Як стягнути аліменти з цивільного чоловіка?

Спори про цивільний шлюб завжди засновані на незахищеності співмешканців перед обличчям закону. Мінусів у разі проблем достатньо, а от плюсів, власне, ніяких. Відстоювати свої права і притягати до відповідальності фактичного чоловіка, не розписаного з вами офіційно, — важка задача.

Які цивільний чоловік має права

Як стягнути аліменти з цивільного чоловіка?

Найбільше, звичайно, жінок цікавить, чи може цивільний чоловік відібрати квартиру або будинок, як часто загрожують перед розставанням чоловіки. Відповідь однозначна — не може, не має права.

Житлова площа у власності жінки залишається при ній, якими б погрозами не користувався співмешканець. Єдиний вихід для нього полягає в тому, щоб у суді довести факт свого проживання у квартирі не менше 5 років. Наприклад, надати платіжні документи (квитанції з банку) про оплату за комунальні послуги, зібрати свідчення свідків та ін.

Якщо квартира не приватизована, а цивільний чоловік у ній прописаний, то у нього виникає право користування приміщенням. Якщо ж власник жінка, то навіть при наявності прописки, право проживати і розпоряджатися нерухомістю у співмешканця не виникає.

Так само співмешканець має право визнати батьківство дітей, які з’явилися у цивільному союзі. В такому випадку він отримує спорідненість першого ступеня з дітьми, але також і обов’язки утримання їх до повноліття. Без офіційного визнання батьківства його рідні діти не вважаються родичами перед законом.

Право на спадкування майна вкрай обмежене: звичайно, співмешканець може претендувати на частку поряд із законними спадкоємцями, однак це буде враховуватися судом як спорідненість четвертого ступеня, тобто фактичних шансів у четверту чергу отримати спадщину для нього немає.

Замислюватися про це потрібно чоловікові, який не хоче одружуватися, але розраховує відстоювати свої права у разі потреби.

Як стягнути аліменти з цивільного чоловіка?

Справа в тому, що закон захищає права подружжя, які мають реєстрацію, тоді як не розписані не мають легальних підстав вступати в спадщину.

І все-таки, з грамотним юристом, є можливість не залишитися в збитку після смерті цивільного чоловіка. Перший спосіб полягає в тому, щоб оскаржити у законних спадкоємців право володіння тим майном, яке було оформлене на покійного, але в реальності (і ви можете довести це в суді) було куплено на ваші кошти.

Другий спосіб — залучити до справи прямих спадкоємців, тобто визнаних покійним спільних дітей. Як родич першого ступеня, син чи донька мають право вступити у спадщину, яку потім дарчим передати цивільній дружині (матері або мачухи) покійного.

В цьому випадку шансів на успіх більше, однак є ризик, що у дорослих дітей виникнуть свої плани на спадщину. Заздалегідь обговоривши всі умови та повністю довіряючи такому спадкоємцеві, ви могли б все-таки отримати хоча б частину майна покійного.

Як можна розійтися з цивільним чоловіком

Причини для розлучення, зрозуміло, ті ж, що і в законному шлюбі, плюс особливий випадок, коли цивільний чоловік просто не хоче одружуватися. Розчарування і образа жінки, яка роками чекала запрошення в ЗАГС, переважує всі ті доводи, за яких вона залишалася поруч з цим чоловіком.

Важко продовжувати жити під одним дахом з людиною, мотиви відмови реєструвати шлюб не ясні. Якщо непереборних перешкод до шлюбу немає, то таку поведінку можна розцінити тільки як небажання брати зобов’язання за сім’ю, яка фактично вже існує. З цієї причини розлучаються цивільні дружини.

Випадки бувають різні, так що в одному важливий лише психологічний момент розставання, в іншому — питання з пропискою і т. п. Натомість проблема поділу майна не є по суті проблемою, так як чоловік, хоч і виконував роль чоловіка, за фактом — співмешканець, і з ним абсолютно нічого ділити.

Ви не зобов’язані віддавати йому частину свого майна, і навіть якщо він прикипів душею до автомобіля, який записаний на вас, він не отримає його, крім як у вигляді подарунка від вас. З іншого боку, і ви не можете вимагати частки його майна, навіть якщо справедливо вважаєте його частково своїм.

Відносини з співмешканцем спочатку припускають, що ви ведете спільне господарство, однак майно та накопичення у кожного з вас особисті. Тому важливо оформляти великі покупки на ім’я того, кому вони належать, адже якщо раптом доведеться розлучатися, то саме за встановленим майновим правом можна справедливо розділити спільно нажите.

Цікаво, що термін «спільно нажите» застосовується лише до шлюбних відносин. У незареєстрованому союзі це поняття не має юридичної сили, тому якщо ви вирішили розійтися, питання розділу сильно спрощується.

На відміну від майнових спорів, для одержання аліментів за законом не має значення, чи є печатка в паспорті у батьків дитини чи немає. У чоловіка обов’язки виникають на підставі визнаного батьківства і факту роздільного проживання з дітьми.

Таким чином, розраховувати на аліменти ви можете, а розмір буде залежати від кількості дітей:

 • на одну дитину покладається відраховувати ? сукупного доходу на місяць;
 • на 2 дітей припадає 1/3 доходу;
 • на 3 і більше дітей сума аліментів складе 50% офіційного заробітку цивільного чоловіка.

Як отримати ці кошти? Є два шляхи: через суд і на підставі домовленості. Якщо батько дітей порядний і ви йому довіряєте в цьому питанні, буде достатньо усного договору. Якщо ви хочете юридично зобов’язати колишнього, то оформіть у нотаріуса письмовий договір — цей документ вступає в силу негайно після підписання і діє так само, як і рішення суду.

Як стягнути аліменти з цивільного чоловіка?

Судді приймають рішення на користь дитини практично завжди, за цим справа не стане. Натомість виконавча служба, обов’язком якої буде безпосереднє стягнення аліментів, може і не домогтися їх.

З’ясовуючи, які доходи є у відповідача, інспектор може зіткнутися з проблемою. Наприклад, неофіційне працевлаштування чоловіка, не зафіксовані доходи, неможливість розшукати його фізично — чоловік, який знайшов цю лазівку в законі, зможе спокійно не виконувати своїх обов’язків навіть за рішенням суду.

У інших випадках ви отримаєте на дитину належні йому кошти у повному обсязі. Мудрості вам і правильних рішень!

Як стягнути аліменти з безробітного? / как взыскать алименты с безработного

Як стягнути аліменти з цивільного чоловіка?

Подружжя, що мають спільну дитину, при розлученні часто зіштовхуються з питанням щодо виплати аліментів на її утримання. У випадках, коли батько, який повинен виплачувати аліменти, офіційно працевлаштований, паперової тяганини і питань щодо розмірів виплат, як правило, виникає менше. Але, що робити, якщо батько офіційно ніде не працює? 

Як мати, так і батько в однаковій мірі зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття (18 років). І якщо один з батьків ухиляється від виконання даного обов’язку можна звертатись до суду про стягнення з нього аліментів на утримання дитини.

Якщо особа, яка повинна платити аліменти немає офіційних доходів,  аліменти можна стягувати у твердій грошовій сумі. Тобто, у позовній заяві Ви самі визначаєте суму, яку б хотіли отримувати в якості аліментів щомісяця (наприклад, 2000 – 3000 грн.

), при цьому дана сума повинна бути Вами обґрунтована та підкріплена відповідними доказами.

Відсутність достатніх аргументів на користь зазначеної в позовній заяві суми, буде спонукати суд призначити розмір аліментів у меншій сумі, ніж Ви хотіли отримати.

Важливо знати, що аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня заявлення відповідного позову, а не з дня винесення рішення по справі.

Стягнення аліментів за рішенням суду покладається на органи Державної виконавчої служби. Аліменти можуть бути стягнуті за виконавчим листом за минулий час, але не більше як за 10 років, що передували пред’явленню виконавчого листа до виконання.

За наявності заборгованості із сплати аліментів Ви можете звернутись до правоохоронних органів із заявою про притягнення боржника до кримінальної відповідальності.

Статтею 164 Кримінального кодексу України за злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні, передбачено покарання у виді штрафу в розмірі від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1 700 – 3 400 гривень), або громадських робіт на строк від 80 до 120 годин, або виправних робіт на строк до одного року або обмеження волі на строк до двох років.

Також існує адміністративна відповідальність за несплату аліментів.

Потрібна консультація? Телефонуйте – 096-203-18-51. Інформація про вартість послуг

 • Адвокат у сімейних справах Київ
 • Гродовська Олеся Павлівна

Переглядів: 9204

Як стягнути аліменти з колишнього чоловіка?

Роз’ясніть, будь ласка, як стягнути аліменти з колишнього чоловіка? Ми не проживаємо разом понад один рік, батько дитину майже не бачить та матеріально не підтримує. Дякую за відповідь.

Світлана Корнєєва

Для авторки запитання та інших читачів sknews.net ЮРИДИЧНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ НАДАЄ МІНІСТР ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ ПАВЛО ПЕТРЕНКО (на фото).

Як стягнути аліменти з цивільного чоловіка?

Що треба зробити для виплати аліментів?

Є два способи: мирним шляхом та в примусовому порядку.

Так, сторони між собою домовляються щодо розміру та періодичності сплати аліментів на дитину в добровільному порядку. Дана домовленість може бути лише усною, але для додаткових гарантій виконання домовленостей батьки дитини можуть укласти між собою нотаріально посвідчений договір про утримання дитини.

 • Також один із батьків може подати за місцем своєї роботи заяву про відрахування аліментів на дитину у розмірі та на строк, які визначені у цій заяві.
 • У разі відсутності домовленостей один із батьків може звернутися до суду із заявою про стягнення аліментів.
 • В подальшому стягувач аліментів може самостійно подати заяву з виконавчим листом про відрахування аліментів за місцем виплати платникові аліментів заробітної плати, пенсії, стипендії або іншого доходу.

Чи потрібно підписувати якісь папери?

Обов’язку підписання таких паперів немає. Однак батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначаються розмір та строки виплати. Договір укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.

Укладення договору не звільняє того з батьків, хто проживає окремо, від обов’язку брати участь у додаткових витратах на дитину.

У разі невиконання одним із батьків свого обов’язку за договором, аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Як стягнути аліменти у судовому порядку?

Той з батьків, з ким мешкає дитина, має право звернутися до суду з відповідним позовом. У такому випадку аліменти на дитину присуджуються або як частка від заробітку, або у вигляді конкретно визначеної суми.

 1. Справи розглядаються місцевими судами за місцем проживання чи реєстрації відповідача.
 2. Також позови про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів, зміну способу їх стягнення можуть пред’являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.
 3. У разі видачі судом виконавчого документу, стягувач може самостійно надіслати виконавчий документ за місцем роботи боржника або отримання ним інших доходів із заявою про здійснення відрахування аліментів, або направити/подати заяву разом із оригіналом виконавчого документу для примусового виконання до органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця.

Яким може бути розмір аліментів?

 • Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
 • Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку платника аліментів.
 • У 2019 році прожитковий мінімум на дітей становить:
 • віком до 6 років: * з 1 січня– 1626 грн; * з 1 липня – 1699 грн; * з 1 грудня – 1779 грн
 • віком від 6 до 18 років: * з 1 січня – 2027 грн; * з 1 липня – 2118 грн; * з 1 грудня – 2218 грн

Однак є виключення. Якщо платник аліментів має нерегулярний дохід, суд може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі, яка підлягає щорічній індексації.

Той із батьків, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Коли призначається державна допомога?

 1. Тимчасова допомога призначається у разі, якщо:
 2. > рішення суду про стягнення аліментів не виконується у зв’язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення;
 3. > стосовно одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або він перебуває у місцях позбавлення волі, якого визнано недієздатним, або він перебуває на строковій військовій службі;
 4. > місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.
 5. Для призначення тимчасової допомоги одержувач подає органу соцзахисту населення за місцем проживання (перебування):
 6. * заяву;
 7. * копію свідоцтва про народження дитини;
 8. * інші документи.
 9. Розмір тимчасової допомоги розраховується як різниця між 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців.

Чи можливо стягнути аліменти за минулий час?

Так, законодавством передбачені випадки, коли аліменти можна стягнути за минулий час, але не більше ніж як за 10 років та окремі підстави, коли аліменти стягуються за весь час.

Як виконується рішення суду?

Після набрання рішення суду законної сили, стягувач подає до органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю заяву та виконавчий лист. На підставі цих документів виконавець відкриває виконавче провадження.

До пред’явлення на примусове виконання виконавчий документ про стягнення аліментів може бути самостійно надісланий стягувачем за місцем роботи боржника.

Читайте также:  Все про договір дарування (зразок)

Під час виконання у примусовому порядку виконавець вживає заходи примусового виконання. Якщо боржник працює або отримує пенсію державний виконавець виносить постанову, яку направляє за місцем роботи боржника або за місцем отримання пенсії для утримання аліментів.

 • Якщо є заборгованість виконавець робить відповідний розрахунок та зобов’язаний повідомити про нього стягувача і боржника. У разі якщо розмір заборгованості зі сплати аліментів перевищує 3 місяці:
 • * відомості про боржника вносяться до Єдиного реєстру боржників;
 • * майно боржника арештовується виконавцем, вилучається та реалізується.

Якщо боржник ухиляється від виконання рішення та має заборгованість, виконавець застосовує до нього санкції та обмеження встановлені законом. У разі відсутності відомостей про місце перебування боржника, за поданням виконавця судом виноситься ухвала про розшук боржника.

Яка відповідальність боржника за несплату аліментів?

 1. Завдяки дії розроблених Мін’юстом законів #ЧужихДітейНеБуває, до неплатників аліментів застосовуються ряд обмежувальних заходів.

 2. Якщо розмір заборгованості по сплаті аліментів перевищує 4 місяці (та 3 місяці для батьків важкохворої дитини) встановлена можливість накладення обмежень на неплатників аліментів щодо:
 3. • виїзду за межі України;
 4. • керування транспортними засобами;
 5. • користування зброєю;
 6. • полювання.

Крім того, передбачені обмеження щодо перебування на державній службі. Також боржник з аліментів не може впливати на рішення про тимчасовий виїзд дитини за межі України.

 • Не менш дієвим є запровадження фінансових санкцій, передбачено штраф за несплату аліментів залежно від суми заборгованості:
 • • понад 1 рік – 20%;
 • • понад 2 роки – 30%;
 • • понад 3 роки – 50%
 • Також, в законах ми передбачили відповідальність для неплатників аліментів у вигляді суспільно корисних робіт, адміністративного арешту та позбавлення волі.
 • Від себе можу додати: пакет законів #ЧужихДітейНеБуває дійсно працює, про що свідчать результати за 2018 рік, коли боржники сплатили 4,6 млрд грн аліментів на користь 555 тис дітей та майже 50 тис документів було відкликано через відсутність претензій до боржника.

Куди звертатися за більш детальною консультацією та роз’ясненнями?

Якщо у вас залишились питання з цього приводу, будь ласка, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій країні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

Як стягнути аліменти на утримання дитини

Як стягнути аліменти з цивільного чоловіка?

Як стягнути аліменти на утримання дитини.

На території, в межах якої знаходиться сьогоднішня Україна, ще з давніх давен існує такий суспільний елемент як сім’я. Внаслідок чого, за великий проміжок часу вже сформувались певні принципи щодо правил сімейного життя.

Так згідно моральних принципів сімейного життя, батьки зобов’язані утримувати та виховувати своїх дітей. В свою чергу, діти зобов’язані доглядати та допомагати своїм стареньким батькам.

Такий правильний життєвий принцип знайшов своє відображення в Сімейному кодексі України (надалі по тексту СК України).

Так, згідно ст. 180 СК України визначено, що батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Постає запитання, що робити жінкам які мають дітей, а їхні чоловіки не допомагають в утриманні та вихованні дитини.

Є два можливих способи вирішення даної проблеми: або в добровільному (за домовленістю між батьками) або в судовому порядку.

ДАЙДЖЕСТ: Рік, що минає. 10 найбільш корисних рішень суду у площині сімейних спорів за версією ресурсу «Протокол»!

Добровільний порядок полягає в наступному.

За домовленістю між собою, той із батьків хто проживає окремо, може брати участь в утриманні дитини в грошовій або натуральній формі (ч. 2 ст.181 СК України).

Батьки мають право укласти між собою договір про сплату аліментів (грошова форма утримання) на дитину, у якому визначити розмір та строки виплати аліментів.

Договір обов’язково укладається в письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню (ст. 189 СК України).

 • Користуйтесь консультацією: Приховування дійсного заробітку при сплаті аліментів на дитину
 • Судовий порядок полягає в наступному.
 • Особа з ким проживають діти, має право на звернення до суду з позовною заявою про стягнення з іншого члена сім’ї аліментів на утримання дитини.
 • Варто звернути увагу на те, що навіть перебуваючи в зареєстрованому шлюбі особа має право на звернення до суду з вимогою про стягнення аліментів
 • Позови про стягнення аліментів можуть пред’являтись як за зареєстрованим місцем проживання позивача так і відповідача, а тому той хто подає позов сам може вибрати в який суд йому зручніше звернутись (статті 109-110 Цивільного процесуального кодексу України – надалі ЦПК України).
 • При цьому, позовна заява повинна бути написана та подана з дотриманням вимог статей 118-120 Цивільного процесуального кодексу України.
 • Під час розгляду справи, а саме при визначені розміру аліментів судом буде враховано:
 • стан здоров’я та матеріальне становище дитини;
 • стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів;

наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловік, дружини, батьків, дочки, сина;

інші обставини, що мають істотне значення для справи.

Однак мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, крім випадків передбачених ст. 184 СК України (далі по тексту буде викладена ст. 184 СК України).

Аліменти згідно рішення суду також можуть стягуватися як в частці від доходу (ст. 183 СК України) так і в твердій грошовій сумі (ст. 184 СК України).

 1. Аліменти в частці від доходу присуджуються тому із батьків з ким проживає дитина (діти).
 2. Підставою вимоги стягнення аліментів в частці від доходу є документ підтверджуючий дохід платника аліментів або офіційне працевлаштування.
 3. Під час подачі позовної заяви з вимогою про стягнення аліментів в частці від доходу заявнику потрібно подати до суду (додаток до позовної заяви) довідку про доходи з місця роботи відповідача.
 4. Якщо аліменти стягуються на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення дитиною повноліття.
 5. Якщо після досягнення повноліття найстаршою дитиною ніхто з батьків не звернувся до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей, аліменти стягуються за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття.

Стягнення аліментів в твердій грошовій сумі врегульований ст. 184 СК України, так якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.

 • Читайте статтю: Апеляційний суд Київської області: узагальнення помилок, які виникають у справах про стягнення аліментів
 • Розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до закону.
 • Якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, менше мінімального розміру, передбаченого частиною другою статті 182 цього Кодексу, то дитині призначається відповідно до закону державна допомога в розмірі різниці між визначеним розміром аліментів і 30 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
 • Додатково варто звернути увагу на те, що аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред’явлення позову.

Також аліменти можуть бути стягнуті і за минулий час, але не більше як за три роки. Однак, в такому випадку заявнику потрібно буде подати суду доказ того, що він (вона) вживав заходів щодо одержання аліментів, але не міг їх одержати в зв’язку з ухиленням останнього від їх сплати.

Сімейним кодексом України передбачено відповідальність за прострочення аліментів. Так, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення. При цьому наслідком систематичного ухилення від сплати аліментів є кримінальна відповідальність або позбавлення батьківських прав.

 1. В обов’язковому випадку перед зверненням до суду з позовною заявою про стягнення аліментів рекомендую прочитати Сімейний кодекс України та Закон України «Про охорону дитинства».
 2. Окрім того, найкращим способом вирішення Вашої проблеми є звернення до професійного юриста для отримання консультації або підготовки юристом Вам позовної заяви.
 3. Статтю підготував,
 4. адвокат Натина Андрій Олексійович

(096-94-374-94, 099-775-73-95)

Адреса: м. Харків, станція метро Холодна Гора, навпроти супермаркету «РОСТ».

Як стягнути аліменти на дитину за новим законом з 08.07.2017 | Юридическая компания Советник

08 липня 2017 року, в зв’язку з прийняттям нового закону , змінюється порядок стягнення аліментів на дитину, розмір аліментів, порядок розрахунку заборгованості по аліментах, правила визначення можливості особи виплачувати аліменти.Відповідно, ми вирішили підготувати докладний опис нових правил і процедур стягнення аліментів в судовому порядку, а також змоделювати на прикладах можливі ситуації звернення до суду.

Порядок стягнення аліментів

Основна зміна порядку стягнення аліментів полягає в тому, що в абсолютній більшості випадків аліменти тепер будуть стягуватися на підставі судового наказу, який, по своїй суті, вже є виконавчим документом.

Такий наказ можна буде отримати в середньому за місяць і відразу звернутися до виконавчої служби для примусового стягнення (для порівняння – стягнення аліментів в порядку позовного провадження, займало і займає в середньому 2-3 місяці).

У той же час, можливо, що термін отримання наказу буде ще більш стислим, і залежати це буде від того, як складеться судова практика щодо вступу наказу про стягнення аліментів в силу.

 За загальним правилом, судовий наказ набирає чинності після закінчення строку на подання заяви про його скасування. Але за новим законом наказ про стягнення аліментів не можна оскаржити – потрібно тільки подавати позов про зміну розміру аліментів.

 Відповідно, теоретично, видача вступило в законну силу наказу можлива вже через 3-5 днів.

Також потрібно враховувати і той факт, що якщо позовна заява про стягнення аліментів не оплачується судовим збором, то за подачу і отримання судового наказу про стягнення аліментів на дитину необхідно буде заплатити судовий збір в розмірі 320 грн. (20% від прожиткового мінімуму).

 • У той же час, в наказному провадженні можна (і навіть потрібно – про це нижче) стягувати не всі аліменти, а тільки в тих випадках, коли заявлені вимоги про стягнення аліментів:– на одну дитину – ¼ частина від доходів платника аліментів;– на двох дітей – 1/3 частина від доходів платника аліментів;– на трьох і більше дітей – ½ частина від доходів платника аліментів;
 • – у твердій сумі, в розмірі 50% від прожиткового мінімуму на кожну дитину.

Важливо ! Згідно вимог процесуального законодавства суди зобов’язані відмовляти у відкритті позовного провадження і повертати документи заявнику, якщо за вищевказаними випадків він звернувся в суд не з заявою про видачу судового наказу, а з позовною заявою (ч. 3 ст. 118 ЦПК).Позовна виробництво в даному випадку можливо тільки якщо у видачі судового наказу відмовлено або заяву про видачу наказу повернуто.

Можна припустити, що з метою уникнення сплати судового збору в 320 грн., Буде практикуватися подача позову на суму трохи перевищує встановлену як поріг для подачі наказу (наприклад 1/3 частина на одну дитину). В кінцевому підсумку збирачі аліментів будуть вибирати, що їм важливіше – економія часу або грошей.

У всіх інших випадках, коли порога, установленого для наказного провадження, стягувачу аліментів недостатньо, для стягнення аліментів на дитину потрібно буде звертатися в суд з позовом, за розгляд якого позивачі, як і раніше, звільнені від сплати судового збору.До позову, як і раніше, необхідно буде докласти всі докази ваших вимог і обґрунтування заявленого розміру аліментів.

Визначення розміру аліментів

Розмір аліментів тепер буде встановлюватися судом за новими правилами.З одного боку, стягнення аліментів у твердій сумі тепер стало можливо в будь-якому випадку, а не тільки тоді, коли платник аліментів має нерегулярний дохід.

З іншого боку, для того, щоб довести наявність у платника аліментів доходу і можливості виплачувати аліменти, суду можна приводити, як аргументи, наявність нерухомого та рухомого майна, а також наявність у платника аліментів витрат, які не співвідносяться з офіційними доходами.

Як піде судова практика в цьому питанні прогнозувати досить складно, але, на нашу думку, не просто буде подолати інерційність логіки Сімейного кодексу і ставлення суддів до справ про стягнення аліментів як «безпроблемним», а відповідно небажання розбиратися і збирати докази.

Ще одне важливе нововведення, це те, що аліменти тепер належать дитині, а не батькові чи матері, як було раніше. На наш погляд, це зроблено для того, що б у органу опіки та платника аліментів з’явився механізм впливу на те, що б аліменти дійсно витрачалися на дитину.

Крім того, новим законом збільшено мінімальний розмір аліментів на кожну дитину з 30% до 50% прожиткового мінімуму. В результаті цього до грудня 2017 року мінімальний розмір аліментів на дитину у віці до 6 років становитиме 713 грн.

, А мінімальні аліменти на дитину старше 6 років – 888 грн. 50 коп.

Необхідно враховувати, що максимальний розмір аліментів обмежений 10 прожитковими мінімумами, що на сьогоднішній день складає на дитину віком до 6 років – 14260 грн. і 17 770 грн. – на дитину старше 6 років.

Розрахунок заборгованості по аліментах

Звертає на себе увагу і новий порядок розрахунку заборгованості по аліментах. Тепер заборгованість розраховується з урахуванням доходу, отриманого і за кордоном.

Також встановлено правила розрахунку заборгованості для платника аліментів, який є підприємцем на єдиному податку.

Читайте также:  Доповідна записка: види, зразок

 Якщо раніше такий розрахунок проводився виконавцем з усієї суми «валового» доходу, зазначеного в книзі, то тепер розрахунок проводитиметься виходячи з середньої зарплати по регіону.

 Приклади стягнення аліментів

Що б краще розібратися в нових правилах стягнення аліментів, пропонуємо зробити це на наведених нижче прикладах з різних життєвих ситуацій.У наведених у цій статті прикладах аліменти буде стягувати мати дитини, а боржником буде батько. У реальному житті все може бути і навпаки, оскільки аліменти сплачуються на ім’я того з батьків з ким проживає дитина.

Важливий факт: оскільки аліменти тепер є власністю дитини, то батько, на ім’я якого сплачуються аліменти, не може витрачати їх, як йому захочеться, а зобов’язаний використовувати їх тільки за цільовим призначенням.

 В іншому випадку, батько який платить аліменти, може домагатися через суд не тільки зменшення розміру аліментів, а й повного повернення сплачених раніше дитині і витрачених не за призначенням аліментів дитини, зокрема, шляхом зарахування всієї суми сплачених раніше аліментів на розрахунковий рахунок дитини в банку .

Отже, розглянемо:

Аліменти в розмірі частини від доходу боржника

1 . Батьки дитини перебувають в розлученні. Дитині сім років. Дитина проживає з матір’ю і батько дитини не платить аліменти. Батько дитини працює офіційно, в зв’язку, з чим мати хоче стягнути аліменти на дитину в розмірі ¼ від доходів батька.

Куди звертатися:В районний суд за місцем прописки матері або батька

Документ, який необхідно подати в суд:Заява про видачу судового наказу

Чи потрібно щось платити за розгляд справи в суді:Судовий збір за видачу судового наказу оплачується заявником і становить 320 грн. Надалі він буде стягнуто з боржника і повернутий заявнику.

Який розмір аліментів присудить суд:¼ від доходів батька, але не менше ніж 888 грн. 50 коп. і не більше ніж 17 770 грн.

Як довго буде розглядатися справа:3 дня без виклику сторін + час, необхідний на вступ наказу в силу

Який підсумок розгляду справи:Суд видасть судовий наказ, який потрібно буде віднести до виконавчої служби.

Куди можна витрачати аліменти:Аліменти є власністю дитини і повинні використовуватися за цільовим призначенням.

 Під цільовим призначенням прийнято розуміти, що гроші повинні бути спрямовані на забезпечення потреб та інтересів дитини, таких як харчування, лікування, одяг, гігієна, придбання речей необхідних для розвитку і виховання дитини, реалізації її здібностей (спортивні секції, навчання, ін.)

2 . Батьки двох дітей перебувають у шлюбі. Одній дитині дев’ять років, другому п’ять років. Діти і батьки проживають однією сім’єю, проте, не дивлячись на це, що працює офіційно батько дітей не містить. Мати хоче звернутися до суду і стягнути з батька аліменти на дітей в розмірі 1/3 частини від доходів батька.

Куди звертатися:В районний суд за місцем прописки матері або батька

Документ, який необхідно подати в суд:Заява про видачу судового наказу

Чи потрібно щось платити за розгляд справи в суді:Судовий збір за видачу судового наказу оплачується заявником і становить 320 грн. Надалі він буде стягнуто з боржника і повернутий заявнику.

Який розмір аліментів присудить суд:1/3 від доходів батька:– на дитину, якій 5 років розмір аліментів повинен бути не менше ніж 713 грн. і не більше ніж 14: 260 грн.

– на дитину, якій 9 років розмір аліментів повинен бути не менше ніж 888 грн. 50 коп. і не більше ніж 17 770 грн.

Тобто якщо батько отримує офіційно мінімальну з / п 3200 грн., то аліменти на двох дітей не можуть бути менше ніж одна тисяча шістсот одна грн. 50 коп.

Як довго буде розглядатися справа:3 дня без виклику сторін + час, необхідний на вступ наказу в силу

Який підсумок розгляду справи:Суд видасть судовий наказ, який потрібно буде віднести до виконавчої служби.

Куди можна витрачати аліменти:Аліменти є власністю дитини і повинні використовуватися за цільовим призначенням.

 Під цільовим призначенням прийнято розуміти, що гроші повинні бути спрямовані на забезпечення потреб та інтересів дитини, таких як харчування, лікування, одяг, гігієна, придбання речей необхідних для розвитку і виховання дитини, реалізації її здібностей.

3 . Батьки двох дітей знаходяться в розлученні. Одній дитині дев’ять років, другому п’ять років. Діти проживають з матір’ю. Батько не містить дітей, хоча і працює офіційно.

 При цьому батько купує собі другу нову машину за кілька років.

 Мати хоче звернутися до суду і стягнути з батька аліменти на дітей в розмірі 1/2 частини від доходів батька, оскільки діти займаються в спортивних секціях і для цього потрібні додаткові щомісячні витрати.

 1. Куди звертатися:В районний суд за місцем прописки матері або батька
 2. Документ, який необхідно подати в суд:Позовна заява
 3. Чи потрібно щось платити за розгляд справи в суді:Судовий збір платити не потрібно.

Який розмір аліментів присудить суд:Для того, що б суд стягнув ½ від доходів батька потрібно буде довести необхідність в додаткових щомісячних витратах на дитину, а також витрати батька, які не відповідають його витратам.

 Довести покупку декількох автомобілів можна за допомогою запиту адвоката до органів національної поліції.Якщо додаткові витрати будуть доведені, суд стягне ½ від доходів батька,– на дитину, якій 5 років розмір аліментів повинен бути не менше ніж 713 грн.

 і не більше ніж 14: 260 грн.

– на дитину, якій 9 років розмір аліментів повинен бути не менше ніж 888 грн. 50 коп. і не більше ніж 17 770 грн.

Тобто якщо батько отримує офіційно з / п 5500 грн. «Брудними», то аліменти на двох дітей складуть 2213, 75 грн.Як довго буде розглядатися справа:

 • Справа буде розглянута протягом двох-трьох місяців.
 • Який підсумок розгляду справи:Суд видасть виконавчий лист, який потрібно буде віднести до виконавчої служби.

Куди можна витрачати аліменти:Аліменти є власністю дитини і повинні використовуватися за цільовим призначенням.

 Під цільовим призначенням прийнято розуміти, що гроші повинні бути спрямовані на забезпечення потреб та інтересів дитини, таких як харчування, лікування, одяг, гігієна, придбання речей необхідних для розвитку і виховання дитини, реалізації її здібностей.

4 . Батьки дітей не були в шлюбі на момент народження дитини. У зв’язку з цим, в свідоцтві про народження дитини ім’я батька було записано зі слів матері.

 Дитині 3 роки, він хворіє і йому необхідно щомісяця купувати дорогі ліки. Батько дитини вважає, що дитина не його і не хоче утримувати дитину. Батько працює офіційно.

 Мати дитини впевнена в особистості батька дитини і хоче стягнути з нього аліменти на дитину в розмірі 1/4 частини від його доходів.

 1. Куди звертатися:В районний суд за місцем прописки матері або батька
 2. Документ, який необхідно подати в суд:Позовна заява
 3. Чи потрібно щось платити за розгляд справи в суді:Судовий збір платити не треба.
 4. Який розмір аліментів присудить суд:Позицію батька в суді буде доводити він сам за допомогою відповідної експертизи.

Якщо додаткові витрати будуть доведені, суд стягне 1/4 від доходів батька, але не менше ніж 713 грн. і не більше ніж 14: 260 грн.

Тобто якщо батько отримує офіційно з / п 4000 грн. «Брудними», то аліменти на дитину складуть 1000 грн.

Як довго буде розглядатися справа:Справа буде розглянута протягом двох-трьох місяців. Суд не має права зупиняти розгляд справи до результатів експертизи. Якщо після стягнення аліментів, буде встановлено, що боржник не є батьком дитини – він зможе вимагати повернення всіх раніше сплачених сум аліментів.

Який підсумок розгляду справи:Суд видасть виконавчий лист, який потрібно буде віднести до виконавчої служби.

Куди можна витрачати аліменти:Аліменти є власністю дитини і повинні використовуватися за цільовим призначенням.

 Під цільовим призначенням прийнято розуміти, що гроші повинні бути спрямовані на забезпечення потреб та інтересів дитини, таких як харчування, лікування, одяг, гігієна, придбання речей необхідних для розвитку і виховання дитини, реалізації її здібностей.

Аліменти в твердій сумі

1 . Батьки дитини перебувають в розлученні. Дитині сім років. Дитина проживає з матір’ю і батько дитини не платить аліменти. Батько дитини займається підприємницькою діяльністю.

 Під час сімейного життя дитина почала навчання в платній школі. Додатково він вивчає іноземні мови.

 Мати не знає, який постійний дохід має батько дитини, але знає розмір витрат на дитину, в зв’язку з цим хоче стягнути з батька аліменти на дитину у твердій сумі в розмірі 5000 грн.

 • Куди звертатися:В районний суд за місцем прописки матері або батька
 • Документ, який необхідно подати в суд:Позовна заява
 • Чи потрібно щось платити за розгляд справи в суді:Судовий збір платити не треба.

Який розмір аліментів присудить суд:Для того, що б суд стягнув з батька 5000 Грн. у твердій сумі, потрібно буде довести що батько дитини має відповідний регулярний дохід і приблизно такий розмір витрат припадав на дитину коли батьки перебували в шлюбі.

 1. Установити доходи батька можна за допомогою запиту до податкового органу, витребування у батька книги обліку доходів або інших відомостей про витрати батька.
 2. У разі якщо наведені вище факти не будуть доведені, суд може:– відмовити у стягненні аліментів

– присудити аліменти у твердій сумі в розмірі 50 відсотків (888 грн. 50 коп.) Від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.

 • Як довго буде розглядатися справа:Справа буде розглянута протягом двох-трьох місяців.
 • Який підсумок розгляду справи:В разі стягнення аліментів суд видасть виконавчий лист, який потрібно буде віднести до виконавчої служби.
 • У разі відмови в позові, потрібно буде звертатися в суд із заявою про видачу судового наказу.

Куди можна витрачати аліменти:Аліменти є власністю дитини і повинні використовуватися за цільовим призначенням.

 Під цільовим призначенням прийнято розуміти, що гроші повинні бути спрямовані на забезпечення потреб та інтересів дитини, таких як харчування, лікування, одяг, гігієна, придбання речей необхідних для розвитку і виховання дитини, реалізації її здібностей.

2 . Батьки дітей знаходяться в шлюбі. Одній дитині 6 років, другого 5 років. Діти проживають з батьками однією сім’єю. Батько не працює і не містить дітей. Мати хоче звернутися до суду і стягнути з батька аліменти на дитину у твердій сумі в розмірі 50 відсотків від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.

Куди звертатися:В районний суд за місцем прописки матері або батька

Документ, який необхідно подати в суд:Заява на видачу судового наказу

Чи потрібно щось платити за розгляд справи в суді:Судовий збір за видачу судового наказу оплачується заявником і становить 320 грн. Надалі він буде стягнуто з боржника і повернутий заявнику.

Який розмір аліментів присудить суд:Суд стягне з батька 50% від прожиткового мінімуму на кожну дитину відповідного віку.– на дитину, якій 5 років розмір аліментів буде 713 грн.

– на дитину, якій 6 років розмір аліментів буде 888 грн. 50 коп.

 1. Як довго буде розглядатися справа:3 дня без виклику сторін + час, необхідний на вступ наказу в силу
 2. Який підсумок розгляду справи:За підсумком розгляду справи суд видасть судовий наказ, який потрібно буде віднести до виконавчої служби

Куди можна витрачати аліменти:Аліменти є власністю дитини і повинні використовуватися за цільовим призначенням.

 Під цільовим призначенням прийнято розуміти, що гроші повинні бути спрямовані на забезпечення потреб та інтересів дитини, таких як харчування, лікування, одяг, гігієна, придбання речей необхідних для розвитку і виховання дитини, реалізації її здібностей.

 • Сподіваємося, наша стаття була вам корисна. Ви завжди можете звернутися в нашу компанію за допомогою адвоката в справах про стягнення аліментів , розірвання шлюбу або консультацією
 • Дата актуалізації статті – липень 2017
 • Сімейне право

20.07.2017

Аліменти: як стягнути аліменти в Україні — «Адвокат от А до Я» Украина

У Вас схоже питання?

Сімейний Адвокат у Києві знає як Вам допомогти!

 • «Адвокат от А до Я» (Киев)
 • предлагает Вам доверить свои заботы по взысканию алиментов опытным семейным адвокатам в Киеве.
 • Мы специализиремся именно на взыскании алиментов, расторжении брака (разводе), разделе имущества и разрешении других споров, возникающих в семейных делах.
 1. Также мы оказываем юридические услуги, от консультаций до сопровождения Вашего вопроса
 2. «от А до Я»,
 3. в области наследственного права
 4. (Киев, Киевская область, Украина).

Сімейні і спадкові справи, – спеціализація в цих двох галузях надає нам повне право називати себе «сімейними адвокатами».

Довірте нам свої турботи!

 • Что такое алименты знают все, или практически все, – это право получать содержание одного члена семьи от других членов семьи в определенных законом случаях.
 • Как правило речь идет о получении алиментов на детей.
 • Законодательством, также, предусмотрены и случаи, когда право на алименты возникает у одного из супругов, или у нетрудоспособных родителей.
 • Алименты могут уплачиваться в добровольном порядке, или на основании решения суда.
 • Добровольный порядок уплаты алиментов может быть предусмотрен договором (например, брачным договором или договором, который должны заключить супруги, имеющие несовершеннолетних детей в случае развода по обоюдному согласию.

Сімейним кодексом України встановлено обов’язок батьків утримувати свою дитину до досягнення нею повноліття (тобто до досягнення дитиною 18-річного віку).

У певних випадках на батьків може бути покладено обов’язок утримувати своїх повнолітніх, працездатних дітей і довше, – до досягнення 23-річного віку, – за умови, що син/дочка продовжують навчання, а батьки мають можливість їх утримувати (ст. 199 СК України).

Про обов’язок батьків утримувати своїх НЕпрацездатних дітей (виплачувати аліменти), – читайте нижче.

 1. Малолетние и несовершеннолетние дети имеют право расчитывать на содержание (алименты) от деда и бабы, при условии что:
 2. 1) у них нет матери, отца или если родители не могут по уважительным причинам предоставлять им надлежащее содержание;
 3. 2) дед, бабка могут предоставлять материальную помощь.
 4. Также совершеннолетние братья и сестры обязаны содержать малолетних и несоверненнолетних братьев и сестер, которые нуждаются в материальной помощи и если они:
 5. 1) не имеют родителей, мужа, жены или эти лица по уважительным причинам не могут предоставлять им надлежащего сожержания,
 6. 2) при условии, что совершеннолетние братья и сестры могут предоставлть материальную помощь.
 7. Кроме того, совершеннолетние братья и сестры обязаны содержать нетрудоспособных совершеннолетних братьев и сестер, которые нуждаются в матеральной помощи, если они не имеют мужа, жены, родителей или совершеннолетних дочери, сына, при условии что совершеннолетние братья и сестры могут предоставлять материальную помощь.
 8. Также обязанность содержать малолетних и несовершеннолетних падчерицу, пасынка, возлагается и на мачеху, отчима, при условии, что они с ними проживают, и если у них (пасынка, падчерицы) нет матери, отца, деда, бабы, совершеннолетних братье и сестер или эти лица по уважительным причинам не могут предоставлять надлежащего содержания, при условии, что мачеха, отчим, могут предоставлять материальную помощь.
 9. Другие лица, в семье которых воспитывался ребенок, обязаны предоставлять ему материальную помощь, если у него нет родителей, бабы, деда, совершеннолетних братьев и сестер, при условии, что эти лица могут предоставлять материальную помощь.

Законодавством України не встановлено чіткий, твердий розмір аліментів на утримання неповнолітньої дитини. Встановлено, тільки, мінімальний розмір аліментів, а також встановлено критерії, які повинні враховуватися судом при визначенні розміру аліментів у кожному конкретному випадку.

Так, мінімальний розмір аліментів на одну дитину, з 08.07.2017 року, не може бути менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Розмір прожиткового мінімуму встановлюється Законом України «Про державний бюджет» на відповідний рік.

Слід враховувати, що аліменти, встановлені у твердій грошовій сумі підлягають індексації (ст. 184 Сімейного кодексу України). У той же час, – аліменти не підлягають зміні автоматично в зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму.

 • При визначенні розміру аліментів на дитину в судовому порядку, суд повинен враховувати наявність у платника аліментів на утримання інших осіб, яких платник аліментів зобов’язаний утримувати, наприклад:
 • • інші діти; • непрацездатний чоловік, дружина; • непрацездатні батьки; • непрацездатні повнолітні дочка, син; • повнолітні дочка, син, які продовжують навчання (до досягнення 23-х річного віку); • наявність рухомого і нерухомого майна, грошових коштів;
 • • доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, в тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведений джерело походження коштів;

• інші обставини, що мають істотне значення.

 1. Наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина, – враховується судом навіть у випадку, якщо фактично такий зміст платником аліментів не надається.
 2. Також при визначенні розміру аліментів суд повинен враховувати:
 3. 1) стан здоров’я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, дочки, сина;
 4. 4) інші обставини, що мають важливе значення.

Максимальний розмір стягнення на заробітну плату (інші доходи) платника аліментів, встановлений нормами Закону України «Про виконавче провадження» та становить 50% заробітної плати. Тобто, якщо з платника аліментів провадиться стягнення і за іншими виконавчими документами (не тільки по аліментах), – загальна сума стягнення не повинна перевищувати 50% заробітної плати.

Таким чином, твердження, про те, що в Україні аліменти на дітей, в разі стягнення їх в судовому порядку, визначаються в розмірі 1/4 заробітку на одну дитину, 1/3 заробітку на двох дітей, 1/2 заробітку на трьох і більше дітей, – не засновані на нормах Закону.

Скоріше мова може йти про судову практику: виносячи судові рішення, суди вказують про те, яку частину заробітної плати (та інших доходів) слід стягувати в якості аліментів на утримання одного або всіх дітей платника аліментів.

При цьому слід враховувати, що аліменти на двох і більше дітей стягуються єдиною частиною від заробітку (доходу) і стягуються до досягнення найстаршою дитиною повноліття.

Якщо після досягнення повноліття найстаршою дитиною ніхто з батьків не звернувся до суду з позовом про визначення аліментів на інших дітей, аліменти стягуються за вирахуванням тієї рівної частини, яка припадає на дитину, яка досягла повноліття.

Нагадаємо: 17.05.2017 року прийнято закон, яким збільшено мінімальні аліменти на дитину. Більш детально читайте в нашій окремій Консультації.

Как мы уже указывали выше, – законодательством не установлен конкретный, твердый размер алиментов. Законодательно установлен, только, минимальный размер алиментов, а также установлены критерии, которые должны учитываться судом при определении размера алиментов в каждом конкретном случае.

 • Подробнее о том, как рассчитывается размер алиментов и какие алименты предусмотрены законодательством Украины, – читайте в нашей консультации.
 • В 2018 году минимальный размер алиментов рассчитывается исходя из установленного Законом Украины «Про державний бюджет України на 2018 рік» прожиточного минимума для ребенка соответствующего возраста и не может быть меньше (в расчете на месяц):
 • – для ребенка возрастом до 6 лет:

Хочу подати на аліменти, але ми з чоловіком поки що офіційно одружені. Чи можливі аліменти без офіційного розлучення?

Добрий вечір. Хочу подати на аліменти, але ми з чоловіком поки що офіційно одружені. Чи можливі аліменти без офіційного розлучення? Дочці майже 14 років. Подаю на аліменти, бо на цей момент матеріальна допомога з його боку відсутня. Який відсоток від зарплати вираховують на аліменти? Дякую.

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється таке.

Ви можете подати до суду на стягнення аліментів, і для цього не обов’язково розривати шлюб. Можна визначити розмір виплати аліментів в договірному порядку, проте це потребує бажання двох сторін і нотаріального посвідчення такого договору.

Відповідно до частини другої статті 51 Конституції України батьки зобов'язані утримувати дітей до їх повноліття. Також згідно з частиною другою статті 150 Сімейного кодексу України (далі – СК України) батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

Згідно з частиною третьою статті 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

Тобто Ви можете подати до суду позовну заяву про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі (наприклад, 3000 грн) або у частці від доходу (1/3, 1/5, 30 % тощо.)

Який спосіб обрати, вирішувати вам, адже кожна така справа має свої особливості. Проте саме розмір частки та тверду суму визначатиме суд з врахуванням всіх обставин кожної справи, майнового стану, здоров’я, потреб дитини і т. д.

Законодавством не визначено максимального розміру аліментів, та є мінімум, за яким розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму  для  дитини відповідного віку, якщо ви заявляєте вимогу про стягнення аліментів у відсотках від заробітку.

Позовну заяву необхідно подавати до суду за місцезнаходженням відповідача. Разом з тим передбачено право позивача подавати заяву в суд за своїм місцезнаходженням при наявності на те поважних причин.

Кожна справа є індивідуальною. Оскільки на позивача покладається обов’язок доведення тих чи інших обставин, визначення чіткого переліку документів є недоцільним.

Але в будь-якому випадку необхідно долучити: копії паспортів Позивача та Відповідача, копії їх РНОКПП (ідентифікаційний код), копію свідоцтва про народження дитини, копію свідоцтва про шлюб та інші документи, які Ви будете вважати необхідним довести до суду (довідка з місця роботи відповідача тощо).

 • Відповідно до пункту 3 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі – у справах про стягнення аліментів.
 • Крім того, зазначаємо, що відповідно до статті 180 СК України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
 • Сімейним кодексом України визначаються випадки звільнення (припинення) батьків від обов'язку утримувати дитину (статті 188, 190 СК України).
 1. Батьки можуть бути звільнені від обов'язку утримувати дитину, якщо дохід дитини набагато перевищує дохід кожного з них і забезпечує повністю її потреби.

Батьки можуть бути звільнені від обов'язку утримувати дитину тільки за рішенням суду. Якщо дитина перестала отримувати дохід або її дохід зменшився, заінтересована особа має право звернутися до суду з позовом про стягнення аліментів.

 1. Крім того, існує поняття припинення права на аліменти на дитину у зв'язку з набуттям права власності на нерухоме майно.

Той із батьків, з ким проживає дитина, і той із батьків, хто проживає окремо від неї, з дозволу органу опіки та піклування можуть укласти договір про припинення права на аліменти для дитини у зв'язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо).

Такий договір нотаріально посвідчується. Право власності на нерухоме майно за таким договором виникає з моменту державної реєстрації цього права відповідно до закону.

 1. Якщо дитина досягла чотирнадцяти років, вона бере участь в укладенні цього договору.
 2. Набувачем права власності на нерухоме майно є сама дитина або дитина і той із батьків, з ким вона проживає, на праві спільної часткової власності на це майно.
 3. У разі укладення такого договору той із батьків, з ким проживає дитина, зобов'язується самостійно утримувати її.
 4. Укладення договору не звільняє того з батьків, хто проживає окремо, від обов'язку брати участь у додаткових витратах на дитину.
 5. В усіх інших випадках батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
 6. Проте в деяких випадках навіть коли дитина досягла повноліття сімейним законодавством встановлюється зобов’язання для батьків з утримання повнолітньої дитини.
 7. Батьки зобов'язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати (стаття 198 СК України).
 8. Якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу (стаття 199 СК України).
 9. Висновок
 10. Виходячи з Вашої ситуації, можна стверджувати, що за будь-яких обставин Ви можете вимагати від Вашого чоловіка виплату аліментів на утримання дитини як у судовому порядку, так і в позасудовому, з розлученням, чи без розлучення.
 11. Наголошуємо, що участь позивача (представника позивача) на судових засіданнях бажана, адже неявка позивача на судове слухання без поважних причин може слугувати підставою закриття судової справи.

Як стягнути аліменти з цивільного чоловіка, якщо невідомий адресу відповідача

Цивільний процесуальний кодекс РФ.

Дане визначення буде виконуватися органами внутрішніх справ

Пункт 22. Розшук відповідача через органи внутрішніх справ за вимогами, вказаними в статті 120 ЦПК РФ, може бути оголошений за визначенням судді як при підготовці справи, так і під час його судового розгляду.

Тому подавайте позовну заяву в суд на вимогу про стягнення аліментів. Суд буде зобов'язаний винести ухвалу про розшук відповідача, так як його місцезнаходження не відоме.

Сподіваюся, що допоміг у вирішенні Вашого питання. Удачі вам.

Є питання до юриста?

Доповню відповідь колеги.

дочка в цивільному шлюбі має двох дітей, діти носять по батькові батька, від дітей він не відмовляється Тетяна

Батьківство встановлено? Він записаний в свідоцтвах про народження дітей батьком?

Якщо місце роботи відповідача і його дохід невідомі, можна вимагати встановлення аліментів у твердій грошовій сумі.

Аліменти призначаються з дня звернення за ними. Проблеми при вищевказаних обставинах (невідомості місцезнаходження відповідача) можуть бути з виконанням рішення про стягнення аліментів …

уточнення клієнта

Добрий вечір, Людмила! Спасибі вам за допомогу, але в графі батько прочерк, тільки його отчество.Как тепер нам грамотно вчинити і з чого почати, що б добитися аліментів?

 • з чого почати, що б добитися аліментів? Тетяна
 • З встановлення батьківства.
 • У разі народження дитини у батьків, які не перебувають у шлюбі між собою, і при відсутності спільної заяви батьків або заяви батька дитини (пункт 4 статті 48 цього Кодексу) походження дитини від конкретної особи (Батьківство) встановлюється в судовому порядку за заявою одного з батьків, опікуна (піклувальника) дитини або за заявою особи, на утриманні якого перебуває дитина, а також за заявою самого дитини після досягнення нею повноліття. При цьому суд бере до уваги будь-які докази, з достовірністю підтверджують
 • походження дитини від конкретної особи.
 • У цьому ж позові можна ставити вимогу про стягнення аліментів.

уточнення клієнта

Величезне спасибі! Людмила, підкажіть будь ласка як правильно скласти заяву на встановлення батьківства та про стягнення аліментів?

уточнення клієнта

Доповню колегу судовою практикою з даного питання.

Пункт 3.

У разі народження дитини у батьків, які не перебувають у шлюбі між собою, і при відсутності спільної заяви батьків питання про походження дитини вирішується судом в порядку позовного провадження за заявою одного з батьків. опікуна (піклувальника) дитини або за заявою особи, на утриманні якого перебуває дитина, або за заявою самої дитини після досягнення нею повноліття (ст. 49 СК РФ).

У позові про встановлення батьківства подавайте вимога на стягнення аліментів

Схожі статті

 • Як стягнути і отримати аліменти
 • Яким чином можна стягнути аліменти
Ссылка на основную публикацию