Як подати на розлучення до рагсу або до суду?

 • Зміст
 • У порівнянні з судом, порядок розірвання шлюбу в РАЦСі досить простий і не витратний матеріально, і при певній підготовці доступний кожному.
 • Крок 1. Визначення РАЦСу, в який потрібно подати заяву про розірвання шлюбу

Заяву про розірвання шлюбу уповноважений розглядати РАЦС за місцем проживання одного з подружжя, або за їх спільним місцем проживання.

Під місцем проживання мається на увазі місце реєстрації, вказане в паспорті.

 1. Перелік РАЦСів України, їх контакти Ви можете подивитися на сайті Державної реєстраційної служби.
 2. Крок 2. Уточнити прийомні дні та / або записатися на прийомЯк подати на розлучення до РАГСу або до суду?
 3. Щоб заощадити час настійно рекомендую подзвонити в обраний РАЦС і уточнити прийомні години.
 4. Також з 2015 року Державна реєстраційна служба  ввела можливість попереднього запису на прийом до інспектора РАЦСу, що, безумовно, дуже зручно, з огляду на величезні черги.

Процедура реєстрації досить проста

На сторінці «Запис на прийом до відділів Реєстраційної служби» в розділі «Державна реєстрація АКТІВ Цивільного стану» натискаємо на кнопку «Записатися на прийом».

На сторінці запису заповнюєте всі поля форми та вибираєте відділ РАЦСу, в який бажаєте звернутися (пам’ятаємо, що це відділ за місцем проживання одного з подружжя або їх спільним місцем проживання).

У переліку питань натискаєте на вкладку «Подача заяви на реєстрацію Розірвання шлюбу, або проставлення відмітки в паспорті», далі вибираєте зручні Вам дату і час (заздалегідь дізнайтеся, коли в вибраному Вами РАЦСі прийомні дні, щоб не записалися на вихідний) і далі вводите Ваші особисті та контактні дані.  Все дуже просто і доступно.

 • Коли Ви заповнили форму, натискаєте на кнопку «Записатися на прийом» внизу сторінки і на вказану Вами і формі поштову скриньку прийде підтвердження запису.
 • Як подати на розлучення до РАГСу або до суду?Крок 3. Візит в РАЦС і заповнення заяви про розірвання шлюбу
 • В прийомний час, про який Ви вже дізналися заздалегідь, подружжю потрібно з’явитися в РАЦС для подачі заяви.

Якщо Ви записалися на прийом, не з’явилися, то запис анулюється і прийдеться йти в порядку загальної черги. З собою потрібно мати паспорти, ідентифікаційні коди і свідоцтво про реєстрацію шлюбу.

Що робити, якщо один з подружжя не може з’явитися для подачі заяви?

 1. Якщо один із подружжя не може з’явитися в РАЦС щоб подати заяву, – не проблема.

 2. Тому із подружжя, кого не буде, потрібно піти до нотаріуса і у своїй заповненій частині заяви завірити справжність підпису, після чого таку заяву у РАЦСі повинен подати другий і підписатися за заповнення своєї частини.

 3. Заздалегідь заяву заповнювати не потрібно, але подивитися варто, як мінімум для того, щоб вирішити, чи міняти прізвище на дошлюбне.

 4. На прийомі працівник РАЦСу перевіряє документи і на їх підставі самостійно заповнює заяву, роздруковує і дає заявникам для перевірки і підпису.

Важливо уважно перевірити заяву, щоб не було помилок, описок, звірити паспортні дані, дані з свідоцтва про шлюб, адже ця інформація буде внесена у свідоцтво про розірвання шлюбу. Якщо будуть помилки, доведеться міняти свідоцтво.

Крок 4. Оплата державного мита за реєстрацію розірвання шлюбуЯк подати на розлучення до РАГСу або до суду?

На прийомі співробітник РАЦСу видасть купу квитанцій з реквізитами. Ви можете оплатити їх всіх в найближчому банку, поки інспектор вносить дані в систему. Але, варто звернути увагу на те, скільки коштує розлучення насправді.

Як подати на розлучення до РАГСу або до суду?

Згідно Декрету КМУ «Про державне мито» за реєстрацію розлучення потрібно сплатити 8,50 грн. (Це 0,5 неоподатк. мінімуму доходів громадян).

Також, до витрат потрібно включити вартість складання заяви про розірвання шлюбу.

Вартість цієї послуги різниться в різних областях, оскільки встановлюється місцевими управліннями юстиції. Більше ніяких квитанцій Ви оплачувати не зобов’язані.

Крок 5. Запис на реєстрацію розірвання шлюбу

Коли пакет документів готовий, інспектор призначає подружжю наступну зустріч для оформлення вже безпосередньо реєстрації розірвання шлюбу, зазвичай це через місяць після подання заяви.

Цей місячний термін – це час на примирення, можливість подумати і переконатися чи дійсно намір твердий, а не результат чергової сварки. Якщо Ви в перебігу цього часу передумали – заяву потрібно відкликати.

Що робити, якщо один з подружжя не зможе бути присутнім на реєстрації розірвання шлюбу?

 • Якщо чоловік або дружина заздалегідь знає, що не зможе з поважної причини (тривале відрядження тощо) з’явитися у відділ РАЦС для оформлення розлучення, то про це потрібно повідомити інспекторові на прийомі.
 • Для цього складається заява, в якому вказується, що «Я згоден (а) на реєстрацію розірвання шлюбу за моєї відсутності».
 • Якщо чоловік зареєстрований за іншою адресою (непідвідомчою РАЦСу, в який було подано заяву про розірвання шлюбу), то в заяві потрібно також вказати назву і адресу РАЦСу де він зможе особисто отримати свій екземпляр свідоцтва про розірвання шлюбу.
 • Якщо Ви дізналися про те, що не зможете з’явитися в РАЦС для реєстрації вже після прийому, то можна направити заяву такого ж змісту, але підпис на ньому повинен бути нотаріально завірений.

Що робити якщо обоє з подружжя не зможуть з’явитися на реєстрацію розірвання шлюбу в призначений день?

У такому випадку подружжю потрібно подати в РАЦС заяву з проханням перенести на інший день реєстрацію розірвання їхнього шлюбу. При цьому, при перенесенні дати важливо враховувати, що розірвання шлюбу має бути зареєстровано не пізніше ніж через рік з моменту подачі відповідної заяви в РАЦС.

Крок 6. Реєстрація розірвання шлюбу

У призначений інспектором на попередньому прийомі час, обоє з подружжя повинні прийти в РАЦС для реєстрації розірвання шлюбу, маючи при собі паспорт та свідоцтво про реєстрацію шлюбу.

Вся ця процедура займе хвилин 15-20. Працівник РАЦСу складає актовий запис про розірвання шлюбу, роздруковує і дає його на підпис подружжю. Уважно перевірте всю інформацію.

Як подати на розлучення до РАГСу або до суду?

порядок розірвання шлюбу в органах РАЦС

Потім інспектор роздрукує два примірники свідоцтва про розірвання шлюбу та за підписом керівника РАЦСу і печаткою вручить кожному з уже колишнього подружжя.

В паспортах на сторінці «про сімейний стан» проставляється відмітка (штамп) про розірвання шлюбу. Аналогічно з відміткою про реєстрацію шлюбу, в ній вказується назва РАЦСу, в якому оформляється розлучення, ПІБ колишнього чоловіка (дружини), реквізити актового запису про розірвання шлюбу.

Важливе питання про прізвище при розлученні. Якщо той з подружжя, який в цьому шлюбі її змінив, вирішив після розлучення повернути своє дошлюбне прізвище (про що він вже заздалегідь вказав в заяві про розірвання шлюбу), то на першій сторінці його паспорта співробітник РАГСу поставить печатку про тому, що на протязі місяця після реєстрації розлучення паспорт підлягає заміні.

На цьому процедура розлучення через РАЦС завершена. Шлюб вважається розірваним з дня реєстрації розірвання шлюбу в РАЦСі.

Як подати на розлучення до РАГСу або до суду?Як подати на розлучення до РАГСу або до суду?

 • Як перевірити на що витрачаються аліменти — 4 Червня, 2019
 • Встановлення режиму окремого проживання подружжя — 29 Травня, 2019
 • Аліменти на дитину в 2019 році — 29 Травня, 2019
 • Порядок розлучення без наявності спільних дітей — 28 Травня, 2019
 • Розірвання шлюбу в судовому порядку без дітей — 28 Травня, 2019
 • Допомога одиноким матерям — 28 Травня, 2019
 • Як стягнути аліменти з іноземця — 13 Лютого, 2019
 • Стягнення додаткових витрат на утримання дитини — 23 Січня, 2019
 • Вартість судового збору у 2019 році — 28 Грудня, 2018
 • Порядок розірвання шлюбу в органах РАЦС (ЗАГС): покрокова інструкція — 13 Грудня, 2018

Переглянути всі публікації

Розлучення в Україні: правила, установи та документи для розірвання шлюбу в 2019

Багато подружніх пар з часом розводяться. До розриву наводять різні причини. Частково вони визначають, наскільки болючим буде процес. Якщо чоловік і дружина розлучаються зі скандалом – спірні момент вирішує суд. А якщо мирно – достатньо сходити в ЗАГС. І краще заздалегідь дізнатися всі правила, перш ніж почати процедуру.

Згідно зі статистикою, близько половини сімей з часом розпадаються. Велика частина (близько 30%) тримається до п’яти років. Шлюборозлучний процес провокують різні мотиви. Серед найбільш популярних соціологи називають зраду. Багато подружжя не прощають невірність другої половинки і вирішують розбігтися.

Сімейна атмосфера також впливає на тривалість шлюбу. Часом один з членів сім’ї не витримує егоїзм, тиранію або насильство з боку коханого і подає заяву на розлучення. Буває таке, що людина просто не створений для сімейних відносин – не вміє піклуватися про близьких і надто зациклена на собі. Іноді після шлюбу у подружжя характер змінюється в гіршу сторону.

Не менш популярною причиною для розлучення є гроші. Наприклад, глава сім’ї не може забезпечити фінансове благополуччя дружини і дітей. Або ще гірше – захопився азартними іграми, алкоголем, наркотиками або іншими пороками, загнавши родичів в борги.

Популярні новини зараз Показати ще

Статистика показує, що інтимне життя теж впливає на довготу відносин. Сексуальна незадоволеність часто стає якщо не вирішальною, то однією з основних причин для розлучення.

Як подати на розлучення до РАГСу або до суду?

Види розлучень в Україні

Юристи виділяють три різновиди розлучення серед українців. Перший – фактичний. Часто пара розлучається, але не наважується оформляти свій розрив офіційно і не підписує відповідних документів. Фактично, вони більше не перебувають в близьких відносинах, але юридично ще є подружжям. Дуже часто люди затягують з розлученням, сподіваючись знову зійтися.

Коли справа доходить до судового процесу, суд враховує, що під час розриву пара спільно вела господарство. Особливо, якщо цей факт підтверджують свідки. До речі, за таким принципом ділять майно і дітей при цивільному шлюбі.

Другий тип називають економічним. До нього вдаються, коли за час шлюбу подружжя встигли обрости спільним майном і доходами. У цьому випадку суд повинен порівну розділити сімейний бюджет і придбання, вчинені в шлюбі. Відповідно до закону, Спільно нажитим майном не вважаються речі, отримані у спадок або в якості подарунка.

Шлюборозлучний процес сильно спрощується, якщо під час весілля наречений і наречена уклали шлюбний договір. У ньому сторони заздалегідь прописують, що кожен з них отримає після розлучення.

Останній тип – юридичний. Подружжя припиняють сімейні відносини документально, підписуючи передбачені законом паперу. Якщо обидва дали згоду розлучитися – потрібно йти в ЗАГС.

Якщо ж є спільні неповнолітні діти – доведеться йти до суду. Там же вирішуються всі майнові розбіжності між чоловіком і дружиною. Швидко розлучитися не вийде, якщо жінка вагітна.

Крім того, батько зобов’язаний фінансово забезпечувати дитину до трирічного віку, незалежно від призначення аліментів.

Як подати на розлучення до РАГСу або до суду?

Вище вже повідомлялося, що для швидкого і безболісного розлучення подружжя повинні дати згоду в РАГСі. Якщо немає додаткових складнощів у вигляді спірного майна, дітей або вагітності – потрібно йти до відділення реєстрації актів за місцем прописки. Там і подається заява. Бланк можна подивитися онлайн або завантажити на порталі держпослуг . Його також видають в установі.

Там у чоловіка і дружини зажадають всього два документи: свідоцтво про шлюб і українські паспорти. Потім кожен з подружжя повинен написати частину заяви, що розлучення полягає з обопільної згоди. Відповідно до закону, громадян просять почекати рівно місяць з дня, коли була подача документів.

У названу дату обоє зобов’язані знову прийти в РАГС зі свідоцтвом про шлюб і паспортами, щоб зареєструвати розлучення і отримати свідоцтва про розлучення. Це займе близько півгодини.

Читайте также:  Розмір аліментів на двох дітей в україні

Ось, що відбувається: інспектор складає актовий запис і дає її на підпис. Потім подружжю вручають за свідоцтвом про розірвання шлюбу і ставлять штампи в паспортах. Інформація вноситься до реєстру.

Примітно, що на сучасних ID-картах не існує позначки, що власник розлучений.

Шлюб вважається розірваним з моменту реєстрації. Якщо громадянин вказав у заяві, що бажає змінити прізвище, співробітник РАЦСу поставить в документах друк. Вона дозволить змінити паспортні дані протягом місяця.

Якщо ж пара помирилася – то може забрати заяву без будь-яких санкцій з боку держави.

Іноді один з подружжя через поважну причину не може прийти в РАГС. Наприклад, за станом здоров’я. Тоді інший може подати заяву самостійно. Для цього існує особлива процедура. Але відсутній чоловік або дружина повинні заздалегідь заповнити свою частину в офіційній формі, поставити підпис і запевнити документ у нотаріуса.

Якщо через місяць чоловік теж не зможе з’явитися – він повинен попередити співробітників РАГСу під час подачі заяви. А саме – повідомити про згоду на розлучення без особистої присутності. У разі, коли відсутній чоловік живе в іншому населеному пункті – потрібно вказати адресу установи, куди потім відправлять свідоцтво.

Якщо чоловік або дружина визнані недієздатними в суді – чоловік має право подати заяву про розлучення в односторонньому порядку. Те ж стосується, якщо партнер визнаний зниклим безвісти.

Трапляється, що обидва чоловіки не можуть прибути в РАГС для реєстрації розлучення, вони можуть написати заяву про перенесення дати. Закон надає їм календарний рік для розірвання шлюбу. Після цього доведеться починати процедуру спочатку.

Як подати на розлучення до РАГСу або до суду?

Як подати на розлучення через суд

При наявності неповнолітніх дітей розвести можуть тільки за рішенням суду. Там же вирішуються всі майнові суперечки. Щоб розірвати шлюб, потрібно подати в суд заяву (додаємо зразок) і такі документи: оригінал свідоцтва про шлюб (+ ксерокопія), свідоцтва про народження дітей (+ ксерокопія), паспорта, документи про усиновлення або удочеріння.

Крім того, суд вимагатиме спеціальний договір, в якому подружжя вирішать питання виховання і фінансового забезпечення дітей. У ньому слід вказати, з ким буде проживати дитина, як другий батько буде з ним спілкуватися, а також умови виплати аліментів. Документ потрібно обов’язково завірити у нотаріуса. Але він не потрібний, якщо все вирішили “полюбовно”.

Якщо обоє з подружжя згодні на розлучення, визначили долю спільних дітей і вирішили, як поділити майно – судове рішення оголосять досить швидко. Зазвичай процес займає від десяти днів до одного місяця. У разі суперечок розлучення можуть затягнутися на півроку або великі терміни. Щоб прискорити справу, рекомендується оформляти позов про розподіл майна окремо.

Як подати на розлучення до РАГСу або до суду?

Як розлучитися без спільної згоди

Коли у пари з’явилися діти, але фактично батьки проживають далеко один від одного – розлучення ускладнюється. Наприклад, хтось із них проживає на непідконтрольною території, не може або не бажає приїхати на суд. Нерідко один з подружжя просто не погоджується на розірвання шлюбу. Тоді позивачі подають позовну заяву самостійно.

Закон дозволяє подати позов за місцем проживання відповідача. Позивач повинен подати свідоцтва про шлюб і народження дітей, і копії свого паспорта та інші документи на вимогу суду.

У заяву слід повідомити місце проживання чоловіка або його офіційного працевлаштування. А також аргументувати своє бажання розлучитися.

Якщо ж позивач хоче вибити аліменти – можна подати за місцем своєї реєстрації.

Як подати на розлучення до РАГСу або до суду?

Як подати на розлучення з іноземцем

Україна досить лояльна до шлюбів з громадянами інших країн. Вийшовши заміж або одружившись на українцях, гості з-за кордону отримують можливість швидше оформити українське громадянство. У такому випадку їм потрібно прожити в країні не п’ять, а два роки.

Але поки людина не стала офіційним громадянином України – розлучення з ним може стати проблемою. Особливо, якщо він повернеться на батьківщину і відмовиться висилати в Україну необхідні документи. В такому випадку, українцям потрібно подавати в суд.

Після того, як відповідач тричі не з’явиться на засіданні – шлюб повинні визнати розірваним.
Юристи запевняють, що при розлученнях з іноземцями виявляються дуже корисними шлюбні контракти.

Вони відразу врегулюють всі спірні моменти, що стосуються дітей і спільно нажитого майна.

Вартість розлучення в 2019 році 

Багатьох цікавить, у скільки обійдеться розлучитися в Україні. Суму можноо дізнатися у співробітників РАГСу. Вони видадуть подружжю квитанцію з реквізитами, за якими оплачується держмито.

Послуги можна сплатити в будь-якому банку.
Декрет Кабміну встановив, скільки коштує реєстрація по всій Україні: 8,50 гривні. А ось складання заяви чиновником в кожному районі відрізняється.

Слід розраховувати на суму держмита трохи більше 20 гривень.

Якщо справа дійшла до суду, парі доведеться витратити більше. Перед подачею заяви потрібно оплатити судовий збір в розмірі 0,4 прожиткових мінімуми. У 2019 частка становить 768,40.

Адвоката доведеться оплачувати окремо. Вартість його послуг буде залежати від кваліфікації, досвіду і політики юридичної фірми.

За свій гонорар адвокат допоможе правильно скласти всі документи, заощадити час і добитися найвигідніших умов.

Як подати на розлучення до РАГСу або до суду?

З ким залишать дитину

Майже у всіх випадках (близько 80%) суд передає опіку над дітьми матері. Рішення приймають на користь батька, якщо жінка бездомна, вживає наркотики або страждає на хронічний алкоголізм. При цьому тато повинен довести, що може забезпечити чадо всім необхідним.

Схилити суд на свою сторону чоловікові допоможуть позитивні характеристики.
У матері з’являється вагома перевага перед чоловіком, якщо суд залишає дітей саме з нею. Так громадянка може зажадати 3 5 спільного майна.

А до того ж – зобов’язати колишнього чоловіка платити аліменти.

Як подати на розлучення до РАГСу або до суду?

Якщо раніше закон визначав виплати власністю батька, який узяв дітей на поруки, то в 2019 році грошима може розпоряджатися сам дитина. При цьому платник аліментів може зажадати звіт про витрати. Так можна перевірити, чи не витрачає чи одержувач гроші на власні потрібні.

Згідно із законом суд не може призначити аліменти менше прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Як правило, батьки зобов’язують платити близько чверті офіційного доходу. Якщо дитина не один – то доведеться переводити їм до 70% заробітку. В окремих випадках можуть призначити цю частку, а фіксовану суму.

Після розлучення один батько повинен отримати дозвіл другого, щоб відвезти дитину в іншу країну. Але згода не потрібна, якщо аліментник прострочив виплати на чотири і більше місяця. Буває, що дитині потрібна операція або інші особливі умови. Тоді можна перетнути кордон вже через три місяці після припинення виплат.

Як подати на розлучення

Як подати на розлучення до РАГСу або до суду?

 • Подати на розлучення в Україні, як відомо, можна двома шляхами: через органи державної реєстрації актів цивільного стану (РАЦС) або через суд.
 • Така варіація залежить від декількох факторів.
 • Подати на розлучення в ЗАГС можна в разі обопільної згоди подружжя розлучитися і відсутності неповнолітніх дітей.

Згідно ст. 107 СК України, також подати заяву про розірвання шлюбу в ЗАГС можна в односторонньому порядку, проте другий з подружжя повинен бути визнаний у судовому порядку або безвісно відсутнім, недієздатним.

Процедура розлучення в РАГСі досить проста. Від подружжя потрібна просто прийти в ЗАГС за місцем проживання і заповнити заяву відповідної форми. При собі подружжю необхідно мати мінімальний пакет документів: копії паспортів та свідоцтво про шлюб, копія рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою чи недієздатною, яке набрало законної сили — якщо заява подається одним з подружжя.

Крім того, якщо один з подружжя не може з'явитися і подати заяву, можна заповнити заяву на розлучення, нотаріально засвідчити і передати тому з подружжя, хто буде присутній в РАГСі при подачі заяви про розірвання шлюбу.

Як правило, після закінчення одного місяця, органами РАГСу призначається дата і час реєстрації розлучення, куди також повинні з'явитися обоє. Однак є можливість зареєструвати шлюб в присутності одного з подружжя. Детальніше Ви можете дізнатися на нашому сайті в розділі «Реєстрація розірвання шлюбу»

Як подати на розлучення, якщо є діти? Питання, яким задаються подружжя, які під час шлюбу встигли завести дитину, проте незабаром зрозуміли, що подальше спільне життя неможливе і збереження сім'ї тільки погіршує стосунки батьків та негативно відбивається на дитині.

 1. В такому випадку, є також два варіанти подати на розлучення:
 2. Якщо подружжя обидва прийняли рішення розлучитися, то особливих зусиль це теж не вимагає.
 3. Однак Вам все одно необхідно звертатися до суду зі спільною заявою на розлучення і письмовим договором про те, з ким буде проживати дитина, яку долю в забезпеченні умов його життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо.

Навіть при таких обставинах рекомендуємо звертатися до юриста / адвоката з розірвання шлюбу в Україні, оскільки вищезгаданий договір є дуже важливим для прийняття рішення судом. Тільки професіонал своєї справи зможе грамотно і юридично правильно скласти договір так, щоб інтереси дитини були максимально враховані і захищені.

Коли один з подружжя проти розлучення також неминучим є звернення до суду. Однак уже з позовною заявою, в якому необхідно найбільш чітко і лаконічно пояснити Ваші вимоги і причини розлучення.

Згідно ст. 119 ЦПК України, позов про розірвання шлюбу подається в письмовій формі і повинен містити наступні елементи:

1) найменування суду, до якого подається позовна заява про розірвання шлюбу.2) ім'я позивача і відповідача, а також ім'я представника позивача, якщо позовна заява подається представником, їх місце проживання (перебування) або місцезнаходження, поштовий індекс, номери засобів зв'язку, якщо такі відомі;

Як подати на розлучення до РАГСу або до суду?4) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги розірвати шлюб.5) зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування.6) перелік документів, які додаються до позовної заяви на розлучення.7) квитанцію про сплату судового збору.

Подати на розлучення в суд за загальними правилами можна за місцем проживання відповідача. Однак якщо на вашому утриманні є малолітні або неповнолітні діти, або Ви не можете за станом здоров'я або іншої поважної причини виїхати до місця проживання відповідача, позов про розірвання шлюбу подається за місцем проживання позивача.

 • До позовної заяви на розлучення додається наступні документи: копії паспортів, копія свідоцтва про шлюб, копія свідоцтва про народження дітей та квитанція про сплату судового збору.
 • При подачі позову про розірвання шлюбу необхідно зробити копію позову та доданих документів для відповідача, його представника (якщо є).
 • Подати на розлучення в суд можна безпосередньо, звернувшись до канцелярії відповідного суду або відправити поштою на адресу суду листом з повідомленням про вручення та описом вкладень, що значно полегшить ситуацію, якщо Ви проживаєте в іншій місцевості.

Сімейний юрист / адвокат в Україні має багаторічний досвід в справах про розірвання шлюбу.

Якщо у Вас виникають питання або Вам потрібна допомога професіонала, ми допоможемо Вам скласти різного роду процесуальні документи, починаючи від спільної заяви на розлучення до апеляційної скарги.

Ми допоможемо Вам подати на розлучення і проведемо повний супровід шлюборозлучного процесу навіть без Вашої присутності.

Як подати на розлучення до РАГСу або до суду?

З ПОВАГОЮадвокат, кандидат юридичних наук,доцент,Скрябін Олексій Миколайович+38 066 777 37 33; +38 097 403 73 05; +38 093 899 91 94Viber; WhatsApp +38 066 777 37 33

Читайте также:  Як стягнути аліменти з непрацюючого батька?

e-mail skriabinadvokat@gmail.com

Ознайомитись з моєю судовою практикою по шлюборозлучним процесам Ви маєте можливість в розділі «Практика адвоката»

www.advokat-rozluchennya.com.ua

подам розлучення, як подати на розлучення, чи подавати розлучення, колишній подає розлучення, чоловік подав на розлучення, куди подавати на розлучення, де подати на розлучення, дружина подала на розлучення, подати розлучення які, як подати заяву на розлучення, чи можна подати на розлучення, подати в суд на розлучення, подати розлучення без, куди подавати заяву на розлучення,

 1. подати на розлучення через інтернет, подати заяву розлучення через, подати заяву на розлучення в суд, як подати на розлучення в односторонньому, дружина подала розлучення, де подати заяву на розлучення, як подати на розлучення в односторонньому порядку, подати розділ майна розлучення, які документи подають на розлучення, подати на розлучення,
 2. подати на розлучення через держ послуги, подати на розлучення онлайн, хочу подати на розлучення, подати заяву розлучення інтернеті, варто подавати розлучення, подати заяву розлучення подружжя, сімейний юрист, сімейний адвокат, послуги сімейного юриста, послуги сімейного адвоката, подати на розлучення в Києві, подати на розлучення в Запоріжжі,
 3. подати на розлучення в Дніпропетровську, подати на розлучення у Львові, подати на розлучення в Харкові, подати на розлучення в Черкасах, подати на розлучення в Одесі, подати на розлучення в Кривому Розі, подати на розлучення в Сумах, подати на розлучення в Нікополі, подати на розлучення в Луцьку, подати на розлучення в Вінниці, подати на розлучення в Херсоні, подати на розлучення в Житомирі, подати на розлучення в Кременчуці, подати на розлучення в Тернополі,
 4. подати на розлучення в Хмельницькому, подати на розлучення в Мелітополі, подати на розлучення в Дніпродзержинську, подати на розлучення в Краматорську, подати на розлучення в Керчі, подати на розлучення в Чернівцях, подати на розлучення в Чернігові, подати на розлучення в Миколаєві, подати на розлучення в Полтаві, подати на розлучення в Кіровограді, адвокат з розлучень, адвокат розлучення розділу, адвокат суд розлучення, послуги адвоката при розлученні, адвокат розлучення дітьми,
 5. кращий адвокат розлучень, консультація адвоката розлучень, адвокат сімейним розлучень, розлучення через адвоката, розлучення дружиною адвокат, допомога адвоката при розлученні, розірвання шлюбу з іноземцем, розірвання шлюбу без присутності, адвокат зі шлюборозлучних процесів, чи потрібен адвокат при розлученні, найняти адвоката розлучення, розлучення через суд адвокат, адвокат по сімейних справах розлучення, знайти адвоката розлучення, адвокати поради розлучення,
 6. розірвання шлюбу, розлучення адвокат, адвокат зі шлюборозлучних справ, допомога при розлученні, заяву про розірвання шлюбу, позовна про розірвання шлюбу, позовна заява про розірвання шлюбу, розірвання шлюбу в суді, заяву в суд про розірвання шлюбу, розірвання шлюбу суді діти, розірвання шлюбу через суд адвокат,консультація по розлученню, розірвання шлюбу суді адвокат, розірвання шлюбу адвокат Кривий ріг, розірвання шлюбу адвокат Запоріжжя,
 7. розірвання шлюбу адвокат Дніпропетровськ, розірвання шлюбу адвокат Київ, розірвання шлюбу адвокат Харків, розірвання шлюбу адвокат Одеса, розірвання шлюбу адвокат Львів, розірвання шлюбу адвокат Миколаїв, розірвання шлюбу адвокат Вінниця, розірвання шлюбу адвокат Херсон, розірвання шлюбу адвокат Чернігів, розірвання шлюбу адвокат Черкаси, розірвання шлюбу адвокат Кіровоград, розірвання шлюбу адвокат Мелітополь. Адвокат по разводам,

адвокат по расторжению брака, разрыв отношений, развод до года, развод с иностранцами, апостиль.

Подати на розлучення в Україні, як відомо, можна двома шляхами: через органи державної реєстрації актів цивільного стану (РАЦС) або через суд. Така варіація залежить від декількох факторів.

Подати на розлучення в ЗАГС можна в разі обопільної згоди подружжя розлучитися і відсутності неповнолітніх дітей. Згідно ст. 107 СК України,

також подати на розлучення в ЗАГС можна в односторонньому порядку, проте другий з подружжя повинен бути визнаний у судовому порядку або безвісно відсутнім, недієздатним. По закінченню одного місяця, органами РАГСу призначається дата і час реєстрації розлучення, куди також повинні з'явитися обоє.

Як подати на розлучення, якщо є діти? Якщо подружжя обидва прийняли рішення розлучитися, необхідно звертатися до суду зі спільною заявою на розлучення і письмовим договором про те, з ким буде проживати дитина, яку долю в забезпеченні умов його життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо.

Коли один з подружжя проти розлучення також неминучим є звернення до суду. Подати на розлучення в суд за загальними правилами можна за місцем проживання відповідача.

Однак, якщо на вашому утриманні є малолітні або неповнолітні діти, або Ви не можете за станом здоров'я або іншої поважної причини виїхати до місця проживання відповідача, позов на розлучення подається за місцем проживання позивача.

До позовної заяви додається документи: копії паспортів, копія свідоцтва про шлюб, копія свідоцтва про народження дітей та квитанція про сплату судового збору. Подати на розлучення в суд можна безпосередньо, звернувшись до канцелярії відповідного суду або відправити поштою на адресу суду листом з повідомленням про вручення та описом вкладень.

Ми надаємо послуги сімейного юриста / адвоката в таких містах: Київ, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Харків, Одеса, Кривий Ріг, Суми, Львів, Нікополь, Луцьк, Миколаїв, Вінниця, Херсон, Тернопіль, Біла Церква, Чернігів, Полтава, Черкаси, Житомир , Кременчук, Хмельницький, Чернівці, Горлівка, Рівне, Дніпродзержинськ, Кіровоград, Івано-Франківськ, Краматорськ, Мелітополь, Керч

Адвокат Павло Осадчий: СТАВКА СУДОВОГО ЗБОРУ ЗА РОЗЛУЧЕННЯ У 2020 році

Примітка: Щоб дізнатися плату, що стягується нашою фірмою, будь ласка, ознайомтеся з «Ціною послуг»

Плата за подання позову про розлучення встановлена в Законі про судовий збір. Відповідно до ст. 4 вищезазначеного закону у 2020 році за шлюборозлучний процес стягується плата в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, тобто 840 грн. 80 коп.

Плата за позов про поділ майна подружжя складає 1% ціни позову, але не більше 3 розмірів прожиткового мінімуму.

Сплативши судові витрати, треба показати суду докази їх оплати разом з позовом. Якщо судові збори не сплачено, а позов про розлучення подано до суду, суд може дати до п'яти днів на усунення такої помилки.

Якщо протягом встановленого терміну оплати не надійде, суд поверне позов. Повернення позову означає, що справа щодо розірвання шлюбу не розглядається; правові норми, пов'язані з подачею позову до суду, трактують такийпозов як такий, який ніколи не подавався..

Плата может быть подана двумя способами, а именно:

 • Плата може бути подана двома способами, а саме: в касі банку
 • Можна зробити переказ на банківський рахунок компетентного суду, використовуючи платіжну систему на сайті конкретного суду, а потім прикласти роздруковане підтвердження до позову

Відповідно до пункту 6 частини 2 статті 4 Закону «Про судовий збір» за подання апеляційної скарги на рішення про розлучення стягується збір в розмірі 150% ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви..

У 2020 році ставка судового збору за подання апеляційної скарги на рішення районного суду про розірвання шлюбу складатиме 1261 грн.

Іноді буває, що в ході судового розгляду необхідно буде понести додаткові витрати, наприклад, Вам доведеться сплатити судові витрати на клопотання про забезпечення доказів, наприклад, щоб витребувати копії будь-яких документів (свідоцтва про шлюб або про народження дітей).

Незалежно від судових витрат, що підлягають обов'язковій сплаті, буває, що необхідно взяти на себе витрати, пов'язані з призначенням експерта, послугами перекладача і т.д.

Як подати на розлучення до РАГСу або до суду?

Учасник процесу може претендувати на звільнення від сплати судових витрат або відстрочку платежу, якщо він подає декларацію про те, що він не в змозі нести такі витрати без збитку для підтримки необхідного для себе і своїх сімей рівня життя.

Плата може бути подана двома способами, а саме:

 • позивачі — у справах про стягнення аліментів
 • громадяни, у випадках, передбачених законодавством, які звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб
 • інваліди Великої Вітчизняної війни та сім'ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи
 • інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів
 • позивачі — громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи

Як подати на розлучення до РАГСу або до суду?

Позовна заява про розірвання шлюбу до суду — Подати на розлучення

Як подати на розлучення до РАГСу або до суду?

Замовити

Розірвання шлюбу – це формальне припинення відносин між подружжям. Шлюбне життя закінчується так само, як і починається – оформленням відповідних паперів та документів.

Виконується це не тільки тому, що так хочеться законодавцеві, який оформив шлюб, але й для того, щоб розлучення було узаконено відповідним чином.

Кожен документ, що підтверджує укладання або розірвання шлюбу, служить у державі не тільки для регулювання взаємин між чоловіком та жінкою (чоловіком і дружиною), але й для регулювання майнових, а також батьківських відносин.

Процедура розірвання шлюбу

Відбувається процес розлучення через суд або ж через інший уповноважений орган, РАЦС. Ініціаторами цієї процедури можуть бути як обидві сторони (подружжя), так і одна сторона (чоловік чи дружина).

У випадку якщо обидві сторони згодні розлучитися, без будь-яких претензій або інших вимог один до одного, і при цьому в них немає спільних дітей, тоді подати заяву на розлучення можна в РАЦС.

Якщо ж у колишнього подружжя є спільне, придбане за час проживання майно, тоді буде відбуватися розірвання шлюбу в судовому порядку.

Оформлення розлучення відбувається через суд також і при наявності спільних дітей, що були народжені у шлюбі.

Скільки коштує розлучення в Україні

Колишні пари, які з повною серйозністю хочуть розлучитися й навіть склали необхідну позовну заяву про розірвання шлюбу, відразу ж турбуються із приводу того, скільки коштує розлучення в Україні. А вартість буде залежати від декількох факторів.

Приміром, якщо ви збираєтеся розвестися зі своїм чоловіком, який не дає своєї згоди, тоді вам в обов'язковому порядку доведеться звертатися в суд. Відповідно в такому випадку будуть враховуватися не тільки послуги найнятого адвоката, але також і ціна на розлучення без участі однієї сторони.

Також не потрібно забувати про держмито, яке обов'язково потрібно заплатити, як у випадку розірвання шлюбу через органи РАЦС, так і через суд. Крім того, також варто врахувати вартість юристів по розлученню.

Але, якщо ви запишетесь на консультацію до нашого юриста – вам не доведеться переживати із приводу грошового питання, адже в нас цілком демократичні ціни на юридичні послуги для кожного українця. Ви зможете й самі в цьому переконатися, коли звернетеся до нас по допомогу.

Як написати та подати заяву на розлучення через суд в Україні

Розлучення через суд починається з написання заяви. Відповідно до цивільного процесуального права, подати на розлучення таку заяву потрібно у вигляді позову.

Відповідно, до нього пред'являються всі вимоги, які встановлені ЦПК України, і подібна позовна заява на розлучення через суд у вільній формі не складається.

Для правильного оформлення такого документу знадобиться кваліфікована консультація й допомога юриста при розлученні.

У нашій практиці розірвання шлюбу подружжя через суд займає близько місяця. Виключенням є тільки ті судові процеси, у яких вирішуються питання з розділом майна, виплатою аліментів, дітьми й ін. Але ми запевняємо, що у судовій справі ви будете брати мінімальну участь, а рішення суду про розірвання шлюбу гарантовано буде винесено у вашу користь.

Заява в суд про розірвання шлюбу, крім викладеної вимоги про розлучення, може містити й інші. Наприклад, у документі може йти мова про розділ майна, встановлення режиму окремого проживання.

Читайте также:  Місце відкриття спадщини

До загального відома, подається позовна заява про розділ майна й окремо. Це вже буде залежати від вашої конкретної ситуації, адже відповідно до українських законів дозволені обидва варіанти.

Наш сімейний юрист в Києві допоможе вам з оформленням заяви на розлучення й розповість про всі тонкощі її правильної подачі в суд.

Документи на розлучення через суд

Крім позовної заяви, вам також знадобляться й інші документи для розлучення:

Для прийняття позову судом, вам необхідно обов'язково додати до нього квитанцію, що свідчить про оплату судового збору. Держмито за розлучення не стягується тільки в деяких випадках, які викладені в ст. 3 ч. 2 Закону України «Про судовий збір».

Після подачі позову й інших документів повинно пройти близько 30 днів, перш ніж буде призначена дата судового процесу, а потім і прийняте остаточне рішення. Відповідно до нових умов отримання свідоцтва про розлучення, спочатку суд повинен відправити своє остаточно винесене рішення в РАЦС, тільки після цього колишнє подружжя зможе отримати необхідні документи.

Допомога при розлученні від юридичної компанії

Складання будь-яких позовів – серйозна справа, що вимагає від заявника наявності певних знань в області юриспруденції. Крім цього, подаючи підготовлені документи й уже заповнений бланк у суд, необхідно дотриматися всіх законодавчих вимог і врахувати безліч нюансів, з якими ви неодмінно зіштовхнетесь під час судового процесу.

Для всього цього вам можуть згодитися як досвідчений юрист із розлучень, так і адвокат. Всі ми люди, тому нерідко виражаємо накопичені емоції, біль та образу під час процесуальних засідань у справах розірвання шлюбу.

Адвокат із розлучення ніколи не змусить себе піддатися подібним емоціям і, зберігаючи спокій, гарантовано допоможе вам у ході судового розгляду.

Наша юридична компанія може запропонувати вам наступні послуги в шлюборозлучному процесі:

Дізнатися про те, скільки коштують послуги юриста по розлученню, ви зможете на сайті або за контактним номером телефону. Звертаючись до досвідчених юристів, ви можете не сумніватися в тому, що будь-яка процесуальна дія, що проводиться нами, буде виконана на законних підставах та з гарантовано позитивним результатом для вас.

Розлучення через РАЦС або суд без присутності чоловіка

Можна розлучитися, якщо чоловік не прийшов у суд? Як бути, коли місцезнаходження чоловіка невідомо? Розривають шлюб, коли друга половина засуджена? Нерідкі ситуації, коли чоловік фізично відсутня в шлюборозлучної процедурою з певних особистих або об'єктивних обставин (при незгоді, виїзді, хвороби тощо). На питання, як провести розлучення без присутності чоловіка, дадуть докладну відповідь консультанти ресурсу.

 • Припинення шлюбних зв'язків здійснити двома шляхами:
 • Адміністративним, тобто, розлучення через ЗАГС без присутності чоловіка.
 • Судовим.

Застосування адміністративного способу допустимо, якщо обидва з подружжя мають намір розійтися полюбовно, не мають загальних неповнолітніх дітей і майнових домагань. За інших обставин без судового рішення не обійтися.

 1. РОЗЛУЧЕННЯ ЧЕРЕЗ СУД АБО ЗАГС БЕЗ ПРИСУТНОСТІ ЧОЛОВІКА: 5 ЧАСТИХ ЗАПИТАНЬ ДО СІМЕЙНОГО ЮРИСТА
 2. 1. Розлучення в ЗАГСІ без присутності одного з подружжя
 3. Якщо сімейна пара згодна мирно розійтися, то досить подачі спільної заяви до уповноваженого органу.

Коли хтось із них не має можливості особисто бути присутнім під час процедури, він має право уповноважити представника. Для цього виписується нотаріальна довіреність. З допомогою довіреної особи здійснюються необхідні дії і підписуються потрібні документи.

Таким чином, фізична відсутність кого-небудь із сімейної пари не перешкоджає тому, щоб розлучення через ЗАГС без присутності чоловіка здійснився.

2. Якщо чоловік невідомо де знаходиться?

Таке можливо, коли шлюбна пара кілька років разом не проживає, але офіційно зареєстрована. В такій ситуації людина, що бажає розлучитися, повинен вдатися до розлучення через суд без присутності чоловіка.

Заява позивача розглядається судом, що знаходиться за останнім місцем проживання відповідача. Якщо це невідомо, то матеріали надсилаються до суду, який функціонує за місцем знаходження активів зниклого дружина.

 • В обґрунтування позиції позивач прикладає наступні докази:
 • довідку про останнє місце проживання відповідача;
 • правовстановлюючої документації на об'єкти відповідача (земельну ділянку, будинок тощо);
 • підтвердження факту, що діти, які не досягли 18 років, проживають з позивачем.

Суд направить іншій стороні порядку на відомий адресу. У випадку 2-х кратної неявки відповідача розлучення через суд без присутності чоловіка буде здійснено під час третього засідання.

Отримавши на руки судове рішення, позивач реєструє розлучення в органі ЗАГСУ, який видає стороні свідоцтво про розірвання шлюбу.

3. Чоловік міститься у виправній колонії

В цьому випадку вид застосовуваної процедури і тривалість розірвання шлюбних відносин залежать від конкретного строку покарання. Якщо чоловік позбувся волі на строк до 3 років, то розлучення без згоди здійснює суд за заявою позивача.

 1. Для ініціювання судового звернення будуть потрібні:
 2. паспорт;
 3. шлюбне свідоцтво;
 4. метрики дітей;
 5. виписка про тимчасове зняття засудженого з обліку;
 6. судовий вирок.

Суд повідомляє іншу сторону про те, що на розгляд надійшло заяву про розлучення. При бажанні особа, яка перебуває у виправній установі, може уповноважити довірителя на представлення інтересів у суді, ознайомитися з матеріалами справи, подавати клопотання і т. д.

Особиста присутність засудженого на цивільному процесі виключено, таке допускається лише при участі в кримінальному провадженні.

Коли засуджений чоловік згоден на розлучення, часу на процедуру піде небагато. В іншому випадку розлучення без присутності в суді триватиме щонайменше три місяці.

 • Якщо чоловіка позбавили волі на більший термін, то можливий розлучення через ЗАГС без присутності чоловіка. Для цього дружина представляє наступне:
 • типове заяву;
 • паспорт;
 • судовий вирок.
 • Після закінчення 1 місяця видається документ про розірвання шлюбних відносин.

4. Коли чоловік недієздатним або безвісти відсутня?

Такі союзи розриваються адміністративним шляхом. Для цього другий чоловік пред'являє, крім стандартної документації, зазначеної вище, судовий акт про визнання особи недієздатною або безвісно відсутньою.

Факт наявності неповнолітніх дітей у такій ситуації, не перешкоджає розпаду сім'ї.

Протягом 3 днів орган ЗАГС ставить про це в популярність опікуна недієздатної особи. Якщо такої немає, то офіційним листом інформується орган опіки та піклування.

 1. Якщо опікун або уповноважений орган не відповіли у відведений термін, то розлучення через ЗАГС без присутності чоловіка вважається таким, що відбувся.
 2. Завершує бракоразводную процедуру виписка реєстраційного свідоцтва в органі ЗАГСУ.
 3. 5. Розлучення через суд без присутності чоловіка

Якщо чоловік, незважаючи на отримання офіційної повістки, в призначений час не з'явився, він ще раз повідомляється про наступному засіданні. Повторна неявка відповідача на процес тягне ухвалення заочного рішення.

Заочний акт анулюється у разі подання відповідної заяви відповідачем протягом 7 днів з дня отримання копії документа. Поважність причини вимагає пред'явлення достатніх доказів. Скасування заочного рішення тягне повторний процес. Якщо в цей раз відповідач знову буде ухилятися від явки, то розлучення через суд без присутності чоловіка буде вважатися законним.

Вступ судового акта в силу дає право йти в орган ЗАГСУ за свідченням, що підтверджує розлучення.

Одне питання. Як подати на розлучення?

 • Подати заяву про розлучення можна у дві інстанції – до РАГСу або до суду. 
 • З якими документами туди звертатися та скільки часу займає розлучний процес?
 • Відповідаємо на питання читачів.

Існує два способи розірвання шлюбу. За спільною заявою подружжя або з ініціативи чоловіка або дружини. Щоб почати розлучний процес, подавати заяву можна або у РАГС, або до суду.

І до цієї заяви треба докласти ось такі документи:

 • свідоцтво про шлюб,
 • паспорти подружжя.

У яких випадках заяву про розлучення подають до рагсу?

 1. Якщо подружжя прийняло спільне рішення про розлучення.
 2. Якщо у них немає дітей, або вони вже повнолітні.
 3. Якщо дружина не вагітна
 4. Якщо другий із подружжя визнаний безвісти зниклим або недієздатним.

Звертатися треба до РАГСу за місцем реєстрації (прописки) одного з подружжя. Якщо бажання розлучатися обопільне, чоловік та жінка заповнюють єдиний документ. З моменту його подачі минає місяць, і якщо ніхто не відкликав заяви про розлучення, шлюб розривають у визначений час.

Працівники РАГСу одразу повідомлять, коли парі прийти на реєстрацію розлучення.

Відкликати заяву про розлучення без жодних негативних наслідків можна протягом випробувального місяця. Якщо хтось із подружжя змінив рішення – має знову прийти до РАГСу.

Якщо хтось не може з’явитися до РАГСу для оформлення спільної заяви про розірвання шлюбу, то він повинен заповнити свою частину документу, завірити справжність підпису в нотаріуса. Подає в офіційний орган документи друга сторона. У такому випадку, крім заяви, свідоцтва про шлюб та паспортів, вона має надати документ, який підтверджує поважність причини неявки другого з подружжя.

Подати заяву про розлучення у РАГС можна одноосібно, якщо чоловіка/дружину визнали недієздатним або зниклим безвісти. Тоді у названу інстанцію треба принести щей документ про це: копію судового рішення або витяг з нього.

У яких випадках заяву про розлучення подають до суду?

 • Якщо в сім’ї виховуються неповнолітні діти.

До спільної заяви до суду про розлучення треба описати причини розірвання шлюбу та надати також свідоцтво про народження кожного зі спільних дітей. Перед тим краще укласти договір про виховання та забезпечення дитини після розірвання шлюбу батьків і надати його разом із заявою про розлучення.

Договір про утримання дітей не будуть вимагати, якщо подружжя заявить, що воно самостійно досягло згоди щодо всіх спірних питань.

Якщо хтось проти розлучення?

Кожний управі самостійно ініціювати провадження про розірвання шлюбу. Але тут вже без юриста не обійтися, бо треба розділити майно, визначити місце проживання дитини, підняти питання аліментів… 

Для примусового розлучення доведеться готувати значно більше документів, ніж у випадку, коли розлучний процес починають за згодою і чоловіка, і жінки. Тож, щоб процес розірвання шлюбу не затягувався, краще порадитися з правниками, які паралельно треба подавати позови (про поділ майна, про стягення аліментів).

Коли заяву про розлучення не приймуть?

 1. Якщо дружина вагітна,
 2. Якщо у пари є дитина до 12-місячного віку.

Винятки:

 • розірвання шлюбу ініціюється стороною, яка потерпала від незаконних дій чи насильства з боку іншого з подружжя,
 • підстава розлучення – негативна поведінка по відношенню до дитини.

Скільки коштує розлучитися?

Розмір державного мита при розлученні через РАГС – менше 10 гривень.

Судовий збір за подання заяви про розірвання шлюбу в 2017 році складав 640 гривень.

Із послугами юриста вартість розлучення обійдеться у тисячі гривень. До 4 тисяч, якщо процес не складний.

Про те, як вирішити питання аліментів, можна прочитати в матеріалі «Одне питання. Що робити, аби діти після розлучення отримували аліменти?». Нещодавно, нагадаємо, Верховна Рада прийняла законопроект, яким посилила відповідальність батьків за несплату аліментів. Більше про зміни – у статті «Нові правила вибивання аліментів: відберуть водійські права, зброю і посадять».

Читайте також:

Одне питання. Що робити, аби діти після розлучення отримували аліменти?

 • Нові правила вибивання аліментів: відберуть водійські права, зброю і посадять
 • Одне питання: Де можна зробити щеплення від грипу зі знижкою 50 відсотків?
Ссылка на основную публикацию