на права прописаних у ній осіб. Власника нерухомості не обмежують законодавчі заборони. З цієї причини він може в будь-який момент виписати прописаних в його квартирі осіб.

Тільки прописаний власник має право володіти та розпоряджатися майном. В іншому нерухомістю розпоряджається тільки сам власник.

При оформленні дарчої в паспортному столі потрібно додатково оформити виписку про прописаних осіб, щоб обдаровуваний міг з нею ознайомитися.

Читайте также:  Відмова від спадщини

Пдфо для обдаровуваного

Згідно з податковим законодавством, якщо сторони правочину знаходяться в близькій спорідненості, то доходи, отримані від прийняття в дар нерухомості, не оподатковуються. До такої категорії осіб належать:

 • брати і сестри, включаючи тих, що мають тільки спільного батька або матір);
 • подружжя;
 • бабусь або дідусів і онуків;
 • батьків і дітей, в тому числі усиновлювачів та усиновлених ними неповнолітніх.

Така умова з’явилося після введення Податкового кодексу. Якщо сторони не відносяться до цієї категорії, то обдаровуваному необхідно заплатити податок у розмірі 13% від оціненої вартості отриманого дару.

Дарувальник не зобов’язаний цього робити. Якщо обдаровуваним є неповнолітній, то податок за нього сплачують його представники – батьки або опікуни.

Розмір виплат визначається ринковою або кадастрової вартості квартири.

Все про договір дарування (зразок)

Чи можна анулювати дарчу

Дарувальник має право скасувати дарування після реєстрації тільки шляхом звернення до суду для визнання її нікчемною. Відповідно до статті ЦК підстави для розірвання договору наступні:

 • замах обдаровуваного на життя дарувальника або його родичів, нанесення їм тілесних ушкоджень будь-якої тяжкості;
 • небезпека того, що квартира буде знищена, але вона представляється велику нематеріальну цінність для дарувальника;
 • смерть дарувальника, яку спричинили дії нового господаря нерухомості.

При зверненні до суду, щоб оскаржити дарчу, необхідно мати достовірні докази свого рішення у вигляді письмових документів. Не менш важливі тут свідчення незацікавлених у цій справі осіб.

Визнання договору дарування недійсним відбувається в ситуації, коли договір складено і підписано в результаті шантажу або загрози насильства.

Скасування дарування відбувається і при оформленні угоди в противагу статті ГК:

 • якщо дарчий оформлена від імені недієздатного громадянина або дитину своєму опікуну;
 • передача майна здійснюється опікуваними або воспитуемыми в органах соціального захисту, медичних і освітніх організаціях їх працівникам;
 • дарувальником є муніципальний або державний службовець.

Відео

Договір ДаруванняПерітус Консалтинг

Договір Дарування

Все про договір дарування (зразок)        Хто не любить подарунки? Звичайно ж всі полюбляють отримувати подарунки не залежно від віку і статі. Здавалось б, нічого складного під час дарування бути не може, і взагалі, розглядаючи з юридичної точки зору, важко назвати це правочином. Однак це не так. Враховуючи особливості людей, може виникати безліч проблем і питань щодо дарування. Це підтверджується тим, що у Цивільному кодексі України є навіть ціла глава, яка так і називається – Дарування. Необхідно звернути увагу, що джерелами правового регулювання відносин дарування є не лише норми ЦК України, а також інші положення чинного законодавства України (Сімейного Кодексу України, Земельного Кодексу України тощо).

Ст. 717 ЦК України говорить, що за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати в майбутньому другій стороні (обдарованому) безоплатно майно (дарунок) у власність. З цього можна зробити висновок, що договір дарування може бути як реальним, так і консенсуальним.

Реальність та консенсуальність договору дарування пов’язані з моментом його укладення, який може співпадати або не співпадати у часі з моментом фактичної передачі майна (дарунка).

В першому випадку договір дарування вважається укладеним у момент передачі майна від дарувальника обдарованому (реальний договір), в другому з моменту досягнення згоди сторін (дарувальника та обдарованого) з усіх істотних умов договору (консенсуальний договір).

Таким чином, момент укладення договору дарування може не співпадати з переходом права власності на майно (дарунок). В останньому випадку на підставі укладеного договору дарування виникають зобов’язальні правовідносини, змістом яких буде зобов’язання дарувальника у майбутньому передати безоплатно майно у власність обдарованому.

Як зазначалося, договір дарування є безоплатним, що є його характерною рисою. Тому дарувальник не має права вимагати від обдарованої особи зустрічних дій майнового або немайнового характеру. Договір дарування, укладений з порушенням вимог закону про безоплатність передання іншій стороні майна у власність, є нікчемним.

Договір дарування поряд з договорами купівлі-продажу, поставки, міни, є тим правочином, що спрямований на відчуження певного майна від однієї особи до іншої, проте на відміну від них за договором дарування таке відчуження завжди відбувається на безоплатній основі.

Тобто метою договору дарування є передача власником (дарувальником) свого майна у власність іншої особи (обдарованого) без отримання будь-якої взаємної винагороди (майнового задоволення).

У випадку наявності зустрічних зобов’язань обдарованого відносно дарувальника, наприклад, передати майно, надати послугу тощо, договір не визнається даруванням, та буде регулюватися нормами, що відносяться до договору міни, договору підряду та інших, залежно від умов конкретного договору. Не є даруванням і такі випадки, як виплата обіцяних винагород, якщо вони носять зустрічний характер за зобов’язаннями контрагента, або різні види соціальної допомоги, що засновані на публічно-правових нормах права або є наслідком трудових правовідносин. Не є даруванням також випадки, пов’язані з частковою відмовою від права власності на майно внаслідок укладеної мирової угоди або інших процесуальних дій. Метою останніх є досягнення певного майнового результату на свою користь внаслідок компромісу, а не безоплатне надання майна.

Предметом договору дарування може бути будь-яке майно (як індивідуально визначені речі, так і речі, визначені родовими ознаками), не вилучене з товарообороту і яке може бути у власності особи, якій воно дарується.

Згідно статті 718 ЦК України ( 435-15 ) дарунком можуть бути рухомі речі, в тому числі гроші та цінні папери, а також нерухомі речі. Дарунком можуть бути також майнові права, якими уже володіє дарувальник, або які можуть виникнути в майбутньому.

Щодо дарування нерухомого майна, то існують певні умови щодо укладення договору, а саме – необхідне обов’язкове нотаріальне посвідчення та державна реєстрація.

Сторонами у договорі дарування можуть бути як громадяни, так і юридичні особи, а в певних випадках-держава і територіальні громади (ст. 720 ЦК України). Укладення договорів дарування громадянами має здійснюватися з дотриманням загальних правил цивільного законодавства про їх дієздатність.

Крім того, сімейне та цивільне законодавство України встановлює додаткові гарантії захисту  осіб, які перебувають під опікою або піклуванням. Так, опікун не має права без дозволу органів опіки і піклування укладати угоди, а піклувальник – давати згоду на їх здійснення, якщо вони виходять за межі побутових.

Такими угодами, зокрема є договори, що підлягають нотаріальному посвідченню і спеціальній реєстрації, відмова від належних підопічному майнових прав, поділ майна тощо.

Усна форма договору за Цивільним кодексом передбачена для дарування речей особистого користування та побутового призначення. Письмово укладається договір дарування майнового права та договір дарування з обов’язком передати дарунок у майбутньому.

У разі недотримання форми такі договори є недійсними. Договір дарування нерухомої речі укладається письмово і посвідчується нотаріусом. Договір дарування рухомих речей, які мають особливу цінність, укладається письмово.

Законодавець не визначає критеріїв віднесення речі до такої, що має особливу цінність. Водночас дарування цінних рухомих речей може здійснюватися усно, оскільки такі правочини не є нікчемними.

Передання такої речі за усним договором визнається правомірним, якщо судом не буде встановлено незаконності заволодіння нею з боку обдарованого (ст. 719 ЦК).

Спеціальна вимога щодо форми правочину встановлена для дарування валютних цінностей у розмірі, який перевищує п’ятдесятикратний розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Договори дарування,що перевищують зазначений розмір, укладаються в письмовій формі з обов’язковим нотаріальним посвідченням.

Інколи можна зіткнутись з міфом про те, що договір дарування не може бути оскарженим. Цікаво звернутись до витоків повернення дарунку. За загальним правилом дар поверненню у римському праві не підлягав.

Винятки з цього правила були стосовно грубої невдячності обдарованого (грубі словесні образи, заподіяння фізичної чи моральної шкоди, невиконаний наказ – modus). В таких випадках “ображена” особа зверталась в суд з позовом про розірвання договору та повернення дару.

Право повернення дарунку взагалі не допускалось, якщо обдарований врятував життя дарувальника, чи зробив йому значну послугу.

 • Цивільний кодекс України передбачає наступні підстави припинення  договору дарування:
 • 1)  відмова однієї зі сторін;
 • 2) розірвання договору дарування;
 • 3) недійсність.

Щодо відмови, то обдарований має право відмовитись від подарунка в момент його вручення, тобто коли договір є реальним – момент передачі речі збігається з моментом укладенням договору. В разі якщо договір консенсуальний – передбачає передачу речі в майбутньому, обдарований може відмовитись від дарунка в будь-який час до моменту його прийняття.

Так само, від договору може відмовитися дарувальник, за умови, що місце має обов’язок передання дарунка у майбутньому, в разі якщо після укладення договору майновий стан дарувальника істотно погіршився. В законодавстві не передбачено, що слід розуміти під істотним погіршенням майнового стану (оціночне поняття).

 1. Стосовно розірвання  договору, ст. 727 ЦК передбачає розірвання з ініціативи дарувальника за таких обставин:
 2. – щодо нерухомих речей чи іншого особливо цінного майна, якщо обдарований умисно вчинив злочин проти життя, здоров’я, власності  дарувальника, його батьків, дружини (чоловіка) або дітей;
 3. – якщо обдарований вчинив умисне вбивство дарувальника, спадкоємці дарувальника  мають право вимагати розірвання договору дарування;
 4. – якщо обдарований створює загрозу безповоротної втрати дарунка, що має для дарувальника велику немайнову цінність;
 5. – якщо внаслідок недбалого ставлення обдарованого до речі, що становить історичну, наукову, культурну цінність, ця річ може бути знищена або істотно пошкоджена.
 6. Договір дарування може бути оскарженим за підставами недійсності, якими є:  Підставою недійсності договору є:
 7. 1) недотримання в момент укладення договору стороною (сторонами) таких вимог:
 8. – волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі;
 9. – правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним;
 10. – правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей;
 11. 2) договір є недійсним, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин): у разі недотримання вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору; укладення договору дарування від імені неповнолітнього без згоди органу опіки та піклування не потребує рішення суду;

3) також договір є недійсним в разі: недотримання письмової форми;  вчинення під впливом помилки; обману; насильства; під впливом тяжкої  обставини, тощо. В цьому разі недійсність встановлюється судом.

У разі розірвання договору дарування, дарувальникові повертається  дарунок у натурі, а якщо це неможливо, – то компенсація  його вартості. На вимоги про скасування договору дарування застосовується позовна давність в один рік.

Категорії: Нерухомість,Цивільне право

Договора дарения

Вопросы дарения освещаются в Гражданском кодексе Украины в Главе 55. По договору дарения одна сторона передает или обязуется передать в будущем второй стороне безвозмездно имущество — дар — в собственность.

Договор, устанавливающий обязанность одаряемого совершить в пользу дарителя любое действие имущественного или неимущественного характера, не является договором дарения.

В договоре дарения могут быть указано движимое имущество, в том числе деньги и ценные бумаги, а также недвижимость.

В договоре дарения можно указать имущественные права, которыми даритель владеет или которые могут возникнуть у него в будущем

Образцы договоров дарения

Cкачать все договора дарения

Сторонами в договоре дарения могут быть физические лица, юридические лица, государство Украина, Автономная Республика Крым, территориальная община. Родители (усыновители), опекуны не имеют права дарить имущество детей, подопечных.

Читайте также:  Доповідна записка: види, зразок

Предпринимательские общества могут заключать договор дарения между собою, если право осуществлять дарение прямо установлено учредительным документом дарителя. Это положение не распространяется на право юридического лица заключать договор пожертвования.

Договор дарения от лица дарителя может заключить его представитель. Поручение на заключение договора дарения, в котором не установлено имя одаряемого, является недействительным.

Форма договора дарения

Договор дарения предметов личного пользования и бытового назначения может быть заключен устно. Договор дарения недвижимости составляется в письменной форме и подлежит обязательному нотариальному удостоверению.

Договор дарения имущественного права и договор дарения с обязанностью передать дар в будущем составляется в письменной форме. В случае несоблюдения письменной формы такой договор дарения является недействительным

Договор дарения движимого имущества, которое имеет особую ценность, составляется в письменной форме. Передача такой вещи по устному договору является правомерным, если суд не установит, что одаряемый завладел ею незаконно.

Договор дарения валютных ценностей на сумму, которая превышает пятидесятикратний размер не облагаемого налогом минимума доходов граждан, составляется в письменной форме и подлежит нотариальному удостоверению.

Права и обязанности по договору дарения

Если дарителю известно о недостатках даримой вещи, или ее особых свойствах, которые могут быть опасными для жизни, здоровья, имущества одаряемого или других лиц, он обязан сообщить о них одаряемому.

Даритель, которому было известно о недостатках или особых свойствах подаренной вещи, не сообщивший о них одаряемому, обязан возместить вред, причиненный имуществу, и вред, причиненный увечьем, другим повреждением здоровья или смертью в результате владения или пользования даром.

Право собственности одаряемого на дар возникает с момента его принятия. Даритель, который передал вещь предприятию, организации транспорта, связи или другому лицу для вручения ее одаряемому, имеет право отказаться от договора дарения до вручения вещи одаряемому.

Если дар направлен одаряемому без его предварительного соглашения, дар является принятым, если одаряемый немедленно не заявит об отказе от его принятия. Принятие одаряемым документов, которые заверяют право собственности на вещь, других документов, которые заверяют принадлежность дарителю предмета договора, или символов вещи (ключей, макетов и т.п.) является принятием дара.

Договор дарения с обязанностью передать дар в будущем

Договором дарения может быть установлена обязанность дарителя передать дар в будущем через определенный срок (в конкретную дату) или в случае наступления отлагательного обстоятельства.

В случае наступления срока (даты) или отлагательного обстоятельства, установленных договором дарения с обязанностью передать дар в будущем, одаряемый имеет право требовать от дарителя передачи дара или возмещения его стоимости.

Если до наступления срока или отлагательного обстоятельства, определенного договором дарения с обязанностью передать дар в будущем, даритель или одаряемый умрет, договор дарения прекращается.

Даритель имеет право отказаться от передачи дара в будущем, если после заключения договора его имущественное состояние существенным образом ухудшилось. Одаряемый имеет право в любое время до принятия дара на основании договора дарения с обязанностью передать дар в будущем отказаться от него.

Обязанность обдаряемого в пользу третьего лица

Договором дарения может быть установлена обязанность одаряемого совершить определенное действие имущественного характера в пользу третьего лица или воздержаться от его совершения (передать денежную сумму или другое имущество в собственность, выплачивать денежную ренту, предоставить право пожизненного пользования даром или его частью, не предъявлять требований к третьему лицу о выселении и т.п.).

Даритель имеет право требовать от одаряемого выполнения возложенной на него обязанности. В случае смерти дарителя, объявления его умершим, признания безвестно отсутствующим или недееспособным, требовать от одаряемого выполнения обязанности в пользу третьего лица имеет право лицо, в пользу которого установлена эта обязанность.

В случае нарушения одаряемым обязанности в пользу третьего лица даритель имеет право требовать расторжения договора и возвращения дара, а если такое возвращение невозможно, — возмещения его стоимости.

Расторжение договора дарения

К требованиям о расторжении договора дарения применяется исковая давность в один год. Даритель имеет право требовать расторжения договора дарения недвижимых вещей или другого в особенности ценного имущества, если одаряемы преднамеренно совершил преступление против жизни, здоровья, собственности дарителя, его родителей, жены (мужа) или детей.

Если одаряемый совершил умышленное убийство дарителя, наследники дарителя имеют право требовать расторжения договора дарения. Даритель имеет право требовать расторжения договора дарения, если одаряемый создает угрозу безвозвратной потери дара, который имеет для дарителя большую неимущественную ценность.

Даритель имеет право требовать расторжения договора дарения, если вследствие небрежного отношения одаряемого к вещи, составляющей историческую, научную, культурную ценность, эта вещь может быть уничтожена или существенным образом повреждена.

Даритель имеет право требовать расторжения договора дарения, если на момент предъявления требования дар является сохраненным. В случае расторжения договора дарения одаряемый обязан возвратить дар в натуре.

Источник: Meget Перепечатка материалов только с письменного разрешения редакции

Договір дарування зразок, дарча Україна — скачати Договір дарування

 • Підійде тим, хто збирається подарувати або прийняти в дар майно.
 • Дарувати можна будь-яке рухоме майно, крім забороненого (вибухові речовини, спеціальні технічні засоби та ін.). Детальніше — в Постанові ВРУ.

Поняття і предмет

Договір дарування – це угода про безоплатну передачу майна у власність іншій особі. Подарувати можна рухоме майно, в т.ч. гроші та цінні папери. 

Певні види майна заборонено мати у власності і, відповідно, дарувати. А для деяких передбачений спеціальний порядок набуття права власності. Детальніше — в Постанові ВРУ. Дар може  передаватись одразу, або через деякий строк, чи з настанням відкладальної обставини.

 • На особу, якій дарують, договором може бути покладено обов'язок вчинити певні дії (або утриматись від їх вчинення) на користь третіх осіб.
 • Сторони
 • Укласти таку угоду можуть як приватні особи (фізичні особи), так і підприємці та організації (фізичні особи — підприємці, юридичні особи).
 • Особа, яка дарує майно, називається Дарувальник, а та, що приймає – Обдаровуваний.
 • Дарувальником може виступити тільки власник майна, а інші особи – лише за його офіційним дорученням, де вказано ім'я (найменування) Обдаровуваного (наприклад, довіреність, договір доручення).
 • Юридичні особи (АТ, ТОВ та інші товариства) можуть дарувати будь-що один одному, тільки якщо таке право прямо встановлено установчими документами (статутом) Дарувальника.
 • Істотні умови договору (які обов'язково потрібно включити до договору)
 • Закон вимагає обов'язково визначити в договорі:
 • ідентифікуючу інформацію про річ, яка дарується (предмет договору);
 • строк, через який Дарувальник має передати дарунок Обдаровуваному (у випадку коли сторони домовились про передачу дарунка у майбутньому);
 • відкладальну обставину*, після настання якої Дарувальник зобов'язаний передати нерухомість Обдаровуваному (за домовленістю сторін щодо відкладальної обставини);
 • обов'язок на користь третьої особи (якщо договором передбачається обов'язок Обдаровуваного вчинити певну дію майнового або немайнового характеру на користь третьої особи).

Форма договору

Договір дарування може бути укладено як письмово, так і усно між двома фізичними особами, якщо дарується предмет особистого користування чи побутового призначення. В інших випадках договір має укладатись письмово. Крім того, договір дарування грошей на суму більше 850 грн (50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян) потребує нотаріального посвідчення.

 1. Норми права
 2. Відносини, що виникають за договором дарування, регулюються Цивільним кодексом України.
 3. Укладення договору

Договір вважається укладеним з моменту його підписання, якщо в ньому прописані всі істотні умови (див. “Істотні умови договору”).

Договір набирає чинності з моменту його укладення. Але лише з моменту нотаріального посвідчення набирає чинності договір дарування грошей (валютних цінностей), сума яких перевищує п'ятдесятикратний розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Зміна та розірвання договору

Зміна договору або його розірвання здійснюється за згодою сторін шляхом укладення додаткової угоди. Вона має бути укладена в тій самій формі, що й сам договір дарування (усна, проста письмова — див. “Форма договору”).

Закон передбачає випадки односторонньої відмови від договору або його розірвання. Обдаровуваний у будь-який час має право відмовитися від дару (до його прийняття).

Дарувальник має право розірвати договір дарування з вимогою повернення дарунка, якщо:

 • Обдаровуваний умисно вчинив злочин проти життя, здоров'я, власності Дарувальника, його батьків, дружини (чоловіка) або дітей;
 • Обдаровуваний вчинив умисне вбивство Дарувальника (в цьому випадку спадкоємці Дарувальника мають право вимагати розірвання договору дарування);
 • Обдаровуваний створює загрозу безповоротної втрати дарунка, що має для Дарувальника велику немайнову цінність;
 • внаслідок недбалого ставлення Обдаровуваного до речі, що становить культурну цінність, ця річ може бути знищена або істотно пошкоджена;
 • у разі порушення Обдаровуваним обов'язку на користь третьої особи. 
 • При цьому Дарувальник має право вимагати повернення дарунка, лише якщо на момент пред'явлення вимоги дарунок є збереженим.
 • * Відкладальна обставина — обставина, щодо якої невідомо, настане вона чи ні.
 • Якщо настанню обставини недобросовісно перешкоджала сторона, якій це невигідно, обставина вважається такою, що настала. 
 • Якщо настанню обставини недобросовісно сприяла сторона, якій це вигідно, обставина вважається такою, що не настала. 

Закон про договір дарування майна 2018 (скільки коштує у нотаріуса, зразок)

Законодавець дає право власнику майна (наприклад, нерухомості) визначити підстави та умови, згідно яким інша особа буде повноправно володіти та розпоряджатися таким майном. Мова піде про договір дарування.

Сьогодні ми з’ясуємо, які вимоги пред’являються до дарчої, в яких випадках вона визнається недійсним, які податки та збори треба сплатити при оформленні документів. Також надамо зразок договору та розповімо, чи правда, що у 2018 році змінився закон про дарування майна та з’явилися складності при оформленні дарчої у нотаріуса.

Договір дарування квартири, обмеження при оформленні

Порядок та умови укладення договору дарування (в тому числі квартири або іншої нерухомості), описані у главі 55 ЦКУ.

Сторонами в такому договорі виступають фізичні та юридичні особи, держава, територіальні громади. За умовами угоди дарувальник передає або зобов’язаний передати іншій стороні (обдаровуваній особі) майно у власність та без оплати.

Документ складається у письмовому вигляді, обов’язково завіряється нотаріально.

Процес нотаріального завірення проходить просто: нотаріус робить запис у Державному реєстрі речових прав про перехід прав власності. Далі департамент держреєстрації та нотаріату Мінюсту (управитель Держреєстру) направляє підтвердження.

Нотаріус роздруковує виписку з реєстру та передає новому власнику. Виписку можна отримати як в паперовому вигляді, так і на електронному носії. Тільки після цього обдаровувана особа має право володіти, користуватися та розпряджатися майном.

Обмеження при укладанні договорів дарування квартири

Стаття 717 ЦКУ говорить про те, що майно передається безоплатно. Якщо сторони закріпили зобов’язання обдарованого вчинити на користь дарувальника якісь дії (майнового або немайнового характеру), це вже не буде вважатися договором дарування.

Закон обмежив добру волю дарувальника, якщо передача майна у дар порушує права особи, що визнана недієздатною. Крім того, батькам, усиновителям та опікунам не можна подарити власність своїх підопічних.

При укладанні договору дарування квартири присутність дарувальника не обов’язкова.

Документ може підписати представник, якщо сторона-дарувальник не може оформити угоду особисто, приїхати  в нотаріальну контору та надати необхідну документацію.

Представник повинен мати довіреність, в якій зазначені його повноваження. У договорі, що укладається представником, обов’язково зазначається ім’я особи-дарувальника, інакше договір визнається недійсним.

Читайте также:  Як стягнути аліменти з цивільного чоловіка?

Зобов’язання сторін

У ст. 721 ЦКУ законодавець наполягає на сумлінному ставленні особи-дарувальника до одержувача. Якщо майно, що передається в дар, має недоліки або якусь небезпечну властивість, дарувальник зобов’язаний повідомити про це. Якщо обдарована особа при використанні подарунку, зазнала шкоди, дарувальник повинен відшкодувати таку шкоду.

Умови прийняття дару за замовчуванням визначено в ст. 722 ЦКУ. Якщо людина отримала подарунок без попередньої згоди, то майно вважають прийнятим, якщо не було негайної відмови.

Згода отримати майно в дар під підтверджується просто: обдарована особа приймає майно. Взагалі-то передається не тільки майно, а й предмети, що пов’язують дарувальника з таким майном (наприклад, документи про власності на квартиру, ключи від автомобіля або інші інструменти, з допомогою яких можна управляти майном і т.і.).

Законодавець допускає оформлення договорів дарування, в яких визначені обов’язки сторін. Так, у ст. 723 визначено, що сторона-дарувальник може зобов’язатися подарити майно…

 • в майбутньому;
 • через певний проміжок часу;
 • при настанні обумовлених відкладених обставин.

Такі умови законом не встановлюються, разом з тим можна навести типові приклади: настання повноліття у одержувача майна, народження дитини у його родині, тощо.

Обов’язки одержувача подарунка на користь третіх осіб

Законодавці врахували, що отримання нерухомості в дар розширює матеріальні можливості обдаровуваної людини. У статті 725 ЦКУ обумовлено право особи-дарувальника покласти на одержувача обов’язки на користь третьої особи. Список зобов’язань не обмежений і, як приклади, можна назвати:

 • передачу певної суми грошей або майна;
 • виплату грошової ренти;
 • забезпечення довічного утримання;
 • збереження житла за вказаною людиною після зміни власника та інші подібні вимоги.

Після смерті дарувальника, вказана в дарчій третя особа може вимагати від одержувача подарунку виконання певної умови. Спори з приводу укладеного/зареєстрованого договору дарування розглядає суд. Законом встановлена позовна давність – 1 рік з дня реєстрації угоди у нотаріуса.

При оформленні угоди з відстроченими умовами її виконання, сторони зобов’язані враховувати настання необоротних обставин. У ст. 723 ЦКУ вказано, що дарча втрачає силу, якщо особа-дарувальник або обдаровувана особа помруть раніше обумовленого терміну передачі подарунка.

Читайте також:  Уточнення позовних вимог згідно з ЦПКУ від 2018 року

Одностороннє розірвання договору

Законодавець допускає одностороннє анулювання відстроченого договору дарування,  якщо…

 • фінансовий стан дарувальника значно погіршився, при цьому строк виконання дарчої не настав (розірвання угоди відбувається за заявою особи-дарувальника);
 • людина відмовляється прийняти дар, коли документ вже укладений, але термін його виконання не наступив (розірвання дарчої відбувається за заявою одержувача);
 • дарувальник може анулювати угоду, якщо друга сторона скоїла злочин чи правопорушення;
 • власник побачив можливість погіршення, знищення майна одержувачем.

Якщо договір дарування розірвано на підставі домовленості сторін або судового рішення, обдаровувана особа зобов’язана повернути дар в речовій чи грошовій формі.

Договір дарування: зразок, правила оформлення

Згідно ст. 719 ЦКУ договір дарування нерухомості складається у письмовий формі та завіряється у нотаріуса.

Учасники зобов’язані особисто бути присутніми при нотаріальному посвідченні/держреєстрації документа, але з цього правила є виняток (можливе підписання договору представником).

Засвідчення проводить нотаріус за місцем реєстрації дарованої нерухомості або за місцем реєстрації одного з учасників договору.

Якщо подарунок – це частина спільної власності, то його для дарування необхідно виділити як окрему частину і зафіксувати нотаріально. Далі дарувальник заявляє про держреєстрацію виділеного об’єкта в державному реєстрі речових прав. Після проведення держреєстрації об’єкт можна дарувати.

В процесі засвідчення угоди, в нотаріальній конторі перевіряються наступні документи та обставини:

 • особи сторін-учасників правовідносин (на основі оригіналів паспортів чи інших посвідчень);
 • документ про право власності на нерухомість та належність її дарувальнику;
 • обставини обтяження дару – обмеження у вигляді тимчасових судових заборон передачі або арешту майна.

Якщо перерахованих обмежень немає, то сторони підписують договір, а нотаріус його завіряє. Після цього одержувач подає заяву про державну реєстрацію свого права власності на подарунок.

Зразок договору дарування ми представили тут.

++

Скільки коштує договір дарування у нотаріуса?

Подарована житлова нерухомість оподатковується так, як і отримана у спадок. Одержувач подарунка зобов’язаний відобразити в е-декларації про доход за минулий рік вартість отриманої нерухомості – для уплати податку на доходи фізосіб.

Зверніть увагу! Відповідно до ст. 174 ПКУ, податок за нульовою ставкою застосовується до одержувача майна, якщо той належить до першої та другої групи спорідненості по  відношенню до дарувальника.

Перша ступень родства – це син/дочка, чоловік/дружина, батько/мати. Друга ступінь – рідні брат/сестри, дідусь/бабуся.

Читайте також:  Поділ земельної ділянки між співвласниками (зразок)

 • Всі інші родичі та особи перераховують податок у розмірі 5 % від оціночної вартості подарованої нерухомості.
 • Якщо дарителем являється іноземний громадянин, а обдарованим – громадянин України, ПДФО буде становити 18%.
 • Крім того, родичі та всі інші особи, внезалежності від споріднення з особою-дарителем, платять військовий збір – 1,5% від оцінки майна.

При реєстрації дарчої стягується держмито у сумі 1% від оцінки об’єкту нерухомості. Згідно п.174.4 ПКУ, при обчисленні держмита приймається до уваги вартість нерухомості, що зазначена у договорі. Якщо обдарований являється родичем 1 або 2 групи спорідненості, застосовується нульова ставка податку, незалежна оцінка майна в даному випадку не проводиться.

Крім того, нотаріус може надавати послуги складання договору. Вартість їх нотаріус визначає особисто, у середньому це коштує 2000-2500 грн.

Тепер ви знаєте, скільки коштує договір дарування у нотаріуса.

Закон про дарування майна 2018

В інтернеті можна знайти інформацію, що з 1 листопада 2018 року нотаріуси не будуть оформлять договори дарування та спадщину, оскільки виникають труднощі з оцінкою майна – оцінщики з цього періоду не зможуть проводити експертну оцінку переданого в дар або успадкованого майна.

Неофіційні видання посилаються на Постанову Кабінету Міністрів № 231 як на нормативний акт, яким суб’єктів оцінювання лишили прав здійснювати експертну оцінку. Інших нормативніих актів щодо внесення змін у Закон про дарування майна у 2018 році – не було.

Не будемо вдаватися у подробиці, зазначимо, що вказана Постанова скасована ще у 2015 році та на сьогоднішній день не є чинною. Більше про це ми розповіли у статті “Спадщина з 1 листопада 2018“.

Підсумуємо: закон про дарування майна 2018 не змінився, та з 01 листопада 2018 року, як і раніше, експертні оцінки будуть проводитися, а договори дарування будуть оформлюватися без яких-небудь труднощів та ускладнень.

Акт прийому передачі квартири за договором дарування квартири: зразок документа і довідка для чого він потрібен

Подарувати будь-яку нерухомість, автомобіль, картини та інші дорогі речі можна будь-якій людині.

Найчастіше, звичайно, такі подарунки роблять старі люди своїм дітям, онукам або просто тому, хто доглядав за ними в останні роки життя.

Використовується дарування замість заповіту. В цьому випадку близькі люди отримують права на подарунок і можуть відразу ж користуватися ним.

Про плюси і мінуси угоди дарування, а також про те, що краще оформити: дарування або купівлю-продаж, ви можете дізнатися на нашому сайті. Читайте також про те, чи можна продати, передарувати або повернути назад подарунок у вигляді житлового приміщення.

поняття

 • Що таке акт прийому передачі нерухомості за угодою дарування?
 • Щоб подарувати житлове приміщення, потрібно скласти спеціальний документ, Який вручається разом з угодою.
 • Офіційна назва цього документа — «Акт прийому і передачі нерухомості за договором дарування».

Основна перевага передачі в дар — його безоплатність.

Той, хто отримав такий дорогий подарунок, не платитиме за право стати власником нерухомості ні копійки.

 1. Акт прийому-передачі квартири за договором дарування зразок.
 2. Договір дарування квартири та акт прийому передачі зразок.
 3. Зразок заяви на реєстрацію договору дарування ви можете скачати на нашому сайті.

супутні документи

ось що потрібно буде надати для складання акта прийому-передачі житла:

 • свідоцтво на право власності;
 • паспорт;
 • договір, бажано, завірений у нотаріуса або в Росреестра.

Про те, кому дістанеться житло в разі смерті обдаровуваного, читайте в нашій статті. Дізнайтеся також, чи є особливості при даруванні квартири, яка знаходиться у власності менше 3-х років.

Форма і зміст

Як складається акт прийому-передачі?

Цей документ пишеться в довільній формі. Його можна роздрукувати або написати вручну.

Ось що має бути в даному документі відображено:

 1. Дата і назва установи, де складається.
 2. Вказуються номер дарчим, дата видачі, де видана і ким.
 3. Учасник угоди — їх повний опис (ПІБ, де, коли народився, виписка з паспорта).
 4. Повний опис квартири (подарунка) — адреса, площа, кадастровий номер, вартість.
 5. Всі документи на житло (техпаспорт, планування).
 6. Список недоліків об'єкта нерухомості (потрібен ремонт, стан сантехніки та інше).
 7. Вказати, що немає претензій у дарувальника і обдаровуваного до стану «подарунка».

В інтернеті можна знайти зразок складання даного документа, завантажити на комп'ютер, заповнити, а потім роздрукувати на принтері. Можна написати на звичайному аркуші вручну. Створювати потрібно кілька примірників — не менше двох.

Хто оформляє і оплачує?

Якщо один з учасників не зможе самостійно присутнім при отриманні дарчим і складанні акта прийому-передачі, то замість нього підписувати всі документи буде довірена особа.

Йому потрібно буде отримати довіреність на виконання всіх дій довірителя, а також документи, які зможуть підтвердити його особистість.

Підготувавши всі документи, дарувальнику і обдарованому (або їх довіреним особам), доведеться сходити в Росреестр і підписати їх. Як тільки все буде підписано та вручено обдарованому, він може переїжджати в квартиру.

Дарувальнику доведеться витратитися на оформлення дарчої і отримання акту, заплативши держмито 2000 руб.

Про те, чи може дарувальник відкликати дарчу на квартиру, і про те, хто ще може оскаржити її за життя дарувальника або після його смерті, ви можете дізнатися на нашому сайті.

Чи обов'язково складати?

чи потрібен акт прийому передачі до договору? При передачі квартири в дар родичам необов'язково його складати, але для того, щоб згодом не виникли непорозуміння, Пов'язані з подарунком, бажано все-таки його скласти.

Для цього буде достатньо, щоб дарча була складена за всіма правилами і підписана в Росреестра.

терміну давності для документів немає. Їх уже не потрібно буде підтверджувати, продовжувати або здійснювати інші дії.

 • Одного разу отримані, вони будуть належати вам завжди.
 • Передавальний акт — це додатковий і необов'язковий документ, Який підтверджує той факт, що подарунок вручений і отриманий.
 • Хоча складання Акту передачі не є обов'язковим, але його наявність дозволить уникнути непотрібного занепокоєння з приводу подарунка, його стану і законності.

Акт прийому-передачі квартири можна складати в письмовій формі. Його не обов'язково завіряти у нотаріуса — досить буде завірити в Росреестра.

Пишеться цей документ самостійно, Зразок можна знайти в інтернеті. Кількість примірників залежить від того, скільки людина приймає участь в даруванні, але не менше двох.

Дивіться відео: Журналістам подарували футболки з написом «Я любл. . (Квітня 2020)

Ссылка на основную публикацию